Γενικά Ποιες οι διαφορές των δυο φύλων στα lovebirds;

Καλα οτι βλέπουν τον πρωκτο κι εγώ πρώτη φορά το ακουω... Να φυσουν(πέραν των καναρινιών) απο κατω και με την 6 αισθηση που έχουν να καταλαβαινουν ποιο είνια το γένος... αυτό το ήξερα.. Αλλα τωρα ομολογω εκπλύσομαι... Η εξέταση DNA άκουσα οτι κανει 30 ευρώ..η τιμη είναι ίδια είτε παω μπατζι είτε παώ μακάο;
 
Καλα οτι βλέπουν τον πρωκτο κι εγώ πρώτη φορά το ακουω... Να φυσουν(πέραν των καναρινιών) απο κατω και με την 6 αισθηση που έχουν να καταλαβαινουν ποιο είνια το γένος... αυτό το ήξερα.. Αλλα τωρα ομολογω εκπλύσομαι... Η εξέταση DNA άκουσα οτι κανει 30 ευρώ..η τιμη είναι ίδια είτε παω μπατζι είτε παώ μακάο;

Ναι, ιδια τιμη ειναι για ολα τα ειδη.Αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι 20 ευρω κι οχι 30.
 
Καλησπέρα σε όλους... Πήρα και εγώ ένα ζευγάρι Lovebirds (που ελπίζω να είναι αρσενικό-θηλυκό), στο μαγαζί που πήγα να τα πάρω, κανένας απο τους υπαλλήλους δεν ήταν σίγουρος οτι είναι αρσενικό+θηλυκό, εγώ παρόλα αυτά τα πήρα επειδή ήταν τα μόνα που καθόταν το ένα κολλημένο στο άλλο :D Τα έχω στο σπίτι περίπου 1 εβδομάδα τώρα, και είναι πολύ τρυφερά μεταξύ τους, απο χτές τους έβαλα και μια φωλιά και αμέσως μπήκαν και τα δύο μέσα... Θέλω να πιστεύω οτι είναι ζευγαράκι... Εαν πχ. ήταν και τα δυο αρσενικά ή θηλυκά αντίστοιχα, και πάλι θα έμπαιναν μαζί στη φωλιά; τί λένε οι πιο έμπειροι;
 
τι φωλια καλυτερα βγαλτην γιατι δεν ειναι ακομα η αποχη τους απο σεμπτεμβρη και μετα.
 
Αλέξανδρε, δεν έχει σημασία αν όλη την μέρα είναι μαζί. Τα Lovebirds μπορούν να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι κι ας είναι του ίδιου φύλου. Υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορεί να δηλώνουν το φύλο των πουλιών, αλλά ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι το dna test.

https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-lovebirds-μπορείς-να-ξεχωρίσεις-από-το-χρώμμα-τους.15063/

 
Καλησπέρα σε όλους... Πήρα και εγώ ένα ζευγάρι Lovebirds (που ελπίζω να είναι αρσενικό-θηλυκό), στο μαγαζί που πήγα να τα πάρω, κανένας απο τους υπαλλήλους δεν ήταν σίγουρος οτι είναι αρσενικό+θηλυκό, εγώ παρόλα αυτά τα πήρα επειδή ήταν τα μόνα που καθόταν το ένα κολλημένο στο άλλο :D Τα έχω στο σπίτι περίπου 1 εβδομάδα τώρα, και είναι πολύ τρυφερά μεταξύ τους, απο χτές τους έβαλα και μια φωλιά και αμέσως μπήκαν και τα δύο μέσα... Θέλω να πιστεύω οτι είναι ζευγαράκι... Εαν πχ. ήταν και τα δυο αρσενικά ή θηλυκά αντίστοιχα, και πάλι θα έμπαιναν μαζί στη φωλιά; τί λένε οι πιο έμπειροι;



Αν αυτα τα πουλια ειναι αδερφια(πολυ πιθανον)συμπεριφερονται σαν ζευγαρι...

Αλλα αφου τα εχεις τοσο λιγο ασε τις φωλιες στην ακρη και ασχολησου με την υγεια τους και την διατροφη τους

Να περασει ο καιρος να δεις αν ειναι υγιη και μετα βλεπεις για ζευγαρωματα!
Εγω δεν στο συνιστω γιατι αν ειναι αδερφια θα εχεις προβλημα αιμομιξιας 😉
 
Παιδιά, άν είναι αδέρφια θα μου το πούνε αυτό εαν κάνω το dna test? ή πρέπει να το ζητήσω extra?
 
Παιδιά, άν είναι αδέρφια θα μου το πούνε αυτό εαν κάνω το dna test? ή πρέπει να το ζητήσω extra?

Το DNA γίνεται για να φανούν τα χρωμοσώματα αρσενικού - θηλυκού (παράδειγμα στην φώτο που ακολουθεί) Για να φανεί αν είναι αδέρφια πρέπει να γίνει ξεχωριστή εξέταση, δεν νομίζω να είναι τόσο φτηνή και να μπορούν να το κάνουν μόνο απο φτερό αλλά στείλε ένα μαιλ, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Δαχτυλίδι έχουν τα πουλιά;
 

Συνημμένα

  • Sexingresults.gif
    Sexingresults.gif
    4,5 KB · Προβολές: 58
Άμα σου πώ πως δέν θυμάμαι; 😎 Αν και νομίζω πως όχι, αύριο θα τα κοιτάξω για να βεβαιωθώ... Πάντως τα χρώματά τους είναι σχεδόν τα ίδια, ανήκουν δηλαδή στην κατηγορία αυτήν... https://www.beautyofbirds.com/maskedLovebirds.html . Το (θεωρητικά) αρσενικό είναι ολόιδιο με αυτό στην πρώτη φωτογραφία με το μπλέ πουλάκι, και το (θεωρητικά) θηλυκό είναι και αυτό σε αυτά τα χρώματα, αλλά όχι τόσο έντονα... Μακάρι να μήν είναι αδερφάκια ☹
 
κοιτα αυριο αν εχουν δαχτυλιδια και γραψε μας τι γραφουν.
απο τα δαχτιλιδια μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αδελφια.
 
παιδιά επειδη γίνεται συζήτηση για αδέρφια, εγώ πιστεύω [και το λέω στον κάθε έναν απο εδώ μέσα που θέλει να παρει λοβ ή οποιοδήποτε άλλο πουλί] οτι αν τα πέρνετε με προοπτικές να ζευγαρώσουν και να βγάλετε υγιή πουλάκια[κάτι που σε καμία περίπτωση δε γίνεται αν έχεις αδέρφια-τα αυγά μπορεί να βγουν αλλα το πουλάκι θα έχει μια ζωή πρόβλημα ή δε θα έχει καν ζωή]πάρτε τα απο διαφορετικά πετ σοπς
 
Παιδιά κοίταξα σήμερα τα Lovebirds μου, και τελικά δέν έχουν δαχτυλιδάκι στο πόδι... μακάρι να μήν είναι αδέρφια ☹
 
μπορεις να πας κ να ρωτησεις στο πετ, αν ειναι σωστος κ τιμιος επαγγελματιας φανταζομαι θα σου πει την αληθεια, αρκει να ξερει βεβαια
 
όσο σωστός και όσο τίμιος και αν είναι, οι άνθρωποι των πετ είναι έμποροι, δεν ξέρουν, δεν ασχολουνται, δε τους νοιάζει
 
Παιδιά εδώ δέν ήξεραν οι υπάλληλοι να μου πούνε αν είναι αρσενικό+θηλυκό, θα ξέρουνε αν είναι αδέρφια; βάζουνε εκεί έναν υπάλληλο να δουλέψει και δέν ξέρει να σου πεί τα βασικά... 🙄
 
Αν τα Lovebirds σου δεν εχουν δαχτυλίδι δε σου φταινε οι υπάλληλοι... Αν έχουν δαχτυλιδι τι γραφει;
 
Δέν είπα οτι φταίνε για το δαχτυλίδι.. Απλά πολλές φορές ρωτάω πολύ απλά πράγματα και ποτέ δέν ξέρουν να απαντήσουνε σε τίποτα.
 
Ναι σε αυτο εχεισ δικιο..ως γνωστων... η ημιμαθεια ειναι χειροτερη τησ αμαθειας... Τα δικα σου έχουν δαχτυλίδι;
 
Όχι, τίποτα, απο τη μία λέω καλύτερα, αλλά απο την άλλη ίσως βοηθούσε το δαχτυλίδι
 
Back
Top