Γενικά Ποιο κλουβί θεωρείτε κατάλληλο για ένα μπάτζι;

@melaxrini92
Απο τα παιχνίδια εγω δεν θα έβαζα τα 2 πάνω πάνω (στην φωτο με τα 6) στο κλουβί, μόνο έξω υπο επιβλεψη λογω αλυσίδας και διχτυου αντίστοιχα. Καλως να το δεχτείτε!
 
ευχαριστω πολυ! Παραγγειλα τελικα ενα κλουβι οπως εκεινο που ανεβασα με βαση απλα με τετραγωνισμενη οροφη! την παρασκευη μολις παραλαβω κλουβι και τα πρωτα αξεσουαρ και παιχνιδια θα ανεβασω φωτο! Μπορω να πλενω το κλουβι και τα αξεσουαρ με υγρο πιατων η δεν κανει;
 
Μπορω να πλενω το κλουβι και τα αξεσουαρ με υγρο πιατων η δεν κανει;
Ναι βέβαια, πλένεις παντού με ένα σφουγγάρι και σαπουνάδα, ξεπλένεις πολύ καλά με νερό, αφήνεις να στεγνώσει εντελώς και το χρησιμοποιείς.
 
Γεια σου! Διάβασα όλα τα μηνύματα και διαφωνώ με μερικά. Αρχικά θέλει ύπνο περίπου 12 ώρες αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει το βράδυ να σκεπάζεις το κλουβί ώστε να είναι σκοτεινά μέχρι αργά το πρωί (τύπου 10) και δεν θα σε ενοχλεί τόσο ο ήχος. Το κλουβί σου θεωρώ ότι είναι αρκετά μικρό για παπαγάλο. Επίσης το Ότι δεν έχει σχάρα εκθέτει το πουλάκι σε κίνδυνο γιατί έρχεται σε επαφή με τις ακαθαρσίες του. Όσο και να καθαρίζεις τον πάτο τα μπατζι κάνουν κουτσουλιες κάθε 15 με 20 λεπτά περίπου. Η σκάλα που έχεις τώρα μέσα στο κλουβί είναι πολύ μεγάλη για τις διαστάσεις του κλουβιού και καταλαμβάνει μεγάλο χώρο. Η καφέ πατυθρα κάτω κάτω αν είναι πλαστική πρέπει να την αφαιρέσεις. Το πιο σημαντικό από όλα θα ήταν να μπορούσες να αλλάξεις τα σκεύη τροφής και νερού και να πάρεις ανοξείδωτα μεταλλικά μπολ. Όσο για το αν θα το αφήσεις στην αρχή να ηρεμήσει στο κλουβί, σύμφωνα με την εκπαιδεύτρια του birdtricks πρέπει να έρθεις σε επαφή κατευθείαν με τον παπαγάλο (Αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να παρακολουθήσεις βίντεο της μιλάει για τα πάντα). Στο κοκατιλ μου έτσι έγινε και την Τρίτη μέρα ήδη ανέβαινε στο χέρι μου. Είναι πολύ σημαντικές οι πρώτες μέρες για την εξέλιξη της σχέσης σας. Ξεκινά την εκπαίδευση όσο πιο σύντομα γίνεται, έχεις το αβαντάζ ότι είναι μικρό. Θα δεις θεαματική εξέλιξη. Επίσης τα μπάνια. Χρειάζονται μπάνια. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κάνει μπάνιο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
θα σε βοηθήσει το βίντεο. Αυτά για αρχή χαχα και σου εύχομαι να περάσετε όμορφα μαζί ❤️️️️
[automerge]1600768583[/automerge]
Γεια σου! Διάβασα όλα τα μηνύματα και διαφωνώ με μερικά. Αρχικά θέλει ύπνο περίπου 12 ώρες αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει το βράδυ να σκεπάζεις το κλουβί ώστε να είναι σκοτεινά μέχρι αργά το πρωί (τύπου 10) και δεν θα σε ενοχλεί τόσο ο ήχος. Το κλουβί σου θεωρώ ότι είναι αρκετά μικρό για παπαγάλο. Επίσης το Ότι δεν έχει σχάρα εκθέτει το πουλάκι σε κίνδυνο γιατί έρχεται σε επαφή με τις ακαθαρσίες του. Όσο και να καθαρίζεις τον πάτο τα μπατζι κάνουν κουτσουλιες κάθε 15 με 20 λεπτά περίπου. Η σκάλα που έχεις τώρα μέσα στο κλουβί είναι πολύ μεγάλη για τις διαστάσεις του κλουβιού και καταλαμβάνει μεγάλο χώρο. Η καφέ πατυθρα κάτω κάτω αν είναι πλαστική πρέπει να την αφαιρέσεις. Το πιο σημαντικό από όλα θα ήταν να μπορούσες να αλλάξεις τα σκεύη τροφής και νερού και να πάρεις ανοξείδωτα μεταλλικά μπολ. Όσο για το αν θα το αφήσεις στην αρχή να ηρεμήσει στο κλουβί, σύμφωνα με την εκπαιδεύτρια του birdtricks πρέπει να έρθεις σε επαφή κατευθείαν με τον παπαγάλο (Αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να παρακολουθήσεις βίντεο της μιλάει για τα πάντα). Στο κοκατιλ μου έτσι έγινε και την Τρίτη μέρα ήδη ανέβαινε στο χέρι μου. Είναι πολύ σημαντικές οι πρώτες μέρες για την εξέλιξη της σχέσης σας. Ξεκινά την εκπαίδευση όσο πιο σύντομα γίνεται, έχεις το αβαντάζ ότι είναι μικρό. Θα δεις θεαματική εξέλιξη. Επίσης τα μπάνια. Χρειάζονται μπάνια. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κάνει μπάνιο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
θα σε βοηθήσει το βίντεο. Αυτά για αρχή χαχα και σου εύχομαι να περάσετε όμορφα μαζί ❤️️️️
Σου παραθέτω και κάποια βίντεοζ ακόμα
•εξοπλισμός κλουβιού και εκπαίδευσης
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
•ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: διατροφή
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@redionreddies Καλησπερα! Μιας και εχεις αρκετη εμπειρια και εισαι αρκετα διαβασμενος θελω να κανω καποιες ερωτησεις! αρχικα,μπορω τις ωρες που ειναι να κοιμηθει να το μεταφερω σε δωματιο που θα εχει λιγοτερο θορυβο απο το σαλονι?(γιατι μεχρι τις 1 εχουμε ανοιχτα φωτα και τηλεοραση), τωρα που θα το παρω 2 μηνων ξεκιναω και βαζω κατευθειαν φρουτα και λαχανικα σταδιακα στην διατροφη του? τον χειμωνα του βαζουμε μπανιερα?(καποιοι μου εχουν πει τον χειμωνα δεν κανει, αλλοι γραφουν χρειαζεται 1-2 φορες την εβδομαδα! Επισης παρκο παπαγαλου θεωρειτε απαραιτητο να εχω πανω απο το κλουβι για να ασχολειτε και εκτος κλουβιου?οτι αλλο μου ρθει θα ρωτησω! ευχαριστω!(εχω παρει και ανοξειδωτα μπωλ απλα θα ερθουν σε 2 βδομαδες!)
 
@melaxrini92 αρχικά από όσο κατάλαβα θα το έχεις στο σαλόνι. Καλό θα είναι το κλουβί να έχει μια Σταντάρ θέση ακόμα και στο υπνοδωμάτιο, με πρόσβαση στο φως της ημέρας Αλλά όχι δίπλα από παράθυρα και μπαλκονόπορτες γτ στα ρεύματα είναι πολύ επιρρεπή να αρρωστήσουν. Αλλά η Σταντάρ θέση είναι κυρίως για να είναι το πουλάκι σιγουρο ότι η περιοχή ασφαλείας του (το κλουβί) είναι πάντα σε ένα σημείο οποιαδήποτε στιγμή που βιώσει ανασφάλεια. Αν το μετακινεις συνέχεια δημιουργεί μια σύγχυση. Αν Ρωτάς το να το μεταφέρεις μια στο τόσο σε δωμάτια πιο ήσυχα για να μην το ενοχλείς λόγο παρέας στο σπίτι οκ ναι φυσικα. Τώρα όσο για τα λαχανικά από αυτά που έχω διαβάσει καλό θα ήταν από τον 3ο μηνα και μετά που θεωρείται ουσιαστικά απολύτως απογαλακτισμένο. Πάνω σε αυτό δοκίμασε να δώσεις πολλά λαχανικά εννοώ μεγάλη ποικιλία, για να καταλάβει τι του αρέσει και τι όχι, και δοκίμασε διάφορες κοπές στα λαχανικά (πέρα από την γεύση στους παπαγάλους έχει μεγάλη σημασία και η μορφή, το χρώμα κλπ.). Τώρα όσο για το μπάνιο διάβασα πρόσφατα ότι μια με 2 φορές την εβδομάδα είναι υπεραρκετές. Ενδεικτικό είναι να γίνεται κυρίως το μεσημέρι για να προλάβει να στεγνώσει. Άλλωστε κάθε ποτέ θα κάνει μπάνιο εξαρτάτε και από το ίδιο το πουλί. ( το κοκατιλ μου το καλοκαίρι μπορεί να κάνει και 2 την ημέρα ενώ τον χειμώνα 3 τον μήνα περίπου). Τώρα όσο για το πάρκο Ναι είναι σημαντικό να έχει παιχνίδια και κλαδιά έξω από το κλουβί. Δεν ξέρω τι χώρο έχεις Αλλά μπορείς να βάλεις κλαδιά έξω από κλουβί και στο σπίτι ως σταθμοί για να κάθεται. Εγω προσωπικά δεν είμαι πολύ φαν των μικρών αυτών πάρκων τύπου 30 εκατοστά πάνω από το κλουβί το θεωρώ πολύ μικρό, ακριβό και περιορισμό. Μπορείς να κάνεις ένα πλέι κόρνερ, με παιχνίδια, μπάλες, κρίκους κυρίως φοριτζινγκ παιχνίδια όπου θα παίζει. Από κάτω θα σου στείλω ένα βίντεο που μπορείς να φτιάξεις δικά σου στανντ με πολύ λιγότερα χρήματα για τον φίλο μας.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και εδώ μια ιδέα για το τι μπορείς να βάλεις και να φτιάξεις στο δωμάτιο του παπαγάλους σου
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1600779232[/automerge]
@redionreddies
[automerge]1600779942[/automerge]
View media item 22906Εγώ έχω ένα κλαδί πάνω από το κλουβί διάφορα έξω και κάποια άλλα που δεν φαίνονται μέσα στο δωμάτιο
 
Τελευταία επεξεργασία:
@redionreddies Οποτε δεν πρεπει να το μετακινω καθε βραδυ στο δωματιο για να κοιματε; μπορει να το σκεπαζω αλλα θα ξυπναει απο την τηλεοραση και τον θορυβο που κανουμε σιγουρα γιαυτο ελεγα να το εχω σε δωματιο το βραδυ,επισης η ετοιμη αυγοτροφη του εμποριου μπορουμε να την εχουμε στο κλουβι μεχρι να την φαει η την βγαζουμε γρηγορα οπως το φρεσκο αυγο;
 
@melaxrini92 αν αποφασίσεις να το έχεις έξω από το κλουβί να πετάει στο σπίτι δεν σε απασχολεί το που είναι το κλουβί. Εμένα στο σαλόνι είναι όλη την ημέρα και όταν είναι για ύπνο το βάζω στο μέσα δωμάτιο στο κλουβί. Τέλος πάντων γενικά αν δεν κοιμάται τις ώρες που πρέπει μπορεί να εκφράσει μια πιο έντονη και επιθετική συμπεριφορά.
 
Εμένα μου αρέσει το κλουβί σου και το μέγεθος μου φαίνεται μια χαρά για ένα μπάτζι. Επίσης δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα να μετακινείς το κλουβί του. Παλιότερα μετακινούσα συνέχεια τα πουλιά μου σε άλλη θέση την ημέρα και σε άλλη τη νύχτα. Δεν βλέπω πως αυτό θα μπορούσε να αποτελέσει πρόβλημα.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200923-162435_Chrome.webp
    Screenshot_20200923-162435_Chrome.webp
    101,6 KB · Προβολές: 11
Συμφωνώ με τον @Φοίβος δεν υπάρχει θέμα με την μετακίνηση, θα το συνηθίσει αμέσως και θα ξέρει ότι το βράδυ πάει αλλού. Το βασικό είναι να κοιμάται σκεπασμένο και ήσυχο οσο γίνεται και για 12-13 ώρες. Τα σταντ, κλαδιά κτλ χρειάζονται και θα σας βολέψουν για πολλούς λόγους (μπορείτε να προσαρμοσετε κατάλληλα κλαδια και υλικά σε μια βάση/σκαμνι/πάτωμα ή να τα κρεμασετε σε κουρτινοξυλα, τοίχους, ταβανι... οι δυνατότητες είναι άπειρες).
 
@redionreddies Υπάρχουν εκατομμύρια τύπου άρθρα-δμοσιεύσεις με διάφορες αποψεις σχετικά με τα πάντα στο διαδίκτυο. Δεν μπορούμε να δίνουμε βάση σε ότι διαβάζουμε ειδικά όταν δεν πρόκειται για επιστημονική έρευνα ούτε και να τα παίρνουμε όλα τις μετροιτίς ενώ δεν γνωρίζουμε καν ποιος τα γράφει.

Ας το δούμε πιο συνολικά. Ποιο το νόημα να έχεις ένα πλάσμα το οποίο έχει φτιαχτεί να μην μένει ποτέ ακίνητο σε ένα σημειο, "βιδωμένο" κι ακίνητο κάπου?
 
Back
Top