Γενικά Ποιο είναι κατάλληλο κλουβί για κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης skrstef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

skrstef

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι σχετικά νέος στο γκρούπ και θα ήθελα να ασχοληθώ περισσότερο με το κοκατιλ μου.Προσφατα κατάλαβα ότι το κλουβί του είναι μικρό καθώς η ουρά του έχει στραβωσει λιγακι.
θέλω να του πάρω ένα καινούργιο κλουβί.Το μέτρησα το παπαγάλο και μου βγήκε 30cm με την ουρά του.Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
1)Θα ισιωσει η ουρά του;
2)Είναι καλό ένα κλουβί διαστάσεων 47x47x65cm που βρήκα στην πόλη μου;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
@skrstef θα πρέπει να υπολογίζεις να μπορεί να κάνει 4-5 φτερουγίσματα στο κλουβι... Αλιως απλά πολλαπλασιάζεις το μέγεθος του επί 3 τι ενοω... Αν ο παπαγάλος σου είναι 30 εκ καλύτερα να πάρεις ένα κλουβί 90 εκ αν και για ένα κοκατιλ μια ζευγαρωστρα 75 άρα θα ήταν καλή...βέβαια εξαρτατε από την ώρα που είναι ελεφθερο...πχ εμένα το κλουβί είναι υπερβολικά μικρό στα 45 εκ και 60 ύψος αλλά ει άι όλη την μέρα ελεφθερο(μέχρι να πάρω καινούριο) τεσπα να μην τα πολιλογω αυτο το κλουβί θα ήταν οκ για ένα παπαγαλάκια μικρόυ μέγεθος αλλά όχι για κοκατιλ...εγώ σαν Χρήστος σου πρωτεινω μια ζευγαρωστρα 75αρα γύρω στα 30-40 κανει
 
@skrstef θα πρέπει να υπολογίζεις να μπορεί να κάνει 4-5 φτερουγίσματα στο κλουβι... Αλιως απλά πολλαπλασιάζεις το μέγεθος του επί 3 τι ενοω... Αν ο παπαγάλος σου είναι 30 εκ καλύτερα να πάρεις ένα κλουβί 90 εκ αν και για ένα κοκατιλ μια ζευγαρωστρα 75 άρα θα ήταν καλή...βέβαια εξαρτατε από την ώρα που είναι ελεφθερο...πχ εμένα το κλουβί είναι υπερβολικά μικρό στα 45 εκ και 60 ύψος αλλά ει άι όλη την μέρα ελεφθερο(μέχρι να πάρω καινούριο) τεσπα να μην τα πολιλογω αυτο το κλουβί θα ήταν οκ για ένα παπαγαλάκια μικρόυ μέγεθος αλλά όχι για κοκατιλ...εγώ σαν Χρήστος σου πρωτεινω μια ζευγαρωστρα 75αρα γύρω στα 30-40 κανει

Σε ευχαριστώ φίλε.Εψεις κανένα Λίνκ να προτείνεις;
 
αυτήν εδώ την κλούβα την θεωρείται καλή;
Όχι, έχει μικρές πόρτες, είναι για μικρά πουλιά.
Να ψάξεις κάτι σαν το παρακάτω με μεγάλες πόρτες και αποσπώμενο ταψάκι που θα κάνει εύκολο το καθάρισμα του κλουβιού.
 
@skrstef
Ναι δεν βολευουν οι μικρές πόρτες, δεν χωραει να βάλεις άνετα πραγματα παιχνιδια κτλ(εκτός απο το πουλί). Αν θέλετε σε αυτην την περιοχή τιμής μπορείτε να πάρετε 2 ζευγαρωστρες σαν αυτές που βρήκατε (ή 76άρες) και να τις ενώσετε καθ'ύψος(περιγράφεται σε άλλα posts το πώς https://community.petbirds.gr/threads/Έχετε-να-μου-προτείνετε-κλουβί-κοκατίλ-με-50-70€.39583/post-2451308 Αλλιώς μετα γυρω στα 150+ ευρώ εχει ανθεκτικοτερα καλύτερης ποιότητας κλουβιά (που θα κρατησουν παραπανω όμως)
https://community.petbirds.gr/threads/Ήρθε-το-καινούριο-κλουβί-για-το-ringneck-μου.39508/
 
Τελευταία επεξεργασία:
@myr @Xrhstosk http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/kloubia/Kλούβα -Orient αυτό εδώ δεν κάνει δηλαδή;
Αν όχι μπορείτε να με παραμψετε σε ένα λινκ για ένα κλουβί μέχρι 70-80 ευρώ γιατί είμαι εντελώς άσχετος καί δεν καταλαβαίνω πολλά από αυτά που λέτε 😅
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 
@skrstef Μια χαρά μου φαίνεται αυτό που λέτε και πολύ καλή τιμή! Θα χρειαστείτε άλλες πατηθρες, ταΐστρες και κάποια ασφαλή μανταλάκια ή λουκετακια για τις πόρτες αλλά βολικό φαίνεται.
 
τρομερό κλουβί
Αυτό έχω για ένα κοκατιλ. Αν είχα εμπειρία πριν, θα έπαιρνα πάντως κάτι μεγαλύτερο. Για ένα πουλάκι, είναι οριακά ευρύχωρο...
 
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε πάντως εμένα δεν θα μου πήγαινε η καρδιά να βάλω οποιοδήποτε παπαγάλο εκεί μέσα σε αυτό το τετραγωνισμένο πράγμα καταρχάς η δομή του δεν μου αρέσει καθόλου και έτσι πως είναι οι πατηθρες
 
Παιδιά δεν ξέρω τι λέτε πάντως εμένα δεν θα μου πήγαινε η καρδιά να βάλω οποιοδήποτε παπαγάλο εκεί μέσα σε αυτό το τετραγωνισμένο πράγμα καταρχάς η δομή του δεν μου αρέσει καθόλου και έτσι πως είναι οι πατηθρες
Το τετραγωνισμένο είναι θετικό βέβαια. Οι πατηθρες που έχει είναι για πέταμα. Αγοράζεις καινούργιες και τις διαμορφώνεις όπως θέλεις.
 
Back
Top