Ασθένειες Ποιες αρρώστιες των πουλιών είναι επικίνδυνες για τον άνθρωπο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Wind-sa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το συγκεκριμενο θεμα το εχω διαβασει αλλα δεν ειναι καθολου διαφωτιστικο.
υπαρχουν σοβαρες διαφωνιες μεταξυ των ομιλωντων.
υπαρχει καποιος που να μας πει στα σιγουρα
1. Το ποσο επικινδυνο ειναι για τους ανθρωπους;
2. Αν αυτο προερχεται μονο απο παπαγαλους;
3. Πως προστατευομαστε;
4. Τι πρεπει να προσεξουμε;
5.συμπτωματα;
θα διαβασω αυριο τις απαντησεις σας διοτι πρεπει να φυγω στην δουλεια.
σας ευχαριστω!
 
Δεν ειχα διαβασει την δευτερη σελιδα αυτου του θεματος.
Ειναι πιο διαφωτιστικη.
Απο τα γραφωμενα ομως καταλαβα οτι μπορουμε να προσβληθουμε απο οποιοδηποτε πτηνο που εχουμε στο σπιτι μας.
Εχουν κατι οι παπαγαλοι που τους κανει να ειναι πιο επικινδυνοι για την υγεια των ανθρωπων;
 
Δεν ειχα διαβασει την δευτερη σελιδα αυτου του θεματος.
Ειναι πιο διαφωτιστικη.
Απο τα γραφωμενα ομως καταλαβα οτι μπορουμε να προσβληθουμε απο οποιοδηποτε πτηνο που εχουμε στο σπιτι μας.
Εχουν κατι οι παπαγαλοι που τους κανει να ειναι πιο επικινδυνοι για την υγεια των ανθρωπων;


Αν δεν εχουν ψιττακωση η δεν ειναι φορεις αυτης η αλλης ασθενειας χωρις να την εχουν εκδηλωσει τοτε κατι να εχουν γενικα και να ειναι επικινδυνοι δεν υπαρχει.
 
σε καποιο αλλο σαιτ ρωτησε μια κοπελα για γατες και εγκυμοσυνη και αναφερεται οτι το τοξοπλασμα το εχουν και οι παπαγαλοι experts..pathfinder.gr/index.php?view=12&question_id=55684&topic=241 δεν ξερω βεβαια αν αυτοι οι experts που απαντουν ειναι κτηνιατροι η χομπιστες αλλα εχω διαβασει και αλλες φορες οτι και οι παπαγαλοι ειναι υποπτοι για τοξοπλασμα. Πιστευω οτι καθαριοτητα, καποιος χρονος εκτος κλουβιου και σωστη διατροφη ειναι το κλειδι για την υγεια των πουλιων μας και δεν χρειαζεται να γινομαστε υποχονδριοι
 
εψαξα στο βικιπαιδεια για το τοξοπλασμα και αναφερει την γατα σαν κυριο ξενιστη (και κατ'επεκταση τα κατοικιδια) αν ειμαι OFFTOPIC παρακαλω να με μεταφερετε...

Το παράσιτο Τοξόπλασμα


Το τοξόπλασμα είναι ένα ενδοκυττάριο Παράσιτο (μικροβιολογία) που αποικίζει σχεδόν όλους τους ιστούς, αλλά ιδιαίτερη προτίμηση δείχνει στο μυϊκό ιστό, στο εντερικό επιθήλιο και στο νευρικό ιστό. Το τοξόπλασμα είναι το μοναδικό πρωτόζωο στη φύση που μπορεί να προσβάλλει οποιοδήποτε εμπύρηνο κύτταρο. Μέσα στο κύτταρο, το πρωτόζωο συνήθως ζει στο κυτταρόπλασμα, ενώ σπάνια είναι δυνατόν να προσβάλλει και τον πυρήνα.

Το πλήρες κείμενο Τοξοπλάσμωση - Βικιπαίδεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: bill
Δε γνωρίζω κατά πόσο μπορούμε να μολυνθούμε από όλα αυτά τα ζωντανά που μας περιβάλλουν. Το σίγουρο είναι πως αν ο παπαγάλος σου δεν έχει κολλήσει το τοξόπλασμα δε μπορείς να μολυνθείς!

Γραφω καποιες πληροφοριες, φετος και πιστευω οτι ειναι πρεπον να τις γνωριζουμε. Το τοξοπλασμα ουσιαστικα ειναι σκουλικι(παρασιτικο) που ολοκληρωνει τον κυκλο ζωης απο στον οργανισμο της γατας. Η σοβαροτερη επιπτωση που μπορει να εχει ειναι η δημιουργια αποβολης σε εγκυους9οπως αναφερθηκε.). Ομως τί γινεται αν προσβληθει ενας ανθρωπος(αντρας γυναικα0που δεν ειναι σε κατασταση κυησης. Η αληθεια ειναι οτι ενας στους εφτα πασχει απο τοξοπλασμα, αλλα δεν το ξερει. Τα συμπτωματα κυριως ειναι η ελλατωση των αντανακλαστικων. Μαλιστα σε μια ερευνα που διεξηχθει στην Αγγλια το 45 % των νεκρων οδηγων τροχαιων ατυχηματων, επασχε απο τοξοπλασμα!
Επομενως δεν αρκουν ΜΟΝΟ
 
οι κανονες δημοσιας υγιεινης, αλλα πρεπει να προσεχουμε τι τρωμε και αναπνεουμε...

Υ. Σ. Σορρυ για τα συνεχομενα ποστ. Προς θεου οτι αναφερθηκε δεν πρεπει να μας φοβηζει... Μιας και δεν διατρεχει καμια επικινδυνοτητα. Οτι ειπωθηκε αποτελουν γνωσεις που αποκομησα απο ντοκιμαντερ(σκαι)και απο τον βιολογο μου
 
θα σας πω από ιατρικής άποψης για τό τοξόπλασμα. μεταδίδετε από 3 πηγές στόν άνθρωπο 1, μισοπλυμένα λαχανικά.2 μισοψημένο κρέας.3 από τις αμυχές τις γαλέους δηλαδή από τίς γρατζουνιές τής γάτας. καμία σχέση με τα πτηνά το μόνο ίσως αν τρέφοντε με μισοπλυμένα λαχανικά.σχετικά με την εγκυμοσύνηκαι το τοξόπλασμα όταν το ζώο προυπάρχει ο οργανισμός της εγκύου είναι απόλυτα ανοσοπιοιμένος. Γίνετε εξέταση στο πρώτο τρίμηνο.σε καμία περίπτωση όταν μία γυναίκα έχει χρόνια πρίν κατικοίδιο δεν το απομακρύνη κατά τήν εγκυμοσύνη,
 
βρε παιδια να ρωτησω και εγω παλι γιατι τον παπαγαλο τον εχουμε εξω και παιζουμε μαζι του και μας τσιμπαει τα χερια και καμμια κουτσουλια μας ριχνει στα χερια... Επειδή εχω και παιδια μηπως είναι πραγματικα επικίνδυνος για την υγεια μας";... Να τον εχουμε στο κλουβι και να μην τον βγαζουμε, από την άλλη εγω δεν ακουσα τιποτα εδώ μεσα να γραφεται ότι καποιος κολλησε κατι από παπαγαλο... Εσεις τι λετε;
 
βρε παιδια να ρωτησω και εγω παλι γιατι τον παπαγαλο τον εχουμε εξω και παιζουμε μαζι του και μας τσιμπαει τα χερια και καμμια κουτσουλια μας ριχνει στα χερια... Επειδή εχω και παιδια μηπως είναι πραγματικα επικίνδυνος για την υγεια μας";... Να τον εχουμε στο κλουβι και να μην τον βγαζουμε, από την άλλη εγω δεν ακουσα τιποτα εδώ μεσα να γραφεται ότι καποιος κολλησε κατι από παπαγαλο... Εσεις τι λετε;



ξερω ότι εχουν χιλιογραφει πολύ ποστ για την ερωτηση που εκανα αλλα είναι κατι που θα ηθελα να ξανακουσω την γνωμη σας.. Ευχαριστώ, απλα φοβάμαι λιγο το θεμα ψιττάκωση γιατι το πουλι το πηραμε για να το εχουμε παρεα διπλα μας και όχι στο κλουβι...
 
Γιάννη αν οποιοδήποτε κατοικίδιο και να έχουμε, τηρούμε τους κανόνες υγιεινής πλένοντας πάντα καλά τα χέρια μας πρίν και μετά την επαφή μας με το ζωάκι και διατηρώντας καθαρό τον χώρο στον οποίο ζεί, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ούτε εμείς αλλά ούτε και τα ζωάκια θα κινδυνεύσουν από εμάς.
 
πραγματικα η σωστή καθαριότητα είναι τα πάντα. Πρωσοπική μου άποψη είναι η καθημερινή καθαριότητα του κλουβιού. Γιατί πρέπει την νύχτα το πουλί να κοιμηθή στις ακαθαρσίες του. Αρκετά χρόνια πριν ανακάλυψα πως μία οδοντόβουρτσα μπορεί να καθαρίση την ποτίστρα του νερού σχολαστικά και τέλεια.
 
Ναι κι εμένα η οδοντόβουρτσα είναι το αγαπημένο μου εργαλείο :)
 
Και εγω οδοντόβουρτσα χρησιμοποιώ ! Και το κλουβί το καθαριζω κάθε μέρα ή το πολύ κάθε 2 μέρες
 
Παιδιά καλησπέρα!
Ζήτησα από την μαμά μου που θα πήγαινε στο φαρμακείο να μου πάρει μια σύριγγα ινσουλίνης σε περίπτωση που χρειαστεί να ταίσω τα μικρά και είπε στην μαμά μου η φαρμακοποιός με πολύ προσοχή, με γάντια, μακριά από το πρόσωπο μου γιατί λέει είναι το νούμερο ένα ζώο που μολύνει με τοξόπλασμα (εγώ ήξερα ότι είναι οι γάτες και πάλι οι αδέσποτες!) γιατί κάνουν τα κακά τους εκεί που ζούνε και τέτοια και η μαμά μου έχει πανικοβληθεί τώρα και μου λέει ότι αν έχεις πάθει τοξόπλασμα δεν θα μπορείς να κάνεις παιδιά... Υπάρχει περίπτωση να μολυνθούμε από τα καναρίνια μας με τοξόπλασμα; Πως καταλαβαίνουμε αν έχουμε μολυνθεί;
 
Εμεις γατες εχουμε τοσα χρονια και δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.. Απλα αυτο με τα πουλια δεν το ξανα ακουσα..
 
Back
Top