Γενικά Ποια ιθαγενή ωδικά πτηνά είναι νόμιμα για εκτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Ξέρουμε για τις καρδερίνες, αλλά ποια άλλα ιθαγενή ωδικά πτηνά είναι νόμιμα για εκτροφή;
Υπάρχει κάποια εθνική νομοθεσία να το καθορίζει;
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, από αναζήτηση δεν βρήκα κάτι που να τα έχει συγκεντρωτικά.
 
Κανένα. Η σύλληψη, πώληση, κατοχή, αναπαραγωγή και κάθε λοιπή δραστηριότητα που αφορά οποιοδήποτε ιθαγενές πτηνό της Ελλάδας θεωρείται παράνομη. Αλλάζει μόνο αν έχεις φέρει τα πουλιά απο το εξωτερικό με όλες τις σχετικές άδειες, τη δήλωσή τους στο υπουργείο κτλ.
 
Πρόσφατα είδα μια άδεια εκτροφής ιθαγενών.
Γιάννη, εκδίδονται κατά καιρούς, όντως. Παρόλα αυτά, πρόκειται για άδειες ειδικών συνθηκών, με ή χωρίς εισαγωγικά στο ειδικών. Δεν πρόκειται για κάποιο καθεστώς που αφορά μαζικά τους εκτροφείς πτηνών συντροφιάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιάννη, εκδίδονται κατά καιρούς, όντως. Παρόλα αυτά, πρόκειται για άδειες ειδικών συνθηκών, με ή χωρίς εισαγωγικά στο ειδικών. Δεν πρόκειται για κάποιο καθεστώς που αφορά μαζικά τους εκτροφείς πτηνών συντροφιάς
Ξέρεις Σταύρο να μας δώσεις κάποιο παράδειγμα..συνθηκών; Και παλαιότερα δεν υπήρχε κάποιος σύλλογος στη Β. Ελλάδα με εκτροφείς ιθαγενών που στην αποστολή του έγραφε κάτι για τη διατηρησιμότητα των ειδών; δυστυχώς δεν θυμάμαι παρά μόνο την εντύπωση που είχα αποκομίσει ο ίδιος καθώς το είχα διαβάσει και όχι αυτά που έγραφε η παρουσίαση.
 
Το ερώτημά μου είναι ουσιαστικά πώς μπορεί να αποκτήσει κάποιος ένα ζευγαράκι καρδερίνες πχ ή κάποιο από τα άλλα πτηνά που ανέφερα (φλώρο, σκαρθί, φανέτο) και να είναι νόμιμος. Να έχουν τα ζώα δαχτυλιδάκι κλπ. Και ποιά από αυτά τα είδη διατίθενται. Πχ δε νομίζω να είναι το ίδιο η καρδερίνα με το αηδόνι, σωστά; Υπάρχει κάποιο καθεστώς; Γιατί σε πολλούς συλλόγους υπάρχουν μέλη που εκτρέφουν ιθαγενή...
 
Και παλαιότερα δεν υπήρχε κάποιος σύλλογος στη Β. Ελλάδα με εκτροφείς ιθαγενών που στην αποστολή του έγραφε κάτι για τη διατηρησιμότητα των ειδών;
Υπήρχε όντως. Προσωπικά δεν το έψαξα περισσότερο ούτε τότε, καθώς πίστευα ότι πρόκειται για φωτοβολίδα που εκ των πραγμάτων αποδείχθηκε αφού δεν υπήρξε κάποια άλλη εξέλιξη. Από όσο ξέρω τουλάχιστον, δεν υπάρχει κάτι που αφορά τη μαζική δημιουργία και ανάπτυξη εκτροφής ιθαγενών υπό την αιγίδα ή τον έλεγχο κάποιου επίσημου φορέα.
 
Το ερώτημά μου είναι ουσιαστικά πώς μπορεί να αποκτήσει κάποιος ένα ζευγαράκι καρδερίνες πχ ή κάποιο από τα άλλα πτηνά που ανέφερα (φλώρο, σκαρθί, φανέτο) και να είναι νόμιμος
Δεν μπορεί Σταύρο. Τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω με βάση τους νόμους που αφορούν όλους τους πολίτες, ανεξαρτήτως των διατάξεων "ειδικών" συνθηκών.
 
Δεν μπορεί Σταύρο. Τουλάχιστον απ' όσο γνωρίζω με βάση τους νόμους που αφορούν όλους τους πολίτες, ανεξαρτήτως των διατάξεων "ειδικών" συνθηκών.

Συγγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω... Τότε ποιο το νόημα να ρωτάμε αν οι καρδερίνες έχουν δαχτυλίδι; Και ποιος το βάζει αυτό το δαχτυλίδι και τι χρειάζεται για να αγοράσεις μια δαχτυλιδωμένη καρδερίνα; Και τα μέλη του φόρουμ που έχουν; Με αυτήν τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχει και η σχετική ενότητα στο site...
 
Γιάννη, σε αυτές τις άδειες αναφέρομαι. Υποθέτω ότι ο Σταύρος ρωτάει εάν μπορεί ο ίδιος, εγώ, εσύ και οποιοσδήποτε δεν έχει μέσον κάποιο βουλευτή, το δήμαρχο, τον δασάρχη ή τέλος πάντων οποιονδήποτε μπορεί να ορίσει τις "ειδικές" συνθήκες.
 
Συγγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω... Τότε ποιο το νόημα να ρωτάμε αν οι καρδερίνες έχουν δαχτυλίδι; Και ποιος το βάζει αυτό το δαχτυλίδι και τι χρειάζεται για να αγοράσεις μια δαχτυλιδωμένη καρδερίνα; Και τα μέλη του φόρουμ που έχουν; Με αυτήν τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχει και η σχετική ενότητα στο site...
Σταύρο, είναι ένα θέμα που μας προβληματίζει όλους εδώ και πολλά χρόνια. Η πιο πρόσφατη συζήτηση έγινε εδώ Προτείνω την επαναλειτουργία του φορουμ Ιθαγενή- Ευρωπαικά.

Αυτό που συμβαίνει σήμερα στο PetBirds, είναι μια προσπάθεια να τεθούν κάποιες ασφαλιστικές δικλίδες έστω και ανεπίσημα, προκειμένου να εξαιρεθούν κατά το δυνατόν οι πουλιοπιάστες από την κοινότητα και να παραμείνουν όσοι ενδιαφέρονται συνειδητά για την ανάπτυξη εκτροφής των ιθαγενών, ώστε να δημιουργηθεί ένα αντίβαρο στο πλιάτσικο που υφίσταται η φύση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
 
ώστε να δημιουργηθεί ένα αντίβαρο στο πλιάτσικο που υφίσταται η φύση εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

Αυτό το θεωρώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ σωστό σκεπτικό και αν μπορώ με τον οποιονδήποτε τρόπο να βοηθήσω έστω και με τις ελλειπείς γνώσεις μου επί των ιθαγενών πολύ ευχαρίστως! Το λέω γιατί όπως σε κάθε περιοχή έτσι και εδώ έχει πολλούς που πιάνουν είτε πουλιά, είτε φωλιές.
Παρόλα αυτά, δηλαδή όσοι έχουν καρδερίνες ή φλώρια ή παράγουν υβρίδια, είναι παράνομοι; Ή βρήκαν κάποιο παραθυράκι όπως αυτό που περιγράφηκε παραπάνω για να τα αποκτήσουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
είναι παράνομοι;
Με την ακριβή μετάφραση του νόμου.. ΝΑΙ.
Αν δεν κάνω λάθος στην Κρήτη (για τον τόπο). μαζί με τα "άγρια" κατασχέθηκαν και τα ιθαγενή εκτροφής με δαχτυλίδι πριν μερικά χρόνια.
 
Κύριε Γιάννη (misalouris) το να κατέχει - εμπορεύεται κάποιος υβρίδια προυποθέτει να κατέχει και να εκτρέφει και ιθαγενή, σωστά;
Εκτός αν περιμένει την καρδερίνα να βατέψει την κανάρα έξω από το κλουβί 😛
Επειδή σας παρακολουθώ, αν δεν κάνω λάθος έχετε και εσείς καρδερίνες, όπως και άλλοι εκτροφείς. Σε πολλούς συλλόγους στη σελίδα των μελών πολλά από αυτά αναφέρουν πως εκτρέφουν Ιθαγενή - Υβρίδια. Είναι δηλαδή με την τυπική έννοια του όρου, παράνομοι; Δεν το καταλαβαίνω ειλικρινά. Και αν είναι κάθετα και οριζόντια παράνομη η εκτροφή ιθαγενών, πως την αναγνωρίζουν οι σύλλογοι επίσημα; Μόνο όσοι έχουν παρόμοιες άδειες με αυτή που ανεβάσατε;

Αν είναι πραγματικά έτσι πέφτω κυριολεκτικά από τα σύννεφα, επειδή γίνεται ανοιχτά κουβέντα για αυτά τα είδη θεωρούσα ότι κάποια είναι νόμιμα. Και τι σημαίνει ότι η εκτροφή της καρδερίνας έχει ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια;
Και γιατί όταν κάποιος παρουσιάζει μια καρδερίνα πχ του γίνεται αμέσως η ερώτηση αν έχει δαχτυλίδι; Για να διασφαλιστεί μόνο το ότι έχει γεννηθεί σε κλουβί και δεν είναι πιασμένη; Τι νόημα έχει αν είναι και τα δύο παράνομα, μόνο για το ηθικό της υπόθεσης;
Αν είναι πράγματι έτσι είναι πολύ λάθος προσέγγιση από την ελληνική πολιτεία. Απογοητεύομαι πραγματικά... Και συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων, αλλά μου φαίνεται ότι μόλις έχασα από το χάρτη την Αμερική...
 
Επειδή η καρδερίνα κυρίως αλλά και ο φλώρος, σκαρθί, φανέτο "παίζουν" αρκετά, θεώρησα ότι ήταν νόμιμα και υπήρχε κάποιο νομοθετικό πλαίσιο. Διάβασα αρκετό από το thread για την επαναλειτουργία της ενότητας και κατάλαβα. Συγγνώμη αν έφερα κάποιον σε δύσκολη θέση με την άγνοιά μου. Όσοι εκτρέφετε μαγκιά σας πάντως. Και όλο αυτό δίνει περισσότερη αξία στη συζήτηση περί ιθαγενών, γιατί εμπεριέχει ΜΟΝΟ το ηθικό στοιχείο της καταπολέμησης της αιχμαλωσίας (και της ισχύουσας νομοθεσίας).
Αν με παίρνει να προτείνω κάτι, ίσως μια σχετική ανακοίνωση με καρφίτσωμα θα ήταν χρήσιμη προς τους νέους ή άσχετους αναγνώστες του φόρουμ .
 
Αυτό το θεωρώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ σωστό σκεπτικό και αν μπορώ με τον οποιονδήποτε τρόπο να βοηθήσω έστω και με τις ελλειπείς γνώσεις μου επί των ιθαγενών πολύ ευχαρίστως!
Σταύρο, δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις. Όλοι μας είμαστε το ίδιο απογοητευμένοι από την αντιμετώπιση του θέματος από το κράτος. Τουλάχιστον, οι συνειδητοποιημένοι εκτροφείς, είτε βρίσκονται εντός είτε εκτός των συλλόγων, προσπαθούν να κάνουν κάτι έστω και στο φάσμα της τυπικής παρανομίας, προκειμένου να ενισχυθεί η εκτροφή προς όφελος της παράνομης αιχμαλωσίας.

Αν με παίρνει να προτείνω κάτι, ίσως μια σχετική ανακοίνωση με καρφίτσωμα θα ήταν χρήσιμη προς τους νέους ή άσχετους αναγνώστες του φόρουμ .
Κάτι τέτοιο εννοείς; petbirds.gr/community/threads/Κανόνες-λειτουργίας-των-Φόρουμ-των-Ιθαγενών-Πουλιών.18655/
 
Back
Top