Γενικά Ποιο είναι το λιγότερο θορυβώδες Cockatoo;

billy_kouts

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2008
Μηνύματα
58
Πόλη
Βούλα
Θα ήθελα να μου πει όποιος ασχολείται με cockatoos ή γνωρίζει ποιο είναι το πιο ήσυχο είδος cockatoo ως προς τον θόρυβο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων🙄
 
νομιζω τα lessers-εξαρταται κ απο το πουλι- ειναι καπως θορυβωδη
 
Να πώ κιόλας ότι τα lesser sulphur και τα citron είναι στα cites1 και δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα.Mike πάντα ο θόρυβος εξαρτάται απο το κάθε πουλί
 
Θα συμφωνήσω με τον Mike. Αν και όλοι οι κοκάτου παράγουν εξαιρετικά δυνατή φωνή. Τί λίγο τι πολύ, δεν πάουν να φωνάζουν. Πάνο όταν μιλάμε για cockatoo δεν παίζει ρόλο το πουλί, η φωνές που θα βγάλουν το πρωί ή το απογεύμα είναι ίδιες για όλα ανεξαρτήτως πουλιού, είναι η φύση τους να φωνάζουν και αυτό είναι το καταπληκτικό 😉
 
Πάνω σε αυτό, έχω να καταθέσω μια συζήτηση που έκανα με μια πολύ έμπειρη εκτροφέα..
Μου ανέφερε ότι οι παπαγάλοι ουσιαστικά παίρνουν βασικά γνωρίσματα του αγαπημένου τους ατόμου. Έτσι, ενώ τα κοκατού έχουν την φήμη των φασαριόζικων παπαγάλων, αν μεγαλώσουν με ήρεμους ανθρώπους που τα σέβονται, τότε είναι πολύ ήρεμα πουλάκια! Το έμαθα πρόσφατα και μου έκανε εντύπωση. Η ίδια μου είπε ότι το έχει παρατηρήσει αυτό.. Εγώ απλά το αναφέρω. :)
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Οι πληροφορίες σας μου είναι πολύτιμες! Πολύ ενδιαφέρον αύτο που ανέφερες Έφη...
 
To medium sulphur και το galah και το υπογράφω!
 
ναι μπορει καπως να ελεγχθει η φωνη, αλλα πρεπει να εχει εμπειρια καποιος, παντως το πρωι κ το βραδυ φωναζουν ολα... Τα medium sulhpurs δεν νομιζω πως ειναι ησυχα..
 
Eγω θα συμφωνησω με τον zerva,το δικο μου το κοκατουα ζητημα να εχω ακουσει 3φορες την φωνη της και ειναι υπερβολικα ησυχη!
 
Του Efthimi το cockatoo νομιζω ειναι λιγοτερο απο ενος χρονου αν δν κανω λαθος... Οποτε στο πρώτο χρόνο δεν μπορείς να κρίνεις άμα ένα cockatoo θα "φωνάζει"...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sydney
Back
Top