Ασθένειες Πολλά ζωύφια κάτω από τη σίτα προστασίας του κλουβιού

Ψειρόσκονη βάζω κι εγώ τόσο στις φωλιές όσο και στο ταψί πριν το ζεόλιθο, όταν στρώνω νέο, αλλά μάλλον για ψυχολογικούς λόγους...
Αφού είναι ικανή ΜΌΝΟ να ελέγξει σε κάποιο βαθμό τον πληθυσμό και μέχρι εκεί...
 
Ναι, αρχικά. Το εχω παραγγείλει αλλά σαν πρώτη λύση ανάγκης να χρησιμοποιήσω ψειρόσκονη και μετά μια πρώτη απολύμανση μέχρι να έρθει. Δεν θέλω να αφήσω να περάσουν και άλλες μέρες.


Mπορεις να το κανεις κι ετσι αφου εχεις εντονο θεμα!
 
Tελευταία ενημέρωση: Ακολουθώντας τις οδηγίες σας έκανα ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ απολύμανση αφού έβαλα το καναρίνι ξανα στο κλουβί το ψέκασα με elector...ή καλύτερα το έλουσα! 😁 έσταζαν τα πάντα! Επειδή ήτα ήδη αργά το απόγευμα φοβήθηκα μην κρυώσει κι τον έβαλα στο σπίτι. Όταν το επόμενο πρωί τον έβγαλα έξω ήταν ένα εντελώς διαφορετικό πουλάκι. Ήταν δραστήριος και μάλιστα άρχισε δειλά δειλά να σφυρίζει! 🥰 Εύχομαι και επίζω να πάμε ακόμα καλύτερα! Μετά απο πόσες μέρες επαναλαμβάνω ψεκασμό με elector?
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και ιδιαίτερα τον @TZANNSPY για την λεπτομερή επεξήγηση!
 
Μετά απο πόσες μέρες επαναλαμβάνω ψεκασμό με elector?

Επανάληψη μετά από 4 ημέρες (για εκτροφεία στα οποία ήδη υπάρχει πρόβλημα ψείρας) και στη συνέχεια προληπτικός ψεκασμός κάθε 15 ημέρες για τους μήνες Απρίλιο έως και Οκτώβριο.
 
Καλησπερα σας..σορρυ που θα "δανειστω" το ποστ... Εχει παρατηρησει καποιος διαφορα στο ελεκτορ;
 
Διαφορά εννοω... Ενω τις προηγουμενες φορες που το ειχα χρησιμοποιησει μετα τον πρωτο ψεκασμο δν ξαναεβλεπα ψειρα για πολλους μηνες... Τωρα εχω ψεκασει 3 φορες μεσα στην ιδια βδομαδα και καθε μερα βρισκω ψειρες ζωντανες...
 
Διαφορά εννοω... Ενω τις προηγουμενες φορες που το ειχα χρησιμοποιησει μετα τον πρωτο ψεκασμο δν ξαναεβλεπα ψειρα για πολλους μηνες... Τωρα εχω ψεκασει 3 φορες μεσα στην ιδια βδομαδα και καθε μερα βρισκω ψειρες ζωντανες...
μηπως το αραίωσες περισσοτερο απ οσο επρεπε;
5 γραμμαρια στο λιτρο λεει ο παρασκευαστης του...
κατι δεν εχει γινει καλα και δεν εχει παει το ελεκτορ παντου.
η ψειρα οταν βραχει πεθαινει αμεσως...
 
μηπως το αραίωσες περισσοτερο απ οσο επρεπε;
5 γραμμαρια στο λιτρο λεει ο παρασκευαστης του...
κατι δεν εχει γινει καλα και δεν εχει παει το ελεκτορ παντου.
η ψειρα οταν βραχει πεθαινει αμεσως...
Οχι η αραιωση ηταν σωστη..ψεκασα ακριβως οπως και τις προηγουμενες φορες...:/
 
Οχι η αραιωση ηταν σωστη..ψεκασα ακριβως οπως και τις προηγουμενες φορες...:/
Η συσκευασία του φαρμάκου ήταν των 60ml;
Μήπως υπάρχει στο χώρο κάποια άλλη πηγή ψείρας. Άλλα πτηνά ή ζώα;
 
Ειναι απο το μπουκαλι το μεγαλο το elector PSP..
Οχι δν υπαρχουν αλλα ζωα
Έχεις αγοράσει την μεγάλη συσκευασία που λες ή πήρες χύμα από αυτήν κάποια ml;
 
Πηρα χυμα αλλα την ρβαλα απο το μπουκαλι μπροστα μου
[automerge]1575230391[/automerge]
Εβαλαν*
 
Καταλαβαίνεις φυσικά πως από την στιγμή που πήρες χύμα προϊόν ότι και να ρωτάς και ότι και να σου πούμε δεν έχει καμιά σημασία...
 
Ρωταω γιατι δν υπαρχει περιπτωση νοθειας. Γιαυτο ρωτησα
[automerge]1575231263[/automerge]
Μηπως δν ειναι αυυο το ιδιο elector η αν αλλαξαν κατι στην περιεκτικοτητα του
 
Ούτε καν αξιόπιστη δεν μπορεί να θεωρηθεί η μαρτυρία σου για μη αποτελεσματική εφαρμογή του συγκεκριμένου σκευάσματος...
 
Back
Top