Γενικά Ποιο ιθαγενές θα ήταν καλύτερο για αρχάριο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σταυρο μια 60 κλουβα ειναι μια χαρα για ενα πουλι, αν θες ζευγαρι 90+ επιβαλλεται για να εχεις καλα αποτελεσματα. Εγω απο εκει που πηρα το ζευγαρακι μου, το πηρα με το κλουβι που το ειχε, αρα ηταν ολο τον χρονο μαζι, αλλα για να δω αποτελεσματα (βατεματα ταισματα και γενικα οτι αλλο βλεπουμε την αναπαραγωγικη περιοδο ) τους εβαλα χωρισμα και ενα κοντρα πλακε για να εχουν μονο οπτικη επαφη, σε λιγοτερο απο 10 μερες που τυχαια εβγαλα το χωρισμα, υπηρξε βατεμα μπροστα μου, και εβγαλα 3 μωρακια, το ζευγαρι το εφερα απριλιο στο σπιτι και μεσα ιουλιου ειχα μωρακια και αλλη μια γεννα που δεν πηγε καλα. Ολα αυτα βεβαια με καρδερινες εκτροφης και πολυ κοινωνικοποιημένες.
 
Ότι πιάνει πουλιά στον αέρα (για την ακρίβεια μάλλον σε φωλιές).

καλα αυτο ειναι θεμα που πιστευω κανενας δε θα το καταλαβει, παντως πιστευω οτι τετοια εποχη λιγο δυσκολα καποιος να πουλησει, καλυτερα να περιμενεις κατα Σεπτέμβριο - Οκτώβριο μηνα, για να παρεις νεα πουλια που θα εχουν βγει και οι μασκες στους. Τωρα καποιος ενδεχεται να σου πουλησει ζευγαρι που μολις τελειωσε η αναπαραγωγική τους περιοδο, τα οποια πουλια θα ειναι αδυναμα και με την αλλαγη χωρου θα υπαρξουν αρκετα προβληματα.
 
Κλασσικα. Γι αυτο ειναι καλυτερα να ακολουθησεις την λυση των γνωστων εκτροφεων γενικοτερα ή τουλαχιστον των γνωστων εδω στο φορουμ
Το είχα φανταστεί. Χωρίς να ξέρω τον πωλητή και επειδή ξέρω κάποια πράγματα για τον αγοραστή με τον οποίο μίλησα.

Σταυρο μια 60 κλουβα ειναι μια χαρα για ενα πουλι, αν θες ζευγαρι 90+ επιβαλλεται για να εχεις καλα αποτελεσματα. Εγω απο εκει που πηρα το ζευγαρακι μου, το πηρα με το κλουβι που το ειχε, αρα ηταν ολο τον χρονο μαζι, αλλα για να δω αποτελεσματα (βατεματα ταισματα και γενικα οτι αλλο βλεπουμε την αναπαραγωγικη περιοδο ) τους εβαλα χωρισμα και ενα κοντρα πλακε για να εχουν μονο οπτικη επαφη, σε λιγοτερο απο 10 μερες που τυχαια εβγαλα το χωρισμα, υπηρξε βατεμα μπροστα μου, και εβγαλα 3 μωρακια, το ζευγαρι το εφερα απριλιο στο σπιτι και μεσα ιουλιου ειχα μωρακια και αλλη μια γεννα που δεν πηγε καλα. Ολα αυτα βεβαια με καρδερινες εκτροφης και πολυ κοινωνικοποιημένες.

Το ξέρω το success story σου μη νοιάζεσαι! Τα πήγες περίφημα θεωρώ ειδικά για το χρονικό διάστημα που είχες στην κατοχή σου τα πουλάκια. 👍
 
76αρα κινεζική με χώρισμα στα 35 ευρώ περίπου ειναι μια χαρά για ζευγάρι. Αν φτιάξεις και ένα αδιαφανες χώρισμα πχ κόντρα πλακέ για χωρισμό πριν την αναπαραγωγή (ορισμένοι το κάνουν για έξτρα κελαηδησμα και πυρωμα για λίγες μέρες ) θα είσαι έτοιμος. Οι συγκεκριμενες έχουν και πλαϊνές πόρτες που βολευουν γενικότερα. Οι ταιστρες που έχουν προσωπικά δε με βολευαν και έβαλα εσωτερικές
 
Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του @Ace21, διευκρινήστε μου κάτι: Τα αρσενικά υβρίδια είναι γόνιμα και τα θηλυκά είναι στείρα; Γιατί εγώ μέχρι στιγμής πίστευα ότι η διασταύρωση καναρινιού με ιθαγενή δίνει στείρους απογόνους...
 
Back
Top