Αναπαραγωγή Ποιο είναι το σωστό ζευγάρωμα των καναρινιών gloster που έχω;

SOCKRATIS

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2012
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα στην παρεα. Εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα με τα ζευγαρωματα των γκλοστερ κ εχω καταληξει σε καποιες αποριες
α)κανουμε να ζευγαρωσει ασπρο γκλοστερ (αρσενικο κορωνα) με κανελι(θυληκο consort);
β)κανουμε να ζευγαρωσει μπλε γκοστερ (αρσενικο consort) με κανελι(θυληκο κορωνα);
παρακαλω οι εμπειροι γκλοστεραδες του φορουμ να με φωτισουν! Ευχαριστω πολυ!
γ)μαλακο -σκληρο ή σκληρο-σκληρο! Αυτα πως θα τα ξεχωρισω ομως;υπαρχει ενας σιγουρος τροπος; Εχω διαβασει οτι ανοιχτοχρωμα δεν κανουν να ζευγαρωσουν μεταξυ τους οπως π.χ ασπρο με κιτρινο η ακομα κ ασπρο με κανελι.
 
Πολύ εξειδικευμένες ερωτήσεις για μια ράτσα καναρινιών με αρκετά προβλήματα στα φτερά και ιστορικό σε κύστες (lamps), εξαιτίας των εσφαλμένων επιλογών στο ζευγάρωμα.
Να περιμένουμε τς γνώμες αυτών που ξέρουν και ελπίζω πως στο τέλος θα υπάρχουν οι απαντήσεις σου.
 
α)κανουμε να ζευγαρωσει ασπρο γκλοστερ (αρσενικο κορωνα) με κανελι(θυληκο consort);
β)κανουμε να ζευγαρωσει μπλε γκοστερ (αρσενικο consort) με κανελι(θυληκο κορωνα);
εχω διαβασει οτι ανοιχτοχρωμα δεν κανουν να ζευγαρωσουν μεταξυ τους οπως π.χ ασπρο με κιτρινο η ακομα κ ασπρο με κανελι

Μπορείς να κάνεις και τα δύο παραπάνω ζευγαρώματα. Όπως και το λευκό έτσι και το γκρι (Blue) θεωρούνται κυρίαρχα χαρακτηριστικά
Σε καμία όμως περίπτωση δεν πρέπει να βάλεις δυο λευκά ή γκρι (blue) καναρίνια να ζευγαρώσουν μια και υπάρχει μεγάλη θνησιμότητα. Αν τώρα βάλεις άσπρο με cinnamon θεωρητικά όλα θα πάνε καλά. Απλά εδώ χρειάζεται προσοχή μια και τα cinammon εκ φύσεως έχουν μαλακό φτερό. Επίσης το cinnamon είναι μελανινικό πουλί και συνεπώς το ταίρι τους θα πρέπει να είναι σκληρόφτερο.

γ)μαλακο -σκληρο ή σκληρο-σκληρο! Αυτα πως θα τα ξεχωρισω ομως;υπαρχει ενας σιγουρος τροπος;
Για την σκληρότητα των φτερών όπως ανέφερε κι ο Σταύρος υπάρχουν πολλά άρθρα, χρειάζεται επιπλέον καλό διάβασμα και ίσως και τη βοήθεια κάποιων με μεγαλύτερη εμπειρία.
Βλέπεις οι λάθος επιλογές σε αυτή την περίπτωση οδηγούν σε σοβαρά λάθη και αναπηρίες (lumps) στην υγεία των πουλιών. Όποιος δεν συναισθάνεται την ευθύνη απέναντι σ΄ αυτά τα πτηνά, καλό είναι να σταματήσει κάθε προσπάθεια εκτροφής τους. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να δημιουργεί ανάπηρα πτηνά. Η σοβαρότητα αυτής της περίπτωσης με οδήγησε να πάρω περισσότερες πληροφορίες από ανθρώπους που εκτρέφουν αυτά τα πτηνά όπως ο Γραμματέας του Συλλόγου που ανήκω (ΑΣΚΕ) Γιάννης Μανούσος τον οποίο και ευχαριστώ.
Θα σε παρότρυνα για περισσότερο διάβασμα και λιγότερο πειραματισμό γι αυτό κατ' εξαίρεση θα σου προτείνω μερικές σελίδες για διάβασμα. Οφείλεις να το κάνεις πριν ξεκινήσεις και να διαβάσεις για το kr-glosters.webs.com is no longer available το χρώμα και ποιότητα φτερώματος Πολύ χρήσιμα αναγράφονται και http://dunedinbirdclub.freehostia.com/articles_other.html.. αρκεί να σε βοηθάνε τα Αγγλικά σου
 
παιδια σας ευχαριστω! Καθε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη. Μακαρι τα ατομα με μεγαλη εμπειρια να με βοηθησουν.
 
Πρέπει κατ' αρχήν να ξεκαθαριστεί οτι τα γκλόστερς είναι καναρίνια τύπου.
Αυτό που βαραίνει στην παρουσία τους, είναι ο τύπος, η φόρμα, το κεφάλι, το σωστό σκουφί, το μικρό μέγεθος, το πτέρωμα, η στάση του κλπ. . Εδώ βλέπω οτι τα 2/3 των ερωτήσεων αφορούν το χρώμα. Η γνώμη μου είναι οτι σ' αυτό το ιδιαίτερο επίπεδο περνάει κανείς αφού έχει ήδη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πουλιά στην κατοχή του. Πρόκειται δηλαδή για ένα δευτερεύον θέμα για τα πουλιά που ανήκουν στην κατηγορία Ε. Βέβαια θα δώσω κάποιες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου Σωκράτη, αφού είπα πρώτα την βασική μου σκέψη.
-Ξεκινόντας απο την 3η ερώτηση, θα έλεγα οτι μια εύκολη απάντηση θα ήταν μαλακό Χ σκληρό. Στο κυνήγι όμως του "στρουμπουλού" , το πτέρωμα buff (μαλακό) παίζει τον βασικό ρόλο. Οι ειδικοί θα μπορούσαν να μιλάνε για ώρες γύρο ακριβώς απο την σωστότερη επιλογή με βάση το πτέρωμα. Βασικά, σ' αυτό που πρέπει να στοχεύει κανείς είναι η αλληλοσυμπλήρωση στα ζευγάρια, ώστε να μειωθούν τα μείον και να αυξηθούν τα θετικά στοιχεία των πουλιών.
-Οσον αφορά το χρώμα να ξεκαθαριστεί απο την αρχή οτι δεν υπάρχουν απαγορεύσεις που να έχουν αιτιολογία την υγεία και την ύπαρξη των πουλιών. Ολα τα χρώματα μπορούν να ζευγαρώσουν μεταξύ τους. (Ισως μικρές αναστολές υπάρχουν για κάποια ζευγαρώματα, αλλά αποτελούν εξεζητημένες περιπτώσεις ). Ετσι λοιπόν στην πρώτη ερώτηση λέω ΝΑΙ . Το χρωματικό αποτέλεσμα όμως, θα είναι διαφορετικό ανάλογα με το εαν, το θηλυκό είναι ΣΙΝΑΜΟΝ ή ΦΑΟΥΝ . Στην δεύτερη θα πώ οτι και με αυτό το ζευγάρωμα τα χρώματα που θα προκύψουν εξαρτώνται απο το εάν το θηλυκό είναι ΣΙΝΑΜΟΝ ή ΦΑΟΥΝ .
Σαν παράδειγμα BLUE X CINNAMON δίνει - 25% θηλυκά πράσινα - 25% θηλυκά ΜΠΛΟΥ - 25% πράσινα/καφέ - 25% μπλού/καφέ.
Υ. Γ Όπου / = φορέας
 
μακαρι καποιος φιλος να ερχοταν στο χωρο μου ωστε να μου εδινε την καταλληλη καθοδηγηση. Ειναι κριμμα να ζευγαρωνω καναρινια κ να βγαζω απογονους με lumps. Γιαυτο αλλωστε ξεκινησα το θεμα αυτο γιατι προσπαθω να βρω βοηθεια στα πολλα ερωτηματα που εχω
 
μακαρι καποιος φιλος να ερχοταν στο χωρο μου ωστε να μου εδινε την καταλληλη καθοδηγηση. Ειναι κριμμα να ζευγαρωνω καναρινια κ να βγαζω απογονους με lumps. Γιαυτο αλλωστε ξεκινησα το θεμα αυτο γιατι προσπαθω να βρω βοηθεια στα πολλα ερωτηματα που εχω

Βοήθεια θα βρείς και απλόχερα μάλιστα αν αποτανθείς στον σύλλογο της πόλις σου. Υπάρχει ο "https://www.epam2006.gr/" στην Θεσσαλονίκη με αξιόλογα παιδιά, που δεν θα σου αρνηθούν (ελπίζω) την βοήθεια. Πάντως, τα λάμπς, έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την ποιότητα του πτερώματος και αυτό είναι ένα απο τα δυσκολότερα "κεφάλαια" της εκτροφής.
 
Μακη εχεις δικιο για τα λαμπς... Ειναι το μεγαλυτερο μειονεκτημα σε αυτη τη ρατσα δυστυχως κ φοβαμαι παρα πολυ αθελα μου να βγαλω καναρινακια με αυτο το προβλημα
 
Και επειδή κάποιοι ίσως δεν μπορούν να καταλάβουν το μέγεθος και τις ζημιές κακών επιλογών στο ζευγάρωμα (μαλακά φτερώματα) ας ρίξουμε μια ματιά στα παρακάτω video's. Είναι κάπως σκληρό να τα βλέπεις... αλλά εκεί είναι και η αλήθεια.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν μπορώ να βοήθησω στο θέμα ζευγάρωμα, αλλά να πω τι τράβαγε ο Babaloo μου (consort gloster) που έχω και στην φωτο δίπλα.

Κάθε λίγο τον καθάριζα. Μου είχε μάθει ο πτηνίατρος και το έκανα μόνη μου. Το έσπαγα πιέζοντας στην βάση του, αιμοστατικό και μετά ιώδιο(ή betadine). Μπορεί να του έβγαζα και καμία 15ριά την φορά στις αρχές.☹ Μετά με τις συμβουλές του γιατρού μειώθηκε η συχνότητα: μπανάκι, λαχανικά πράσινα και όχι πολύ λιπαρά φαγητά (πχ αυγοτροφή ή αντίστοιχα κάποιους σπόρους) και προσθήκη στην διατροφή του σπόρους ρουπσεν παραπάνω.

Πλέον πηγαίναμε στον γιατρό μόνο για αυτές που δεν μπορούσα να τις σπάσω μόνη μου και χρειαζόταν νυστέρι. Και φυσικά μου είχε ξεκαθαρίσει ότι το συγκεκριμένο πουλί να μην διανοηθώ καν για ζευγάρωμα.

Οπότε και ως παθούσα μπορώ να τονίσω το γεγονός ότι θέλει πολύ προσοχή στο ζευγάρωμα.
 
Κατ' αρχήν το κεφάλαιο ζευγάρωμα σε όλα τα καναρίναι είναι μεγάλο, πόσο μάλλον στην ράτσα μας (Γκλόστερ). Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να βγάλουμε από το μυαλλό μας πως τα γκλόστερ είναι ανοιχτόχρωμα, όχι πως δεν υπάρχουν και είναι μάλιστα εντυπωσιακά. Το κύριο και βασικό χρώμα που θα πρέπει να υπάρχει σε ένα κοπάδι εκτροφέα γκλόστερ είναι το πράσινο (δηλαδή όσο πιο κοντά στο χρώμα του αρχέγονου καναρινιού). Αφού λοιπόν έχουμε μια σταθερή πράσινη βάση στο κοπάδι μας θα ασχολήθούμε και με ποικοιλόχρωμα (variegated), cinnamon, fawn, blue, άσπρα και λιποχρωμικά. Δεύτερον το ζευγάρωμα Buff με Buff στα γκλόστερ επιτρέπεται για να μην πω πως είναι αναγκαίο, ως ένα όριο βέβαια. Κάπου εκεί έρχονται να προστεθούν τα yellow πουλιά στο κοπάδι μας, όπου yellow δεν εννοούμε κίτρινα πουλιά, υπάρχουν κίτρινα λιποχρωμικά γκλόστερ τα οποία είναι buff πουλιά. Τώρα για να φτάσουμε στο αρχικό σου ερώτημα, άσπρο με κανελί(cinnamon) και blue με κανελί επιτρέπεται αλλά να θυμάσαι πως τα κανελί πουλιά στενεύουν το κοπάδι μας και πολλές φορές τα χρησιμοποιούμε και αντί των yellow πουλιών. Για το σκληρόφτερο και μαλακόφτερο που είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο από μόνο του δεν φτάνει μόνο να μάθεις να ξεχωρίζεις το buff από το yellow αλλά και μεταξύ δύο buff πιο είναι πιο μαλακόφτερο και πιο σκληρόφτερο, κάτι το οποίο το μαθαίνεις πιάνωντας τα πουλάκια για αρχή και με αρκετή εμπειρία με το μάτι. Ελπίζω να σε κάλυψα, αν και νομίζω πως σου έβαλα πιο δύσκολα.
 
φιλε Γιαννη ξερω οτι κεφάλαιο ζευγάρωμα στα γκλόστερ ειναι μια μεγάλη επιστημη κ αναζητω συνεχως πληροφοριες απο τους εμπειρους γκλοστεραδες γιανα εμπλουτησω τις λιγοστες μου γνωσεις. Αν εχεις υλικο σε φωτο η σε βιντεο θα ειναι χαρα μου να τα στειλεις ωστε να κατσω να τα παρακολουθησω. Ειδικα να ξεχωριζω το σκληρόφτερο απο το μαλακόφτερο θα ελεγα οτι με δυσκολευει αφανταστα να ειμαι ειλικρινεις. Οντως με εβαλες δυσκολα τωρα γιατι εμπειρια δεν εχω καθολου.
 
Στην πόλη σου υπάρχουν αρκετοί εκτροφείς της ράτσας μας που θα μπορέσουν να σου πουν και να σου δείξουν πολλά από κοντά, υλικό υπάρχει άφθονο στο διαδύκτιο, αλλά αν δεν δεις δεν θα μάθεις. Κανείς μας δεν έμαθε μόνο διαβάζοντας οι παρακολουθόντας βίντεο
 
... αλλά να θυμάσαι πως τα κανελί πουλιά στενεύουν το κοπάδι μας και πολλές φορές τα χρησιμοποιούμε και αντί των yellow πουλιών.

Η παρατήρηση Γιάννη που έχω να κάνω σ' αυτό που λές πιο πάνω,
είναι οτι τα πουλιά δεν στενεύουν ΠΟΤΕ απο το χρώμα του πτερώματος, κλλά ΠΑΝΤΑ απο την ποιότητά του. Εάν συμβεί το CINNAMON να είναι και YELLOW=INTENSIVE (=στενό φτερό και πιθανότατα σκληρό), τότε πράγματι θα συμβεί αυτό που λές. Αλλα αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε ζευγάρωμα που έχει τέτοια χαρακτηριστικά και όχι απαραίτητα με κανελί. :)
 
Κατ' αρχήν το κεφάλαιο ζευγάρωμα σε όλα τα καναρίναι είναι μεγάλο, πόσο μάλλον στην ράτσα μας (Γκλόστερ). Πρώτα απ'όλα θα πρέπει να βγάλουμε από το μυαλλό μας πως τα γκλόστερ είναι ανοιχτόχρωμα, όχι πως δεν υπάρχουν και είναι μάλιστα εντυπωσιακά. Το κύριο και βασικό χρώμα που θα πρέπει να υπάρχει σε ένα κοπάδι εκτροφέα γκλόστερ είναι το πράσινο (δηλαδή όσο πιο κοντά στο χρώμα του αρχέγονου καναρινιού). Αφού λοιπόν έχουμε μια σταθερή πράσινη βάση στο κοπάδι μας θα ασχολήθούμε και με ποικοιλόχρωμα (variegated), cinnamon, fawn, blue, άσπρα και λιποχρωμικά. Δεύτερον το ζευγάρωμα Buff με Buff στα γκλόστερ επιτρέπεται για να μην πω πως είναι αναγκαίο, ως ένα όριο βέβαια. Κάπου εκεί έρχονται να προστεθούν τα yellow πουλιά στο κοπάδι μας, όπου yellow δεν εννοούμε κίτρινα πουλιά, υπάρχουν κίτρινα λιποχρωμικά γκλόστερ τα οποία είναι buff πουλιά. Τώρα για να φτάσουμε στο αρχικό σου ερώτημα, άσπρο με κανελί(cinnamon) και blue με κανελί επιτρέπεται αλλά να θυμάσαι πως τα κανελί πουλιά στενεύουν το κοπάδι μας και πολλές φορές τα χρησιμοποιούμε και αντί των yellow πουλιών. Για το σκληρόφτερο και μαλακόφτερο που είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο από μόνο του δεν φτάνει μόνο να μάθεις να ξεχωρίζεις το buff από το yellow αλλά και μεταξύ δύο buff πιο είναι πιο μαλακόφτερο και πιο σκληρόφτερο, κάτι το οποίο το μαθαίνεις πιάνωντας τα πουλάκια για αρχή και με αρκετή εμπειρία με το μάτι. Ελπίζω να σε κάλυψα, αν και νομίζω πως σου έβαλα πιο δύσκολα.
Πολλές ορολογίες, με δύσκολα μας ξεκίνησες.
 
Καλημέρα Κύριε Μάκη, τα κανελί πουλιά είναι κατά κύριο λόγο yellow όχι πως δεν υπάρχουν buff, αλλά έχει παρατηρηθεί πως η υπερβολική χρήση αυτών τον πουλιών οδηγεί σε στένεμα του κοπαδιού
 
Δεν έχει σημασία να διαφωνήσουμε γι' αυτό Γιάννη (για το ποσοστό των YELLOW κανελί), σημασία έχει νομίζω να είμαστε σύμφωνοι οτι η ουσία είναι στον τύπο του πτερώματος και όχι στο χρώμα. Εχει αξία αυτό, διότι μπορεί κατα σύμπτωση σε κάποιον να πέσουν στα χέρια του 2-3 μαλακόπτερα και BUFF κανελί και τότε όλη η συνέχεια να έχει τελείως αντίθετη κατεύθυνση.Μεγαλύτερο όγκο στα πουλιά και όχι "μάζεμα".
 
παιδια θα προσπαθησω να ανεβασω το ζευγαρι που θελω να βαλω φετος ωστε να μου πειτε την γνωμη σας. Ελπιζω να τα καταφερω. Γιαννη δυστυχως εχω παρακαλεσει αρκετα ατομα ωστε να με βοηθησουν στα πρωτα μου βηματα αλλα συνηθως, επειδη δεν ειμαι σε κανενα συλλογο, δεν με δειχνουν μεγαλη σημασια
 
παιδια θα προσπαθησω να ανεβασω το ζευγαρι που θελω να βαλω φετος ωστε να μου πειτε την γνωμη σας. Ελπιζω να τα καταφερω. Γιαννη δυστυχως εχω παρακαλεσει αρκετα ατομα ωστε να με βοηθησουν στα πρωτα μου βηματα αλλα συνηθως, επειδη δεν ειμαι σε κανενα συλλογο, δεν με δειχνουν μεγαλη σημασια
Είμαι σίγουρος πως εδώ θα βρεις όση βοήθεια χρειάζεσαι. Ρωτάς και μαθαίνεις. Όρεξη να 'χεις.
 
Back
Top