Φροντίδα Αγόρασα ένα Cockatoo, θα εξεικοιωθεί μαζί μου;

@kostasp17343 Οποιοδήποτε ζώο δεν αποτυπώνεται στο ειδος του, κινδυνεύει από σοβαρά προβλήματα συμπεριφοράς κατά την ενηλικίωση και τη σεξουαλική ωρίμανση. Σε κάποια φάση της ζωής του,( επειδή αναφέρεσαι στον παράγοντα τύχη η στο χειρότερο σενάριο) θα αναμασήσει τη τροφή και θα σου την προσφέρει εκεί εσυ θα βλέπεις ποσο γλυκό και τρυφερό είναι… η πραγματικότητα θα είναι οτι έχει αποτυπωθεί πλέον στο ανθρωπινο ειδος. Σιγά σιγά θα σε ζευγαρώσει. Χρόνια θα περασουν και θα συντελείται.. και όταν θα είναι πλεον ετοιμο να γεννήσει η να αναπαραχθεί εκει θα έρθουν τα προβλήματα που σου περιγράφει και η Σίσι…
σε όλα αυτά τα χρόνια ομως που θα κυλούν-για παράδειγμα θα φεύγεις καποιες ημερες το χρονο για διακοπές η οτιδήποτε υποχρεώσεις εκεινο ομως όλη την περίοδο αυτή θα έχει έντονο το αίσθημα του περιορισμού/εκνευρισμού. Στη φύση τα ζευγάρια ΔΕΝ αποχωρίζονται είναι κάθε μέρα όλη μέρα μαζί. θα έχει αποτυπωθεί το ανθρώπινο ειδος στο μυαλό του και θα θέλει το ανθρώπινο του ταίρι συνέχεια μαζί του και όλο δικο του. Αυτά δεν είναι τα χειρότερα σενάρια λοιπόν αυτά είναι η πραγματικότητα. Αυτο που πρέπει να καταλάβεις υποθέτω πως δεν του δινεις σημασία είναι οτι μιλάμε για το βάθος του χρόνου. ΟΧΙ για τα πρώτα χρόνια…
Κατά τη γνώμη Μου Είναι μεγάλο λάθος να αδιαφορεί κάποιος για το βαθύ μέλλον εχοντας υιοθετήσει ένα τέτοιο ζωντανό με τόσο μεγάλη διάρκεια ζωής, γιατί όταν έρθουν τα παραπάνω θα εχεις και εσυ δεθει πολύ με το ζωντανό θα και θα σε ποναει πολύ περισσοτερο να το βλέπεις να βασανίζεται η να αυτοκαταστρέφεται.
 
@thunderfck δεν αδιαφορώ για τίποτα από αυτά που λέτε, και ξανά είπα πιο πάνω σε μία άλλη συζήτηση ότι εάν δεν γίνει κάτι τρομακτικό στη ζωή μου π.χ. του να πεθάνω, μία χαρά θα είναι αλλά δεν μπορούμε να πηγαίνουμε με γνώμονα το τι θα συμβεί σε 20χρονη είσαι 30 χρόνια, γιατί απλά τότε δεν θα μπορούμε να κάνουμε κανένα απολύτως σχέδιο και όνειρο στη ζωή μας

Συγνώμη που πάω κόντρα σε αυτό που λες αλλά σε βρίσκω λάθος και πάνω από όλα τίποτα δεν είναι απόλυτο και δεδομένο σε αυτή τη ζωή

Όπως ξαναείπα να μαστε καλά σε 10 20 χρόνια ε.. και βλέπουμε για μετά

Είναι σαν να μου λες ότι αύριο μεθαύριο δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, οπότε γιατί να κλείσουμε π.χ. και ένα αεροπορικό εισιτήριο να πάμε κάπου σε τρεις μήνες

Και μην ξεχνάς ότι ξέρω τι σημαίνει δέσμευση γιατί έχω 15 χρόνια σκυλιά όχι ένα άλλα δύο
 
Για αυτά που λες για τα προβλήματα συμπεριφοράς ενός ζωντανού, για τα χειρότερα σενάρια, και για το τι θα συμβεί μετά από 20 30 χρόνια, σε αυτά σε βρίσκω λάθος

Γιατί πρώτον δεν μου αρέσει να σκέφτομαι αρνητικά και άσχημα γιατί όταν το σκέφτεσαι σου έρχονται τα χειρότερα πάντα

Και κατά δεύτερον με βρίσκω παραπάνω από ικανότατο να μπορέσω να ανταπεξέλθω σε συνθήκες

Εδώ ανταπεξέλθω σε συνθήκες που οι γονείς μου με παράτησαν και με χτύπαγαν ολημερίς και ολονυχτίς και με κακοποιούσαν, ούτε καν με τάιζαν

Δεν θα μπορέσω να αντιμετωπίσω τις συνθήκες ενός πουλιού;;;; Έλα μην τρελαθούμε τώρα σε παρακαλώ πάρα πολύ
 
Ένα παράδειγμα είναι που αφορά τα ταισμένα στο χέρι πουλιά (ανεξάρτητα του μεγέθους τους).
@Sissy, αγαπημένη μου.
Η γνώμη μου είναι ότι η πτεροφαγία στους παπαγάλους μικρούς και μεγάλους, είναι ένα σύνθετο φαινόμενο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις.
Δεν αφορά αποκλειστικά τα ταϊσμένα στο χέρι πουλιά, άλλα όλα τα πουλάκια που βρίσκονται σε καθεστώς αιχμαλωσίας.
Η μοναδική αναφορά που υπάρχει και δεν είναι τεκμηριωμένη επιστημονικά κάνει λόγο για πουλάκια που απογαλακτίζονται πρόωρα ή από τον εκτροφέα ή από τους γονείς τους και μπορεί να εμφανίσουν πτεροφαγία.
@thunderfck
Υπάρχει περίπτωση να συμβούν αυτά που γράφεις όμως δεν είναι ο κανόνας.
Αν ήταν έτσι τότε δεν θα υπήρχε ούτε ένας ενήλικος παπαγάλος, που ταΐστηκε στο χέρι και ζει μόνος του χωρίς προβλήματα συμπεριφοράς και πτεροφαγίας.
 
Για αυτά που λες για τα προβλήματα συμπεριφοράς ενός ζωντανού, για τα χειρότερα σενάρια, και για το τι θα συμβεί μετά από 20 30 χρόνια, σε αυτά σε βρίσκω λάθος

Απλά το βρίσκεις λάθος. Έτσι απλά … κατανοητό λοιπόν :)
 
@Vada πεεεςς τααααα, αυτό λέω ότι τπτ δεν είναι απόλυτο.... Αλλιώς δε θα είχε κανένας παπαγάλο πάνω από μερικά χρονια
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Vada
@Vada μέσα σε μια ημέρα μόνο όταν εκείνο αποφασίσει θα αλλάξει ριζικά η συμπεριφορά του. είναι κανονασ αυτο Γιατί Το αίσθημα της αναπαραγωγης θα γίνεται όλο και πιο έντονο. Σε μια ζακουδινα ας πούμε το πρώτο που θα δεις ειναι να σχηματίζει ένα «brood patch*. Είτε θα το αφήσει Εκει, είτε θα το προχωρήσει άμεσα.

Όποιο μεγάλο παπαγάλο και και να πάρεις @kostasp17343 μετά την ενηλικίωση του θα θέλει απελπισμένα να αναπαραχθεί. Δε θα μείνουν για πάντα σαν μικρά κουταβάκια
π θέλουν μοναχα χάδια. Σε εκείνη τη περίοδο αναφερόμαι. Έχεις όμως όλη τη καλή διάθεση και τη δύναμη να αντιμετωπίσεις τα πάντα όποτε θα τσουλήσουν όλα όπως πρέπει :) έχεις δικιο έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε :) Εύχομαι τα καλύτερα :)
 
☺️Καταρχήν να τονίσω πως κάνουμε μια συζήτηση, με κάθε καλή διάθεση ώστε να τονιστούν-μαθευτούν πράγματα που όταν κάποιος δεν έχει ζήσει, καλό θα είναι να αρχίσει να υποψιάζεται....

Πόσα χρόνια συμβίωσης έχετε με τα πτηνά σας;
Όταν άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα, θεώρησα πως θα έχει και στατιστική αξία, αλλά άνθραξ ο θησαυρός.....
17 χρόνια που συμμετέχω στο φόρουμ δεν διάβασα ή δεν έγραψε κάποιος που έχει πολλά χρόνια στην κατοχή του ταισμένο ή μη παπαγάλο (μικρό ή μεγάλο), κάποιο θέμα.

@thunderfck δεν αδιαφορώ για τίποτα από αυτά που λέτε, και ξανά είπα πιο πάνω σε μία άλλη συζήτηση ότι εάν δεν γίνει κάτι τρομακτικό στη ζωή μου
Είσαι ένας νέος άνθρωπος,
θεωρείς τρομακτικό στα επόμενα χρόνια το...να "συζήσεις" και να κάνεις μωρό;
Εννοώ πως πράγματα και καταστάσεις που δεν μας περνούν από μυαλό, στους παπαγάλους δημιουργούν (κατά 90%) ψυχολογικά προβλήματα.


Και μην ξεχνάς ότι ξέρω τι σημαίνει δέσμευση γιατί έχω 15 χρόνια σκυλιά όχι ένα άλλα δύο
Καμία σχέση δεν έχει η δέσμευση έχοντας σκύλους, με ταισμένο παπαγάλο, σε όλη μου τη ζωή είχα σκυλιά, μα καμία σχέση...


......Είναι σαν να μου λες ότι δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, οπότε γιατί να κλείσουμε π.χ. και ένα αεροπορικό εισιτήριο να πάμε κάπου σε τρεις μήνες
Είναι σαν να σου λένε πως υπάρχουν κάποια θέματα και η πτήση δεν θεωρείται απόλυτα ασφαλής... και καλό θα ήταν να τα γνωρίζεις.🙂
 
@Sissy σαφώς και κάνουμε μία συζήτηση με καλή διάθεση. Αλλά εγώ αυτό που έχω αισθανθεί μέχρι στιγμής εδώ μέσα από όλους είναι ότι μην το κάνεις είναι απαγορευτικό.

Δεν έχω παιδιά ούτε πρόκειται να αποκτήσω παιδιά, οπότε ένας παπαγάλος δεν νομίζω να είναι τόσο βάρος.

Τον άλλον τον παπαγάλο τον έχω ήδη τέσσερις μήνες και ασχολούμαι κάθε μέρα με την ίδια ένταση που ασχολιόμουν από την πρώτη μέρα, δεν υπάρχουν και στιγμές που δεν θέλει να ασχοληθώ μαζί του και μου το δείχνει σαν να είναι κουρασμένος ή να μη θέλει εκείνος δικαίωμά του θέλει το χρόνο του και την ώρα του.

Τρομακτικό εννοώ π.χ. να πεθάνουν να αρρωστήσω τόσο σοβαρά που δεν θα μπορώ να πάρω τα πόδια μου τότε εκεί δεν γίνεται τίποτα, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αυτό το πράγμα θα προβλέψουμε για έναν παπαγάλο ή για ένα σκυλί ή για κάθε ζωντανό;

Αφού δεν μου άρεσε το προηγούμενο το πουλί και περνάμε καλά καθημερινά γιατί να μην περάσω καλά και μου το επόμενο αυτό δεν καταλαβαίνω όλους σας και νιώθω ότι πραγματικά σαν μου επιτίθεστε ή να με αποτρέψετε σαν να το πάρω...

Σε σημείο το οποίο νιώθω ότι υπάρχει μία ζήλεια από ανθρώπους που θα θέλανε να πάρουνε και δεν μπορούν είτε επειδή δεν έχουν λεφτά είτε επειδή είτε είτε είτε
 
Σε ότι αφορά τις δικές μου ερωτήσεις απαντήσεις, δεν ισχύει το παραμικρό απ όσα ανέφερες.
Ο γραπτός λόγος δημιουργεί πολλές φορές παρεξηγήσεις.....
Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!
 
Όσοι σου έγραψαν στο θέμα που άνοιξες δεν εισέπραξα από κανεναν «ζήλεια» για το παπαγάλο σου η την οικονομική σου άνεση. νοιαζει αυτο ειλικρινά κάποιον 🤷🏻‍♂️ ; Αυτα π σου γράφουν έμπειρα με παπαγάλους μέλη είναι καύσιμο καθαρό, να ψαχτείς να κανεις τη καλύτερη επιλογή να προσφέρεις τις καλυτερες συνθήκες και να ελαχιστοποιήσεις τη πιθανότητα να παθει ο φτερωτοσ Φίλος σου αυτά π περιγράφονται παραπάνω.

1) ταισμενο στους γονεισ Μικρό εξολοκλήρου η όσο γίνεται παραπάνω. Ανάλογα με την διάρκεια απογαλακτισμου του κάθε είδους. Οχι τον απογαλακτισμό π επιβάλλει ο εκτροφεας.

2) Εφόσον υπάρχει οικονομική άνεση μην πάρεις έναν μοναχα. Πάρε 2 παπαγάλους από το ίδιο ειδος που σε ενδιαφέρει και με αυτο το τρόπο ελαχιστοποιείς ακόμα περισσότερο όλα αυτά για τα οποία νομίζεις πως σε ζηλεύει κάποιος
Υπάρχουν λύσεις. Μην πας yolo σου λέμε οχι μην πάρεις παπαγάλο γιατί θελουμε κ εμείς να πάρουμε και δεν έχουμε και μαραζώνουμε 🤪
 
@thunderfck δύο μου είπε να μη πάρω γτ θα δεθουν μεταξύ τους με αποτέλεσμα να είναι πολύ πιο δύσκολο να τα κουμαντάρω... Αν ήταν απατεώνας θα μου έλεγε ναι ναι πάρτο εννοείται, λεφτά θα βγάλω, αλλά μου είπε να μην πάρω δύο και ειδικά από την ίδια γέννα γιατί πολύ απλά θα είναι ηθικα λάθος
[automerge]1687431107[/automerge]
Για να δείτε πως έχω το ένα παιδί.....
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230622_135025_Gallery.webp
    Screenshot_20230622_135025_Gallery.webp
    114,1 KB · Προβολές: 20
@kostasp17343 θα είναι δύσκολο να τα κουμανταρεις; δηλαδή θα δεθει το ένα με το αλλο και θα σε αγνοούν ; Κατι τέτοιο εννοει φαντάζομαι. Ποιος ξέρει (αμφιβαλλω ο ιδιος αν ξέρει τι εννοει 🤪)

Η φωτό με τη μικρή κονουρα είναι αυτή; Ψαλιδισμένη πολύ πολύ πολυ καλά 😳
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@kostasp17343 Αν βλεπω σωστα ειναι wing clipped
Μια ερωτηση. εισαι σε μια πυκνοκατοικημενη γειτονια σχετικα με πολυ πρασινο παρολα αυτα
Με τους γειτονες(κοντινα μπαλκονια) εχετε επικοινωνιες? Δηλαδη πιανετε κουβεντουλα αν τυχει και ειστε εξω ταυτοχρονα ?
Θα σου πω γιατι ρωταω.
Αν υποθετικα βαλεις σε ενα ηχειο τους ηχους του βιντεο που ειχα επισυναψει ή αλλους που μπορεις ευκολα να βρεις ειδικα απο το σημειο που φωναζουν δυνατα θα εβλεπες τυχον αντιδρασεις ? θα σου γκρινιαζαν θα εβγαιναν να δουν τι γινεται? οχι για 10 δευτερολεπτα..Αν το αφηνες σε repeat για αρκετα διαστηματα στο μπαλκονι στις ωρες που θα το βγαζεις . Ειναι ισως μια δυνατοτητα να δεις αντιδρασεις απο την γειτονια τωρα που θα ειναι virtual ο ηχος. και παραλληλα να δεις αν επηρεαζει το υφισταμενο παιδι το ακουσμα του flock call ενος macaw..
 
@thunderfck ψαλιδισμενη μέχρι ΑΗΔΙΑΑΑΑΑΑΣ, αλλά της πέφτουν τα παλιά μετά με τη μέρα οπότε θα έχουμε νέα, στο την αγόρασα δεν έκανα κάτι, δεν ευθύνομαι εγώ.
[automerge]1687435715[/automerge]
@φιλομαθης Γλυφάδα μένω, ούτως η άλλως η συγκεκριμένη δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου... Όσο για τα φτερά ναι είναι κομμένα όχι από εμένα όμως, βγάζει νέα σιγά σιγά. Όσο για τη φασαρία δεν υπάρχει θέμα, άλλωστε τα πουλιά κοιμούνται νωρίς κ ένα 12ωρο ύπνου το θέλουν για να μην είναι νευρικά
[automerge]1687435824[/automerge]
@thunderfck δεν είπε ότι θα δεθούν απλά αν είναι αντίθετο φύλο υπάρχει περίπτωση της αιμομιξίας κάτι το οποίο δεν είναι καλό, ηθικά κ αιματολογικά
 
Τελευταία επεξεργασία:
@thunderfck δεν είπε ότι θα δεθούν απλά αν είναι αντίθετο φύλο υπάρχει περίπτωση της αιμομιξίας κάτι το οποίο δεν είναι καλό, ηθικά κ αιματολογικά
[/QUOTE]

Δε χρειάζεται να ειναι αντιθετο φυλλο. Θα σε ενδιαφέρει πιστευεις η αναπαραγωγή τους ώστε να σε απασχολεί; Ηθικά γιατί; Δεν θα ξεσηκώθει ούτε η οικογένεια τους ούτε και η θρησκεία τους
Ούτε ίδιας ηλικίας είναι απαραίτητο να είναι. μπορούν να έχουν διαφορα ηλικιας να του πάρεις παρέα πιο μετα από τον ίδιο εκτροφεα καποια άλλη γεννα η από άλλον εκτροφεα άλλο μικρό
 
@thunderfck είπε ότι αν θέλω μετά από χρόνια μπορώ να πάρω ακόμη ένα από άλλη γέννα.

Εσύ έχεις παπαγάλο;; Αν ναι, τι;

Γτ ένας που απάτησε προχτές είπε ότι δεν έχει.
 
Μετά από χρόνια έτσι, γενικά οχι. Να είναι κοντά η σεξουαλικη τους ωρίμανση και προτου αποτυπωθεί το ανθρώπινο ειδος στο παπαγάλο κεφάλι του.

Εχω και εγώ ναι εννοείται πως αλλοιώς;γίνεται αλλοιώς; ☺️☺️☺️ ζακο είναι τα δικά μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top