Φροντίδα Ποιο το φύλο, η ηλικία και η κατάσταση υγείας του μπάτζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafkai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποτέ δε περίμενα ότι θα ναι τόσο δύσκολο μετά από χρόνια με γάτες κ σκύλο ένα μπατζι με δυσκολεύει περισσότερο
Καλησπέρα και να το χαίρεστε καταρχάς! Να την χαίρεστε, είναι πανέμορφη! Είναι λογικό να είναι πιο φοβισμένο ένα πουλάκι από τον μέσο σκύλο ή γατά. Η διαφορά μεγέθους είναι χαοτική και τα ζώα αυτά είναι από την φύση τους θηρευτές - φυσικά και φοβούνται όπως όλα τα ζωντανά πλάσματα, αλλά ένα μπάτζι έχει ως βασικό ένστικτο το να είναι φοβισμένο. Το μπάτζι που φοβάται περισσότερο και το σκάει έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει και να δώσει απογόνους από αυτό που είναι χαλαρό, ακόμα κι αν το φοβισμένο το σκάει κι από μη-θηρευτές. Γιαυτό θέλει πολλή υπομονή και επιμονή ώστε να τα πείσουμε για τις καλές μας προθέσεις. Και πάλι, ακόμα και με τα πιο ήρεμα και συνηθισμένα σοτυς ανθρώπους παπαγαλάκια υπάρχει ο φόβος, ειδικά αν γίνει κα΄τι διαφορετικό, πχ μπει κανείς στο δωμάτιο από άλλη πόρτα, σκαρφαλώσει σε μια σκαλά (το ύψος είναι πολύ σημαντικό για την επιβίωσή τους).

Για να το βοηθήσετε να αισθανθεί πιο άνετα καλό είναι να το αφήσετε σε ένα ήσυχο δωμάτιο με το κλουβί να ακουμπά στον τοίχο τουλ από την μία πλευρά. Άλλα κατοικίδια και παιδιά πρέπει να είναι μακριά. Επίσης δεν πρέπει να μετακινείται το κλουβί εκτός κι αν είναι απαραίτητο. Όταν με πρωτοβρήκε η Ίρις, έκανα το λάθος να την μεταφέρω σε άλλο δωμάτιο το βράδυ, και αυτό την τάραζε πάρα πολύ. Εγκλιματίστηκε πολύ πιο γρήγορα όταν έπαψα να το κάνω.

Μην δίνετε σημασία σε αυτά περί εκπαίδευσης και ημερώματος. Εξαρτάται πάρα πολύ από την δική σας προσπάθεια κια την προσωπικότητα του πτηνού. Και εξαρτάται και από τις προσδοκίες σας. Σαφώς, αν στόχος σας είναι να κάθεται ανάποδα στο χέρι σας με την κοιλιά εκτεθειμένη, θα συμφωνήσω ότι είναι δύσκολο. Αλλά να καταλάβει ότι δεν τρώτε μπάτζι για πρωινό, ναι, σαφώς, είναι πανέξυπνα ζωάκια. Μπορεί άνετα να μαθει βασικές εντολές, όπως να στέκεται στο δάχτυλο, να μην φρικάρει όταν πρέπει να το αγγίξετε ακόμα κι αν δεν θέλει χάδια, το οποίο σε τελική ανάλυση είναι δικαίωμά του, υπάρχουν πολλοί παπαγάλοι που είναι τελειως ήμεροι και πάλι δεν πολυθέλουν χάδια, όπως και άνθρωποι. Η Ίρις είναι άγριο παπαγαλάκι, άνω του έτους όταν με βρήκε (μπήκε από το παράθυρο) και προερχόταν από σπίτι στο οποίο δεν κάλυπταν ούτε τις βασικές ανάγκες - πχ δεν είχε δει ποτέ παιχνίδια, σκάλα, σουπιοκόκκαλο και ένα σωρό άλλα πράγματα. Τωρα είναι αρκετα χαλαρή να ανεβαίνει στο χέρι μου αν κρατώ κεχρί (το σκέφτεται στο χωρίς...) και αναγνωρίζει λέξεις/εντολές, όπως "βηματάκι" (ελληνική εκδοχή του step up?), "μπουκίτσα" (δοκίμασέ το, τρώγεται) και μάλιστα φοβάται τα χέρια μου λιγότερο απότι η Αυγή, παρέα της μεγαλωμένη στο χέρι. Πλεόν περνούν το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας ελευθερες στο δωμάτιο, μπαινοβγαίνοντας στο κλουβι, παίζοντας στα πάρκα. Ακόμα δεν το πολυέχει με το σουπιοκόκκαλο, αλλά κατά τάλλα νομίζω ότι είναι οκ. Θέλω να πω βασικά, ότι με υπομονή και ακολουθώντας το πτηνό και όχι τις δικές μας ελπίδες και φαντασιώσεις, ακόμα και τα άγρια μπάτζι που προέρχονται από άσχημες συνθήκες σε σπίτια και πετσοπ μπορούν να έχουν μια ευτυχή ζωή αν είμαστε συστηματικοί με την εκαπίδευση.
 
Ίσως κ ποτέ να μη συνηθίσει πάνω από ένα σημείο θέλω όμως απ' τη στιγμή που μπορεί να μην απολαμβάνει τη δική μου παρέα να έχει έστω ένα ακόμα μπατζι ως παρέα (ειμαιυπο σκέψη) και σίγουρα να βγσινει απ' το κλουβί της αλλά κ να επιστρέφει. Δεν έχω την απαίτηση να τρελαίνεται για τη παρέα μου. Απλά να μη τρομοκρατείται, κ δε θέλω να είναι κ μόνο του/ νιώθει μοναξιά.
[automerge]1635622217[/automerge]
Υ.Γ. επίσης τελευταία είναι πολύ πιο ομιλητική δε βάζει γλώσσα μέσα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι κ χαρούμενο το κελάηδισμα. Πιο πολύ νομίζω ότι είναι ενοχλημένο , κ σίγουρα κ θυμωμένο ( ώρες ώρες κάνει κ αυτό το θυμωμένο περίεργο θόρυβο που κάνουν) χωρίς όμως να την ενοχλεί κανεις
 
Ο στόχος σας είναι ευγενής και απολύτως εντός των δυνατοτήτων και των δυο σας. Μπορεί να πάρει κάποιο καιρός, από αρκετούς μήνες μέχρι κάποια χρόνια, αλλά σαφώς θα γίνει. Μόλις εχθές διάβαζα για ένα μπάτζι 3 ετών που έκατσε εχθές στο χέρι του μπαμπά του για πρωτη φορά! Ήταν πολύ συγκινητικό. Για να βγει από το κλουβί θα χρειαστούν άλλα βήματα πρώτα, καθώς και αλλαγές στον χώρο που θα βρίσκεται ώστε να ειναι ασφαλής, αλλά δεν απέχει και τόσο πολύ.

Καθώς έχετε θηλυκό, ένα δεύτερο παπαγαλάκι είναι πολύ καλή ιδέα, καθώς είναι κάπως στριφνά και καμιά φορά δεν δένονται με τους ανθρώπους τους, και έτσι χρειάζονται την πουπουλένια συντροφιά. Εγώ σκόπευα να πάρω δεύτερο τώρα, με την αναπαραγωγική σεζόν του Σεπτεμβρίου, αλλά τελικά ένα μπάτζι χρειαζόταν σπίτι τον Ιούνιο. Μια χαρά πήγε. Τσακώνονται αρκετά, αλλά σαφώς είναι και αγέλη. Αφού περάσει κάποιος καιρός και γνωριστείτε με το πουλάκι (συγγνώμη δεν θυμάμαι αν είπατε όνομα?), θα δείτε τον χαρακτήρα και τις ανάγκες του, ωστε να αποφασίσετε αν και τι παρέα θα του πάρετε. Μέχρι τότε όμως υπάρχουν άλλα ραγματα που πρέπει να γίνουν, οπότε δεν θα με απασχολύσε αυτην την στιγμή.

Ναι, αυτό με το τραγούδι των μπάτζι γίνεται. Γιαυτό προτιμώ να βάζω τραγούδια άλλων πτηνών, άγριων κυρίως. Τα περισσότερα έχουν τίτλο videos for cats/dogs, αλλά υπάρχουν και ηχογραφήσεις ενός πτηνού, από αηδόνια μέχρι βραβευμένα καναρίνια. Όταν η Ίρις είχε πρωτοέρθει και ήταν πολύ ταραγμένη και νευρική, της έβαζα μόνο ενός πτηνού, την βοηθούσε να τραγουδήσει, όχι να φωνάζει υστερικά προς την αγέλη της. Επίσης άρχισα να ταϊζω τα πτηνά της γειτονιάς με τα αποφάγια της, ώστε να έχει παρέα, έστω και έξω από το παράθυρο. Ακόμα και τώρα χαίρονται πολύ όταν έρχεται κάποιο σπουργίτι.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να περιγράψετε τον ήχο που κάνει, οπότε μπορείτε να αναζητήσετε στο Youtube κάτι σαν sounds that budgies make/budgie body language κλπ, ώστε να ταυτοποιήσετε τι είναι με ευκολία.
 
Αν μου επιτρέπετε να απραθεσω ένα βίντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
(αν δεν επιτρέπετε θα τροποποιήσω το σχόλιο) στο συγκεκριμένο βίντεο στο 2:12 , αυτόν ακριβώς τον ήχο κάνει όλη μέρα που σύμφωνα με αυτόν είναι γιατί καλεί κάποιον
κ κάποιες φορές θυμώνει χωρίς να την ενοχλεί κανείς κ κάνει το κλασσικό θυμωμένο παπαγαλιστικο κελάηδισμα (ένα κάπως τραχύ- αδύνατον να το εξηγήσω σλαλ έχω δει ότι είναι όταν θυμώνουν) κ πετάει στο κλουβί της νευριασμένη χωρίς όμως ειλικρινά να είναι κανείς κοντά, ακόμα κ μόνη της να ναι στο δωμάτιο.
 
Ναι, δεν υπάρχει θέμα απόσο ξέρω.

Ναι, το περίμενα ότι είναι κλιτικό το κελαήδισμά της, γιαυτό έγραψα κι εγώ ότι την Ίριδα την ταραζαν πολύ οι ήχοι άλλων μπάτζι και φώναζε την αγέλη της. Τώρα πια το κάνουν μόνο όταν απέχουν οι δυο τους πολύ η μια από την άλλη - το οποίο είναι κάπως συγκινητικό!

Καμιά φορά θυμώνουν και δεν είναι σαφές τι τα ενοχλεί, τουλ σε εμάς, που είμαστε ένθρωποι. Οι αισθήσεις του είναι διαφορετικές, από τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τον χώρο λόγω της πλευρικής τοποθέτησης των οφθαλμών, μέχρι το ότι βλέπυν και την υπεριώδη ακτινοβολία, με αποτέλεσμα ένα τοίχος που τον βλέπει ο ήλιος να είναι ανοικτός γαλάζιος όπως πάντα για εμάς, για εκείνα όμως είναι ψυχεδέλια. Όσο για ακοή και οσφρηση δεν ξέρω, παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει. Πάντως σίγουρα δεν αντιλαμβάνονται το κόσμο όπως εμε΄ς. Επίσης, όπως και τα μωρά, δεν εχουν τρόπο να εκφράσουν τα συναισθήματά με λέξεις, οπότε ακόμα κι αν κάτι τα ενοχλεί, ξεσπούν τσιρίζοντας. Η Αυγή συχνά τσακώνεται με πράγματα που κινουνται σε ταλάντωση, παρόλο που δεν την εμποδίζουν ή αγγίζουν.

Μια σημείωση, αν το παπαγαλάκι δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να πετάξει, μπορεί να τσιρίζει σαν τρελό και να χτυπά τα φτερά της με το σώμα στερεωμένο στο κλαδί. Αυτό της δίνει την ψευδαίσθηση πτήσης και, όταν της δοθεί η δυνατότητα, να χτίσει μυς ώστε να τα καταφέρει, μιας και το πέταγμα είναι ενεργοβόρα και δυσκολη δουλειά από άποψη φυσικής.

Ειδικά τα θηλυκά μπάτζι είναι κάπως στριφνά και κατσούφικα, αν και τραγουδούν κι αυτά πολύ. Απλώς επειδή έχουν το ένστικτο της χωροκτητικότητας, γίνται κάπως επιθετικά αν νοιώσουν πως απειλείται το σπίτι τους, δλδ το κλουβί.

Fun Fact: Budgerigar στην γλώσσα των αβοριγίνων της Αυστραλίας, απόπου κατάγονται, σημαίνει μεζεδάκι. Περιττό να πει κανείς ότι έχουν κάθε λόγο να μην ενθουσιάζονται όταν μας βλέπουν στην αρχή ;)

Στην αρχή η Ίρις ήταν πολύ νευρική:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έχω σταματήσει να της βάζω ήχους από άλλα πουλάκια εδώ κ καιρό της βάζω μόνο μουσική που φαίνεται να της αρέσει. Οπότε δεν ξέρω ποιον φωνάζει 😂 για αυτό σκέφτηκα ότι ίσως νιώθει μόνη της. Κι ένα φιλαράκι σίγουρα θα τα κάνει κ τα δυο πιο χαρούμενα.
Δεν ξέρω αν είναι δυστροπα πάντως δεν είναι καθόλου επιθετική είναι απλα φοβιτσιαρα. Όταν της καθαρίζω το κλουβί κάποιες φορές πετάει λίγο ατσαλα μέσα αλλά συνήθως απλά κάθεται στο κλαδί κ κοιτάει επιφυλακτικά. Το πρωί όταν ξυπνάει δε, είναι λες κ με βλέπει πρώτη φορά στη ζωή της και τρέμει. Μέσα στην μέρα υποχωρεί.
Της είχα παραγγείλει μεγαλύτερο κλουβί τ οποίο δεν ήρθε ποτέ. Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο; πιστεύω εν μέρη ότι φταίει κ το κλουβί της ίσως "σκάει" εκεί μέσα και δε Μ αρέσει να την βλέπω έτσι έως ότου την αφήνω να σουλατσαρει σπίτι (οοοταν συμβεί αυτό)
Ζήτω συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλά πραγματικά είναι περιορισμένα τ άτομα τα οποία έχουν κάποια εμπειρία με πτηνά παπαγάλους κτλ
 
Εξαρτάται την μουσική. Η συμφωνική μέταλ που ακούω τις ενθουσιάζει τόσο πολύ που πονά το κεφάλι μου από το τραγούδι. στη Αυγή αρέσει το πιάνο, αλλά εμένα μου κάθεται στο στομάχι ΧD Μάλιστα, ανεξαρτήτως ηχητικών εφέ, έχω προσέξει ότι η Ίρις τραγουδά στον εαυτό της μεταξύ 3 και 4, ο κόσμος να χαλάσει. Έτσι, από το πουθενά, κα΄θε απόγευμα ρίχνει ένα ατέλειωτο τραγούδι. πρέπει να την βγάλω βίντεο, δείχνει τοσο χαριτωμενη με το μούσι της να κουνιέται όταν χτυπά έντονες νότες!

Αυτό είναι καλό, γλιτώνετε πολύ δάγκωμα, η Αυγή έχει κάνει τα χέρια μου σουρωτήρι. Είναι φυσιολογικό, θα το συνηθίσει. Ακόμα και αρκετά μετά μπορεί να τρέμει λιγάκι που και που από φόβο. Απλά σητν αρχή είναι σχεδόν μόνιμο. Ποιος ξέρει τι ονειρεύονται και πού νομίζουν ότι βρίσκονται προτού ανατείλει ο ήλιος...

Αυτό που βλέπετε στο βίντεο, που δεν πολυφαίνεται γιατί η κάμερα είναι χάλια, αλλά τέλος πάντων, είναι, κατά την ταπεινη μου άποψη, άριστο. Πρόκειται για το Vision medium και είναι σχεδιασμένο για περιρισμό του στρες. ¨οπως φαίνεται το πράσινο μπωλ στο πάτωμα πίσω του, το διαφανές πλαστικό ανοίγει με πορτάκι, ώστε να αλλάζετε τροφή με τα πτηνά σχεδόν να μην το προσέχουν. Χρειάζεται ειδικές μπουκάλες νερού, μιας και τα κάγκελα είναι οριζόντια, αλλά αξίζει τον κόπο, γιατί ελάχιστα κλουβιά έχουν οριζόντια κάγκελα αν και τα μπάτζι τα λατρεύουν γιατί το ρίχνουν στην αναρριχηση. Μπορώ να ανεβάσω ένα μικρό τουρ αύριο που θα είναι ξύπνιες οι κυρίες, αλλά πρέπει να υπάρχουν στο διαδίκτυο ήδη. Η τιμή είναι κάπως τσιμπημένη, αν κι εγώ έκανα την βλακεία να το παρω από Αγγλία και με έφαγαν τα τελωνία. Αν δεν είστε διατεθειμένοι να δώσετε περίπου 70Ε για το κάπως περίεργο αυτό κλουβί, μια μεγάλη ζευγαρώστρα είναι και πάλη μια άριστη επιλογή στην μιση τιμή και σχεδόν σε κάθε κατάστημα διαθέσιμη. Επίσης αν έχετε σοβαρό πρόβλημα με την μέση, τα κλουβιά vision δεν είναι η καλύτερη επιλογή, γιατί ο καθαρισμός απαιτεί να αφαιρέσετε ολόκληρο το κλουβί πλην τα βάσης με την σχάρα.

Βέβαια, το να μπορεί να φτερουγίσει έστω κάπως είναι σημαντικό για την ψυχική τους υγείας, είναι ένστικτο 'αλλωστε. Πάντως το σπίτι ολόκληρο δεν της προσφερει κάτι παραπάνω από το δωμάτιο. είναι τόσο μικρά που τους φτάνει το δωμάτιο και έτσι μπορείτε να ελέγχετε και τι κάνει, μην μαοσυλήσει κανένα καλώδιο, κρυφτεί πουθενά κλπ. Ειδκά αν έχετε ψευδοροφές, ψηλές βιβλιοθήκες και λοιπά, ο χωρος θέλει καλό bird-proofing. Αλλά απέχουμε μέχρι τότε.

Μην το συζητάτε, όλοι έχουμε βρεθεί στην φάση που βρίσκεστε και οι προηγούμεοι μας βοήθησαν, είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε τώρα λοιπόν. Να φανταστείτε, το παραπάνω βίντεο το είχα ανεβάσει εδώ το πάλαι ποτέ επειδή ανησυχούσα για την ίριδα. Έκανε αυτό το πράγμα ασταμάτητα για... ώρες. Ήταν μόνη, μάλλον, και φοβισμένη, αλλά τελικά χαλάρωσε και προσαρμόστηκε. Εγώ από την άλλη συνεχίζω να ανησυχώ για τα πάντα :Ρ
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Μάλλον ανήκω στην κατηγορία που λέτε και θ ανησυχώ και γω για τα πάντα. Δε το βλέπω να φεύγει. Δεν έχω θέμα με το κόστος αρκεί να είναι επαρκής ο χώρος κ να κάνει κ για δύο πουλάκια σε περίπτωση που αποκτήσει φιλαράκι, να μη σκουριάσει μέσα σε δύο μήνες κτλ.
Της Φριο της αρέσει το πιάνο επίσης πράγμα που εμένα με νυστάζει 😅 αλλά έτσι χαλαρώνει. Επίσης δε δίνει καμία σημασία στη πέτρα ασβεστίου η στο σουπιοκοκκαλο. Μόνο σπόρια σπόρια και σπόρια δε την απασχολεί τίποτα άλλο.
Μια σταλιά ζωάκια κι όμως δύσκολα!
Θα ήθελα πολύ να δω το βίντεο με το τραγούδι της μικρής μουστακαλους! (Τρελαίνομαι με την γενειάδα τους αλήθεια) και η δικιά μου γύρω στις 2-3 το μεσημέρι ξεκινάει και δε σταματάει για κάνα μισάωρο σίγουρα) μάλλον θέλει να μας διώξουν απ' το σπίτι κ το κάνει έμμεσα δε ξέρω😂
Εσείς πώς τα καταφέρατε κ τα εξημερωσατε τα δικά σας; Πιστέψατε ποτέ ότι δε θα συμβεί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Rafkai θα σου πω και εγώ την εμπειρία μου με την μικρή μου Ρικι (Indian Ringneck) που πλέον μας έχει αφησει (ήταν άρρωστη) παρατημένη φοβισμένη κακοποιημένη σε κάποιο βαθμό,την βρήκα όταν ήταν περιπου 1 χρόνων. 1 χρόνο το παλέψαμε και φτάσαμε σε σημείο να της χαϊδεύω το κεφάλι και να έρχεται πάνω μου,στο χέρι μου (εκτεθειμένο) δεν ήρθε ποτε,μόνο το τελευταίο βράδυ πριν φύγει,μου έδινε φιλάκια και μας μιλούσε,παίζαμε από κάποια απόσταση. Γενικά αυτός ο παπαγάλος μου έμαθε παρα πολλά και για αυτούς και για την ζωή, ήταν απλα το καλύτερο συναίσθημα όταν κάναμε μικρά βηματάκια και την έβλεπα να εξοικειώνεται ακόμα περισσότερο,η χαρά που ένιωθα δεν συγκρίνεται με τίποτα στον κόσμο..καμία σχέση δηλαδή με το κονουρακι που έχω τώρα το οποίο δεν ξεκολλάει από πάνω μου. Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις και εσυ,οσο περισσότερο διαβάζεις τόσο το καλύτερο και για εσένα και για το μικρό σου. Πολλοί με αποθάρρυναν,δεν το εβαλα κάτω ποτε,και όλοι πλέον έχουν να λένε για το ποσο όμορφα τα καταφέραμε,μαζί πάντα και με μικρά βηματάκια! (Ενταξει με πήραν τα ζουμιά!) Κάτι τελευταίο και θα κλείσω, αν τον αφήσεις θα σε αφησει..πάντα να ασχολείσαι και να μην τα παρατάς..αυτά από εμένα! Οποιασδήποτε βοήθεια χρειαστείς στην διάθεση σου!
 
Μάλλον ανήκω στην κατηγορία που λέτε και θ ανησυχώ και γω για τα πάντα. Δε το βλέπω να φεύγει.
Θα περάσετε καλά λοιπόν!

Σχετικά με πέτρα και σουπιοκόκκαλο, το πιο πιθανό να τα ανακαλύψει σύντομα, έστω ένα από τα δύο. Και τα δύο δικά μου δεν τρελαίνονται για σουπιοκόκκαλο. Είναι ζήτημα να το έχει πλησιάσει η Ίρις, αλλά τιμά και με το παραπάνω την πέτρα και μια πατήθρα ασβεστίου. Αν θυμάμαι καλά έχετε πάρει την Φριο μόλις μερικές μέρες. Είναι ακόμα σε μεγάλο σοκ η καημενουλα και δεν έχει χαλαρωσει για να κάνει τον παπαγάλο. Σιγά σιγά θα αρχίσει να εξερευνά τον χωρο γύρω της. Προς το παρόν εφόσον τρώει, πίνει και δεν φτερουγίζει σαν τρελή από τον φόβο της συνέχεια είστε οκ!

Μήπως η πέτρα είναι της Vitakraft?

Ναι... Καταρχάς δεν ήθελα να κρατήσω την Ίριδα όταν μπήκε από το παράθυρο. Είχαμε πολλά οικογενιακά, σχολής, υγείας, δεν συμμαζεύεται και δεν είχα φροντίσει ποτέ ζώο μόνη μου. Αλλά όταν άρχισα να διαβάζω για την (προσωρινή τότε) φροντίδα της, συνειδητοποίησα ότι έχουν πολλές ανάγκες τις οποίες οι περισσότεροι ιδιοκτήτες αγνοούν και έτσι αποφάσισα να την κρατήσω. Πέραν του ότι είναι αρκετά δύσκολη η φροντίδα αν έχει κανείς δουλειές και τρεχάματα, λόγω του ότι η Ίρις προερχόταν από πετσοπ και η προηγούμενη οικογένειά της την είχε γραμμένη - δεν ήξερε τι είναι τα παιχνίδια, οι σκάλες και τα λαχανικά- το σοκ ήταν τόσο μεγάλο, που τηςπήρε αρκετό καιρό να τολμήσει να δοκιμάσει πράγματα και ακόμα δεν της αρέσουν οι αλλαγές. Υπήρχαν φορές που απλά ήθελα να της εξηγήσω ότι δεν θα την πειράξω και το μόνο που θέλω είναι το καλό της. Ε, νομίζω κοντά 8 μήνες μετά κα΄πως το ξέρει. υπομονή θέλει.
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: Rafkai
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη στήριξη κ τις συμβουλές ❤️ θα της δώσω κι άλλο χρόνο. Ακύρωσα ήδη τη προηγούμενη παραγγελία η οποία άργησε παρα πολύ κ έκανα εκ νέου καινούργιο κλουβί πιο ευρύχωρο, μεγαλύτερη ποικίλα σε πατηθρες, καινούργια παιχνίδια κτλ. Ανυπομονώ να φτάσουν ώστε έστω να βελτιώσω τον χρόνο που περνάει μέσα το κλουβί.
Να και μια σημερινή με τη προσπάθεια να φάει μαρουλακι ( το χω δοκιμάσει ψηλοκομμενο, μέσα στους σπόρους, σ άλλο πιατακι κτλ, τώρα το δοκίμασα ολόκληρο κ κρεμασμένο από καμια τύχη πάλι 😂)
Της μιλάω λίγο κ φοβάται την αφήνω στην ησυχία της και τσιριζει..κλασσική γυναίκα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Καλημέρα σας. Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί επιτέλους θα έρθει το καινούργιο μας κλουβί Τις επόμενες 2-3 μέρες και τα καινούργια μας παιχνίδια. Δεν άντεχα να τη βλέπω άλλο σ αυτό το κλουβί.
Σήμερα κατάφερα να τη πλησιάσω με το χέρι μου μέσα στο κλουβι με κεχρί επάνω χωρίς να φρικαρει και χωρίς ταχυπαλμιες κ ιστορίες.
Ίσως φταίει που νωρίτερα σήμερα της έσωσα τη ζωή - είχε χωθεί μέσα στη ταιστρα και δε μπορούσε να βγεί, χιλιοτρομαξα ψάχνω ήδη να βρω κάτι λιγότερο επικίνδυνο ως ταιστρα-
 
Με γεια, να το χαρεί! Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πολλά παιχνίδια στην αρχή, άλλωστε το πιο πιθανό να μην καταλάβει αρχικά τι είναι και να φοβάται. Η ταϊστρα δύσκολα γίνεται επικίνδυνη, αλλά τα τρομάζει πολύ όταν κολλούν, οπότε μπορείς, αν το δεχεται και η Φριο πάντα, μεταλλικά μπωλ. Ή κάτι τέτοιο. Είναι πολύ βολικά για όλων των ειδών τις τροφές: σπόρους, πέλλετ, αυγοτροφή, κομμένα λαχανικά, τα πάντα. Μπορούν να τα βγάλουν από την μία πλευρά αν το θέλουν, αλλά σαφώς δεν ειναι επικίνδυνα.

Κατάφερα να βγάλω βίντεο το τραγούδι της Ίριδας, όπως είχα υποσχεθεί, αλλά είναι ντροπαλή ενώπιον της κάμερας και δεν φαινεται και τόσο το μουσι της. Είναι όμως και πάλι πολύ γλυκιά :)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έχει Παρα πολύ πλάκα ο μονόλογος της ειλικρινά γέλασα πολύ 😂η Φριο καμία σχέση, τσιριζει χειρότερα, της δικιάς σου είναι ευχάριστο τουλάχιστον.
Πολλά παιχνίδια δε της πήρα δύο της πήρα με την ελπίδα να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον το κλουβί της. Αν δε της αρέσουν θα αφαιρεθούν. Είμαι ακόμα στο στάδιο πειραματισμού με το τι της αρέσει από διασκέδαση φαγητά κτλ.
Επίσης ενώ γενικά πετάει σπόρους δεξιά κ αριστερά όπως όλα, σήμερα είχε άδειασει όλη την ταιστρα της στον πάτο του κλουβιου.
Δε της έχω αλλάξει τροφή είναι η ίδια.
Όντας από πάντα ιδιοκτήτρια γατιών για χρόνια, κ μια φορά σκύλου, έχω εκπλαγεί με το τι προσωπικότητα έχουν αυτά τα μικροσκοπικά πλάσματα. Πιο έντονη κ από εμένα, χαχαχα. Τώρα μένει να έρθει το κλουβί να δω μήπως θα ναι πιοανετα και θα σταματήσει να τη πιάνει μουρλα κ να κοπανιεται.
*Καμία γνώμη για το πώς θα την βάλω στο νέο κλουβί* ?!
Επίσης μήπως θα την τρομάξει η αλλαγή κλουβιου κ δεν είναι καλή ιδέα να γίνει τώρα;
 
Θα ενώσεις τις πόρτες των δύο κλουβιών και θα περιμένεις. Πρόσεχε να μην υπάρχει κενό και πιαστεί ή το σκασει. Βάλε κάτι που της αρέσει πολύ στο καινούργιο όπως πχ. κεχρί ή τα αγαπημένα της παιχνιδια. Μπορεί να κάνει ώρα αλλά καλύτερα μη την τρομάξεις. Πριν βάλεις τα καινούργια παιχνίδια στο κλουβί, άφησέ τα λίγο από την έξω πλευρά για να τα συνηθίσει. Ήρεμες κινήσεις και υπομονή.
Σχετικά με την τροφή που την σκορπίζει, είναι, μου φαίνεται, συνηθισμένο στα θηλυκά budgie.😁 Κάποια στιγμή θα σταματήσει.
 
Να κάνω κ μια άλλη ερώτηση χωρίς παρεξήγηση.
Με την μετακίνηση με τ αυτοκίνητο είναι καλή ιδέα να μένει σπίτι για ένα διήμερο πχ η να την παίρνω μαζί μου; Μια δυο φορές τον μήνα πρέπει να λείπουμε δύο μέρες τη βδομάδα απ' το σπίτι λόγο εργασίας κ δε θέλω σε καμία περίπτωση να μένει μόνη της.
 
@Rafkai Βεβαίως και μπορείς να την πάρεις μαζί σου.
Μπορείς να την βάλεις σε ένα μικρότερο κλουβί μεταφοράς αν υπάρχει,ή να βάλεις το κλουβί που έχεις στα πίσω καθίσματα και να το ασφαλίσεις με την ζώνη.
Περισσότερες λεπτομέρειες στο σχετικό άρθρο
 
Τελικά το όλο κόλπο με τη ταιστρα το κάνει σα παιχνίδι και δε σφηνώνει οντως. Μπαίνει μέσα κάνει σβούρες τα πετάει όλα έξω κ μετά βγαίνει μόνη της. Το κάνει σα παιχνίδι η να την ψάξω αυτή τη συμπεριφορά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top