Αναπαραγωγή Ποιο πουλί να επιλέξω για την κανάρα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chit21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chit21

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
41
Πόλη
Γλυφάδα
καταρχην... Εχω μια καναρα κουκλα η οποια περσι το δεκεμβριο ζευγαρωσε με ενα αχατη αρσενικο που ειχα με κλουβια αυγα δυστυχως... Ο καημενουλης επασχε απο ποδαγρα και για ενα 6μηνο τον περιποιομουν (ποδαγρινη, μπεταντιν, βιταμινες, καθαρισμα του κλουβιου με ζεστο νερο και καθαρο οινοπνευμα κτλ...) αλλα μετα την μετακομιση απο Αθήνα στο σουφλι πεθανε. η θυληκια ητανπαρουσα στο θανατο
εκτοτε της πηρα ενα αρσενικο σκουφατο κιτρινο( μου ειπαν πυρωμενο ) αλλα μαλλον ηταν μικρο και δεν κελαηδουσε μονο κατι μπερδεμενα.
στη συνεχεια πηραν εναν ακομα κοκκινωπο ο οποιος σπαει τυμπανα...
και απο τοτε αρχιζει η οδυσσεια της αναπαραγωγης μετεπειτα απαισιοδοξιας...
εβαλα τον κοκκινο αρσενικο που κελαηδα διπλα στον σκουφατο και βλεπω οτι σιγα σιγα ο σκουφατος τον μιμειται στο κελαηδημα
απο τον γεναρη βαζω εναλλαξ τους αρσενικους στη ζευγαρωστρα με τη θυληκια αλα τιποτα. αυτη δεν φτιαχνει φωλια... Δοκιμασα χωρις το χωρισμα και παλι τιποτα με τη μονη διαφορα οτι ενω στην αρχη μαλωνε και με τους δυο τωρα μαλωνει μονο με το σκουφατο
οταν ειχα (μεχρι προχθες) την θυληκια με τον κοκκινο(που μαλλον ειναι πυρωμενος εστω κελαηδαει ασταματητα) με το χωρισμα ειχε βαλει η (θυληκια) λιγο νημα στη φωλια και πηρα θαρρος και εβγαλα το χωρισμα... Το νημα φγηκε απο τη φωλια αλλα ητανε πιο νορμαλ μεταξυ τους δεν μαλωνανε κι αυτος συνεχισε να κελαηδαει αλλα οχι τοσο εντονα οπως οταν τους εχω χωρια χωρις οπτικη επαφη
ενω με τον σκουφατο(που αμιβαλω αν ειναι αρσενικο η ισως να μην ειναι πυρωμενο η τι αλλο να πω) μαλωνουν κυριως για το ποιο απο τα δυο θα παει να αραξει πανω στη φωλια. ειλικρινα σας ζητω να με συχγωρεσετε για το μεγεθος του μυνηματος και για τη συχγιση που ισως σας προκαλεσει ετσι μπερδεμενα που σας τα γραφω αλλα καπως ετσι ειμαι αυτο το καιρο οσον αφορα τα καναρινακια μου.
κι οσο θυυμαμαι τον κεραυνοβολο ερωτα της καναρας μου με τον πρωτο της (τον μητσο που μας εφυγε) δεν ξερω που και τι φταει και δεν υπαρχει τετοια χημεια με τα αλλα δυο που εχω. υπαρχει περιπτωση να της εχουν μεινει τιποτα ψυχολογικα με τον θανατου του πρωτου της και δεν το ξεπερασε ακομα; ισως κι εγω να τα εχω στρεσαρει με τους τοσους πειραματισμους αλαζοντας τα κλουβια μηπως και ζευγαρωσουν.
σας ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις γνωμες σας και συμβουλες. συγγνωμη και παλι αν σας κουρασα
 
ψυχολογικο δεν νομιζω να παθενουν αλλα οτι μπορει να θυματε ακομα εκεινον τον αρσενικο δεν ειναι αδυνατο το σκουφατο για να προσπαθει να μιμυθει τον κοκκινο σου αρα ειναι πολυ νεαρο ακομα για αναπαραγωγη και μαθαινει να τραγουδα τωρα αρα αστω για του χρονου οταν θα ερθει σιγουρα η ηλικια του αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εχεις τα πουλια που θελεις να ζευγαρωσεις στην ζευγαρωστρα με το διαχωριστικο και να περιμενεις να δεις αντιδρασεις οπως το αρσενικο να κελαιδα προς την θηλυκια με τα φτερα κατω να φιλιουντε μεσα απο το διαχωριστικο και αλλα τετοια μολις παρατηρησεις παρομοια συμπεριφορα θα τα ενωσεις και τοτε θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα που θελεις μια πετυχημενη αναπαραγωγη.
 
ευχαριστω φιλε ετσι θα κανω. ετσι κανανε και η θληκια με τον αχατη περσι. Μιλαμε απο τη πρωτη μερα φιλιοντουσαν και δεν πιστευα στα ματια μου, απλα θελει υπομονη τον α σκουφατο να τον βαλω σε αλλο δωματιο καλυτερα να μη βλεπονται με το ζευγος; Παιζει ρολο;
 
chit21 είπε:
  1. υπαρχει περιπτωση να της εχουν μεινει τιποτα ψυχολογικα με τον θανατου του πρωτου της και δεν το ξεπερασε ακομα;
  2. ισως κι εγω να τα εχω στρεσαρει με τους τοσους πειραματισμους αλαζοντας τα κλουβια μηπως και ζευγαρωσουν.
  1. Όχι
  2. Ναι
Πρώτα πρώτα θα πρέπει να επιλέξεις το ζευγάρι που θα αναπαράγεις και να παραμείνεις σε αυτό. Η επιλογή του αρσενικού στην περίπτωση σου θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην αφήνει αμφιβολίες για το εάν είναι αρσενικό ή όχι. Επιλέγεις δηλαδή το πουλί για το οποίο είσαι 100% σίγουρος ότι είναι αρσενικό προκειμένου να μη ταλαιπωρείσαι ο ίδιος αλλά και να μην ταλαιπωρείς τα πουλιά.

Αφού λοιπόν καταλήξεις στο ζευγάρι, ξεκινάς τη διαδικασία προετοιμασίας (άλλο κεφάλαιο αυτό) και αφοσιώνεσαι σε αυτήν χωρίς να σε ενδιαφέρει αν θα κάνουν κάτι τα πουλιά, πότε θα το κάνουν, πώς θα το κάνουν κ.λπ.

Έχοντας αργότερα τις πρώτες ενδείξεις ενδιαφέροντος, περνάς στο στάδιο εφοδιασμού τους με φωλιά και υλικό και όλα τα υπόλοιπα θα γίνουν μόνα τους. Βασικό σου μέλημα είναι η εφαρμογή της καλύτερης προετοιμασίας ώστε να μπορέσουν τα πουλιά να αντεπεξέλθουν στο έργο τους χωρίς να εκβιάζεις καταστάσεις.

Καλή επιτυχία :)
 
σταυρο μου λες δηλαδη οτι δεν πρεπει εξαρχης που θα τους εχω στη ζευγαρωστρα χωρια να εχω βαλει απο τη μερια της θυληκιας φωλια και νημα απλα να τα εχω με χωρισμα στο ιδιο κλουβι και να περιμενω τις πρωτες ενδειξεις (τιτιβισμα-φιλακια) και μετα να βαλω φωλια και νημα στη θυληκια περιμενοντας να φτιαξει τη φωλια της; ως εδω καλα;
ακομα κατι. τα εχω στο διαδρομο και η μπαλκονοπορτα εχει τζαμι χοντρο και θαμπο αν καταλαβαινεις τι λεω. λες να ηταν καλυτερα να τα εβαζα σε ενα δωματιο διπλα σε παραθυρο που απο εκει μπαινει απευθειας φως; θα ειναι καλυτερα;
ευχαριστω και παλι φιλε
 
σταυρο μου λες δηλαδη οτι δεν πρεπει εξαρχης που θα τους εχω στη ζευγαρωστρα χωρια να εχω βαλει απο τη μερια της θυληκιας φωλια και νημα απλα να τα εχω με χωρισμα στο ιδιο κλουβι και να περιμενω τις πρωτες ενδειξεις (τιτιβισμα-φιλακια) και μετα να βαλω φωλια και νημα στη θυληκια περιμενοντας να φτιαξει τη φωλια της; ως εδω καλα;
Σωστά

Όσο πιο φωτεινός είναι ο χώρος, τόσο καλύτερα. Φρόντισε μόνο μετά την αλλαγή να μην τους αλλάξεις μέρος και πάλι. Επίσης διάβασε το φόρουμ της αναπαραγωγής και διατροφής για να ξεκινήσεις παράλληλα και τη διατροφική προετοιμασία.
 
α! Ειμαστε και κοντοπατριωτες απο σερρες ειμαι
ευχαριστω και παλι
 
Συμφωνώ απόλυτα με το Σταύρο.
Δεν υπήρχε κανένας λόγος να αλλάζεις τα αρσενικά συνεχώς.
Βέβαια δεν είναι αργά ακόμα για αναπαραγωγή οπότε κάνοντας αυτά που σου είπε ο Σταύρος και βρίσκοντας μέσα στο forum και πληροφορίες για προετοιμασία των πουλιών για ζευγάρωμα πιστεύω ότι μπορείς να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
Υπομονή λοιπόν και καλή επιτυχία
 
Back
Top