Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι υπάρχουν τοξικές τροφές που βάζουν σε κίνδυνο την υγεία των αγαπημένων μας τραγουδιστών. Σοκολάτα, καφές, αβοκάντο, αζαλέα, μανιτάρια, αναρριχητικά φυτά (γιασεμί, κισσός), βίκος, μοσχοκάρυδο, δάφνη, κρίνος, καπνός, πατάτες (βλαστοί), κερασί/τσέρι (δέντρο/φύλλα), γκι, νάρκισσοι και ίσως και κάποια άλλα φυτά να είναι μοιραία για τα καναρίνια σας. Προσοχή λοιπόν !
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Καλησπεριζω ολα τα μελη της κοινοτητας, νεος εδώ :)

Διαβασα τα περισσότερα άρθρα για τα καναρίνια μιας κ τετοιο έχω, ειδικά εκείνα της διατροφής
Μια ερώτηση με 2 σκελη λοιπόν
Ειδα για το καρότο σε όλα τα άρθρα ως μια πολύ χρησιμη τροφή, του το προσφέρω ολόκληρο ή το έχω κοψει σε λωρίδες πριν ώστε να το προσεγγιζει ευκολότερα
και για το σταφύλι που δεν βρηκα κατι, ενδυκνειται ή οχι;
 
Ειδα για το καρότο σε όλα τα άρθρα ως μια πολύ χρησιμη τροφή, του το προσφέρω ολόκληρο ή το έχω κοψει σε λωρίδες πριν ώστε να το προσεγγιζει ευκολότερα
Το καρότο πρέπει να το τρίψεις πρώτα.
 
αν και απο το φορουμ της διατροφης των παπαγαλων δες λιγο κι αυτο... https://community.petbirds.gr/threads/Επιτρέπεται-το-σταφύλι-στους-παπαγάλους.5768/ πιστευω πως δεν εχουνε προβλημα αν το δινεις με μετρο καθως περιεχει αρκετα σακχαρα... 😉 αυτοι που φροντιζουν καναρινια ισως ξερουν κατι επιπλεον επι του θεματος. 🙂

κατι ξεχασα... Καλως ηρθες!
 
σας ευχαριστώ ολους
το εκοψα λωριδες, το τριμαρα κατα καποιο τροπο κ το αφησα πανω στο κορμο του κ το σφηνωσα στα καγκελακια του, το ψιλο τσιμπαει για να δουμε

καλως σας βρηκα
 
Εγω συνηθως το καροτο το βαζω τριμμενο, και το τσακιζουνε.
Επισης οταν χειμωνιασει, βαζω και μπροκολο που κι αυτο τους αρεσει πολυ. Αντιθετα το κουνουπιδι δεν το καταδεχονται
 
Εγω δινω αντιδι, μαρουλι, συκο, καρπουζι, μηλο και αχλαδι. Γενικα κοιτω τη του αρεσει και του το δινω.
 
Τους εβαλα προχτες σουσαμι ωμο (οχι καβουρντισμενο) και τους αρεσε.
Με την ντοματα τι γινεται;
εχει δωσεις καποιος;
 
Παιδιά τώρα τρόμαξα γιατί με το δαμάσκηνο δεν ήξερα να υπάρχει πρόβλημα. Ο Macaw μου εφαγε ένα ολόκληρο χτες. Δεν του αρεσει καθόλου το μήλο ούτε το αγγουράκι.
Κακο ξέρω σίγουρα πως κανει ο Μαιντανός και αβοκάντο.
 
Παιδιά τώρα τρόμαξα γιατί με το δαμάσκηνο δεν ήξερα να υπάρχει πρόβλημα. Ο Macaw μου εφαγε ένα ολόκληρο χτες. Δεν του αρεσει καθόλου το μήλο ούτε το αγγουράκι.
Κακο ξέρω σίγουρα πως κανει ο Μαιντανός και αβοκάντο.

Χριστιανα μην ανησυχεις αλλα ειναι καλο να αφαιρεις το κουκουτσι. Μην κανεις μεγαλη τομη απλα να το αφαιρεις χωρις να κοβεις το φρουτο στα δυο και δωστο του ολοκληρο να χαρει οτι το ανοιγει αυτος.

Αγαπημενο τους επισης ειναι το ροδι! (και απο τα καλυτερα φρουτα θρεπτικα) Εαν βρεις στο σουπερ μαρκετ αγορασε του. :)
 
-Το βλέπω εγώ, σε λίγο θα κάνετε κατάληψη σ' όλο το φόρουμ.
Βρε σείς δεν μας απασχολεί το τι κάνουν οι παπαγάλοι
με τα δαμάσκηνα, τον μαιντανό,το αβοκάντο,τα μανιτάρια
την σοκολάτακαι δεν ξέρω τί άλλο, εδώ προσπαθούμε
να δώσουμε κατευθύνσεις για τα λαχανικά και τα φρούτα
που πρέπει να τρώνε ή όχι, τα καναρινάκια μας. Μας επιτρέπετε;:D
 
-Το βλέπω εγώ, σε λίγο θα κάνετε κατάληψη σ' όλο το φόρουμ.
Βρε σείς δεν μας απασχολεί το τι κάνουν οι παπαγάλοι
με τα δαμάσκηνα, τον μαιντανό,το αβοκάντο,τα μανιτάρια
την σοκολάτακαι δεν ξέρω τί άλλο, εδώ προσπαθούμε
να δώσουμε κατευθύνσεις για τα λαχανικά και τα φρούτα
που πρέπει να τρώνε ή όχι, τα καναρινάκια μας. Μας επιτρέπετε;:D

Εχεις δικιο Μακη, συγνωμη... Παρασυρθηκαμε λιγο...
 
-Το βλέπω εγώ, σε λίγο θα κάνετε κατάληψη σ' όλο το φόρουμ.
Βρε σείς δεν μας απασχολεί το τι κάνουν οι παπαγάλοι
με τα δαμάσκηνα, τον μαιντανό,το αβοκάντο,τα μανιτάρια
την σοκολάτακαι δεν ξέρω τί άλλο, εδώ προσπαθούμε
να δώσουμε κατευθύνσεις για τα λαχανικά και τα φρούτα
που πρέπει να τρώνε ή όχι, τα καναρινάκια μας. Μας επιτρέπετε;:D


αφου στο ονομα του φορουμ λεει PetBirds - Η Διαδικτυακή Πύλη για Καναρίνια, Καρδερίνες, ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ, Πτηνα Συντροφιάς!:D


;)
 
αφου στο ονομα του φορουμ λεει καναρινια καρδερινες παπαγαλοι!malinois canary η δικτιακη πυλη των πτηνων συντροφιας!:D


;)

Εδω ειμαστε στη Διατροφη Καναρινιων Φωτη. Υπαρχει ξεχωριστο φορουμ για τη διατροφη παπαγαλων. Αρκετα off topic βγηκαμε νομιζω.
 
και για να επιστρεψουμε στη διατροφη καναρινιων...

ντοματα εχει δωσει κανεις;
 
Υπάρχει γενικότερα η γνώμη οτι η υγρασία στο κλουβί
δεν είναι και ότι καλύτερο.Αν πρόκειται να βάλεις
ένα κοματάκι ντομάτα σε μια αυγοθήκη για να δείς αντιδράσεις
για λίγη ώρα έχει καλώς.Αλλά προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ
και δεν βλέπω και τον λόγο που θα έβαζα κάτι στο κλουβί
που σε λίγες ώρες, με την ζέστη, θα είχε γίνει εστία συλλογής εντόμων.
Υπάρχει κάτι, που σε κάνει να θέλεις να δώσεις ντομάτα;
 
Δικιο εχεις mgerom για το οτι θα μαζευτουν εντομα, αλλά σκεφτηκα οτι αφου η ντοματα κανει καλο σε μας, γιατι οχι και στα καναρινια... Ειδικα το λυκοπενιο...
 
Back
Top