Φροντίδα Ποιες είναι οι minimum διαστάσεις κλουβιού για παπαγάλους;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Συνήθως οι περισσότεροι που δεν είναι εντελώς βέβαιοι για το είδος του παπαγάλου που θέλουν να αποκτήσουν, ρωτούν ακριβώς αυτό. Μέχρι λοιπόν να σου απαντήσει κάποιο μέλος συγκεκριμένα για το ερώτημα που θέτεις, σου παραθέτω το ακόλουθο θέμα, το οποίο στο ποστ 1 έχει συγκριτικό Πίνακα για διάφορους παπαγάλους, αλλά και γενικότερα είναι ένα κατά τη γνώμη μου πολύ ενδιαφέρον θέμα για μελλοντικούς φροντιστές παπαγάλων.
 
Πολυ ενδιαφέρουσες πληροφοριες, ευχαριστώ. Αυτό που θα ήθελα είναι να μιλάει ή έστω να σφυρίζει. Να είναι δύσκολου επιπέδου μιας και είναι ο πρώτος που θα έχω ( μετά από 2 budgie που είχα σαν πιτσιρίκι και μια γέννα από αυτά) και όχι πολύ μεγάλο πουλί. Οπότε εκεί που καταλήγω είναι ή cockatiel ή parrotlet. Και ο quaker/ monk ίσως αλλά βλέπω ότι δεν είναι προχωρημένου επιπέδου δυσκολίας!
 
Θα πρέπει να υπολογίσεις πως ένα κοκατίλ έχει μήκος 30+ εκατοστά και άνοιγμα της κάθε φτερούγας περί τα 15-16= 30 εκ
όπως αντιλαμβάνεσαι θα πρέπει να υπάρχει χώρος ώστε να μην ''βρίσκει'' η ουρά του στα κάγκελα καθώς και και οι ανοιγμένες του φτερούγες.

1594068982270.png

Το συγκεκριμένο κλουβί είναι περίπου 60x45x60εκ (το βρίσκω δεν το βρίσκω μίνιμουμ, κανονικά θα ήθελε και λίγο μεγαλύτερο, κατά την άποψή μου).
 
Δείτε απλά να εχει τουλάχιστον 60cm μήκος και 40 πλάτος γιατί αλλιώς όσο ψηλο και αν είναι δεν θα βολεύει, επίσης σημαντικό το άνοιγμα αναμεσα στα κάγκελα να μην είναι πανω από 1,5 cm γιατι αλλιώς χωράει το κεφάλι και καραδοκούν ατυχήματα. Ολα αυτά βέβαια εφόσον βγαίνει και εξω κάποιες ώρες καθε μέρα το πουλάκι. Τα κοκατιλ είναι υπέροχα, μπορούν να κάνουν φασαρία καμιά φορά αλλά όχι φοβερή (έχουν πιο δυνατή τσιριδα απο budgie, αλλά δεν σε διώχνουν και απ το διαμέρισμα, σε σχεση με άλλους παπαγάλους πολύ ήσυχα). Το αν θα σφυρίξει και θα πει καμιά λέξη δεν το εγγυάται κανείς, αναλογα τον χαρακτήρα και το πόσο θα ασχολείσαι μαζι του(τα budgies μιλάνε περισσοτερο και καθαρότερα από κοκατιλ). Είναι πολύ κοινωνικά και δεν μπορούν να μένουν πολλές ώρες καθε μέρα μόνα τους. Σημασία έχει να διαλέξετε καλό εκτροφέα και ενα ήμερο πουλάκι (κατα την γνώμη μου). Για να έχετε περισσότερες πιθανότητες να τραγουδαει και να μιλήσει θέλετε αρσενικό (με τεστ DNA μόνο ξεχωρίζουν τα μικρά, δεν ειναι ακριβό)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης θέλω να ρωτήσω, να να σχετικά μικρό πουλάκι όπως το parrotlet το βάλω σε ένα μεγάλο κλουβί (μηκος:95 πλατος: 70 ύψος:113 ) υπάρχει πρόβλημα;
Ισχύει το όσο μεγαλύτερο το κλουβί τόσο το καλύτερο. Επίσης ισχύει το όσο μεγαλώνουν οι διαστάσεις του κλουβιού τόσο μεγαλώνει και το κενό ανάμεσα στα κάγκελα. Κάτι που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα αν σκέφτεσαι να πάρεις πάρροτλετ. Για παράδειγμα το κλουβί που ανέβασες παραπάνω δεν είναι κατάλληλο για πάρροτλετ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.
 
Το πουλακι θα πρεπει να το παρεις σωστα απογαλακτισμενο ειτε απο τους γεννητορες του ειτε απο τον εκτροφέα του.

Σε οτι αναφορα τα Parrotlet γενικα χρήζουν ειδικου χειρισμου λογω του πολύπλευρου χαρακτηρα τους.
Ειναι εξαιρετικά κυκλοθυμικα πουλακια και δεν δισταζουν να σου κοψουν κομματι.
Θελουν να τους αφιερωσεις ΠΟΛΥ χρονο για να τα φερεις εκει που θελεις και ο χαρακτηρας τους αρχιζει να φαινεται στον χρονο και μετα.

Αν πας σε καποιο ταισμενο στο χερι,θα πρεπει να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι ενα τετοιο πουλακι θα εχει μεγάλες αναγκες του χρονου σου για παντα και θα πρέπει να του τον παρεχεις αν δεν θελεις να σου βγαλει λανθάνουσα συμπεριφορά.
 
Ισχύει το όσο μεγαλύτερο το κλουβί τόσο το καλύτερο. Επίσης ισχύει το όσο μεγαλώνουν οι διαστάσεις του κλουβιού τόσο μεγαλώνει και το κενό ανάμεσα στα κάγκελα. Κάτι που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα αν σκέφτεσαι να πάρεις πάρροτλετ. Για παράδειγμα το κλουβί που ανέβασες παραπάνω δεν είναι κατάλληλο για πάρροτλετ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Το κλουβί που ανεβασα στη φωτογραφία δεν είναι κατάλληλο ή το κλουβί με τις διαστάσεις που έγραψα;
[automerge]1594151796[/automerge]
Το πουλακι θα πρεπει να το παρεις σωστα απογαλακτισμενο ειτε απο τους γεννητορες του ειτε απο τον εκτροφέα του.

Σε οτι αναφορα τα Parrotlet γενικα χρήζουν ειδικου χειρισμου λογω του πολύπλευρου χαρακτηρα τους.
Ειναι εξαιρετικά κυκλοθυμικα πουλακια και δεν δισταζουν να σου κοψουν κομματι.
Θελουν να τους αφιερωσεις ΠΟΛΥ χρονο για να τα φερεις εκει που θελεις και ο χαρακτηρας τους αρχιζει να φαινεται στον χρονο και μετα.

Αν πας σε καποιο ταισμενο στο χερι,θα πρεπει να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου οτι ενα τετοιο πουλακι θα εχει μεγάλες αναγκες του χρονου σου για παντα και θα πρέπει να του τον παρεχεις αν δεν θελεις να σου βγαλει λανθάνουσα συμπεριφορά.

Ωραίες πληροφορίες, ευχαριστώ πολύ. Καμία πληροφορία για τους παπαγάλους monk?
 
Το κλουβί που ανεβασα στη φωτογραφία δεν είναι κατάλληλο ή το κλουβί με τις διαστάσεις που έγραψα;
Εννοούσα το κλουβί της φωτογραφίας.
 
@nick33473 και γω το ίδιο έχω πάρει για το κοκατιλ μου,άνετο οικονομικό αλλά θα ήθελα να έχει πιο πολλά οριζόντια κάγκελα νομίζω δυσκολεύεται λίγο στο να σκαρφαλώσει, γλιστράει
 
Εννοούσα το κλουβί της φωτογραφίας.

Επειδή θέλω κλουβί τουλάχιστον 60cm;
[automerge]1594151971[/automerge]
@nick33473 και γω το ίδιο έχω πάρει για το κοκατιλ μου,άνετο οικονομικό αλλά θα ήθελα να έχει πιο πολλά οριζόντια κάγκελα νομίζω δυσκολεύεται λίγο στο να σκαρφαλώσει, γλιστράει

Αυτό της φωτογραφίας;
 
Back
Top