Φροντίδα Πολύ βρώμικα πόδια budgie από ακαθαρσίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasath
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προσωπικά το έχασα λιγο εκεί που έγραψες οτι μετέφερες τα μικρά σε άλλο κλουβι γιατι πήγαν οι γονεις σε 2η γέννα... Και πως τρεφόταν τα μωρά μονα τους(αφού μάλλον δεν είχαν απογαλακτηστει);
Επίσης κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγής δε προχωράμε σε αλλαγες... Οπως είπες οτι θα πάρεις μεγαλύτερο κλουβι και θα τα μεταφέρεις όλα εκει(μικρά, φωλια, αυγα και γονεις).Αυτό σίγουρα θα φέρει αναστατωση και επειδη θα χάσουν την ασφάλεια που έχουν τωρα στις παρουσες συνθήκες... Μπορει να εγκαταλέιψουν φωλια και αυγα.

Τωρα για τις κουτσουλιες... Ελέγχουμε συχνα τη φωλια και τη πορεία των μωρών, οπου και καθαρίζουμε τα δαχτυλάκια τους από τις ακαθαρσίες για να μη φτάσουν σε τέτοιο σημειο. Επίσης δε μετραμε μέρες για να αλλάξουμε το υπόστωμα της φωλιας και να αφαιρέσουμε τις ακαθαρσίες... Μολίς δουμε οτι υπάρχει υγρασια και αρκετες κουτσουλιες στο πάτο και τα τοιχωμα της φωλιας το αλλάζουμε. Καποιοι γονεις ταίζουμε με πιο ρευστο χυλό τα μωρά τους ή αν δίνεις φρουτα λαχανικά έχουν ως αποτελεσμα πιο υγρες κουτσουλιές και στα μωρα...
Τωρα για να φυγουν αυτά τα "βαρυδια"από τα ποδαράκια του μικρου θα πρέπει να ακινητοποιήσεις στη χουφτα σου το πουλάκι και να μείνουν εκτος μόνα τα ποδαράκια του οπου και αυτα και μόνο θα μουλιασεις σε νερο για να μαλακώσουν να φύγουν. Δε θέλω να κάνω εικονα το πουλάκι να παλευει στο νιπτήρα, ακόμα και με λίγο νερό... Με κίνδυνο και να πνίγει.
Πρέπει να φυγουν άμεσα για να μη δημιουργήσουν πρόβλημα στα δαχτυλάκια του μικρου και για να μη ταλαιπωρείται...
 
Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να με βοηθήσει ο κτηνίατρος;
Καλά θα ήταν να τον ρωτούσες πρώτα. Στο μέρος που ζω υπάρχει μόνο ένας κτηνίατρος και ο άνθρωπος με εντιμότητα μού είπε ότι δεν ειδικεύεται με τα πτηνά. Μπορεί να είναι παρόμοια και η περίπτωσή σου.
 
Καλημέρα σε όλους!
Λοιπόν, σήμερα δεν πήγα πουθενά προκειμένου να κάνω την επέμβαση :)
Η κατάσταση προχωράει απίστευτα καλά: το πιο μεγάλο απο όλα τα μπαλάκια έφυγε, και μαζί και ένα μικρό!
Εβαλα νερό σε ένα πλαστικό φαγητού με πολύ λίγο σαπούνι και ελάχιστο μηλόξυδο και τον έβαλα μέσα. Είναι αρκετά ψηλό και έτσι δεν μπορούσε να βγεί εύκολα έξω, παρότι τα κατάφερε 2 φορές. Επειδή ακουμπούσε η κοιλίτσα του στο νερό και δεν το έχει συνηθίσει ήταν πολύ αναστατωμένος πάλι, και με έπιανε η καρδια΄μου να τον βλέπω έτσι αγχωμένο. Γι αυτό δεν κατάφερα να τον αφήσω 10 λεπτά όπως προτείνατε αλλά στα 4-5 τον έβγαλα τελικά. Είχαν όμως ήδη βγει τα 2 όπως είπα πιο πριν. Μάλιστα, ανέβαινε σαν τρελλός στο χέρι μου για να βγει έξω! Τη φορά που τον έβγαλα λοιπόν είχα βάλει στο χέρι μου χαρτι κουζίνας για να τον σκουπίσω έστω λίγο μήπως και νοιώσει πιο γρήγορα καλά όταν στεγνώσει, και εκεί, στο χαρτί μέσα βγήκε και ένα τρίτο μπαλάκι!

Το ένα του πόδι τώρα είναι καθαρό και δεν δείχνει σημάδια προβλήματος. Θα το ξαναεξετάσω αργότερα όμως. Στο άλλο μένουν 2 μικρά πλέον, που ελπίζω να βγούν την επόμενη φορά, το απόγευμα πιθανόν!

Προσωπικά το έχασα λιγο εκεί που έγραψες οτι μετέφερες τα μικρά σε άλλο κλουβι γιατι πήγαν οι γονεις σε 2η γέννα... Και πως τρεφόταν τα μωρά μονα τους(αφού μάλλον δεν είχαν απογαλακτηστει);

Βαγγέλη, λυπάμαι που δεν τα έγραψα όλα αναλυτικά, αλλά φοβόμουν να μην κουράσω. Τα μωρά ήταν ήδη 45+ ημερών και κατέβαιναν απο τη φωλιά μόνα τους να φάνε μα ξανανεβαίνανε! Το μικρό (με το πρόβλημα) δυσκολευόταν λίγο τις πρώτες μέρες αλλά βλέποντας το άλλο τα κατάφερνε μια χαρά. Τους είχα βάλει τροφή σε ένα καπάκι μπουκαλιού απο όπου και τρώγανε, και έτσι οι γονείς αρνιόντουσαν να τα ταίσουν, παροτι η μαμά τα τάιζε καμμιά φορά στη φωλιά. Είχα κατεβάσει και το νερό χαμηλά όπου σιγουρεύτηκα πως πηγαίνουν και πίνουν, δαγκώνοντας το στόμιο στην αρχή, και πινοντας κανονικά αργότερα. Αυτό κράτησε πάνω απο 10 μέρες πριν αποφασίσω να τα βγάλω όπως μου είπε ο Νίκος απο το Pet shop για να μη σπάσουν τα αυγά στη φωλιά. Σήμερα είναι ήδη 67 και 65 ημερών.

Επίσης κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγής δε προχωράμε σε αλλαγες... Οπως είπες οτι θα πάρεις μεγαλύτερο κλουβι και θα τα μεταφέρεις όλα εκει(μικρά, φωλια, αυγα και γονεις).Αυτό σίγουρα θα φέρει αναστατωση και επειδη θα χάσουν την ασφάλεια που έχουν τωρα στις παρουσες συνθήκες... Μπορει να εγκαταλέιψουν φωλια και αυγα.

Εννοείται! Το καινούργιο κλουβι θα μου το φέρει τέλος της ερχόμενης εβδομάδας μου είπε. Τότε θα μπουν μέσα τα μικρά, και να πω την αλήθεια δεν βλέπω την ώρα γιατί τώρα είναι σε πολύ μικρό κλουβάκι, και σίγουρα τους κακοφαίνεται απο το μεγαλύτερο στο οποίο ήταν πιο πριν. Τα υπόλοιπα θα μεταφερθούν μόνο όταν απογαλακτιστούν τα νέα μωρά, στις 35 μέρες περίπου απο όταν βγει το τελευταίο. Εννοείται πως δεν κάνω αλλαγές τώρα στο μεγάλο κλουβί, δεν το βγάζω καν στο μπαλκόνι για καθαρισμό. Μόνο με μια οδοντοβουρτσα το καθαρίζω τοπικά, και πλέον αλλάζω και καθαρίζω και τον πάτο (όσο ήταν εκεί και τα μικρά είχα βάλει χαρτί κάτω για να μπορούν να στέκονται τα μικρά αφού δεν μπορούσαν να σταθούν στα λεπτά καγκελα που έχει ο πάτος του κλουβιού.

Οσον αφορά όσα λες για την καθαριότητα της φωλιάς, έχεις δίκιο προφανώς, αλλά μου είχαν πει να ΜΗΝ τολμήσω να την πειράξω! Επίσης, το άνοιγμα που έχει απο επάνω, ανοίγει μόνο την μισή επιφάνεια και με δυσκολία χωράει το χέρι μου για να πιάσω τα μικρά. Τώρα που το λες θα το έχω το νου μου. Μια και το ανέφερες, τώρα που δεν έχουν εκκολαφθεί ακόμα τα αυγά, να τολμήσω να καθαρίσω την φωλιά ή υπάρχει κίνδυνος; Το θηλυκό όμως φοβάμαι ότι θα τρελλαθεί...

Θα επανέλθω αργότερα το απόγευμα με νεώτερα...

ΥΓ
Off Topic alert..🙃

ΕΜΠ Τάσο;
Οχι, σε πανεπιστήμιο στο Λονδίνο, και σε κολλέγια στην Αθήνα! Κάποτε το e-mail που ζητούσα να μου στέλνουν τις εργασίες τους ακουγόταν διαβολικό και με λοξοκοίταγαν!

Ευχαριστώ και πάλι!
 
Μπράβο. Μα ποσά είχε το καημενο; Καλύτερα να μην βραχει το απόγευμα ή το βράδυ για να μην κρυώσει. Αφού έφυγαν τα μεγαλύτερα, συνεχίζετε πάλι αύριο το πρωί.
Η φωλιά δεν νομίζω να χρειάζεται καθάρισμα τώρα αφού συνήθως το ζευγάρι δεν λερώνει μέσα.
 
Πολύ χαίρομαι για την αίσια έκβαση! Άντε να καθαρίσει εντελώς και το άλλο ποδαράκι να ησυχάσουν. Υπομονή, επιμονή και ηρεμία και όλα γίνονται.
Ειδικά εσένα Ελένη σε ευχαριστώ πολύ που βρήκες την περίπτωση του Αυστραλού!

Μπράβο. Μα ποσά είχε το καημενο; Καλύτερα να μην βραχει το απόγευμα ή το βράδυ για να μην κρυώσει. Αφού έφυγαν τα μεγαλύτερα, συνεχίζετε πάλι αύριο το πρωί.
Η φωλιά δεν νομίζω να χρειάζεται καθάρισμα τώρα αφού συνήθως το ζευγάρι δεν λερώνει μέσα.
Κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι. Ταλαιπωρήθηκε πολύ. Από την άλλη φοβάμαι μήπως αύριο που θα είναι νέα μέρα νομίσει πως κάθε μέρα το πρωί έχει "βασανιστήρια" και αποξενωθεί ενώ έχουμε χτίσει πολύ καλή σχέση. Αλλά θεωρώ πως η υγεία προέχει και θα το κάνω αύριο πάλι. Το απόγευμα θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό τα ποδαράκαι του να σας στείλω. Είχε πολλές μπάλες, 5 ή 6 μου φαίνεται.

Οσο για τη φωλιά, είναι ήδη λερωμένη, γιατί τα μικρά μπαινοβγαίναν μέσα, και ο Δίας μάλιστα κοιμόταν μέσα μέχρι που τα πήγα στο άλλο κλουβάκι. Αυτό φοβάμαι. Τι προτείνετε λοιπόν;
 
Εάν είναι ήδη λερωμένη θα την καθάριζα. Αλλά εξαρτάται και από τα πουλιά. Πόσο δεκτικά είναι σε δικές σας παρεμβάσεις αυτή την περίοδο. Αυτό που έκανα εγώ τότε, επειδή η φωλιά θέλει και πλύσιμο για να καθαρίσει καλά, ηταν να έχω και μια δεύτερη έτοιμη, να μεταφέρω τα μικρά εκεί και μετά με την ησυχία μου να πλύνω την πρώτη και να την έχω έτοιμη αν ξαναχρειαστει. Τα πουλιά μου όμως ήταν εξοικειωμένα και δεν λογάριαζαν ούτε αλλαγή φωλιάς ούτε τίποτα.
 
Χαίρομαι για την εξέλιξη Τάσο και σε ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες σχετικά!
Καλό είναι πριν κανείς ότι είναι να κάνεις με τα πουλάκια να ζητάς την γνώμη των μελών μας (όπως και σοφά ήδη έπραξες!)
Στην κοινότητα μας υπάρχουν μέλη με πολύ μεγάλη γνώση και εμπειρία που είναι πάντα πρόθυμα να βοηθήσουν!

Κάποτε το e-mail που ζητούσα να μου στέλνουν τις εργασίες τους ακουγόταν διαβολικό και με λοξοκοίταγαν!
Δεν θα το πλατιάσω εδώ από σεβασμό στους υπόλοιπους φίλους. Θα σου στείλω όμως ένα μήνυμα γιατί νομίζω πως ο κόσμος είναι.. Μικρός.. Πολύ μικρός 🙂
 
Εάν είναι ήδη λερωμένη θα την καθάριζα. Αλλά εξαρτάται και από τα πουλιά. Πόσο δεκτικά είναι σε δικές σας παρεμβάσεις αυτή την περίοδο. Αυτό που έκανα εγώ τότε, επειδή η φωλιά θέλει και πλύσιμο για να καθαρίσει καλά, ηταν να έχω και μια δεύτερη έτοιμη, να μεταφέρω τα μικρά εκεί και μετά με την ησυχία μου να πλύνω την πρώτη και να την έχω έτοιμη αν ξαναχρειαστει. Τα πουλιά μου όμως ήταν εξοικειωμένα και δεν λογάριαζαν ούτε αλλαγή φωλιάς ούτε τίποτα.
Χμμμ Ωραία ιδέα! Μια 2η φωλιά! Σαν το αυγό του Κολόμβου! Υπάρχει φόβος να καταλαβει την αλλαγή η Μάγια και να αντιδράσει; Γιατί την καθαρίζουμε καλά με νερό και μετά υγρό Detol, και την αφήνω στον ήλιο να στεγνώσει αρκετή ώρα. Εάν όχι αυτό θα κάνω. 5 ευρώ έχει, τι στο καλό!

Δεν θα το πλατιάσω εδώ από σεβασμό στους υπόλοιπους φίλους. Θα σου στείλω όμως ένα μήνυμα γιατί νομίζω πως ο κόσμος είναι.. Μικρός.. Πολύ μικρός 🙂
Αναμένω 😉
 
Δεν ξέρω αν υπάρχει η πιθανότητα να το καταλάβει. Ας μας πουν καλύτερα πιο έμπειρα μελη. Εγώ βασισμένη στην εμπειρία μου από δύο ζευγαράκια μόνο μιλάω. Πάντως στο καθάρισμα, είτε τώρα που έχουν αυγά είτε μετά με τα μωρά, είναι πάρα πολλές οι ώρες μέχρι να στεγνώσει. Και στις πέντε ώρες πάλι δεν θα έχει στεγνώσει εντελώς. Οπότε τη νέα φωλια τη θεωρώ πιο ασφαλή λύση. Αλλά ας περιμένουμε να δούμε τι θα πουν και οι υπόλοιποι.
 
Ξέχασα να σας τα συστήσω:
Μπαμπάς (το 1ο που είχαμε): Τζάνγκο
Μαμά: Μάγια
1ο παιδάκι (το κίτρινο): Λέιλα αν είναι θηλυκό, Σκρατς αν είναι αρσενικό
2ο παιδάκι (με το πρόβλημα): Δίας

Τα ονόματα τα έδωσε ο Ορφέας φυσικά που τα λατρεύει!

Ειδικα΄το πρώτο παιδάκι πιστεύω πως είναι θηλυκό. Είναι "τσαούσα", έχει δεσποτική συμπεριφορά, ακριβώς όπως η μάνα της (το τι έχει κάνει η Μάγια στον Τζάνγκο από όταν την φέραμε για ταίρι του δεν λέγεται! Το τι τράβηξε ο καημένος... Αλλά ευτυχώς αγαπηθήκανε! Και ο χαλινός της καφετίζει, αν και είναι νωρίς ακόμα.

Ο Δίας πρέπει να είναι αρσενικό. Πιο ήπιος, με μωβ χαλινό, αντέχει καταστάσεις πιο υπομονετικά απ' όσο έχω δει, και πιο φοβιτσιάρης. Τώρα τα γνωρίζετε!

Περιμένω γνώμες για τον καθαρισμό της φωλιάς όσο ακόμα είναι αυγά μέσα...
[automerge]1568900262[/automerge]
Κάτι ακόμα: η μαμά Μάγια φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη τελευταία. το φτέρωμά της κάτω απο το ράμφος της στην κοιλιά έχει χάσει το καθαρό χρώμα του, το ράμφος της είναι άσπρο, γενικά η όψη της είναι λίγο ανησυχητική. Για το ράμφος της μου είπαν πως είναι έτσι επειδή είναι ακόμα "πυρωμένη". Αλλά ανησυχώ. Επίσης είναι πολύ εκνευρισμένη, δεν δέχεται πολλά απο τον Τζάνκο ο οποίος την κυνηγάει συνέχεια για ζευγάρωμα ή για τάισμα, αλλά αυτή τον διώχνει άσχημα εκτός απο όταν κάθεται να δεχτεί τροφή. Ισως είναι φυσικό μετά την ταλαιπωρία απο τις 2 γέννες. Ελπίζω να αντέξει και να ηρεμήσει σε κανα μήνα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάτι ακόμα: η μαμά Μάγια φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη τελευταία. το φτέρωμά της κάτω απο το ράμφος της στην κοιλιά έχει χάσει το καθαρό χρώμα του, το ράμφος της είναι άσπρο, γενικά η όψη της είναι λίγο ανησυχητική. Για το ράμφος της μου είπαν πως είναι έτσι επειδή είναι ακόμα "πυρωμένη". Αλλά ανησυχώ. Επίσης είναι πολύ εκνευρισμένη, δεν δέχεται πολλά απο τον Τζάνκο ο οποίος την κυνηγάει συνέχεια για ζευγάρωμα ή για τάισμα, αλλά αυτή τον διώχνει άσχημα εκτός απο όταν κάθεται να δεχτεί τροφή. Ισως είναι φυσικό μετά την ταλαιπωρία απο τις 2 γέννες. Ελπίζω να αντέξει και να ηρεμήσει σε κανα μήνα...
Στη θέση σου θα χώριζα το ζευγάρι...Ιδανική περίπτωση μια ζευγαρώστρα (με χώρισμα) ώστε να μπορεί ο αρσενικός να την ταΐζει όποτε θέλει (χωρίς να την ενοχλεί), θα έλυνε το πρόβλημα ενός άσχημου μελλοντικού τραυματισμού, αλλά και της ταλαιπωρίας του θηλυκού...
Να χαίρεστε όλη την οικογένεια!
 
Στη θέση σου θα χώριζα το ζευγάρι...Ιδανική περίπτωση μια ζευγαρώστρα (με χώρισμα) ώστε να μπορεί ο αρσενικός να την ταΐζει όποτε θέλει (χωρίς να την ενοχλεί), θα έλυνε το πρόβλημα ενός άσχημου μελλοντικού τραυματισμού, αλλά και της ταλαιπωρίας του θηλυκού...
Να χαίρεστε όλη την οικογένεια!
Να τα χωρίσω τώρα; Που η Μάγια εκκολάπτει τα αυγά της; Δεν είναι ρίσκο;
Οταν λες μελλοντικό τραυματισμό τι εννοείς; Υπάρχει περίπτωση το ένα να τραυματίσει το άλλο; Εχω διαβάσει σχετικές ιστορίες αλλά δυσκολευόμουν να το πιστέψω! Θηλυκό σκότωσε το αρσενικό και το αντίθετο! Υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;
 
Είμαι ενθουσιασμένος! Εφυγαν όλες οι μπαλίτσες από τα ποδαράκια του! Πήγα να το πάρω να το βγάλω στον καναπέ που του αρέσει να κάθεται για να ξεχαστεί και λίγο και είδα ότι δεν υπήρχε τίποτα επάνω! Προφανώς βγήκαν στην προσπάθειά του να σκαρφαλώσει...

Καμμιά φορά το μόνο που χρειάζεται κανείς είναι λίγη υποστήριξη για να κάνει το αυτονόητο 😉 Σας ευχαριστώ τόσο για αυτό!
Απο τη χαρά μου έβγαλα και την Λέιλα έξω 2η φορά. Το αποφεύγω γιατί πετάει και καθώς δεν είναι σίγουρο το πέταγμά της ακόμα κινδυνεύει, και επειδή με φοβάται πιο πολύ απο τον Δία δεν ανεβαίνει εύκολα στο χέρι μου. Τελικά βγήκε και έκατσε με τον Δία, φάγανε στον καναπέ, και μετά απο ένα σύντομο πέταγμα ήρθε στο χέρι μου! Ευτυχία!

ΥΓ. Παραθέτω φωτό με τα πόδια του Δία καθαρά και τα 2 τους να τρώνε στον καναπέ!

ΥΓ. IMG_20190919_175622.webpIMG_20190919_180313.webp
 
Σήμερα δε φάγανε ψωμί και μαρούλι με τρομερή όρεξη, Μαθαίνουν πολύ γρήγορα!
Επίσης, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά όταν τα γύρισα στο κλουβό προσπαθούσαν να ανοίξοθν την πόρτα του κλουβιού!
[automerge]1568913486[/automerge]
Φωτογραφία των γονιών ανέβηκε στο προηγούμενο μήνυμα με την παρουσίασή τους και δεν την βλέπω εγώ;
Ναι, είχα ανεβάσει φωτό στο 1ο μου μνμ, θα κανανεβάσω αύριο, παρότι η Μάγια είναι σχεδόν πάντα μέσα στη φωλιά
[automerge]1568913581[/automerge]
Ενα θέμα ακόμα. Ο Δίας ήταν και παραμένει αρκετά πιο μικρόσωμος από την Λέιλα (το γκρζογάλαζο απο το κίτρινο). Συμβαίνει αυτό; Οφείλεται στο ότι βγήκε 2ος, τράφηκε λιγώτερο, γονιδιακά, ή κάτι άλλο;
 
Back
Top