Γενικά Ποιο κλουβί θεωρείτε κατάλληλο για ένα μπάτζι;

melaxrini92

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Καλησπερα σε ολους! ποιο κλουβι θεωρειτε οτι ειναι καταλληλο για ενα μπατζι; υπαρχει καποιο απο αυτα που πιστευεται οτι εχει μεγαλο κενο αναμεσα απο τα καγκελα;
 

Συνημμένα

  • cage-52_41_62.webp
    cage-52_41_62.webp
    22,4 KB · Προβολές: 12
  • pa-cage.webp
    pa-cage.webp
    44,9 KB · Προβολές: 13
  • cage-sonia-52_41_71.webp
    cage-sonia-52_41_71.webp
    41,5 KB · Προβολές: 13
Το μόνο κλουβί που δεν μπορεί να περάσει το μπατζι από μέσα είναι το δεύτερο.. Αλά και πάλι το δεύτερο είναι μικρό για μπατζι...τα μπατζι θέλουν μικος να πετάνε δεν τους αρέσει το ψηλό κλουβί.εγώ θα σου πρότεινα μια ζευγαρωστρα 60αρα είναι πολύ οικονομική και είναι και μεγάλη ώστε να μπορεί να πετάει ο παπαγάλος...
[automerge]1596966777[/automerge]
Επίσης πρέπει να αποφύγεις τα κλουβιά με στοργκυλες και "ανομαλες" οροφές καθώς οι παπαγάλοι νιώθουν φυλακισμενοι
 
@Xrhstosk ευχαριστω πολυ! απλα οι ζευγαρωστρες δεν εχουν πολυ χαμηλο υψος;γυρω στα 40cm,επειδη διαβασα οι παπαγαλοι σκαρφαλωνουν κ θελουν υψος πανω απο 60 cm! επισης ηθελα να ρωτησω τα φτερα ενος μπατζι βγαζουν σκονη-πουδρα;
 
Έχεις δίκιο με την ζευγαρωστρα δεν το σκευτικα έτσι...όχι οι παπαγάλοι μπατζι δεν βγάζουν σκόνη από το φτερό να τους...μόνο οι κοκατιλ...πάντως να ξέρεις το κλουβί πρέπει να είναι τουλάχιστον 60 εκατοστά σε μήκος.ότι από θες Ρώτα με
 
Επισης αν ειναι ενα μονο του κανει συνεχεια θορυβο; ειναι ενοχλητικο; π.χ το μεσημερι κ το βραδυ; επισης ποσες ωρες την ημερα πρεπει να ασχολουμε αν το παρω ημερο; και τελευταια ερωτηση, με το που το παρω πρεπει να το αφησω μεσα στο κλουβι καποιες μερες να με συνηθισει η πρεπει απο την στιγμη που θα ναι ημερο να το βγαλω κατευθειαν; γενικα θα μπορεσω τις πρωτες φορες να το βαζω ευκολα μεσα στο κλουβι; αυτααα!
 
@melaxrini92 αν είναι μόνο του θα πρέπει να ασχολησε πολλές ώρες μαζί του..και ναι θα κάνει αρκετή φασαρία...όχι το μεσημέρι όμως γτ συνήθως κιμουντε...κατά τις 6 το πρωί όμως θα τα δεις όλα😂.καλό θα ήταν να μείνει καμιά 5-7 μέρες στο κλουβί χωρίς να ενοχλείτε για να συνηθίσει το καινούριο περιβάλλον...θα μπορούσα να σου δοσω εγώ τον παπαγάλο μου γιατί ο σύντροφός του παιθανε και είναι μόνος του τώρα και χρειαζετε ένα σπίτι... Αλλά εισια πολύ μακριά...ότι άλλες απορίες έχεις Ρώτα Μ αρέσει να βοηθάω κοσμο
 
@Trifon

Τα Vision οντως ειναι ποιοτικα και ευχρηστα,εχω δυο και δεν τα αλλαζω!
Για ημερα πουλακια ειναι ιδανικα.

Οντως ομως εχουν αυξηνενο κοστος και γι αυτο παντα προτεινω πιο οικονομικές λυσεις.
 
@melaxrini92 To κλουβί είναι πολύ ωραίο, δεν βλέπω όμως αν έχει σχάρα στον πάτο. Αν δεν έχει θα διάλεγα ένα άλλο αλλιώς θα χρησιμοποιούσα υποχρεωτικά άμμο ως υπόστρωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
επισης τι αμμο να βαλω ;
Άμμο που προορίζεται για να χρησιμοποιηθεί ως στρώμα στους πάτους των κλουβιών. Εκτός από άμμο, χρησιμοποιούνται και άλλα υλικά για τον ίδιο λόγο. Μερικά από αυτά μπορείς να δεις εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Στρώμα-υγιεινής-στους-πάτους-των-κλουβιών-των-πουλιών.57/
 
@melaxrini92 καλό είναι το κλουβί απλά θα πρέπει να ξέρεις πρώτον ότι χρειάζεστε πατο και να μην κάνεις όπως εμένα γιατί εγώ πήρα ένα κλουβί σχετικά καλό για 2 μπατζι το πολύ...και μετά επερνα επερνα επερνα κιαλα πουλιά και κατάντησα όπως τώρα να χρειάζομαι καινούρια κλουβιά επίσης ενοειτε με το που θα το πάρεις θα αντικαταστήσεις τις πατηθρες με ξύλινες την ποτίστρα ενοειτα γιατί αυτές οι πλαστικιες πιάνουν εύκολα βακτήρια (εκτός αν αλαζεις το νερό κάθε μέρα) αυτά... Ααααα και επησης καλό θα ήταν να αντικαταστήσεις και αυτές τις ταιστρες που έχει με εσωτερικές
 
οι πλαστικιες πιάνουν εύκολα βακτήρια (εκτός αν αλαζεις το νερό κάθε μέρα)

Το νερό το αλλάζουμε κάθε μέρα. Δεν χωράει συζήτηση αυτό. Τα ράμφη των πουλιών δεν είναι πεντακάθαρα οπότε με το που βουτάνε για να πιουν, το νερό γεμίζει με όποιους μικροοργανισμούς υπάρχουν πάνω στα ράμφη τους.
 
@Φοίβος καλά ενοειτε αυτό απλά ήθελα με καπιο τρόπο να του πω ότι χρειαζετε να αλλάζει το νερό κάθε μέρα...μπορεί όντως να το ήξερε προς Θεού δεν λέω... Απλά ξέρω άτομα που αλάζουν το νερό μόνο όταν τελειώνει όλο...
 
καλησπερα παιδια,εχω διαβασει παρα πολλες και διαφορες πληροφοριες για το πουλι! μολις παραγγειλα το κλουβι πατηθρες ξυλινες, πατηθρες αμμου κ τα παιχνιδακια του! ισχυει οτι τα παιχνιδια με κορδονια και τα πολυχρωμα ξυλα ειναι επικυνδινα; επιτρεπεται καποιο απο αυτα που ανεβασα; απο αυτα μονο την σκαλα πηρα γτ φοβηθηκα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200915-212121_Chrome.webp
    Screenshot_20200915-212121_Chrome.webp
    69 KB · Προβολές: 18
  • Screenshot_20200915-212112_Chrome.webp
    Screenshot_20200915-212112_Chrome.webp
    52,3 KB · Προβολές: 18
@melaxrini92 Αν κρίνω από τα δικά μου όσα παιχνίδια και να πάρεις θα ασχολείται μόνο με οτιδήποτε πιάνεις εσύ στα χέρια σου. Φαντάζομαι και το δικό σου παπαγαλάκι θα λατρέψει τα καπάκια από τα πλαστικά μπουκάλια και οτιδήποτε έχει να κάνει με σχοινί. Για το θέμα φασαρία που ρώτησες ξεκινάει από την ώρα που θα βγει ο ήλιος και σταματάει την ώρα που αρχίζει να νυχτώνει. Το μεσημέρι και τα δικά μου κοιμούνται αλλά σχετικά συχνά τα πιάνει μια χαρά και κάνουν φασαρία. Λύνεται εύκολα όμως αυτό το πρόβλημα με το να τα σκεπάζεις για λίγο.
 
Back
Top