Ασθένειες Πολλά ούρα σε καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Το καναρινακι μου τις τελευταίες μέρες έχει πολλά ουρα ξέρω ότι τα ουρα είναι ένα με τις κουτσουλιές αλλά τα ουρα εδώ υπερέχουν κατά πολύ. Κάθε μέρα του αλλάζω το χαρτί που έχω στον πάτο του κλουβιού και είναι όλο μούσκεμα. Τρώει σχεδόν όπως πάντα ίσως λίγο λιγότερο του έχω κόψει λαχανικά κ φρούτα και κάποιες φορές είναι λίγο φουσκωμένο. Ούτε μπανιέρα του βάζω αυτές τις μέρες. Στο νερό του βάζω λίγο ultra levure κ λίγο ηλεκτρολύτες τι άλλο βρε παιδιά μπορώ να κάνω;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@lina Πες μας αν έχει αρχίσει να πίνει πολύ νερό (να είναι προφανής δηλαδή η αλλαγή στη στάθμη της ποτίστρας σε σχέση με το σύνηθες) και σε τι δόση δίνεις το ultra levure.
Κι επίσης βγάλε προς το παρόν και σουπιοκόκκαλο/γκριτ ή ό,τι έχεις για ασβέστιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@patrickios βασικά συγνώμη που καθηστερησα να απαντήσω αλλά δεν είχα Internet. Λοιπόν ναι πίνει πολύ περισσότερο νερό από πριν. Να βγάλω το σουπιοκοκκαλο; το ultra levure 50mg 1 caps σε 1 λίτρο νερό
 
@patrickios βασικά συγνώμη που καθηστερησα να απαντήσω αλλά δεν είχα Internet. Λοιπόν ναι πίνει πολύ περισσότερο νερό από πριν. Να βγάλω το σουπιοκοκκαλο; το ultra levure 50mg 1 caps σε 1 λίτρο νερό

Το σουπιοκόκκαλο καλύτερα βγάλ'το γιατί δεν ξέρουμε αν το πρόβλημα σχετίζεται με κάποιο θεματάκι στο ουροποιητικό, οπότε καλύτερα να μην δίνεις επιπλέον άλατα κτλ

Αν σε όλο αυτό που περιέγραψες δεν υπήρχε το φούσκωμα (δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς λίγο και κάποιες φορές) θα λέγαμε με σχετική ασφάλεια πώς δεν κινδυνεύει άμεσα κι ότι έχουμε όσο χρόνο θέλουμε να κάνουμε κάποιες αλλαγές. Είναι κάτι που το έχω συναντήσει αρκετές φορές σε φίλους και είχα κι εγώ πιο παλιά ένα θηλυκό με κάτι παρόμοιο.

Εννοείται πως το σωστό είναι να το δει γιατρός ή να στείλεις κουτσουλιά κτλ (btw ανέβασε καμία φώτο να δούμε τις κουτσουλιές), απλά αν είναι κάτι από αυτά τα 2-3 που έχω κατά νου ως πιο πιθανά, δύσκολα θα σου πει κάποιος ότι 100% εκεί οφείλεται. Άσε που μπορεί να είναι και συνδυασμός πραγμάτων.

Πες μας λίγο παραπάνω για το φούσκωμα και τσέκαρέ το αν είναι αδύνατο. Να σιγουρευτούμε όσο γίνεται ότι δεν είναι επείγον.

Αν υπάρχει κάποιος πτηνίατρος που εμπιστεύεσαι συζήτησέ το μαζί του ή ας το δει αν γίνεται.
Εγώ μπορώ να σου στείλω ενα pm αν θέλεις με 2-3 πράγματα να έχεις κατά νου και σε συνδυασμό με αυτά που θα σου πει και ο γιατρός κινείσαι ανάλογα.
 
Έχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν τα καταφέρνω κάτι δεν κάνω σωστά. Όσο για το φούσκωμα π.χ τώρα που το έχω απέναντι μου για κάνα 10λεπτο καθόταν φουσκωμένο όπως το βράδυ που κοιμάται και τώρα φτιάχνει τα φτερακια του. Είμαι σίγουρη πως πολύ θα ήθελε να του βάλω την μπανιέρα του αλλά φοβάμαι μην του κάνω κακό
 
Εγώ μπορώ να σου στείλω ενα pm αν θέλεις με 2-3 πράγματα να έχεις κατά νου
@patrickios , Πατρίκιε, δεν θα ήταν καλύτερα να τα κοινοποιούσες και μέσα στο θέμα, ώστε να τα έχουμε κι εμείς υπόψη μας;
 
@patrickios , Πατρίκιε, δεν θα ήταν καλύτερα να τα κοινοποιούσες και μέσα στο θέμα, ώστε να τα έχουμε κι εμείς υπόψη μας;

Ναι σαφώς, δεν τίθεται θέμα ''κρυφών'' γνώσεων και θεραπειών. Το μόνο που σκέφτομαι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αν θα πρέπει να αναφερθούν φάρμακα και δόσεις γιατί δεν ξέρω πως θα το φιλτράρει και θα το ερμηνεύσει ένας μελλοντικός αναγνώστης. Μην δώσει κανένας δηλαδή από μόνος του ό,τι να'ναι επειδή του φαίνεται ότι έχει κάτι παρόμοιο το πτηνό του. Κι ενημέρωσα και τον Σταύρο σχετικά με αυτό.

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να τα γράψω μαζεμένα αφού γίνουν πρώτα αυτά που είπα στη lina και μετά να τα συζητήσουμε.

Εννοείται πως μπορεί όποιος θέλει να γράψει τη δική του άποψη και να προτείνει αυτό που θεωρεί καλύτερο. Κι εγώ μια εκτίμηση έκανα, δε διεκδικώ το αλάθητο!
 
Βλέποντας σήμερα τις κουτσουλιές, πιστεύω ότι πρέπει να το δει γιατρός που να έχει τη δυνατότητα να κάνει εργαστηριακές εξετάσεις στο πουλάκι. Υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου Εύα; Εμένα πηγαίνει σε δύο τρία πράγματα το μυαλό μου αλλά φοβάμαι ότι αν γίνει λάθος δεν θα τα καταφέρει.

Διακρίνω επίσης κόκκινο χρωματισμό στις κουτσουλιές και εύχομαι να μην είναι αίμα αλλά χρώμα από την τροφή του, καθώς βλέπω κάποια πολύχρωμα υπολείμματα από το μείγμα σπόρων στο χαρτί.
 
@Stavros μόνο κτηνίατρος υπάρχει εδώ που είχα πάει τότε την Λίνα με την δυστοκια αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κάνει κάτι τώρα με το καναρινακι μου. Κ μέχρι να στείλω δείγμα στην Κομοτηνή φοβάμαι μην καθηστερησω πολύ
 
Back
Top