Ασθένειες Πολλά ζωύφια κάτω από τη σίτα προστασίας του κλουβιού

chriss-lam

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2018
Μηνύματα
196
Πόλη
Λαμία
Καλημέρα σε όλους! Παιδιά θέλω βοήθεια γιατί κοντεύω να πάθω κρίση πανικού! 😨 Έξω απο το κλουβί είχα βάλει διπλή σίτα για προστασία και την είχα δέσει με δεματικά. Χθες αποφάσισα να βγάλω τη σίτα και κάτω απο αυτή και κυρίως στα σημεία που ήταν τα δεματικά βρήκα ΠΟΛΛΑ ζωύφια και λογικά-με όσα έχω διαβάσει εδώ-είναι ψείρες!😱 Μικρά και πιο μεγάλα! Έχω φρικάρει! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ως προς τι φάρμακο θα χρησιμοποιήσω; Έχω διαβάσει για διάφορα σε άρθρα αλλά έχω μπερδευτεί. Κάτι ΔΡΑΣΤΙΚΟ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ. Υπάρχει περίπτωση να σταμάτησε το κελάδημα (όπως είχα αναφέρει σε άλλο θέμα) λόγω αυτων;
 
Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις πιάσει ψείρες...
Elector!
Ανέβασε φωτογραφίες πολύ καθαρές και με μεγάλο ζουμ...
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω όταν πάω σπίτι. Πάνω στον πανικό μου χθες άρχισα να καθαρίζω όλα τα σημεία. Φαντάσου ότι είναι σαν μαύρα στίγματα πάνω στα κάγκελα. Πάνω στην χαρτοπετσέτα μοιάζει με βρωμιά και πάνω έχει κινούμενα ζωύφια (πολύ πολύ μικρά και πιο μεγάλα).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτη ειναι η πιο καθαρή φωτογραφία που μπορουσα να βγαλω. Αυτα τα μαυρα στιγματα στα καγκελα εννοω...ζωντανα ζουζουνια δεν εχω ξαναδει. Κοίταξα και χθες βραδυ με φακο αφοτου ειχε κουρνιασει ο καναρινος μου αλλα τιποτα δεν κινουνταν.20191121_145133.jpg
 
Είσαι ακόμα εδώ ή έφυγες...;
Το Elector είναι μονόδρομος ας είναι χειμώνας...
Μεταφέρεις κάπου για λίγο τα πουλιά, όχι γιατί υπάρχει θέμα με το σκεύασμα, αλλά επειδή θα πρέπει να "γλύψεις" τα κλουβιά...
Προτείνω σαπούνι, χλωρίνη και σχολαστικό καθάρισμα/απολύμανση...
Εγώ χρησιμοποίησα και συσκευή παραγωγής ατμού, της πλάκας, αλλά έκανε δουλειά...
Καθάρισμα/απολύμανση και του γύρω χώρου... Σημαντικό!
Στήνεις τα κλουβιά, επιστρέφεις τα πουλιά, ιδανικά χωρίς νερό/φαγητό, και δεν ψεκάζεις, τα καταβρέχεις!
Και τον χώρο... Σημαντικό!
Ακολούθησε τις οδηγίες και ΔΕΝ θα ξαναδείς!
Αν δεν αντέχεις οικονομικά το φάρμακο ΜΗΝ πάρεις χύμα ΟΎΤΕ κάτι άλλο γιατί στο τέλος θα σου βγει ακριβότερα...
Υπάρχει και παραεισαγωγής από Κύπρο με αρκετά λιγότερα χρήματα...
Αν δεν κατάλαβες κάτι στείλε μου μήνυμα...
 
@TZANNSPY

Aν δεν κανω σοβαρο λαθος και το μπουκαλακι των 60ml που ειναι στην τιμη των 80ευρω περιπου πανακριβη "επανασυσκευασια" ειναι ουσιαστικα.
Η αρχικη "μαμα" συσκευασια του Elector ειναι 237ml και πωλειται στις ΗΠΑ (χωρα κατασκευης του) στα 120ευρω.

Αυτο σημαινει πρωτον οτι εμεις οι "ιθαγενεις" το χρυσοπληρωνουμε και δευτερον καποιος εχει κανει χοντρη μπιζνα και βγαζει πολλα λεφτακια απο την εισαγωγη του Elector σε βαρος των καταναλωτων 🤬
 
Η μαμά συσκευασία για την αγορά των ΗΠΑ...
Εδώ αλλά και για την αγορά της Κύπρου ο επίσημος εισαγωγέας/διανομέας τα δίνει σε 60άρια και σε λίτρο αν θυμάμαι καλά...
Είναι φθηνότερο κατά 20-25 ευρώ...
 
Η μαμά συσκευασία για την αγορά των ΗΠΑ...

Σωστα...η Elanco δεν το εισαγει Ελλαδα δυστηχως!
Ελλαδα ερχεται μεσω της Trigenio του Coutteel
20-25 ειναι σοβαρη διαφορα!

Ισως πρεπει να επικοινωνησουμε με την Elanco Hellas και να αiτηθουμε την απ'ευθειας εισαγωγη του! 😛
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά ξαναλέω ΌΧΙ χύμα...
Για την Ελληνική αγορά κυκλοφορεί σε 60ml επίσημα...
Και 60άρι από Κύπρο...
Τέλος...

Σπύρο γιατί όχι χύμα; Γιατί είναι ακόμα πιο ασύμφορο οικονομικά ή για πιθανή αλλοίωση του προϊόντος;
 
Για τους λόγους που αναφέρεις και για να μην πλουτίζει ο κάθε επιτήδειος εις βάρος μας...
[automerge]1574364956[/automerge]
Και για προληπτική χρήση θες τουλάχιστον 3-4 εφαρμογές οπότε συμφέρει περισσότερο ένα 60άρι, όποιο 60άρι, και να το μοιραστούν 2-3 άτομα...
 
και να το μοιραστούν 2-3 άτομα...
Μεγαλη κουβεντα αυτη!
Εμεις Σπυρο στο παρελθον εχουμε συνεργαστει σε group buy, νομιζω οτι πρεπει με την βοηθεια του @Stavros να υπαρξει ενα subforum για τετοιου τυπου συνεργασιες μεταξυ των μελων του PB!
 
@TZANNSPY, Σ'ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις! Με περιμένει η απολύμανση της ζωής μου με λίγα λόγια...😰. Όταν λες απολύμανση του γύρω χώρου εννοείς απλά χλωρίνη ή και elector?
 
ναι έχω δει το βίντεο.. Να ρωτήσω και κάτι άλλο-όσο ανόητο και αν ακουστεί...η ψειρόσκονη (+η όλη απολύμανση έπειτα) δεν θα αποδώσει;

Εννοεις να μην βαλεις Elector?
 
Εννοεις να μην βαλεις Elector?
Ναι, αρχικά. Το εχω παραγγείλει αλλά σαν πρώτη λύση ανάγκης να χρησιμοποιήσω ψειρόσκονη και μετά μια πρώτη απολύμανση μέχρι να έρθει. Δεν θέλω να αφήσω να περάσουν και άλλες μέρες.
 
Back
Top