Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω αμα ξερετε ποια φρουτα η λαχανικα δεν κανει να ταιζουμε στα καναρινια και στις καρδερινες.
 
Το αβοκάντο! Είναι δηλητηριώδες για τα περισσότερα είδη πουλιών. Κάποια άλλα φρούτα δεν γνωρίζω.
 
Εγω παλια που ειχα καναρινακι θυμαμαι οτι ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο περι καναρινιων οτι δεν επιτρεπεται να τους βαλουμε λαχανο κ λεμονι το οποιο ειναι ξινο.
 
Για τους παπαγαλους παντως το λαχανο επιτρεπεται. Το εχω διαβασει σε πολλα sites και στο Φοιβο αρεσει πολυκαι ειδικα τα κοτσανια απο τα φυλλα που ειναι πιο χοντρα και πιο τραγανα... :D
 
Έχω ακούσει ότι το αγγούρι προκαλεί διάρροια κυρίως στις καρδερίνες όπως και το μαρούλι. Δεν ξέρω αν τελικά κάτι τέτοιο στέκει. Εγώ συνήθως δίνω λάχανο, ζωχούς(πάντα σε εποχή που δεν υπάρχουν ραντίσματα και με πολύ καλό πλύσιμο), καρότο, μήλο, καμμιά φορά πορτοκάλι, αχλάδι, κυδώνι.Αυτά...
 
Σε βιβλιο για πτηνα κυριως μιλαει για παπαγαλους αναφερει οτι δεν κανει κουκουτσια μηλου, βερικοκο, κερασι,ροδακινο, δαμασκηνο, αβοκαντο, μαιντανο, δυοσμος, σοκολατα, σπαραγγια, τα πρασινα μερη της ντοματας,της πιπεριας, οχι γαλα, μελι και οχι γλυκα γενικοτερα που τρωμε εμεις...
παντως μελι διαλυμενο μαζι με μπισκοτο εγω δινω σε ενα κοκατιλ μου και ειναι μια χαρα... ελπιζω να μην το σκοτωνω σιγα, σιγα...😱
 
Σε βιβλιο για πτηνα κυριως μιλαει για παπαγαλους αναφερει οτι δεν κανει κουκουτσια μηλου, βερικοκο, κερασι,ροδακινο, δαμασκηνο, αβοκαντο, μαιντανο, δυοσμος, σοκολατα, σπαραγγια, τα πρασινα μερη της ντοματας,της πιπεριας, οχι γαλα, μελι και οχι γλυκα γενικοτερα που τρωμε εμεις...
παντως μελι διαλυμενο μαζι με μπισκοτο εγω δινω σε ενα κοκατιλ μου και ειναι μια χαρα... ελπιζω να μην το σκοτωνω σιγα, σιγα...😱
Θα συμφωνήσω με τα μισά περίπου! Ροδάκινο, βερίκοκο, κεράσια και πιπεριά δίνω συχνά. Για το μέλι έχω δει συνταγή αυγοτροφής με μέλι διαλυμένο στο νερό (ελάχιστο βέβαια). Τα υπόλοιπα σοκολάτες γλυκά κλπ. απαγορεύονται αυστηρά όχι μόνο για τα πουλιά αλλά για όλα τα κατοικίδια.
Θα ήθελα να μάθω για το δυόσμο μιας και είναι αρωματικό βότανο αν το χρησιμοποιεί κάποιος γιατί δεν ήξερα ότι δεν κάνει. Τέλος το γάλα απαγορεύεται γιατί τα πτηνά δεν μπορούν να μεταβολίσουν τη λακτόζη και έτσι δημιουργείται πρόβλημα.
 
για το δυοσμο γραψε λαθος εκανα λαθος στη μεταφραση το σωστο που αναφερει ειναι δισπυρος.. Το γνωριζετε;
 
Εμενα παντως το λαχανο του αρεσει παρα πολυ, και δεν εχω διαβασει πουθενα οτι δεν επιτρεπεται. Ερινα μπορεις να βαλεις την πηγη αυτου που εγραψες;

Και συμφωνω με το Βασιλη κι εγω δινω κερασια (του αρεσουν πολυ), ροδακινο και βερικοκα που ειναι και εποχης, επισης του αρεσουν και ειναι και καλη πηγη βιταμινης Α.

;)
 
Απο οτι θυμαμαι, αν θυμαμαι και καλα
εκδοσεις καρακωτσογλου
κατοικιδια ζωα
καναρινια.
θα ψαξω να το βρω και θα σου πω σιγουρα.:)
 
Συμφωνω Ερινα, αλλα επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα της διατροφης αυτα δεν ειναι απο τα απαγορευμενα σε ολα τα sites που εχω διαβασει.
 
Ego ksero apagorebete :
Avokado, Schokolada, Alkohol kai Manitaria.
Kai gia tin gala, exigouse kala o Bassilies giati den kani.

Bebaios parxoune akoma pola fitra ppou einai dilitirio gia ta poulia ala apo laxanika kai fruita den ksero alo.

Diosmo dino poles fores, meli balo se kathe fora pou sfiaxno aygotrofi.
Otan kobo ta mila fino ta koukoutzia meza. Exo poulia pou skisoune gia na to pernoune. Kai akoma den pethenane.

Alexandros
 
Αυτο που ξέρω σίγουρα έιναι πως ο μαιντανός και το αβοκαντο απαγορέυονται. Ο πατέρας μου έλεγε πως ο μαιντανος κολλάει στον λαιμό τους αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ή είναι απλώς λαική σοφία. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Marco
Ο κατάλογος των τροφών ή των φυτών - καρπών που οδηγούν σε τοξικώσεις τον οργανισμό των οικόσιτων πτηνών είναι αρκετά μεγάλος. Μερικά απ' αυτά είναι: το αβοκάντο, ο καφές, η σοκολάτα, τα περισσότερα από τα αναρριχητικά φυτά, όπως το γιασεμί και ο κισσός, τα μανιτάρια, η δάφνη, ο καπνός, οι βλαστοί της πατάτας, το δέντρο της κερασιάς και τα φύλλα της, ο βίκος, το γκι, οι νάρκισσοι, η αζαλέα, το μοσχοκάρυδο, ο κρίνος κ.ά.
 
Back
Top