Γενικά Ποια η τύχη των θηλυκών πουλιών σε μη αναπαραγωγική' ηλικία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Πάει καιρός που θέλω να ρωτήσω...
Όλοι εσείς που ασχολείσθε με την αναπαραγωγή, τι κάνετε τα θηλυκά πουλιά όταν φτάσουν σε κάποια (μη αναπαραγωγική) ηλικία;
 
Πάει καιρός που θέλω να ρωτήσω...
Όλοι εσείς που ασχολείσθε με την αναπαραγωγή, τι κάνετε τα θηλυκά πουλιά όταν φτάσουν σε κάποια (μη αναπαραγωγική) ηλικία;
Σημερα με εχετε βαλει σε πολυ βαθια σκεψη!:/
 
Πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση Σίσσυ μου, θα άλλαζα βέβαια το "όταν" με το "αν".
(υποσυνείδητα)... φαίνεται πως δεν ήθελα αυτό το τόσο βαρύ αν ... Πόσο δίκιο έχεις Μαρία☹
 
Κοριτσια ωραιοι οι συναισθηματισμοι και ολα αυτα αλλα δυστυχως τα θυληκια καναρινια το μονο που προσφερουν σε μια εκτροφη και εναν εκτροφεα ειναι οι γεννες και η γαλουχια των νεοσσων! Γιαυτο εχουν δημιουργηθει...:/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Κοριτσια ωραιοι οι συναισθηματισμοι και ολα αυτα αλλα δυστυχως τα θυληκια καναρινια το μονο που προσφερουν σε μια εκτροφη και εναν εκτροφεα ειναι οι γεννες και η γαλουχια των νεοσσων! Γιαυτο εχουν δημιουργηθει...:/
ok αλλά μετά τι; Πάλι για αναπαραγωγή δηλ δίνονται; Ίσως όμως σε ''πιο χομπίστες'' όπως πχ εγώ ή κάποιοι άλλοι;
 
Κοριτσια ωραιοι οι συναισθηματισμοι και ολα αυτα αλλα δυστυχως τα θυληκια καναρινια το μονο που προσφερουν σε μια εκτροφη και εναν εκτροφεα ειναι οι γεννες και η γαλουχια των νεοσσων! Γιαυτο εχουν δημιουργηθει...:/
Χαρακτηρίζοντας συναισθηματισμό την άποψή μου, την λογική μου και τις αρχές μου, μου προσδίδεις μια γραφική φυσιογνωμία που σε διαβεβαιώ δεν έχω.
Ελπίζω πως η έκφραση αυτή είναι λάθος "γιαυτο εχουν δημιουργηθει...", γιατί αν την σκέφτηκες και την διατύπωσες, ειλικρινά είναι απαράδεκτη.
 
Χαρακτηρίζοντας συναισθηματισμό την άποψή μου, την λογική μου και τις αρχές μου, μου προσδίδεις μια γραφική φυσιογνωμία που σε διαβεβαιώ δεν έχω.
Ελπίζω πως η έκφραση αυτή είναι λάθος "γιαυτο εχουν δημιουργηθει...", γιατί αν την σκέφτηκες και την διατύπωσες, ειλικρινά είναι απαράδεκτη.
Οχι την σκεφτηκα πολυ καλα και την διατυπωσα! Για να μην παρεξηγηθω, γιατι ειμαι σιγουρος πως εκει πηγε το μυαλο, καμια σχεση τα ζωα με τις γυναικες ετσι! Παμε τωρα σε αυτο που ειπα:θελεις να μου πεις τον ρολο υπαρξης του θυληκου καναρινιου στην φυση και ως κατοικιδιου;
 
Δεν νομίζω ανάλογα με τη ράτσα πολλά θηλυκά κατεβαινουν σε διαγωνισμούς
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ια να μην παρεξηγηθω, γιατι ειμαι σιγουρος πως εκει πηγε το μυαλο, καμια σχεση τα ζωα με τις γυναικες ετσι!
Κακώς είσαι σίγουρος, ούτε κατά διάνοια δεν θα υποβίβαζα την σκέψη μου και την συζήτηση σ' αυτό το επίπεδο.
θελεις να μου πεις τον ρολο υπαρξης του θυληκου καναρινιου στην φυση και ως κατοικιδιου;
Ο ρόλος των δύο φύλων στην φύση είναι συμπληρωματικός για όλα τα πλάσματα. Δεν υπάρχει κάτι να πούμε ειδικά για τα καναρίνια.
Κανένα ζώο δεν είναι υποχείριο, εργαλείο, ανώτερο ή κατώτερο άλλου και όταν ακόμα αξιοποιείται εργασικά, αυτό πρέπει να γίνεται με σεβασμό.
 
Ο ρόλος των δύο φύλων στην φύση είναι συμπληρωματικός για όλα τα πλάσματα. Δεν υπάρχει κάτι να πούμε ειδικά για τα καναρίνια.
Κανένα ζώο δεν είναι υποχείριο, εργαλείο, ανώτερο ή κατώτερο άλλου και όταν ακόμα αξιοποιείται εργασικά, αυτό πρέπει να γίνεται με σεβασμό.
Σε αυτο συμφωνω απολυτα! Γιαυτο κιολας προσπαθω τα θυληκα στο κοπαδι μου να τα εχω περισσοτερο στα οπα οπα απο οτι τα αρσενικα! Αλλα ο σκοπος τους σαν κατοικιδια ειναι ενας! Και αυτοςειναι να γεννανε! Θα επαιρνε καποιος ενα θυληκο καναρινι απλα για να το εχει σε ενα κλουβι στο μπαλκονι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
θα επαιρνε καποιος ενα θυληκο καναρινι απλα για να το εχει σε ενα κλουβι στο μπαλκονι;
Εν γνώσει του όχι, όλοι θέλουμε ένα αρσενικό να κελαηδάει.
Γι' αυτό λέμε όμως, με περίσκεψη η αναπαραγωγή. Με υπευθυνότητα. Πριν βρεθούμε στα διλήμματα, πριν φτάσουμε στην παραμέληση λόγω όγκου πτηνών και πολλών άλλων, πρέπει να τα σκεφτούμε όλα.
Αυτό το νόημα έχουν και οι συζητήσεις μας, να σκεφτούμε όλοι δυο και τρεις και χίλιες φορές πριν κάνουμε κάποιο βήμα που είναι τελικά βήμα ευθύνης.
 
Το κάθε πλάσμα, είτε αυτό είναι άνθρωπος είτε "ζώο", έχει το δικαίωμα στην αξιοπρεπή διαβίωση καθ' όλη τη διαρκεια της επίγειας υπόστασής του.
Ας πάψουμε να βλέπουμε τα πάντα ως μέσα αλλά ως σκοπούς.
 
Εν γνώσει του όχι, όλοι θέλουμε ένα αρσενικό να κελαηδάει.
Γι' αυτό λέμε όμως, με περίσκεψη η αναπαραγωγή. Με υπευθυνότητα. Πριν βρεθούμε στα διλήμματα, πριν φτάσουμε στην παραμέληση λόγω όγκου πτηνών και πολλών άλλων, πρέπει να τα σκεφτούμε όλα.
Αυτό το νόημα έχουν και οι συζητήσεις μας, να σκεφτούμε όλοι δυο και τρεις και χίλιες φορές πριν κάνουμε κάποιο βήμα που είναι τελικά βήμα ευθύνης.
Παντα θελει σκεψη και υπευθυνοτητα γιατι μιλαμε για ζωες οχι για πραγματα, αλλα δυστυχως αυτο που ειπα παραπανω και χαρακτηριστικε απαραδεκτο ισχυει...
 
αλλα δυστυχως αυτο που ειπα παραπανω και χαρακτηριστικε απαραδεκτο ισχυει...
Χα χα απαράδεκτος ισχυρογνώμων 🙂 Αφήνω το πεδίο σε άλλους "ιδεολόγους" "πουλολόγους".
 
Η ενασχόληση είναι η ουσία, γιατί μέσα σε αυτό υπάρχουμε εμεις. Το αντικείμενο, τα πουλιά ή το φύλο τους, θα μπορούσε να μην υπαρχουν καν, σε αυτή τη γραμμή είναι αδιάφορο και το κελάηδημα.
Τώρα, επί του θέματος, κανένας εκτροφεας δεν ξέρει την τύχη των θηλυκών. Αν σκεφτούμε με όρους παραγωγής, πλέον, είναι στη φύση του κάθε προϊόντος να χάνεται απο τον έλεγχο του παραγωγού.
 
Αν σκεφτούμε με όρους παραγωγής, πλέον, είναι στη φύση του κάθε προϊόντος να χάνεται απο τον έλεγχο του παραγωγού.
Αυτό είναι σωστό γι' αυτά που προωθεί στο εμπόριο.
Εδώ μιλάμε για όσα κρατάει αναπαραγωγικά, γιατί είναι αποδοτικά.
Αν και θεωρώ αδύνατον (και λογικό φυσικά), κάποιος επαγγελματίας να μπει στην διαδικασία αυτής της συζήτησης.
Μόνο ευκαιριακός ερασιτέχνης εκτροφέας θα μπορούσε να προβληματιστεί.
 
... Πάει καιρός τώρα που θέλω να ρωτήσω και...
Ποια είναι η τύχη των θηλυκών πουλιών όταν φτάσουν σε ''μη αναπαραγωγική'' ηλικία; ... Τι τα κάνουν κάνουν άραγε οι εκτροφείς;

Ίσως σε μια κλούβα πτήσης αν και πιστεύω πως πριν παροπλιστούν αναπαραγωγικά έχουν ήδη φύγει από τη ζωή εξαντλημένα από γέννες. Μακάρι να κάνω λάθος.
 
Back
Top