Φροντίδα Ποιο το φύλο, η ηλικία και η κατάσταση υγείας του μπάτζι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rafkai
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Rafkai Υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα να σφηνώσει, είχε συμβεί σε παπαγαλάκι που ε΄χα ως παιδί. Πάντως το πιο πιθανό είναι να είναι είτε εκνευρισμένη είτε να προσπαθεί να φτιάξει φωλιά. Ο εκνευρισμός αντιμετωπίζεται με παιχνίδια καταστροφής. Όσο για την φωλιά, θέλει περισσότερο ύπνο και λιγότερη αυγοτροφή. Μπάνιο της έχεις προσφέρει? Κάνουν παρόμοιες κινήσεις όταν βρίσκονται σε δοχεία, μπορεί να την χαλαρώσει κι αυτό.
 
Τι φωλιά να φτιάξει η πιτσιρίκα μωρέ από τώρα παντρειες θέλει; 😂
Αυγοτροφη δεν έχει φάει ποτέ σκέψου τώρα ξεκινήσαμε σε συσκευασμένη και με διαφορά λαχανικά κτλ γιατί τα φυσικά δε τα τρώει κ μέχρι να ξεκινήσει δε θέλω να τρώει μόνο σπόρους.
Μπάνιο της έχω προσφέρει και το κουτσουλαει αβερτα. Τίποτα άλλο.
Εκνευρισμένη είναι μονίμως η άτιμη
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Rafkai Και από τους έξι μήνες τα πιάνει, κάποια κάνουν και αυγά.

Αργά-αργά, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα λαχανικά!

Θα το μάθει κι αυτό.

Κι εγώ θα τα είχα πάρει στο κρανίο αν με πήγαιναν από το ένα μέρος στο άλλο χωρίς εξηγήσεις ;) Υπομονή θέλει.
 
Καλησπέρα σας. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι όμορφα από τότε που αλλάξαμε κλουβί. Η μικρή μου με.φοβαται άπειρα ενώ Ουδέποτε δεν έβαλα το χέρι μου να την αναγκάσω να κάνει κάτι. Είναι νευρική Παρα πολύ ακόμα κ σε σχέση με την αρχή που την πήρα. Τσιριζει όλη τη μέρα απ' την ώρα που θα ξυπνήσει μέχρι ν αρχίσει να σκοτεινιάζει κ φοβάται άπειρα. Πρέπει να περνάει κ την δεύτερη πτερορροια γιατί αφήνει κάτι μικρά πουπουλακια . Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω στεναχωρηθεί πολύ που μετά από τόσο καιρό αντί να ηρεμεί χειροτερεύει. Προσέχω πολύ πως της φέρομαι δε βρίσκω λόγο να φοβάται περισσότερο απ' ότι πριν
 
Καλημέρα.
Μήπως, αν υπήρχε χρόνος να καθόσουν ήσυχα - ήσυχα στην αρχή, ακόμα και χωρίς να μιλάς δίπλα της στο κλουβί κάμποση ώρα, κι έπειτα σταδιακά στην πορεία, και όταν έβλεπες ότι έχει κάπως ηρεμήσει να ξεκινούσες να της μιλάς, να κινείσαι προς το μέρος της.κλπ;
Αναφέρομαι για ένα πρόγραμμα εβδομάδων, στο οποίο θα σιγά - σιγά θα εμπλουτίζεις τις κινήσεις σου και θα μειώνεις την απόστασή σου από το παπαγαλάκι, θα αυξάνεις την ένταση της φωνής σου, ώστε να οδηγηθείτε στην εξοικείωση.
[automerge]1637557459[/automerge]
αντί να ηρεμεί χειροτερεύει
Μήπως να μας βάλεις κάποιο βίντεο με τις κινήσεις της;
 
Όχι δε χτυπιέται όταν πλησιαζω. Δε κάνει κάτι τέτοιο απλά φοβάται πολύ κ φαίνεται γιατί πάει τέρμα πίσω στο κλουβί όταν πλησιαζω ενώ πριν την αλλαγή κλουβιου είχαμε φτάσει κ στο σημείο με το χέρι μέσα στο κλουβί να μη πανικοβάλλεται
Το θέμα όμως που με ανησυχεί παραπάνω είναι ότι δε σταματάει να τσιριζει όλη τη μέρα θυμωμένα. Αυτό το squawking που κάνουν. Όλη μέρα απ' την ώρα που θα ξυπνήσει κ θα τη ξεσκεπασω μέχρι ν αρχίσει να νυστάζει ξανά δε σταματάει
 
Κατι ενοχλει γιαυτο! Την εχεις στο ιδιο υψος με εσενα η ειναι χαμηλα το κλουβι?
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Δε παίζει ρόλο τ ότι μαδάει πούπουλα; Κάπου είχα διαβάσει ότι γίνονται αρκετά νευρικά όταν συμβαίνει αυτό, ισχύει;
Το κλουβί είναι εκεί που ήταν απ' τη πρωτη μέρα σε τραπέζια το ίδιο ύψος με εμάς . Δεν έχει αλλάξει τίποτα πέρα απ' το κλουβί. Σταματάει μόνο όταν είναι σκοτεινά , φαίνεται σα να την ενοχλεί όταν έχει φως το δωμάτιο .
 
Καλησπέρα σας. Τελικά περνάει όντως πτερορροια γιατί άρχισε να χάνει πούπουλα απ' την ουρά.κ κάτι αλλά μικροσκοπικά. Πώς μπορώ να την κάνω να νιώσει καλύτερα όσο κρατάει αυτό;
 
Μπορούμε να δούμε φωτογραφίες στο φως της ημέρας απο το πουλάκι; Σε τι χώρο το έχεις? Τα μπάτζι γενικά είναι πουλιά που δεν το κλείνουν το στόμα τους απο άποψη φωνής. Κι ένα βίντεο ίσως βοηθούσε για να καταλάβουμε αν όντως φωνάζει εκνευρισμένα ή τι μπορεί να της φταίει. Επίσης αν το έχεις κοντά σε εστία θερμότητας θα ρίχνει φτερά όλο το χειμώνα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Δεν την έχω κοντα σε εστια θέρμανσης υπάρχει καλοριφέρ στο δωμάτιο αλλά έχει απόσταση. Δε μπορώ να τη βγάλω βίντεο γτ οπότε την πλησιαζω η μπαίνω στο δωμάτιο σταματάει. Κυρίως τσιριζει όταν δεν είναι κανείς στον χώρο γιατί φοβάται κ σταματάει όταν μπαίνω.
Θα σας βάλω φωτογραφία αύριο γιατί τώρα κοιμάται αλλά δεν έχει κάποιο εμφανές σημάδι από κάτι. Ούτε στις κουτσουλιές ούτε στην όρεξη της
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Rafkai οι παπαγαλοι είναι ζώα τα οποία ζουν σε σμήνη, από την στιγμή που δεν υπάρχει άλλος παπαγάλος στον χώρο θεωρεί εσένα σμήνος του και για αυτόν τον λόγο όταν χάνει οπτική επαφή αρχίζει και φωνάζει. Καλό είναι να μην δίνεις σημασία και να την αγνοείς όταν το κάνει,αν μάθει ότι κάθε φορά που φωνάζει εσυ τρέχεις τοτε θα συνεχίσει να το κάνει
 
Κυρίως τσιριζει όταν δεν είναι κανείς στον χώρο γιατί φοβάται κ σταματάει όταν μπαίνω.

Αν καταλαβαίνω σωστά το πουλάκι το έχεις σε ένα δωμάτιο μόνο του? Ποιος είναι ο κύριος χώρος του σπιτιού, εκεί που περνάς εσύ ή όποιοι άλλοι ζουν μαζί σου τις περισσότερες ώρες της ημέρας? Σε αυτόν το χώρο θα πρέπει να το έχεις.
 
Μα δε με συμπαθεί καν για να με φωνάζει όταν δε με βλέπει 😅
Η μικρή είναι μόνη της σε άλλο δωμάτιο μόνο τις ώρες που κοιμάται. Τις άλλες ώρες είναι στον χώρο όπου βρίσκομαι εγω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μα όταν πλησιαζω έξω απ' το κλουβί πανικοβάλλεται, αλλά όταν φεύγω απ' τον χώρο με θέλει;🤔 Κλασσική γυναίκα δηλαδή
 
Back
Top