Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Eαν αποφασισει καποιος να δωσει στα καναρινια του η σε οποιοδηποτε αλλο πουλι η ζωο να ξερει οτι μονο ο καρπος επιτρεπεται. Τα φυλλα και οι βλαστοι της ντοματιας περιεχουνε αλκαλοειδη που ειναι ουσιες τοξικες οπως η σολανινη και μπορει να σκοτωσουνε τα πουλια προκαλωντας στομαχικες και νευρολογικες ανωμαλιες. Το λυκοπενιο σαν ουσια δεν ειναι επικινδυνο ισα ισα! 😉
 
Ναι, μπορείς να τους το δώσεις όπως είναι.
Καλό θα ήταν να ξεπλύνεις το κλωναράκι που θα κόψεις, ώστε να φύγουν οι σκόνες κτλ.
 
Ντομάτα δίνω τι καλοκαίρι που είναι λαχανικό εποχής γιατι φαντάζομαι να χει λιγότερα φάρμακα... λέω εγω τώρα... και την τρώει πολύ! Καρότο δεν τρώει ο μπαγάσας και ζηλευω που λέτε για τα δικά σας ότι τρώνε.
Συκο ξερό τρώνε τα δικά σας;Εμένα μόνο φρέσκο... Και σταφύλι τρώει αλλα του βγάζω τη φλούδα... Το μπρόκολο θα λεγα δεν τρελάθηκε αλλα μασουλάει... Τελικά μου φαίνεται είναι θέμα γούστου τι τρώνε και σ αυτά όπως σ εμας...
 
Γιατι απαγορεύεται το αντίδι;
Υπάρχει κάποιο στοιχείο που τους κάνει κακό?
Γνωρίζει κανείς;
 
Άπο φίλους μου έχω ακούσει ότι δεν μπορούν να το καταπιούν, κολλάει στο λαιμό τους και πεθαίνουν. Συζητώντας όμως με έναν Γερμανό χθες σ'ένα forum έμαθα ότι το αντίδι είναι πολύ πλούσιο σε βιταμίνη D και ότι χορηγεί στα πουλιά του αντίδι πολύ συχνά. Εγώ προσωπικά δε θα πειραματιστώ.Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει...
 
Παιδια καλησπερα μπροκολο να του δωσω μονο τον ανθο η και κοτσανι μαζι;
 
Παιδια καλησπερα μπροκολο να του δωσω μονο τον ανθο η και κοτσανι μαζι;

Τρώνε τα πάντα απο το μπρόκολο, αλλά όχι με την ίδια όρεξη. Η βιταμίνη Β12 είναι σε μεγαλύτερες ποσότητες στα φύλλα, τα πουλιά όμως έχουν μια προτίμηση στον ανθό.
 
Το ραδίκι τουλάχιστον επιτρέπεται. Για το βλήτο δε γνωρίζω :)
 
Αυριο θα τους παρω ραδικι και θα σας πω εντυπωσεις, γιατι εμαθα οτι αρεσει πολυ:)
 
Παιδια το ραδικι εγραψε ιστορια στα στομαχακια τους 🙂
Τους αρεσε πολυ...
 
εγώ με την σειρά μου τους δίνω μονο μαρούλι και λάχανο και απο φρούτα μήλο εαν και δεν ξετρελένονται.
 
Το μπροκολο το τσακιζουν τα δικα μου! Και συνισταται και λογω εποχης, προετοιμασια-αναπαραγωγη!
 
Back
Top