Διατροφή Ποιο μείγμα σπόρων δίνετε στα καναρίνια σας;

Ποιο μείγμα σπόρων δίνετε στα καναρίνια σας;

  • Manitoba Canary Best Premium

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Manitoba T3 Platino

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Deli Nature Birdelicious Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Versele Laga Prestige Premium Canaries

    Ψήφοι: 1 33,3%
  • Versele Laga Prestige Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Deli Nature 80

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Evia Parrots Canaries Mix

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Vadigran Canaries Original

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Witte Molen Country Canary

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Pico Extra Premium Canarini

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Easyyem Premium Canaries

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Σύνολο ψηφισάντων
    3

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Ποιο μείγμα σπόρων δίνετε στα καναρίνια σας; Αναφέρετε παρακαλώ και το είδος των καναρινιών που εκτρέφετε - φροντίζετε.

Επίσης, έχετε χρησιμοποιήσει άλλα μείγματα στο παρελθόν και αν ναι, ποιος ήταν ο βασικός λόγος που σας έκανε να ψάξετε για κάτι άλλο;

Αν το μείγμα που χρησιμοποιείτε δεν υπάρχει ακόμη στις επιλογές της δημοσκόπησης, θα προστεθεί μετά την αναφορά του στο μήνυμά σας.

Για αυγοτροφές δείτε: Ποιαν αυγοτροφή δίνετε στα καναρίνια σας;
 
Η τροφή που δίνω στο καναρίνι μου, κίτρινο μωσαϊκό είναι η Manitoba canary best premium. Ξεκίνησα με την versele laga prestige canaries ομως έβλεπα πως δεν την έτρωγε όπως αυτή που μου είχε δώσει ο εκτροφέας, αλλά ο σημαντικότερος λόγος ήταν πως ήθελα τροφή χωρίς ρούπσεν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα.
Έχω Timbrado και δίνω την Manitoba T3 Platino, όταν καταναλωθεί το απόθεμα θα αρχίσω να δίνω την Vadigran Canary Breeder Plus.
Η αλλαγή γίνεται γιατί η πρώτη παρουσιάζει έλλειψη στην αγορά.
Παλαιότερα έδινα Manitoba Canary Best Premium, την άλλαξα γιατί το VAM (κίτρινο μπαλάκι) δεν είχε αποδοχή, επίσης οι κανάρες μου αργούσαν να ξεπυρώσουν και να ηρεμήσουν (ίσως και να έφταιγαν και άλλα πράγματα στην διατροφή τους).
Είναι από τις πιο πλήρης τροφές αλλά έχω την εντύπωση ότι με την Platino και την Breeder plus τα πράγματα ελέγχονται καλύτερα, ειδικά όσον αφορά τις κανάρες.
Ακόμα πιο παλιά στις αρχές της ενασχόλησης μου με τα καναρίνια (κοινά) έδινα την Versele Laga Prestige Canaries.
 
Χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια το μείγμα της Deli nature 5 star menu. Πλήρης αποδοχή (ακόμη και τα VAM) και για αυτό δεν τo έχω αλλάξει. Κατέχω, μεταξύ άλλων, τρία κοινά καναρίνια τελείως ερασιτεχνικά χωρίς αναπαραγωγές.
 
Έχω δύο καναρίνια τιμπραντο είχα σκοπό να δοκιμάσω την Manitoba best premium αλλά δεν είχα μπορέσει να βρω πουθενά την μικρή συσκευασία και έτσι πήρε την versele laga prestige την έχω λίγο καιρό αλλά γενικά έχει αποδοχή από τα καναρίνια. Βέβαια είμαι ακόμα σε έρευνα γιατί έχω σκοπό με την νέα σεζόν να επιχειρήσω αναπαραγωγή και δεν είμαι σίγουρη αν η συγκεκριμένη τροφή καλύπτει σωστά τις ανάγκες τους για μια τέτοια διαδικασία.
 
Επιλέγοντας για να ψηφίσουμε την Manitoba t3 platinum εννοούμε με περιλλα ή χωρίς;
Απλά τη Manitoba T3 Platino. Δεν υπάρχει δηλαδή Manitoba T3 Platino με πέρλα και Manitoba T3 Platino χωρίς. Είναι η ίδια τροφή που κάποτε είχε περίλα και τώρα δεν τη βάζουν.
 
Επίσης γενικά έχω μπερδευτεί και αν γνωρίζει κάποιος, υπάρχει η prestige η σκέτη και η prestige special στην συσκευασία δεν έχω παρατηρήσει διαφορές απλά η σπέσιαλ έχει και μπισκότα μέσα (εγώ αυτήν έχω όχι από επιλογή, έτυχε)
 
αν γνωρίζει κάποιος, υπάρχει η prestige η σκέτη και η prestige special στην συσκευασία δεν έχω παρατηρήσει διαφορές
Αυτή είναι η Versele Laga Prestige Canaries:

https://petgo.gr/wp-content/uploads/2022/04/prestige-canaries-1kg.jpg
Αυτή είναι η Versele Laga Prestige Premium Canaries:

 
@Stavros το γνωρίζω αυτό απλά δεν αναφέρομαι στην premium αλλά στην special. Και πρόκειται για συσκευασίες του κιλού ( γιατί μετά στις 20κιλες υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία με περιλα ή χωρίς ρουσπεν).
 

Συνημμένα

  • received_614871233318961.webp
    received_614871233318961.webp
    33,5 KB · Προβολές: 9
  • received_396816015884143.webp
    received_396816015884143.webp
    29,3 KB · Προβολές: 9
Μένια, απ' όσο γνωρίζω η special βγαίνει μόνο σε 20 kg, Δεν υπάρχει μονόκιλο. Αν αναφέρεται κάπου έτσι, τότε είτε είναι χύμα από το 20 κιλό, είτε είναι κάποια άλλη. Στην Ελλάδα μονόκιλο Prestige Canaries 1kg (EAN 5410340210406) και 800γρ η Prestige Canaries Premium (EAN 5410340211717). Επίσης, οι 20κιλες Special και Greece είναι μείγματα που φτιάχνονται μόνο για την Ελλάδα. Δεν υπάρχουν καν στο επίσημο site της εταιρείας. https://www.versele-laga.com/en/gb/prestige/products

Παρεμπιπτόντως, στα 4,40 € είναι ακριβή.
 

Συνημμένα

  • 20220824_124735.webp
    20220824_124735.webp
    97,5 KB · Προβολές: 10
  • 20220824_124754.webp
    20220824_124754.webp
    76,4 KB · Προβολές: 10
Back
Top