Γενικά Ποιες οι διαφορές ιζαμπέλλα , αχάτης και σατινέ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα καναρίνια χρώματος αρκετά εξειδικευμένη
Τι διαφορά υπάρχει στα ιζαμπέλλα, αχάτης και σατινέ; γιατί μου μοιάζουν ίδια...

Π.χ. (φώτο απο την σελίδα του @mgerom )

Ιζαμπέλλα
isabel-geel-intensief-copy.jpg


Σατινέ

matosinhos-2-010-93-p-satine-yellow-ivoire-int-copy1.jpg
c

Αχάτης
pastel-yellow-int.jpg
 
Ιζαμπέλλα - Σατινέ είναι μεταλλάξεις της ΚΑΦΕ σειράς. Στα καναρίνια μελανίνης οι μεταλλάξεις συνήθως σημαίνουν ΑΡΑΊΩΣΉ της. Ετσι η Ιζαμπέλλα είναι ένα ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ Καφέ και το Σατινέ μια ΑΡΑΙΩΜΕΝΗ Ιζαμπέλ. Βασικό χαρακτηριστικό οι ΜΠΕΖ ρίγες στην πλάτη και το ΜΠΕΖ υποπτέρωμα. (και άλλα πολλά λιγότερο εμφανή).
-Ο Αχάτης είναι μια μετάλλαξη της ΜΑΥΡΗΣ σειράς.Αραίωση του μαύρου, που σημαίνει μια απόχρωση στο γκρί σκουρο ή μολυβί. Υποπτέρωμα γκρί.
Για κάποια μάτια που δεν έχουν εξοικειωθεί (δεν έχουν δεί πολλά δείγματα τέτοιων μεταλλάξεων) είναι πράγματι δύσκολο να εντοπίσουν τις διαφορές.
 
Αρα γενικά ο αχάτης είναι της μαύρης σειράς και τα άλλα δύο της καφέ(και η διαφορά αυτών των δύο είναι η ένταση του καφέ) απο ότι κατάλαβα ευχαριστώ κ. Μάκη :)
 
Στα ΣΑΤΙΝΕ υπάρχει ένα ακόμα χαρακτηριστικό που σχετικά εύκολα μπορεί κάποιος να δεί. Τα κόκκινα μάτια. Σε αντίθεση με την Ιζαμπέλ που φαίνονται ΜΑΥΡΑ αν και στην πραγματικότητα είναι πολύ σκούρα "μελιτζανί"
 
Ιζαμπέλλα - Σατινέ είναι μεταλλάξεις της ΚΑΦΕ σειράς. Στα καναρίνια μελανίνης οι μεταλλάξεις συνήθως σημαίνουν ΑΡΑΊΩΣΉ της. Ετσι η Ιζαμπέλλα είναι ένα ΑΡΑΙΩΜΕΝΟ Καφέ και το Σατινέ μια ΑΡΑΙΩΜΕΝΗ Ιζαμπέλ. Βασικό χαρακτηριστικό οι ΜΠΕΖ ρίγες στην πλάτη και το ΜΠΕΖ υποπτέρωμα. (και άλλα πολλά λιγότερο εμφανή).
-Ο Αχάτης είναι μια μετάλλαξη της ΜΑΥΡΗΣ σειράς.Αραίωση του μαύρου, που σημαίνει μια απόχρωση στο γκρί σκουρο ή μολυβί. Υποπτέρωμα γκρί.
Για κάποια μάτια που δεν έχουν εξοικειωθεί (δεν έχουν δεί πολλά δείγματα τέτοιων μεταλλάξεων) είναι πράγματι δύσκολο να εντοπίσουν τις διαφορές.
Ένας και μοναδικός! Κύριος Μάκης! ❤️️️️
 
Από τις περιγραφές σας καταλαβαίνω ότι το καναρίνι μου είναι Αχάτης - Ιζαμπέλ με τη διαφορά ότι γύρω από τα μάτια, στο στήθος και στην ουρά έχει έντονο κόκκινο... επίσης κελαϊδάει εκπληκτικά.
 
Καλώς ήρθες!
Θα βοηθούσε πολύ να έβαζες κάποιες φωτογραφίες του καναρινιού σου, για να σε διαφωτίσουν όσοι ξέρουν.
 
Από τις περιγραφές σας καταλαβαίνω ότι το καναρίνι μου είναι Αχάτης - Ιζαμπέλ με τη διαφορά ότι γύρω από τα μάτια, στο στήθος και στην ουρά έχει έντονο κόκκινο... επίσης κελαϊδάει εκπληκτικά.
Καλώς ήρθες!
Θα βοηθούσε πολύ να έβαζες κάποιες φωτογραφίες του καναρινιού σου, για να σε διαφωτίσουν όσοι ξέρουν.
Ναι αυτό θα κάνω... ευχαριστώ.
 
Back
Top