Ασθένειες Πολύ αίμα στο πόδι καναρινιού

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Εχτες που γυρισα από την δουλειά είδα σε ένα θηλυκό καναρινάκι αίματα στον χώρο του, είχε βγάλει το νύχι του από το πισω δάκτυλακι, δεν έχει φύγει αλλά κουνιετε παρά πολύ ( όταν κουνάει κάνει και αιμοραγία). Θα πρέπει να βγει το νύχι, να αφαιρεθεί; Ή πρέπει να γεινει προσπαθεια για να επουλώσει οπός είναι;
 
Περιγράφεις ένα πολύ κακό κάταγμα;
Είναι κάτι που αφορά μόνο το νύχι;
Γιατί δεν ανεβάζεις μια δυο φωτογραφίες... Θα λάβεις πιο καλή βοήθεια έτσι.
 
Ακόμα αιμορραγεί; Πάρε αμπούλα αδρεναλίνης από το φαρμακείο και ταμπονάρισε το σημείο που αιμορραγεί ή βάλε του κορν φλάουρ ώστε να σταματήσεις το αίμα.
 
Έχουμε σταματήσει την αιμορραγία (πίνουμε πορτοκαλάδα για βοήθεια), με το νύχι τι πρέπει να κανουμε; Θα βάλω φωτό..
 

Συνημμένα

  • rsz_img_2365.webp
    rsz_img_2365.webp
    18,7 KB · Προβολές: 91
  • rsz_img_2362.webp
    rsz_img_2362.webp
    18 KB · Προβολές: 98
Γιάννη πως πάει το καναρινακι; Σταμάτησε η αιμορραγία; Μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο με ένα καναρίνι που πιάστηκε το δάχτυλο του στην ταΐστρα και είχε σφηνωσει. Αιμορραγουσε λίγο πάνω από το νύχι και σε λίγο καιρό έθρεψε μόνο του. Περαστικά σας.
 
Θα πρέπει να βγει το νύχι, να αφαιρεθεί; Ή πρέπει να γεινει προσπαθεια για να επουλώσει οπός είναι;

Στη θέση σου θα το άφηνα να επουλωθεί μόνο του σε συνδυασμό με betadin και πολύ καλή καθαριότητα στο χώρο του.
 
Πολλές φορές στις αιμορραγίες βοηθάει και το pulvo! Νομίζω κι γω πως με betadine, καθαριότητα και ίσως βιταμίνες στο νεράκι σε λίγες μέρες θα είναι περδίκι! Περαστικά σας!
 
Εγω αν εχω τετοιο θεμα εχω αιμοστατικο spray και ολα λυνονται ωσον αφορα την αιμοραγια
 
... Τα πάμε μια χαρα, ο προβληματισμός μου ήταν αν έπρεπε να βγάλω εντελώς το νύχι αφού κρεμόταν από μια πετσουλα μόνο.
 
Το betadine την κρέμα πρέπει να βάλεις σε τέτοια περίπτωση ή απλό?
 
, δεν χρησιμοποιησα την κρέμα, το υγρό του εβαζα και το κραταγα λίγο μέχρι να στεγνώσει
 
Back
Top