Διατροφή Ποια φρούτα ή λαχανικά δεν κάνει να ταΐζουμε στα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδιά μπανάνα τρωνε;
Η μπανάνα τρώγεται, δεν κολλάει στο λαιμό όπως αναφέρθηκε.

Σε τροφή για καναρίνια βρήκες μεσα μπανάνα ξερή και καβουρδισμένη;
Σε ποια τροφή το βρήκες;Γιατί εχω αγοράσει από όλες σχεδον τις γνωστές εταιρείες και δεν βρήκα ποτέ κατι παρόμοιο. 🙂

Η verselle laga Exotic fruit mix καθώς και η nuts mix περιέχει μπανάνες, παπάγια, κτλ (η μπανάνα σε ξηρή μορφή)
 
Ουπς μπερδεύτηκα λιγο... 😉 Για καναρινια μιλάμε πάντα ή για παπαγάλους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αν δίνει που και που κόκκινη πιπεριά ή καρότο και γενικώς λαχανικά που περιέχουν καροτίνη, δεν πρόκειται να βαφτεί και ειδικά όταν βρίσκεται εκτός περιόδου πτερόρροιας. Τα πουλιά βάφονται στην πτερόρροια όταν πέφτει το παλιό πτέρωμα και αντικαθίσταται από το νέο, το οποίο βγαίνει βαμμένο από τις χρωστικές που λαμβάνει μέσω της διατροφής του (φυσικές ή τεχνητές). Επίσης, δε βάφονται όλα τα καναρίνια αλλά μόνο τα λιποχρωμικά. Ένα μελανινικό καναρίνι για παράδειγμα δεν πρόκειται να βαφτεί κόκκινο επειδή θα του δίνουμε κόκκινες πιπεριές ή καρότα την περίοδο της πτερόρροιας.

Μερικές σχετικές πληροφορίες στο άρθρο Χορήγηση χρωστικών ουσιών στα καναρίνια Κόκκινου Παράγοντα
 
Πάντς αυτο με τη μπανανα ειναιενα θεμα. Πορτοκαλι τρωνε;

οι παπαγάλοι δεν έχουν προβλημα, τρώνε και μπανάνα (φρέσκια) και σπόρους πιπεριάς όλων των χρωμάτων (που αναφέρετε παραπάνω) και πορτοκάλι.

Από φρούτα, ουσιαστικά τα πάντα εκτός από αβοκάντο και προσέχουμε τα μαύρα κουκούτσια, που δεν πρέπει να τα δίνουμε (πχ από μήλο ή καρπούζι)
 
Άμα δίνω στο καναρινάκι μου κάθε μέρα διαφορετικά φρούτα ή λαχανικά σε μικρή ποσότητα κάνει;
 
Κάνει να φάνε τα καναρίνια κόκκινα φασόλια φυτρωμένα; Γιατί πιο συχνά έχω στο σπίτι κόκκινα φασόλια απ'ότι κανονικά και αναρωτιέμαι αν μπορούνε να φάνε κι αυτα μαζί μου :D
 
Το έχω διαβάσει το άρθρο, η απορία μου ήταν αν κάνει να φάνε κόκκινα φασόλια ή μόνο κανονικά.
 
Κανει να δωσω στα καναρινακια ροδι; Μηπως υπαρχει προβλημα με τα κουκουτσια ξερετε;Βλεπω εξω τη ροδια και δεν αντεχω.
 
Back
Top