Γενικά Ποια η ηλικία και το είδος του καναρινιού μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sonikoly
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sonikoly

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2021
Μηνύματα
192
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα,

πρόσφατα μου έδωσαν ένα αρσενικό καναρίνι. Είναι το πρώτο καναρίνι που έχω. Μπορείτε μέσα από τις φωτογραφίες να υπολογίσετε την ηλικία του ή το είδος του; Είναι πάρα πολύ δραστήριο και τραγουδάει συνέχεια. Επίσης δοκίμασα να του βάλω μια κούνια στο κλουβί του, αλλά δεν την πλησιάζει με τίποτα. Καμιά ιδέα για το πως να τον κάνω να μην την φοβάται;

Ευχαριστώ
 
Μέσω της φωτογραφίας, η ηλικία μπορεί να προσδιοριστεί μόνο κατά προσέγγιση. Η ηλικία του αναγράφεται στο δαχτυλίδι του, εφόσον πρόκειται για δαχτυλίδι συλλόγου ή άλλο στο οποίο υπήρξε μέριμνα να γραφτεί η ημερομηνία. Φορά δαχτυλίδι το καναρίνι σου και αν ναι, τι γράφει πάνω;

Για το είδος του, περιμένουμε να ανέβει η φωτογραφία. Αν δυσκολεύεσαι, κοίταξε αυτόν τον οδηγό: https://community.petbirds.gr/threads/Επισύναψη-εικόνας-σε-μήνυμα.9996/
 
Δυστυχώς δεν έχει κάποιο δαχτυλίδι το καναρίνι, ούτε αυτός που μου το έδωσε γνωρίζει κάτι σχετικά με την ηλικία του καναρινιού. Προσπαθώ να βρω την ηλικία του για να το φροντίσω όσο γίνεται καλύτερα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Κοίτα αφού έχει αναπτυχθεί και κελαηδάει τότε όλα καλά όσο και να είναι, δεν νομίζω (και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) πως διαφοροποιείται σε κάτι η διατροφή του αν είναι 1, 2 ή 3 χρονών κλπ. Όσο για την κούνια και εγώ έβαλα σε κλούβα ενός μέτρου και δεν την πλησίασε κανένα. Πραγματικά είδα ότι τα τρόμαζε οπότε την έβγαλα. Αν δεν θέλει δεν θέλει, οπότε αν δεις ότι το τρομάζει βγάλε την κούνια. Να το χαίρεσαι πάντως δείχνει υγιέστατο και είναι πανέμορφο. Καλή χρονιά
 
Προσπαθώ να βρω την ηλικία του για να το φροντίσω όσο γίνεται καλύτερα.
Ανεξάρτητα από την ηλικία του πρέπει να του προσφέρεις επώνυμη συσκευασμένη τροφή (όχι χύμα), βραστό αυγό ή αυγοτροφή 1 φορά την εβδομάδα, λαχανικά (τακτικά) και φρούτα (αραιά).
Κούνιες, καθρεφτάκι και παιχνίδια δεν χρειάζονται, όπως και τα κρεμαστά στικ.
Σουπιοκόκκαλο πρέπει να υπάρχει πάντα στο κλουβί.
Επίσης τους αρέσει το πρωινό μπανάκι.
Καλό είναι να έχουν επαφή με το φυσικό φώς, να ξυπνάνε και να κοιμούνται με την Ανατολή και Δύση.

Εύχομαι καλή χρονιά και καλή συμβίωση!
 
Επίσης, συμπληρωματικά προς τα παραπάνω, να έχεις υπόψη σου ότι η τροφή διαφοροποιείται ανάλογα με τη φάση στην οποία βρίσκεται το καναρίνι (αναπαραγωγή, ξεκούραση, πτερόρροια, συντήρηση). Αν λοιπόν το πουλάκι βρεθεί σε πτερόρροια ή πρόκειται να το βάλεις σε αναπαραγωγή, θα πρέπει να μας πεις για να σε συμβουλεύσουμε την τροποποίηση της διατροφής του.
Πες μας αν κάνει συνεχόμενο ύπνο το βράδυ, και το μήκος του κλουβιού του.
 
Νομίζω ότι κοιμάται κανονικά. Όταν βραδιάσει κουρνιάζει πάνω σε μια πατήστρα και κοιμάται μέχρι τις 5:30 το πρωί. Επειδή ξυπνάω νωρίς, ξυπνά και και αυτός. Όλη την ημέρα είναι δραστήριος και τραγουδάει συνέχεια. Ιδιαίτερα αν ακούει τραγούδια. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά προχθές που είχα παραδοσιακή μουσική στην τηλεόραση, δεν σταματούσε το τραγούδι. Όσο για την τροφή, του έχω μια πέτρα με κύβο ασβεστίου και βιταμίνη C, την κίτρινη βιταμίνη, το μίγμα από τους σπόρους και την άμμο. Το νερό το αλλάζω κάθε πρωί όταν ξυπνήσει και ρίχνω μερικές σταγόνες μηλόξυδου μέσα. Επίσης, διάβασα ότι πρέπει να του κόβουμε τα νύχια, αλλά δεν έχω επιχειρήσει να το πιάσω ακόμα μέσα στο κλουβί. Τέλος, στο μπάνιο δεν μπαίνει μέσα σε μπανιέρα. Όμως βάζω λίγο μηλόξυδο στο νερό και το ρίχνω λίγο λίγο στο πτέρωμα 2 φορές την εβδομάδα. Οποιοδήποτε λάθος κάνω, συμβουλές δεκτές. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
 
Το καναρίνι μου το έδωσαν πρόσφατα (πριν από 1-2 εβδομάδες). Όντως η τροφή που μου δόθηκε ήταν κλειστή αλλά όχι επώνυμη. Διάβασα το άρθρο και όντως μέσα στην τροφή του έχει κάποιους χρωματιστούς σπόρους. Την τροφή του την έχω βάλει σε σκιερό μέρος και την έχω φυλάξει σε βάζα που κλείνουν αεροστεγώς. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη τροφή που θα μπορούσα να αγοράσω για το καναρίνι μου ώστε να λαμβάνει τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται; Με την συσκευασμένη τροφή και την ανάλογη συντήρηση μπορούν να μειωθούν οι μολύνσεις από ακάρεα και άλλους παθογόνους παράγοντες;
 
Σου επισυνάπτω μερικές δοκιμασμένες τροφές: https://community.petbirds.gr/threads/manitoba-canary-best-premium.43354/
 
Επειδή και εγώ φοβόμουν να κόψω τα νύχια, όχι επειδή δεν μπορούσα να το πιασω αλλά φοβόμουν μην το μαλώσω κανε ότι και εγώ. Πάρε όπως είναι το κλουβί και πήγαινε στον Γιώργο λίγο πιο πάνω από το ποδοσφαιρικο γήπεδο και σε τρία λεπτά θα είναι έτοιμος. Επί της σταδίου κατάλαβες νομίζω. Όσο για το μπάνιο δεν ξέρω αν έχεις εξωτερική ή εσωτερική μπανιέρα. Ότι και να έχεις αν θέλεις μπορώ να σου δώσω μία διαφορετική να δοκιμάσεις. Αν και όταν θελήσουν σχεδόν όλα μπαίνουν σε εσωτερικές. Νομίζω απλά πρεπει να περασει λίγος καιρός να χαλαρώσει. Τώρα για τις τροφές διάβασε το σχετικό άρθρο πιο πάνω και επειδή τα πετ σοπ στη Βέροια έχουν ή χύμα ή συσκευασμένη μόνο μία μάρκα καλύτερα αυτό που θα επιλέξεις να το παρσγγείλεις διότι σίγουρα θα βρείς και εννοείται φθηνότερα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω τη δεύτερη τροφή συσκευασμένη την έχει ένα πετ σοπ επί της Θεσσαλονίκης με κατέυθυνση από Μακροχώρι για Βέροια στο δεξί σου χέρι λίγο πριν τα φανάρια στα νεκροταφεία. Χαχαχα σκέτο GPS ειμαι🤣
[automerge]1611000288[/automerge]
Και κάτι τελευταίο, ΧΑΛΑΡΑ δεν θέλει άγχος.
 
Back
Top