Φροντίδα Ποιο το φύλο, η ηλικία και η κατάσταση υγείας του μπάτζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafkai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rafkai

AEAC
Εγγραφή
17 Ιουν 2021
Μηνύματα
70
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας. Απέκτησα λοιπόν επιτέλους το νέο μέλος μας. Έχει λίγες ώρες που ήρθε σπίτι. Υποτίθεται το πήρα για νεαρό αρσενικό αλλά η μυτούλα του είναι άσπρη αντί για μπλε.
Οι φωτογραφίες δεν είναι ότι καλύτερα αλλά μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε για φύλο, ηλικία κ κυρίως αν βλέπετε κάτι που αφορά την υγεία του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
[automerge]1633694119[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20211008_143840_50_1_50.webp
    IMG_20211008_143840_50_1_50.webp
    74,1 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20211008_143833_50_1_50.webp
    IMG_20211008_143833_50_1_50.webp
    79,4 KB · Προβολές: 50
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα!
Αν ο χαλινός είναι άσπρος τότε είναι θηλυκό.Από τη φώτο δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει γαλάζιο ή μπεζ που θα επιβεβαίωνε ότι είναι θηλυκό και δεν μπορώ να πω περισσότερα.
Ηλικία κάτω ενός από έτους θα έλεγα.(8-11 μηνών)
Εγώ δεν βλέπω κάτι σχετικά με την υγεία του όμως ας μας πουν και οι άλλοι τη γνώμη τους.
Είναι κουκλί να το χαίρεσαι!
(Ίδια η δικιά μου είναι! (; )
 
Είναι νεαρό αλλά θηλυκό. Χρειάζονται φωτογραφίες στο φως της ημέρας. Καθαρές, κοντινές κι ανφας για περισσότερα σχετικά με την ηλικία. Το κλουβάκι δείχνει μικρό απο το λίγο που φαίνεται. Μπορούμε να το δούμε ολόκληρο?
 
Το κλουβακι είναι προσωρινό μέχρι να έρθει αυτό που παρήγγειλα από εξωτερικό. Ο χαλινος είναι άσπρος κάτασπρος , ούτε ροζιζει ούτε μπλεδιζει κ αυτό είναι που με αγχωσε.
Πάντως για αρσενικό το πήρα υποτίθεται. 🙄 Όχι ότι με πειράζει κουκλι είναι. Φωτογραφίες πιο καθαρές θα προσπαθήσω όμως φοβάται τόσο πολύ που δε θέλω να το επιβαρύνω άλλο τώρα
 
Ρε παιδιά το πουλάκι φοβάται τρομερά πολύ μόνο που περνάω απ' το κλουβί τρέμει. Είναι φυσιολογικό;
Τι μπορώ να κάνω;
Δε θέλω να το αφήσω μόνο τ σε άλλο δωμάτιο
 
Όχι δεν υπάρχει άλλο ζωάκι στο σπίτι.
Κάποιοι μου έχουν πει να την έχω στον χώρο που κάθομαι περισσότερο κ κάποιοι να την αφήσω σ έναν χώρο πιο ήσυχο τις πρώτες μέρες και δε ξέρω τι να κάνω.
Σήμερα της έβαλα ήχους από μπατζι κ την είδα ν αντιδρά ευχαριστα. Δε ξέρω αν ήταν καλή ιδέα η όχι βέβαια
 
Τα νέα δεν είναι και τρομερά.
Δε χτυπιέται και τόσο όταν πλησιαζω- τρέμει κάποιες φορες- έχουμε μέλλον ακόμα.
Ήθελα να ρωτήσω πολλές φορές στέκεται στο ένα ποδαράκι της είναι κάτι που πρέπει να το ψάξω α
 
Ήθελα να ρωτήσω πολλές φορές στέκεται στο ένα ποδαράκι της
Eίναι φυσιολογικό. Τα πουλιά όταν χαλαρώνουν σηκώνουν το ένα πόδι και ξεκουράζονται μόνο στο ένα.
 
Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας. Δυστυχώς όταν καθαρίζω το κλουβί αναστατώνεται πολύ αλλά δε γίνεται να το αφήσω στη μοίρα του θα πάθει κ τίποτα
Ποτέ δε περίμενα ότι θα ναι τόσο δύσκολο μετά από χρόνια με γάτες κ σκύλο ένα μπατζι με δυσκολεύει περισσότερο.,χαχαχα.

Πότε θα μπορέσω να μεταφέρω το κλουβί της στον χώρο που είμαι εγώ πιο πολυ-εστω για κάποιες ώρες της μερας- ώστε να συνηθίσει; Είναι κακή ιδέα; Στο δωμάτιο που την έχω είναι πολλές ώρες "μόνη" της περά από τις επισκέψεις μου
 
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το να πάρω ένα δεύτερο μπατζι φιλαράκι θα κάνει το πουλάκι μου πιο χαρούμενο
 
Πότε θα μπορέσω να μεταφέρω το κλουβί της στον χώρο που είμαι εγώ πιο πολυ-εστω για κάποιες ώρες της μερας- ώστε να συνηθίσει; Είναι κακή ιδέα; Στο δωμάτιο που την έχω είναι πολλές ώρες "μόνη" της περά από τις επισκέψεις μου
Είναι ακόμη τρομαγμένο;

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το να πάρω ένα δεύτερο μπατζι φιλαράκι θα κάνει το πουλάκι μου πιο χαρούμενο
Μπορείς αν θέλεις εσύ να πάρεις. Αν το αποφασίσεις, να τηρήσεις οπωσδήποτε την καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Είναι τρομαγμένη ναι αλλά δε την αφήνω άλλο μόνη της μέσα. Για ύπνο την πάω στο ήσυχο δωμάτιο κ όταν σχολαω απ' τη δουλειά την έχω στον χώρο που είμαι εγώ.
Δεν θα συνηθίσει ποτέ αλλιώς ανθρώπινη παρουσία πιστεύω. Δε την πιεζω απλά υπάρχω στον χώρο
 
Ειλικρινά θέλω να πω μπράβο σε όλους εσάς που καταφέρατε να τα εξημερωσετε γιατί μου φαίνεται άθλος προς το παρόν😅 ένα μήνα σχεδόν σπίτι και πρόοδος μηδεν
 
@Rafkai Δεν είναι καθόλου εύκολο. Γι'αυτό προσωπικά προτείνω πουλάκια μεγαλωμένα στο χέρι αν κάποιος επιθυμεί να έχει ένα πουλάκι που μπορεί να πιάνει και να χαιδεύει.
 
Θεωρώ ότι έχει περισσότερη ανάγκη για υιοθεσία αν μπορώ να το πω έτσι, ένα πουλάκι από πετ σοπ από ένα ήδη ήμερο. Γι αυτό κ αγόρασα ένα άγριο με σκοπό να το εξημερωσω. Πιστεύω ότι θα γίνει κάποια στιγμή αν κ ο περίγυρος Μ έχει αποθαρρύνει αρκετά ότι αφού είναι έξι μηνών κ άγριο δε θα ημερεψει ποτε
 
Θεωρώ ότι έχει περισσότερη ανάγκη για υιοθεσία αν μπορώ να το πω έτσι, ένα πουλάκι από πετ σοπ από ένα ήδη ήμερο.

Είναι εκτός θέματος η συζήτηση αλλά ενθαρρύνοντας το εμπόριο ζώων στα μαγαζιά με την αγορά ενός ζώο για να το "σώσουμε" τροφοδοτούμε έναν φαύλο κύκλο. Η εκτροφή είναι άλλο πράγμα. Πολλοί το κάνουν με αγάπη κι ηθική. Στα πετ σοπς αυτά τα δύο στοιχεία λείπουν πάντα.
 
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το θέμα που θίγεται κ το θεωρώ πιο σωστό απ' τη δική μου άποψη. Τώρα όμως έγινε κ θέλω να της προσφέρω ένα καλό περιβάλλον εφόσον ήρθε στην "ιδιοκτησία" μου πλέον. Ίσως απλά έχει περασει πολλά και θέλει πιο πολύ χρόνο κ εμπιστοσύνη
 
Back
Top