Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα. Έτσι κι αλλιως, τα κουκουτσια δεν θα τα φανε.
 
Εφόσον το δίνουν στα καναρίνια χρώματος, πιστεύω πως ναι. Εξάλλου το φύλλο έχει πιο πολλά πολύτιμα στοιχεία από τον βολβό.
 
καλησπερα σας
αχλαδι ποικιλιας φετελ επιτρεπεται;
 
γενικά τα Αχλάδια επιτρέπονται Γιώτα απλά να αφαιρείς τα κουκούτσια, και όχι πάνω 2-3 ώρες στο κλουβί ! Ειδικά τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες καλό θα ήταν στην 1 ώρα να αφαιρείτε!
 
οκ! Δεν του εχω ξαναδωσει, θα δω λοιπον αν αυριο το τιμησει!
αλλη ερωτηση: γνωριζω οτι η φλουδα εχει τις περισσοτερες βιταμινες, αν ειναι βιολογικα τα φρουτα εχει καλως αλλιως τα πλενουμε παρα πολυ καλα και τους δινουμε ετσι;
 
αν θέλεις να το δώσεις με την φλούδα, το πλένεις καλά.. Το στεγνώνεις και είσαι οκ !
 
Κυριες και κυριοι
Επεμβαινω και ομολογω πως κουμπαρος μου 80 ετων αναπαραγει επιτυχως δια 10 συναπτα ετη αξιολογα καναρινια σε κλουβα 2×2×2 τρεφοντας τα μονον με ψωμι κι αγριοχορτα!
Κατι ξερει ο "παλιοερος".
 
κι εγω ακομα και τα περιστερακια στην πλατεια τα ταιζω με αυγα και ψωμακι...χεχε:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: tzefri
Κυριες και κυριοι
Επεμβαινω και ομολογω πως κουμπαρος μου 80 ετων αναπαραγει επιτυχως δια 10 συναπτα ετη αξιολογα καναρινια σε κλουβα 2×2×2 τρεφοντας τα μονον με ψωμι κι αγριοχορτα!
Κατι ξερει ο "παλιοερος".
και το καλοκαίρι που δεν έχει χόρτα μόνο ψωμί;
χα χα βρε Αρτέμη, το ΄ριξες πάλι το πυροτέχνημα :)
 
Γειά σε όλους!


Έψαξα σε όλο το thread και δεν βρήκα τίποτα για τα ακτινίδια.

Ήθελα να τους δώσω μιας και για τους ανθρώπους είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό και ωφέλιμο φρούτο. Στα καναρίνια μου μπορώ να δίνω ακτινίδιο; Ειδικά τώρα που είναι προετοιμασία για ζευγάρωμα.

Ευχαριστώ.
 
Ευχαριστώ Μαρία.

Αλλά εννοούσα για τα καναρίνια. :)

Για μας ξέρω πόσο ωφέλιμα είναι. Εμένα με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ να ρίξω την χοληστερίνη κατά 40-50 μονάδες!

Είπα να δοκιμάσω να δώσω και στα καναρίνια λόγω του ότι τα ετοιμάζω για αναπαραγωγή.
 
χα χα σου έβαλα το link γιατί γράφει τι στοιχεία περιέχουν 🙂
 
του ειχα βαλει μια-δυο φορες αλλα ουτε καν συγκινηθηκε, δεν του αρεσε το πρασινο! 😛
 
Back
Top