Φροντίδα Αγόρασα ένα Cockatoo, θα εξεικοιωθεί μαζί μου;

@thunderfck
Εάν έχεις να προτείνεις στο Κώστα κάποιον καλύτερο που να δίνει ήρεμα πουλάκια, που δεν πρόκειται να μαδηθούν και να αναπτύξουν αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά όταν ενηλικιωθούν μπορείς να το κάνεις...

Σε ευχαριστώ που μου δινεις την έγκριση να το κάνω ☺️
 
@kostasp17343 Είναι πολλά χρόνια πίσω..στο φορουμ εδώ έχει πολλά μέλη από βόρεια
Ελλάδα σίγουρα καπποιος θα τον ξέρει. Παρολαυτα μπορώ να ξεσκονισω τις επαφές κ να σου στείλω το τηλέφωνο του κάποια στιγμή ίσως σε Προσωπικό μήνυμα;
 
@thunderfck και το συζητασ??? εννεοιται και σε ευχαριστω πολυ και μονο που το προτεινες

ασχετο θα σας δειξω και τη κλουβα, σα διαμερισμα ειναι :)

εχω αλλα δυο που κοιτω
 

Συνημμένα

  • K36300.webp
    K36300.webp
    79,4 KB · Προβολές: 8
Εκείνος είχε πίσω τότε σκαρλετ…αυστηρά και μόνο αυτο ήταν το κίνητρο και ο λόγος της επικοινωνίας μας. Είχε και ζακο. Και στα ζακο όλοι οι εκτροφείς του ειδους ειναι στα μάτια μου με το Μικροσκόπιο όποτε καταλαβαίνεις…
ακατάλληλοι όλοι…-προσωπική άποψη αυστηρή ναι αλλά στοιχειοθετημένη- επομένως θέλω να καταλήξω δεν προτείνω κανεναν εκτροφεα για μεγάλους παπαγάλους ούτε φανατίζομαι με κάποιον για κανεναν λόγο ειναι αφελές. Ο εκτροφεας τη δουλειά του κάνει λέει και πέντε
@@@ στους πελάτες και εκείνοι του κάνουν και διαφήμιση.
Ο λόγος που σου κάνω τη νύξη ειναι Σαν αρχάριος να πάρεις καλύτερα έναν σκαρλετ από οποιοδήποτε αλλο ειδος Μακάο αυστηρά και μόνο επειδή δρν ειναι γνωστό το ειδος στο ευρύ κοινό και ειναι πραγματικά πολύ πιο ήπια πουλιά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Για βοήθεια του μέλους, αναφέρονται τα στοιχεία κ οι πληροφορίες κ αξιολόγηση για τον κάθε εκτροφέα, ώστε ο Κώστας αφού σκεφτεί όλους τους παράγοντες, να πάρει την καλύτερη κατά την κρίση του απόφαση.
@kostasp17343 τι να πω, με το καλό να αποκτήσεις το παπαγάλο σου είτε από τον εκτροφέα που ξέρεις εσύ κ ο @Vada είτε από τον εκτροφέα που ξέρει ο @thunderfck. Κ να μας το παρουσιάσεις στο φόρουμ.
Κ κάτι που δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο.
@Sissy έλα βρε Σίσσυ μου, τους έταξες ΕΝΦΙΑ. Μετρητά τάξε τους.🤣 Άσε το δυάρι ως απειλή!!!
[automerge]1687260601[/automerge]
Το κλουβί θεσπέσιο, montana;
 
@kostasp17343 να δεις τι;
[automerge]1687261039[/automerge]
Αν εννοείς τους εκτροφείς, αναφέρομαι στα στοιχεία που σου έδωσαν.
 
ον Μακάο τον βρήκα τεσσάρων μηνών 1300€ από τον e papagalo,

Στη Θεσσαλονίκη μιλούσα κάποτε μέ έναν εκτροφεα. Πίσω τότε ήθελα ζευγάρι Μου ελεγε κάτι παλαβά νούμερα για τους σκαρλετ. Αλλά υπάρχουν. Σωτηρησ Λέγεται.

Είναι πολλά χρόνια πίσω..στο φορουμ εδώ έχει πολλά μέλη από βόρεια
Ελλάδα σίγουρα καπποιος θα τον ξέρει. Παρολαυτα μπορώ να ξεσκονισω τις επαφές κ να σου στείλω το τηλέφωνο του κάποια στιγμή ίσως σε Προσωπικό μήνυμα;
Το έναν τον ξέρεις κ για τον άλλον, ο @thunderfck είπε ότι θα σου στείλει π.μ..
 
Έψαξες πρώτα για κριτικές για το συγκεκριμένο? Η βιασύνη δεν βοήθησε ποτέ κανέναν. Εγώ το link το έστειλα για το βίντεο του τύπου που δίνει πραγματικες ανάγκες ενός macaw
 
@φιλομαθης το λινκ του YouTube εννουσες, ναι το είδα μόλις, πολύ ενδιαφέρον, σε σημείο που θα κάνω το πίσω μου μπαλκόνι δωμάτιο για το πουλί 🥰🥰🥰
 
......πόσο ανάγκη για παρατήρηση αλλά και "σωστή" εκ μέρους σου αντιμετώπιση στις ενδείξεις ενός ταισμένου παπαγάλου ανεξαρτήτου του μεγέθους του.
Προς αποφυγή παρανόησης, για το μικρότερο από καναρίνι έγινε η αναφορά στο πρόβλημα-προβλήματα....
Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά του)

Ο cockatoo μας φορούσε βραχιόλι αλλά ήταν άγριος εξημερωμένος, έζησε γύρω στα 50 χρόνια περίπου (30 μαζί μας και 20 με τον αρχικό φροντιστή του).
Πέθανε στο Λονδίνο (όπου τον πήγαμε) 3 μέρες μετά το χειρουργείο κήλης από μετεγχειριτικό σοκ.
 
@Sissy δε καταλαβαίνω
Ο παπαγάλος που την ιστορία του αναφέρω (στο λινκ), ήταν ένα μικρό parrotlet ταισμένο στο χέρι, που έζησε κοντά μου 10 χρόνια (οι συμπεριφορές, η ευστροφία και οι απαιτήσεις του χαρακτήρα του ήταν ίδιες των μεγάλων σε μέγεθος παπαγάλων).
Αντιμετώπισα τις όποιες ανάγκες του, όταν όμως ενηλικιώθηκε άρχισε να μαδιέται, ακριβώς όπως κάνουν συνήθως οι μεγάλοι σε μέγεθος (ταισμένοι) παπαγάλοι....
Ένα παράδειγμα είναι που αφορά τα ταισμένα στο χέρι πουλιά (ανεξάρτητα του μεγέθους τους).🙂
 
@Sissy οπότε με λίγα λόγια, είναι κάτι που κανείς δε ξέρει τι θα συμβεί, πώς θα συμβεί, γτ θα συμβει, εννοώ μαδημα η κάποιου είδους κατάθλιψη.

Δε μπορούμε να λειτουργήσουμε όμως με γνώμονα το χειρότερο σενάριο, γτ τότε δε μπορούμε να πάρουμε ούτε ψάρι σε γυάλα
 
Back
Top