Διατροφή Ποιο μείγμα σπόρων και ποια διατροφή χρησιμοποιείτε στα καναρίνια

Ραφα12κ

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2017
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Γεια σε ολα τα μελη. Θα εχει ενδιαφερον να συζητησουμε για τα μειγματα σπορων που χορηγουμε στα πουλακια.. Και ποια διατροφικα προγραμματα ακολουθουμε. Εσεις τι μειγματα σπορων χρησιμοποιητε και ποιο διατροφικο προγραμμα ακολουθειτε;

Επισης πολλοι χομπιστες εκτροφεις κυριως θα λυσουν καποιες αποριες τους σχετικα με τη διατροφη των καναρινιων και τα μειγματα σπορων! 🙂
 
Αν θέλεις ψάξε και στα θέματα στη διατροφή καναρινιών, έχει 1-2 σχετικά πρόσφατα με πληροφορίες που χρειάζεσαι.
 
Εγώ στα καναρίνια μου, δίνω αυτή την τροφή
deli-nature-canaries-150x150.webp
αλλά άμα δεν τη βρω.. Αγοράζω 19-150x150.webp
αυτή!(κανονικά όμως δεν κάνει να τους αλλάζουμε συνεχώς τα μείγματα)αλλά είπαμε άμα δεν βρω αυτή που θέλω αγοράζω αναγκαστικά την άλλη...Αυτό όμως δε γίνεται πάντα!
Απλά προσπαθώ όσο γίνεται να αποφεύγω τις τροφές με τα μπισκότα!
Όλο το χρόνο σχεδόν δίνω αυγό και πάντα με το τσόφλι ή την παρακάτω αυγοτροφή.
IMG_20170307_222857.webp αυγό ή αυγοτροφή προσφέρω στα πουλιά μου ανά 10 με 16 μέρες, - του καλοκαιριού που προσφέρω 3 φορές την εβδομάδα όταν έχουν πτεροροια!
Γενικά την διατροφή τους την κάνω πιο πλούσια μόνο στην πτεροροια γιατί αναπαραγωγες δεν κάνω...
Στην πτεροροια, δίνω...
3 φορές τη βδομάδα αυγό/αυγοτροφή όπως προ είπα, δυο με τρεις φορές την εβδομάδα δίνω χόρτα, λαχανικά κ φρούτα, μπορει όμως και πιο λίγο κάποιες φορές για να τα δώσω και κάποιον έξτρα σπόρο, οπως.. Κια, καμελίνα, περιλλα, λιναρόσπορο κλπ ή φύτρα σπόρων ..συνήθως αφήνω και μια μέρα να φάνε μόνο σπόρια για να τους βάλω βιταμινη στο νερό!
Το χειμώνα όμως..χόρτα, λαχανικά και φρούτα δεν δίνω τόσο συχνά... (όπως και τα έξτρα σπόρια, τα οποία τα δίνω καμιά 3 φορές τον μήνα)και κάποιες φορές δεν δίνω και καθόλου!
Όλο τον χρόνο κάθε μήνα φτιάχνω για πέντε μέρες να πιούνε τσαγακι η αλλιώς τους φτιάχνω σκορδόνερο το οποίο το πίνουνε με μεγάλη χαρά στην κυριολεξία!"πάντα ότι και να φτιάξω απο αυτά τα δυο, φτιάχνω κάθε μέρα φρέσκο για να κάνουν καλύτερη δουλειά!
Στο κλουβί τους υπάρχει μόνιμα σουπιοκοκκαλο και καρβουνάκι14100524-150x150.webp
Και προσφάτως πρόσθεσα και στη διατροφή τους.. Τα μινεραλ
IMG_20170307_230614.webp
Τα οποία φυσικά τα βάζω σε ένα ξεχωριστό μπολάκι όπως και το καρβουνάκι!
Ευτυχώς οτι και να τα βάλω να φάνε,τα τρώνε όλα.. Δεν έχω παράπονο!
Αυτά! 😛
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μια χαρα παιδια. Εγω προσωπικα τους φτιαχνω ενα τονωτικο μειγμα σπορων, αλλαζοντας και την αναλογια καποιων.. Αναλογα με την εποχη. Το μειγμα σπορων που τους χορηγο περιεχει:κεχρι, νιζερ, λευκη περιλλα, καναβουρι, καθαρισμενη βρωμη, λιναροσπορο... Τα οποια τα αγοραζω ξεχωριστα και τα αναμιγω. Επισης στη διατροφη τους παρεχω λαχανικα, φρουτα, βραστο αυγο, αυγοτροφη ανα/εβδομαδα.. Το μειγμα σπορων που φτιαχνω κατα την γνωμη σας ειναι καλο-υγειηνο η πρεπει να παρω ενα επωνημο μειγμα σπορων...🙂
 
Το μειγμα σπορων που φτιαχνω κατα την γνωμη σας ειναι καλο-υγειηνο η πρεπει να παρω ενα επωνημο μειγμα σπορων. 🙂
Μέχρι να πάρεις απάντηση από κάποιον έμπειρο που ασχολείται με καναρίνια, θα σου πω μια γενική άποψη.
Προσωπικά, θα θεωρούσα κάπως έφικτο, παρεμβάσεις στα μείγματα ή δικά του μείγματα, να δημιουργεί μόνον ένας εκτροφέας top εμπειρίας. Και πιστεύω και αυτός ακόμα θα είχε πάντα απορίες, αμφιβολίες και αναζητήσεις για το καλύτερο.
Θεωρώ για νέους και μεσαίους εκτροφείς, την επιλογή ενός έτοιμου μείγματος μονόδρομο με μικρές ίσως προσθήκες ανά εποχή.
 
Συμφωνω και εγω μαζι σας παιδια αλλα δυσκολευομαι να βρω ενα επωνυμο μειγμα. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα υγειηνο μειγμα για ολες τις εποχες του χρονου 🙂;. Ευχαριστω προκαταβολικα
 
Μια χαρα παιδια. Εγω προσωπικα τους φτιαχνω ενα τονωτικο μειγμα σπορων, αλλαζοντας και την αναλογια καποιων.. Αναλογα με την εποχη. Το μειγμα σπορων που τους χορηγο περιεχει:κεχρι, νιζερ, λευκη περιλλα, καναβουρι, καθαρισμενη βρωμη, λιναροσπορο... Τα οποια τα αγοραζω ξεχωριστα και τα αναμιγω. Επισης στη διατροφη τους παρεχω λαχανικα, φρουτα, βραστο αυγο, αυγοτροφη ανα/εβδομαδα.. Το μειγμα σπορων που φτιαχνω κατα την γνωμη σας ειναι καλο-υγειηνο η πρεπει να παρω ενα επωνημο μειγμα σπορων. 🙂
Κανεις δεν μπορει να πει εαν ειναι υγιεινο η οχι..σε ττι αναλογιες ο καθε σπορος;και ακομη πιο σημαντικο τι ποιοτητας ειναι ο καθε σπορος. Για μενα αυτο ειναι το πιο σημαντικο! Καλυτερα λιγοτεροι σποροι αλλα πλουσιοι σε αξια
 
Εγω προσωπικα τους φτιαχνω ενα τονωτικο μειγμα σπορων, αλλαζοντας και την αναλογια καποιων.. Αναλογα με την εποχη. Το μειγμα σπορων που τους χορηγο περιεχει:κεχρι, νιζερ, λευκη περιλλα, καναβουρι, καθαρισμενη βρωμη, λιναροσπορο... Τα οποια τα αγοραζω ξεχωριστα και τα αναμιγω.
Αυτά τα σπόρια που παίρνεις και αναμειγνύεις όλα μαζί αμφιβάλω αν είναι επώνυμα.

Το μειγμα σπορων που φτιαχνω κατα την γνωμη σας ειναι καλο-υγειηνο η πρεπει να παρω ενα επωνημο μειγμα σπορων. 🙂
Δεν είναι κατάλληλο γιατί οι αναλογίες είναι πολύ δύσκολες... Λίγο παραπάνω καναβούρι να βάλεις και λιγότερο κεχρί θα αποκτήσουν ολα λίπος. Γιατί να κάνεις πειράματα και δεν παίρνεις ένα έτοιμο επώνυμο μείγμα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να είσαι σίγουρος;

αλλα δυσκολευομαι να βρω ενα επωνυμο μειγμα
Στην Αθήνα δεν μένεις; Γιατί δυσκολεύεσαι; "Βρωμάει" ο τόπος. :) Εγώ προσωπικά δίνω τη Vadigran Breeders plus.

και ποιο διατροφικο προγραμμα ακολουθειτε;
Θα το βρεις εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Η-προετοιμασία-των-καναρινιών-μου-πριν-την-αναπαραγωγή.29748/
 
Εσεις τι μειγματα σπορων χρησιμοποιητε και ποιο διατροφικο προγραμμα ακολουθειτε;

Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα μίγμα της king premium line χωρίς ρούπσεν καθώς εκτρέφω κόκκινα μωσαικά. Αποφάσισα να δοκιμάσω το μίγμα της vadigran breeder's plus, καθώς φαίνεται πιο ελαφρύ σε σχέση με το προηγούμενο. Προσωπικά δίνω ένα μίγμα καθ' όλη την διάρκεια του χρόνου.
 
vadigran breeder's plus
Αυτό χρησιμοποιούσα και εγώ για τέσσερα χρόνια... Πάρα πολύ καλό μείγμα.
Από πέρυσι ξεκίνησα την Quiko Breedre plus με πολύ περίλλα μέσα...
Εκπληκτικό μείγμα για αναπαραγωγή και πτερόρροια..
 
Παιδια βρηκα ενα μειγμα σπορων μανιτοβα αλλα στα πετ που επισκευτηκα ειχαν σε 20 κιλα και οχι σε ενα που θελω εγω.Απο που το εμπορευομαι; Απο κτηνιατρια μπορω να βρω τα μειγματα που θελω και στα (κιλα) που θελω;🙂
 
Παιδια βρηκα ενα μειγμα σπορων μανιτοβα αλλα στα πετ που επισκευτηκα ειχαν σε 20 κιλα και οχι σε ενα που θελω εγω.Απο που το εμπορευομαι; Απο κτηνιατρια μπορω να βρω τα μειγματα που θελω και στα (κιλα) που θελω;:)
Μείγματα σπόρων σε μικρές συσκευασίες μπορείς να δεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Μείγματα-σπόρων-για-καναρίνια-σε-μικρές-συσκευασίες.28589/. Υπάρχουν μεγάλα Pet shop που μπορείς να τα βρεις ή να τα παραγγείλεις από το ίντερνετ.
 
Κάποια από αυτά είναι πολύ πλούσια και σίγουρα όχι κατάλληλα για χειμώνα, οπότε προσοχή
 
Κάποια από αυτά είναι πολύ πλούσια και σίγουρα όχι κατάλληλα για χειμώνα, οπότε προσοχή
Ασφαλώς, γι αυτό και παρέθεσα αυτό το θέμα. Υπάρχει συγκεκριμένα σε αυτό το ποστ https://community.petbirds.gr/threa...ε-μικρές-συσκευασίες.28589/page-3#post-367730 ανάλυση από την Αλίκη @alicedros για κάθε συσκευασία.
 
Παιδια ευχαριστω καταρχας για ολες τις απαντησεις. Θα ηθελα να εκφρασω τις 2 μου αποριες :Τις μικρης ποσοτητας αυτης τροφες (500γρ η 1κλ)μπορω να τις εμπορευτω απο κτηνιατριο...υπαρχουν και οσο αφορα το γεμισμα τροφης στην ταιστρα: Πρεπει να γεμιζουμε τη ταιστρα με μειγμα σπορων μεχρι πανω δηλαδη στο φουλ η να βαλουμε μια με δυο κουταλιες σπορων για να τους φανε ολους;Ξερει καποιος να μου απαντησει;Ευχαριστω 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πρεπει να γεμιζουμε τη ταιστρα με μειγμα σπορων μεχρι πανω δηλαδη στο φουλ η να βαλουμε μια με δυο κουταλιες σπορων για να τους φανε ολους;Ξερει καποιος να μου απαντησει;Ευχαριστω :)

Μια κουταλιά της σούπας ανά πουλί, εφόσον διαμένει σε ατομικό κλουβί, είναι η ιδανική ποσότητα, καθώς εκτός από τους αγαπημένους του σπόρους, θα αναγκαστεί να καταναλώσει και τους υπόλοιπους. Στην αρχή θα ελέγξεις πόσο συχνά καταναλώνει τη συγκεκριμένη ποσότητα και θα κρίνεις κάθε πότε θα την ανανεώσεις.
 
Ωραια ευχαριστω πολυ! 🙂
Παιδια μπορω να χορηγησω καποιο σκευασμα στο πορτοκαλο-κιτρινο καναρινι μου για να παρει πιο κοκκινο-εντονο χρωμα; Προσωπικα θα προτειμουσα να αποφυγω τα σκευασματα κοκκινης βιταμηνης...
 
Back
Top