Αναπαραγωγή Ποιος ευθυνεται κυριως για τα ασπορα αυγα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Ποιος ευθυνετε κατα κυριο λογο οταν ειναι ασπορο το αυγο; Αρσενικο η θυληκο (εαν ολες οι διαδικασιες-προετοιμασια πιο μπροστα ειναι σωστες); Γιατι ειχα μια συζητηση εδω με εναν κυριο και μου λεει οτι κατα κυριο λογο ο αρσενικος φταιει
 
Ποιος ευθυνετε κατα κυριο λογο οταν ειναι ασπορο το αυγο; Αρσενικο η θυληκο (εαν ολες οι διαδικασιες-προετοιμασια πιο μπροστα ειναι σωστες); Γιατι ειχα μια συζητηση εδω με εναν κυριο και μου λεει οτι κατα κυριο λογο ο αρσενικος φταιει
Αν βάλουμε με στη σειρά όσους ευθύνονται βγαίνει το παρακάτω:
  1. Εκτροφέας
  2. Αρσενικό
  3. Θηλυκό
 
μαλιστα...Βεβαια εχω βγαλει τον παραγωντα αυτο θεωροντας παντα οτι εγιναν τα πραγματα οπως πρεπει.. Δεν μιλαω για εμενα συγκεκριμενα γιατι εγω δεν πληρουσα ολες τις προδιαγραφες.. Επισης εχει σχεση η ηλικια για την αναπαραγωγη;δηλαδη πανω απο πια ηλικια ειναι καλο αρσενικο-θυληκο αντιστοιχα;
 
μαλιστα...Βεβαια εχω βγαλει τον παραγωντα αυτο θεωροντας παντα οτι εγιναν τα πραγματα οπως πρεπει.. Δεν μιλαω για εμενα συγκεκριμενα γιατι εγω δεν πληρουσα ολες τις προδιαγραφες.. Επισης εχει σχεση η ηλικια για την αναπαραγωγη;δηλαδη πανω απο πια ηλικια ειναι καλο αρσενικο-θυληκο αντιστοιχα;
Δυστυχώς ο εκτροφέας έχει μεγαλύτερο από 80% ποσοστό ευθύνης... στο συγκεκριμένο θέμα.
 
Φυσικά και ο εκτροφέας έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης σε πιθανή άσπορη γέννα. Πριν καταδικάσουμε έτσι απλά ένα ζευγάρι, πρέπει να έχουμε την δυνατότητα να αναγνωρίσουμε λάθη που κάναμε στην διαδικασία και μας οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα.
 
Αν υποθέσουμε ότι τα έχουμε κάνει ΟΛΑ σωστά, τότε μπορεί να φταίνε τόσοι πολλοί παράγοντες που δε θεωρώ πως μπορούμε να απαντήσουμε με μία μόνο λέξη: "αρσενικό" ή "θηλυκό." Ακόμα και το περιβάλλον στο οποίο ζουν μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα μιας γέννας.
 
για να σου απαντησουμε θa πρεπει να μας πεις τα παντα.. Πχ
1) ποτε πηρες τα καναρινια
2) ποσο χρονων ειναι
3)ποια διατροφη ακολουθησες;
4)τα αφησες χρονο να γνωριστουν πριν τα βαλεις μαζι;
5) τους εδωσες τον ιδιωτικο τους χωρο;
και ποιο σημαντικο κα8ε ποτε πηγαινες στο κλουβι τους
 
😀... Ολα μπορω να σας πω μονο την ηλικια γιατι δεν την ξερω :/
 
Η ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο αν το πουλακι ειναι υγιες και εχεις κανει πολυ καλη διατροφη ζευυγαρωνουν μεχρι τα πεντε, εξικαι παει λεγοντας! Νομιζω οτι το ποσοστο ευθυνης του εκτροφεα ειναι μεγαλυτερο απο 80% σκεψου μονο οτι αυτα τα πουλια στην φυση θα ειχαν δυο πετυχημενες γεννες, σε καποια σπανια περιπτωση ισως φταινε τα πουλια, πες αναλυτικα τι εκανες αυτην την χρονια στα πουλακια σου για να ειναι ετοιμα αναπαραγωγικα;
 
δεν εκανα καλη προσαρμογη να το πω και το ξερω..ηταν απο τον ιδιο ανθρωπο ηταν στο ιδιο μερος απλα δεν βλεποταν... Μετα μια εβδομαδα εγω τα εβαλα να βλεπονται ας το πω, μετα να ζευγαρωσουν (δηλαδη στο ιδιο κλουβι) και στην μιαμιση εβδομαδα γενικα που τα ειχα τα εδινα αυγο και σουπιοκοκκαλο και το φαγητο που ειχε και λιγο μηλο...Αυτα.. Ακουω κραξιμο :)
 
Γιατι να κραξουμε; Λες και ολοι εδω μεσα εχουμε το αλαθητο! Απλα, διαβασμα και τηρεις ενα προγραμμα πιο σταθερα του χρονου.. Πρωτη χρονια ηταν, μαθαινεις και εσυ και εμεις μεσα απο σενα :)
 
λες ε; Μαλιστα εγω αυριο θα τα χωρισω να ξεκουραστ και αυτη λιγο μετα πτεροροια χειμωνας μετα κλπ. ... Κατι ακομα εαν τα βαλω για ζευγαρωμα μεσα στον χειμωνα, τι γινετε;σε θερμοκρασια δωματιου και οχι κατι το ιδιαιτερο δηλαδη να τους φτιαξω και καλα περιβαλλον ωστε να νομιζουν οτι ειναι ανοιξη
 
Θα τα αποπροσανατολισεις. Πρεπει ακομα και σε εσωτερικη εκτροφη να ειναι κοντινα με τη φυσιολογικη τους αναπαραγωγικη περιοδο. Δηλαδη οκ, αυτα φυσικα ξεκινανε Απριλη ας πουμε, ε εσυ μην τα βαλεις απο το Δεκεμβρη, δε στεκει...Ασε που οσο νωριτερα ξεκινησεις τοσο περισσοτερο θα κουραστουν, γιατι θα ξεκινησουν πολυ νωρις και θα συνεχισουν για πολλους μηνες γιατι μετα θα συμπεσει η κανονικη περιοδος. Ε δεν θα τα κανεις και κουνελια! Μπορεις να ξεκινησεις κοντα στο Μαρτη.
 
Aν το κανεις αυτο θ σε κραξουμε! Ειναι περριτο επιβαρυνεις πιο πολυ τα πουλια και αν θ ζευγαρωσουν! Ακομη δεν εχεις τις γνωσεις για ν κανεις κατι τετοιο, κουραζεις παρα πολυ τα πουλια και μπορει και ν τα χασεις! Και αν το επιχηρησης ξεχνα την αναπαραγωγη την ανοιξη!
 
Δεν πειραζει φιλε μου. Ετυχε να παρεις τα καναρινια τελος ανοιξης. Καπως και συ φυσιολογικα, γρηγορα, χωρις καθολου γνωσεις, ηθελες να τα βαλεις μαζι να ζευγαρωσουν. Δεν σου βγηκε, γιατι μπορει αν ησουν λιγο τυχερος να πηγαιναν καλα. Του χρονου ομως με αυτα που εχεις μαθει και οσα ακομα μαθεις θα χαρεις σιγουρα μικρα. Εξαλλου θα ειναι και καλυτερα να διαχειριστεις τα μικρα με περισσοτερες γνωσεις και θα ξερεις τι θα θελεις μεχρι τοτε. Καλη συνεχεια.
 
Back
Top