Φροντίδα Ποιες είναι οι σωστές διαστάσεις κλουβιού για μπάτζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StellaTR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StellaTR

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
44
Καλημέρα
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τις σωστές διαστάσεις ενός κλουβιου για μπατζι; Έχω 2 απλά σε περίπτωση που ζευγαρώσουν το κλουβί που είναι τώρα είναι πολύ μικρό. Πιστεύετε ότι θα μου κοστίσει περισσότερα να αγοράσω κλουβί η να το φτιάξω εγώ; Επίσης υπάρχει κάποιο άρθρο εδώ που να δίνει κάποιο πλάνο διατροφής για τα μπατζι; Ευχαριστώ!
 
Τα δικά μου(2) τα έχω σε αυτές τις διαστάσεις 74x38x54 και είναι μια χαρά. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να φτιάξω ένα τόσο μικρό κλουβί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Επίσης υπάρχει κάποιο άρθρο εδώ που να δίνει κάποιο πλάνο διατροφής για τα μπατζι;
Η βασική τους διατροφή είναι το μείγμα σπόρων που πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμο.Το μείγμα πρέπει να είναι συσκευασμένο από επώνυμη εταιρεία, όχι χύμα γιατί έτσι διακινδυνεύεις την υγειά του πτηνού, και να αποτελείται από μεγάλη ποικιλία σπόρων
Τα φρούτα και λαχανικά είναι απαραίτητα για μια ισορροπημένη διατροφή. Τα λαχανικά κυρίως διότι περιέχουν όλες τα τα απαραίτητα που χρειάζονται καθημερινά (άρα μπορείς να τα προσφέρεις καθημερινά) ενώ τα φρούτα περιέχουν σάκχαρα και πρέπει αν προσφέρονται αραιά 1,2 φόρες την εβδομάδα κατά προτίμηση όχι πολύ ώριμα για να μην είναι πολύ γλυκά.
Το αυγό είναι απαραίτητο περισσότερο την περίοδο της αναπαραγωγής και της πτερόρροιας αφού είναι πλούσια πηγή πρωτεϊνών και όχι μόνο.Τις υπόλοιπες μέρες προσφέρουμε πολύ αραιά.Τύπου 2 φορές το μήνα. Προσφέρεται με το τσόφλι καθώς είναι πλούσιο σε ασβέστιο. Υπάρχουν και έτοιμες αυγοτροφές στο εμπόριο που οι περισσότερες υπόσχονται πολλά και κάνουν λιγότερα. Σε περίπτωση όμως που θέλεις να χρησιμοποιήσεις πρόσεξε να είναι επώνυμο προϊόν αλλιώς μπορείς να φτιάξεις και την δική σου. Να μερικές συνταγές σπιτικής αυγοτροφής.
Επιπλέον μπορείς να προσφέρεις χόρτα και πρασινάδες(σπανάκι, βλίτα, αντίδια, αντράκλα ό,τι έχει κάθε εποχή), χλωρά και ξηρά βότανα και αρωματικά (ρίγανη, βασιλικός, θυμάρι, μέντα, δυόσμος κτλ) ,για λιχουδιά και εκπαίδευση millet και φύτρα σπόρων .
Πέρα από τις τροφές χρειάζονται και πηγές ασβεστίου όπως για παράδειγμα σουπιοκόκαλο που πρέπει πάντα να είναι διαθέσιμο, πέτρα με μεταλλικά στοιχεία του εμπορίου, τα τσόφλια του αυγού, σπασμένα όστρακα που βρίσκονται στην άμμο, υπόστρωμα υγιεινής για τον πάτο, όμως σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιεί το σουπιοκοκαλο , μπορείς να βάλεις λίγη σε ένα μπολάκι μέσα στο κλουβί ή να αναμίξεις μαζί με τα σποράκια τριμμένο σουπιοκοκαλο.
Διάβασε:
Και γενικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top