Γενικά Ποια η σωστή εποχή και από ποιόν να αποκτήσω καρδερίνα;

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η σωστή εποχή και από ποιόν να αποκτήσω καρδερίνα;( Αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιους εκτροφής από Θεσσαλονίκη )
 
Παντως όχι τωρα φιλε μου. Από Νοέμβρη μέχρι και Φλεβάρη είναι η ενδεδειγμένη εποχή κατ εμέ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Μπορείτε τότε να μου αναφέρεται κάποιους εκτροφής από Θεσσαλονίκη να τους έχω υπόψιν μου;
 
οι καρδερίνες εκτροφής εχουν άλλο χαρακτήρα απο τις άγριες;
 
Είναι περισσότερο "κοινωνικοποιημένες". Αυτό σημαίνει ότι ο όρος "πτηνά συντροφιάς" τις αντιπροσωπεύει καλύτερα. Αναπαράγονται πιο εύκολα στην αιχμαλωσία και είναι λιγότερο επιρρεπείς στις ασθένειες, σε σχέση πάντα με τις καρδερίνες που ζουν στη φύση.
 
Δυστυχώς Γιάννη, όσο υπάρχει απόθεμα στη φύση, τόσο πιο δυσεύρετοι θα είναι οι εκτροφείς καρδερίνας.
 
Σήμερα βρισκόμουν στην Θεσσαλονίκη και πέρασα από ένα κατάστημα στην Αριστοτέλους friends of Quiko mega pet, πολύ καλό (λίγο τσιμπημένο), μου είπε ότι καρδερίνες εκτροφής θα έχει τον Οκτώβριο με Νοέμβριο.
 
Και εγώ που πήγα το Σάββατο δεν είχε, απλά ρώτησα και με ενημέρωσε ένας εξυπηρετικότατος κύριος στον όροφο με τα πουλιά (υπόγειο). Μπορώ να πω ότι πρόκειται για καταπληκτικό κατάστημα με σεβασμό σε αυτό που κάνουν, κάτι που δεν το έχω ξαναδεί σε άλλο μαγαζί (όχι ότι έχω δει και πολλά!). Ακούγομαι σαν παπαγαλάκι του καταστήματος και ελπίζω να μην το πάρετε έτσι, απλά μου έκανε πραγματικά μεγάλη εντύπωση το κατάστημα!
 
Καλησπερα, αμα ενδιαφερεσται για Θεσσαλονίκη μπορω να σας πω 2-3 ατομα.. Αλλα υπαρχει περιπτοση να διαθεσω και γω...
 
Ενδιαφέρομαι πολύ! Αλλά για νέα πουλιά. Μπορείς να μου πεις περίπου τις τιμές για 1 ζευγάρι;
 
Back
Top