Γενικά Ποιο από τα υβρίδια σας αρέσουν περισσότερο;

Εγγραφή
17 Μαϊ 2018
Μηνύματα
985
Πόλη
Αθήνα
Ποιο από όλα τα υβριδια σας αρέσουν και από τραγούδι κι από ομορφιά ;

Υ. Γ. Να προσθέσω πως δε πολύ συμφωνώ με τέτοιου είδους αναπαραγωγές γιατί λυπάμαι πιο πολύ τ α θυληκα
 
Όχι όχι. Απλώς ακούω πολλούς να ασχολούνται έντονα και παθιασμένα με την αναπαραγωγή για να βγάλουν ένα συγκεκριμένο είδος μουλου. Και θα ήθελα να σας ρωτήσω και εσάς πιο θεωρείται καλυτερο
 
Τα γόνιμα ειναι τα μόνα υβρίδια που θεωρώ ανεκτά προϊόντα ηθελημένης διασταύρωσης, αρκεί οι γεννήτορές τους να ειναι επίσης εκτροφής. Για όλα τα άλλα νιώθω απέραντη θλίψη.
 
Δεν ξέρω ποια είναι γόνιμα και δεν έχει σημασία για εμενα. Έκανα μια φορά τη βλακεια και είμαι κάθετα αρνητική. Νομίζω ότι αξίζει να σας πω την εμπειρία μου ακόμη κι αν πρόκειται να αποτρέψω έστω έναν. Ζευγαρωσα πριν περίπου 10 χρόνια μια καναρα δικής μου εκτροφής με ένα σκαρθι. Έκαναν 2 αυγουλάκια, βγήκαν δύο πουλάκια αρσενικά. Το ένα υγιέστατο και με πολύ ιδιαίτερη φωνή. Το άλλο από την πρώτη στιγμή που βγήκε από τη φωλιά δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια του. Συνεχόμενα έγερνε μια αριστερά και μια δεξιά σαν να είχε ελατήριο. Ο γιατρός είπε ότι ήταν νευρολογικο το πρόβλημα και ότι θα ζούσε ελάχιστα. Τελικά έζησε 2 χρόνια για να το βλέπω καθημερινα και να βασανιζομαι περισσότερο και από εκείνο. Ήταν μάθημα ζωής. Κάπου πρέπει να βάζουμε ένα όριο στις επιθυμίες μας.
 
Ο γιατρός είπε ότι μπορεί να ήταν και σύμπτωση αλλά μπορεί και όχι. Η καναρα ζευγαρώσε την επόμενη χρονιά με καναρίνι και κανένα πουλάκι δεν είχε πρόβλημα. Και στα χρόνια που ζευγάρωνα καναρίνια ποτέ δεν είδα κάτι παρόμοιο.
 
Δεν ξέρω ποια είναι γόνιμα και δεν έχει σημασία για εμενα. Έκανα μια φορά τη βλακεια και είμαι κάθετα αρνητική. Νομίζω ότι αξίζει να σας πω την εμπειρία μου ακόμη κι αν πρόκειται να αποτρέψω έστω έναν. Ζευγαρωσα πριν περίπου 10 χρόνια μια καναρα δικής μου εκτροφής με ένα σκαρθι. Έκαναν 2 αυγουλάκια, βγήκαν δύο πουλάκια αρσενικά. Το ένα υγιέστατο και με πολύ ιδιαίτερη φωνή. Το άλλο από την πρώτη στιγμή που βγήκε από τη φωλιά δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια του. Συνεχόμενα έγερνε μια αριστερά και μια δεξιά σαν να είχε ελατήριο. Ο γιατρός είπε ότι ήταν νευρολογικο το πρόβλημα και ότι θα ζούσε ελάχιστα. Τελικά έζησε 2 χρόνια για να το βλέπω καθημερινα και να βασανιζομαι περισσότερο και από εκείνο. Ήταν μάθημα ζωής. Κάπου πρέπει να βάζουμε ένα όριο στις επιθυμίες μας.

αυτό θα μπορούσε να συμβεί και σε ένα ζευγάρι καναρινιων
 
αυτό θα μπορούσε να συμβεί και σε ένα ζευγάρι καναρινιων
Δεν συνέβη όμως σε καναρίνια. Και ο πτηνιατρος δεν ήταν καθόλου σίγουρος για το τι το προκάλεσε. Όπως και να έχει μετά από κάτι τέτοιο οι τύψεις σε ακολουθούν.
 
Εκτός από το σκαρθοκαναρο πιο άλλο είναι γόνιμο;
Έχω την αίσθηση πως τα αρσενικά είναι γόνιμα 100% και τα θηλυκά 10%. Οπότε εν μέρει το πρόβλημα με τα θηλυκά εξακολουθεί να υφίσταται.

Ζωή πολύ πολύ άσχημη η εμπειρία σου. ☹
Αλλά μπορεί να ήταν και σύμπτωση, τι να πω...
Η προσωπική μου γνώμη, μαρέσει πολύ ο φλώρος. Δεν ξέρω αν θα έμπαινα στη διαδικασία να βγάλω υβρίδιο όμως. Ίσως για την εμπειρία στο μέλλον, δεν αποκλείω τίποτα αλλά αυτό με τα θηλυκά είναι ένας σοβαρός προβληματισμός...
 
Δεν συνέβη όμως σε καναρίνια. Και ο πτηνιατρος δεν ήταν καθόλου σίγουρος για το τι το προκάλεσε. Όπως και να έχει μετά από κάτι τέτοιο οι τύψεις σε ακολουθούν.

Άρα από την στιγμή που ούτε ο πτηνιατρος το απέδωσε στο γεγονός ότι είναι διαφορετικά είδη,το συμπέρασμα ότι αυτο εφταιξε δεν μπορει παρα να ειναι αυθαιρετο.
 
Άρα από την στιγμή που ούτε ο πτηνιατρος το απέδωσε στο γεγονός ότι είναι διαφορετικά είδη,το συμπέρασμα ότι αυτο εφταιξε δεν μπορει παρα να ειναι αυθαιρετο.
Αυθαίρετο εκ μέρους μου όχι. Ο γιατρός είπε ότι δεν ζευγαρώνουμε 2 διαφορετικά είδη επειδή έχουμε αυτά τα αποτελέσματα αλλά ίσως και να ήταν σύμπτωση. Ο λόγος που ζευγαρώνουμε 2 πουλιά που ανήκουν στο ίδιο είδος δεν είναι μόνο η εμφάνιση. Αλλά βέβαια αυτή είναι η δική μου γνώμη και εμπειρία. Από εκεί και ύστερα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαινει:)
 
Αυθαίρετο εκ μέρους μου όχι. Ο γιατρός είπε ότι δεν ζευγαρώνουμε 2 διαφορετικά είδη επειδή έχουμε αυτά τα αποτελέσματα αλλά ίσως και να ήταν σύμπτωση. Ο λόγος που ζευγαρώνουμε 2 πουλιά που ανήκουν στο ίδιο είδος δεν είναι μόνο η εμφάνιση. Αλλά βέβαια αυτή είναι η δική μου γνώμη και εμπειρία. Από εκεί και ύστερα ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαινει:)

Νομίζω η γενετική είναι μια επιστήμη που δεν μπορεί αποδοθεί μέσα από ένα θέμα που αφορά την διασταύρωση 2 διαφορετικών ειδών.
Καλό είναι τουλάχιστον οι θεωρίες να συνοδεύονται και από επιστημονικές έρευνες για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.
Μιλάω γενικά και όχι ειδικά.
 
ακούω πολλούς να ασχολούνται έντονα και παθιασμένα
Είναι χαμένοι στους δικούς τους ματαιόδοξους ορίζοντες.
Ας τους αφήσουμε εκεί... Δε θέλουν να βγουν.
Προσωπικά εσύ @Τασος ο καναρινας αφού...
δε πολύ συμφωνώ με τέτοιου είδους αναπαραγωγές
γιατί ρωτάς περισσότερα;
 
Back
Top