Αναπαραγωγή Ποιον μηνα να βαλω καρδερινες με καναρες για αναπαραγωγη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
παιδια καλησπερα κ χρονια πολλα καλλες γιορτες καλα χριστουγενα να εχουμε! Ηθελα να ρωτησω πιον μηνα ειναι καλο να βαλω σε ζευγαρωστρες τις καρδερινες μου με τις καναρες για πρωετοιμασια αναπαραγωγης! Σιγουρα γνωριζω πως πρεπει πρωτα να ασχοληθω περισσοτερο με τισ καρδερινες ωστε να πιροσουν! Μιλαω για εσωτερικη αναπαραγωγη κ με φωτισμο τουλαχιστον 13 ωρες! Θα ηθελα να μαθω αν ειναι νωρις ακομα η να τα βαλω τον γεναρη η κ παλι ειναι νωρις;
 
Ακου φίλος... (δεν ξέρουμε και το ονομά σου)

13 ωρες αυτή την εποχή είναι υπερβολή από την στιγμή που δεν είσαι καλός γνώστης να διαχειριστείς μία εκτροφή. (μη με κράξετε)

Η καρδερίνα είναι δύσκολο να ξεγελαστεί και να προχωρήσει σε αναπαραγωγή αυτή την εποχή. Γίνεται... αλλά με ανορθόδοξους τρόπους. (μη με ρωτήσεις γιατί δεν θα σου πω). Και βέβαια δεν μπορούμε να παραλείψουμε και την ηλικία της που αν δεν πάει 7-8 μηνών το πουλί δεν έχει "κο-κό"

Και πρόσεχε μην αρχίσουν να σου ρίχνουν φτερά λόγω της διάρκειας του φωτός.
 
ολα ειναι περσινα τα πουλια κ η καρδερινες κ τα καναρινια απο δικες μου γενες τα (καναρινια)

συγνωμη για το ονομα μολις το εβαλα! Οι ωρες αφτες που αναφερα ιταν λαθος μου τα πουλια αφτον τον καιρο ειναι σε φυσικο φωσ μεσα στο μαγαζι μου σε ξεχωριστο χωρο απλα εχω την δινατοτητα να τα εχω σε 13 14 ωρες αφτο ηθελα να πω! Απ οτι καταλαβα παντως ειναι πολυ νωρις για να τα βαλω κ εφχαρστω για τις απαντησεις σασ!
 
συγνωμη για το ονομα μολις το εβαλα! Οι ωρες αφτες που αναφερα ιταν λαθος μου τα πουλια αφτον τον καιρο ειναι σε φυσικο φωσ μεσα στο μαγαζι μου σε ξεχωριστο χωρο απλα εχω την δινατοτητα να τα εχω σε 13 14 ωρες αφτο ηθελα να πω! Απ οτι καταλαβα παντως ειναι πολυ νωρις για να τα βαλω κ εφχαρστω για τις απαντησεις σασ!

😀... Το μάζεψες.

Ναι βρε Γιώργη άσε τα πουλάκια να ξεκουραστούν.

Για μένα χώρισε τα γιατί η κανάρα έρχεται πιο νωρίς από την καρδερίνα. Μόλις δεις την καρδερίνα να είναι πυρωμένη (φαντάζομαι πως ξέρεις να την ξεχωρίζεις) βάζεις νήμα στην κανάρα και μόλις ξεκινήσει φωλιά ρίχνεις μέσα τον γάρδελο να γίνει της Κορέας.
Μόλις δεις αυγό από την κανάρα, αφαιρείς την καρδερίνα για να μην ξαναγίνει της Κορέας.

Εδώ είμαστε να σε βοηθάμε.

Αν και διαφωνώ με αυτή την διασταύρωση.
 
Γι αυτό ακριβώς.

Για τα υπόλοιπα αυγά. Για να τα προστατεψεις, από την καρδερίνα.
Αν κάνει η καναρα το πρώτο αυγό μετά δεν χρειάζεται το ταίρι της. Ότι έγινε έγινε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: balog
καταλαβα οτι αφτο εννοεις φιλε μου αλλα τα αλλα τα αυγα για να ειναι γωνιμα δεν πρεπει η καρδερινα να ζευγαρωση την θυληκια;
 
Πφπφπφ

Εννοείται πως πρέπει να βατέψει το αρσενικό. Αλλά αυτό θα πρέπει να γίνει πριν αρχίσει να κάνει τα αυγά η θηλυκιά. Αν βατεψει έστω και μια φορά τότε δεν χρειάζεται να κάνει κάτι άλλο.
Τα αυγά θα είναι γόνιμα. Όσα θα είναι τουλάχιστον
 
  • Like
Αντιδράσεις: balog
''Όταν γίνει η αναπαραγωγική πράξη τις θηλυκής με το αρσενικό, το σπέρμα του αρσενικού περνάει την σάλπιγγα τις θηλυκής και φτάνει στην ωοθήκη. Εκεί έχει στην αρχή τις σάλπιγγας ένα σάκο αποθήκευσης σπέρματος. Μέσα σε αυτό τον σάκο, κρατάει η θηλυκή το σπέρμα του αρσενικού. Αφού έχει την Θερμοκρασία του σώματος της θηλυκιάς, το σπέρμα εκεί μένει μέχρι 10-12 μέρες γόνιμο. Το σπέρμα κάνει γόνιμο κάθε αυγό που περνάει τώρα από την ωοθήκη και ξεκινήσει το ταξίδι του να περνάει την σάλπιγγα. Αν η θηλυκή κάνει 4 αυγά, 4 είναι γόνιμα, αν κάνει 7 αυγά, 7 είναι γόνιμα. Ανάλογα πόσα αυγά θα κάνει μέχρι να τελειώσει την φωλιά. Τα αυγά δεν είναι γόνιμα όταν: Το σπέρμα έρθει αργά, η θηλυκή είχε ξεκινήσει να κάνει αυγά. Το σπέρμα του αρσενικού δεν φτάνει το σαλπιγγικό σάκο γιατί δεν είναι αρκετά δυνατά. Το σπέρμα φτάνει το σαλπιγγικό σάκο αλλά δεν είναι σε αρκετά καλή κατάσταση(ποιοτικώς),ώστε να κάνει γόνιμα τα αυγά''
Τα έχουν γράψει παλαιότερα!
 
Από πολλούς το ζευγάρωμα καρδερίνας με κανάρα θεωρείται ότι είναι πανεύκολο, δεν είναι όμως έτσι ακριβώς. Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια, ας πούμε ότι έχω κάποια εμπειρία...
Η καρδερίνα αν πρόκειται να ζευγαρώσει για πρώτη φορά με κανάρα, πρέπει να είναι μαζί αρκετό καιρό πριν, για εξοικειωθούν μεταξύ τους. Πρέπει επίσης να μην υπάρχει αρσενικό καναρίνι... Ούτε καν να ακούγεται, και η κανάρα είναι καλύτερα να είναι σκουρόχρωμη και να μην έχει ζευγαρώσει στο παρελθόν με καναρίνι.
 
Όλα είναι δύσκολα η μπορεί να γίνουν εύκολα, ανάλογα μ'αυτόν που τα διαχειρίζεται. Για μένα (συμφωνώ με το Βασίλη), η όλη διαδικασία θα πρέπει να γίνει από Μάρτη και μετά με έμφαση στην προετοιμασία της καρδερίνας.
 
Όλα είναι δύσκολα η μπορεί να γίνουν εύκολα, ανάλογα μ'αυτόν που τα διαχειρίζεται. Για μένα (συμφωνώ με το Βασίλη), η όλη διαδικασία θα πρέπει να γίνει από Μάρτη και μετά με έμφαση στην προετοιμασία της καρδερίνας.

Νίκο αυτά που έγραψα βοηθούν ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητες για ένα πετυχημένο ζευγάρωμα.
Εγώ πάντως τα γαρδέλια και τις κανάρες που έχω για μούλους τα έχω σε εντελώς ξεχωριστό χώρο, και μαζί από το φθινόπωρο... Και έτσι κάθε χρόνο βγάζω πουλάκια.
 
Back
Top