Φροντίδα Πολύ βρώμικα πόδια budgie από ακαθαρσίες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tasath
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ ευχαριστώ Ζακ... Αρα όλα τέλεια προς το παρόν στην οικογένειά τους. Σε αναμονή των νέων μελών...
[automerge]1568916302[/automerge]
Πήγα να τα σκεπάσω για ύπνο και τα βρήκα έτσι: Η Λέιλα ακούμπησε το κεφάλι της πάνω στον Δία και κοιμόντουσαν!
Πρώτη φορά ανεβαίνει στο κλαδί να κοιμηθεί ο Δίας! Τώρα που έχει τα δάχτυλά του ελεύθερα να γαντζώνονται...
Ευτυχία και πάλι!
 

Συνημμένα

  • IMG_20190919_210002.webp
    IMG_20190919_210002.webp
    117,5 KB · Προβολές: 33
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι όντως ψωμί! Ξεραίνεται εύκολα μετά απο λίγη ώρα εκτεθειμένο, αλλά τους αρέσει προφανώς επειδή τροχίζουν έτσι και τα ράμφη τους.

Είχα διαβάσει σε ένα ξένο φορουμ ότι αφενός δεν δίνουμε ψωμί, κυρίως λόγω της περιεκτικότητας σε αλεύρι και ζάχαρη, αφετέρου όμως αν είναι ολικής δεν κάνει τόσο κακό. Το άλλο αρνητικό είναι ότι είναι φτωχό σε συστατικά και θρεπτικές ουσίες και έτσι γεμιζουν το στομάχι τους χωρίς να ωφελούνται ιδιαίτερα.

Είχε όμως συνταγή για ψωμί για budgies την οποία και ακολουθώ. Κάνω πολλών ειδών ψωμιά έτσι κι αλλοιώς, πάντα με αλεύρι ολικής και μάλιστα συχνά δίκοκκο ή τρίκοκκο (ντινκελ), και αυτή είναι απο τις πιο απλές ομολογώ. Προσθέτω όμως μέσα σποράκια, ή τριμμένους ξηρούς καρπούς, και γίνεται ανάρπαστο!
 
Αν ειναι handmade κανενα θεμα εφοσον δεν χρησιμοποιεις αλεύρι που φουσκωνει μονο του και δεν προσθετεις ζαχαρη και αλατι!

Να εισαι προσεκτικος μην τα παχυνεις 😛 γιατι εχουν τετπια ταση τα budgie!
 
Τα μικρά τρώνε σαν κύριοι καθώς και η μαμά. Ο Τζάνγκο όμως (ο πατέρας) κόβει ένα κομμάτι και πετάει 3 γύρω του! Σαν αρτοποιείο μοιάζουμε μετά απο λίγο.

Η τροφή που τους δίνω είναι η κλασσική εμπλουτισμένη παπαγαλίνη, αυγό και αυγοτροφή κατά τη περίοδο της αναπαραγωγής, σαλατικά όπως μαρούλι, μπρόκολο, σπανάκι κλπ, αγγούρι, φρούτα (μήλα κυρίως, καρπούζι αχλάδι κλπ) ειδικό πρόσθετο τροφής (παντζάρι, μπρόκολο) και αρκετά συχνά ψωμί
[automerge]1568920004[/automerge]
Αν ειναι handmade κανενα θεμα εφοσον δεν χρησιμοποιεις αλεύρι που φουσκωνει μονο του και δεν προσθετεις ζαχαρη και αλατι!

Να εισαι προσεκτικος μην τα παχυνεις 😛 γιατι εχουν τετπια ταση τα budgie!

Φτιάχνω δική μου ζύμη απο τα προηγούμενα ψωμιά 😉
Να παχύνουν; Μοντελάκια είναι! 😀
[automerge]1568920443[/automerge]
Τάσο, κάτω αριστερά στην φώτο τι είναι αυτό το τρίγωνο;
Σαν συκώτι μου φαίνεται άλλα μπορεί να είναι η πείνα μου που με κάνει να λιγουρεύομαι μεζέδες..🥴
Συκώτι; Ελεος Δημήτρη! Ακόμα γελάω! Βudgerigars Carnivorus!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κάνω πολλών ειδών ψωμιά έτσι κι αλλοιώς, πάντα με αλεύρι ολικής και μάλιστα συχνά δίκοκκο ή τρίκοκκο (ντινκελ), και αυτή είναι απο τις πιο απλές ομολογώ. Προσθέτω όμως μέσα σποράκια, ή τριμμένους ξηρούς καρπούς, και γίνεται ανάρπαστο!

Αφού ασχολείσαι, να σου προτείνω να τους εμπλουτίσεις το μενού!

Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους και ωμή πάστα #18
 

@Sissy ριξε μια ματια εδω σε οτι αναφορα το αλευρι που δεν εχει υποστει θερμικη κατεργασια.

Ισως μπορει να μας δωσει και ο @Φοίβος πληροφοριες μιας και ερχονται απο τον Καναδα τα νεα.
 
... Να έχω και μια δεύτερη έτοιμη,...

Μια δεύτερη ολόιδια φωλιά είναι η καλύτερη λύση όπως σου είπε κι η Ζωή. :)
Σήμερα δε φάγανε ψωμί και μαρούλι με τρομερή όρεξη, .
Να προτιμάς πιο υγιεινά τρόφιμα όπως μπρόκολο, καρότο, κόκκινες πιπεριές, μπανάνες (όχι πολύ ώριμες).
Sissy ριξε μια ματια εδω σε οτι αναφορα το αλευρι που δεν εχει υποστει θερμικη κατεργασια.

Ισως μπορει να μας δωσει και ο @Φοίβος πληροφοριες μιας και ερχονται απο τον Καναδα τα νεα.
Δημήτρη η ιστοσελίδα είναι απο την κρατική υπηρεσία του Καναδά οπότε δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης. Οι συσκευασίες με άλευρα εδώ γράφουν όλες να μην καταναλώνονται ωμά.

Φωτο απο τη συσκευασία στο ντουλάπι.
 

Συνημμένα

  • IMG_6029.webp
    IMG_6029.webp
    346,6 KB · Προβολές: 9
Δημήτρη η ιστοσελίδα είναι απο την κρατική υπηρεσία του Καναδά οπότε δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης. Οι συσκευασίες με άλευρα εδώ γράφουν όλες να μην καταναλώνονται ωμά.

Φωτο απο τη συσκευασία στο ντουλάπι.


Αντωνης 😛

Eυχαριστω Ανεστη!
 
Το ότι τα μικρά μπάντζι (και ίσως στο μέλλον και τα ενήλικα) ασχολούνται με το πορτάκι του κλουβιού, είναι κακό σημάδι. Μπορεί να δραπετεύσουν με άλλα λόγια και εσείς να έχετε ένα ανοιχτό παράθυρο. Αν θέλεις διάβασε το ακόλουθο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Έξυπνες-λύσεις-πατέντες-για-κλουβιά-κι-εξοπλισμό.27112/page-2#post-364899,
εκεί θα βρεις απλές λύσεις
 
Αφού ασχολείσαι, να σου προτείνω να τους εμπλουτίσεις το μενού!

Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους και ωμή πάστα #18
Με συγχωρείς, ίσως έπεσα σε λάθος σελίδα. Γιατί αυτό είναι κεικ για μένα! 😛
Ωχχχ Μου άνοιξες μέτωπο τώρα! Και μ' αρέσει να παίζω με τα υλικά στην κουζίνα. Είμαι σίγουρος πως αρχιζει νέα εποχή για τα αγαπημένα μου! Θα σε ενημερώσω Σισσυ! 1000 ευχαριστώ και μπράβο σου!

Μια δεύτερη ολόιδια φωλιά είναι η καλύτερη λύση όπως σου είπε κι η Ζωή. :)
Αφού το επιβεβαιώνεις κι εσύ θα πάω σήμερα κιολας. Βολεύει πολύ σαν λύση

Να προτιμάς πιο υγιεινά τρόφιμα όπως μπρόκολο, καρότο, κόκκινες πιπεριές, μπανάνες (όχι πολύ ώριμες)
Την μπανάνα δεν την έχουν φάει. Μπρόκολο τους δίνω. Καρότο κλπ θα δοκιμάσω. Να τους τα βάζω ολόκληρα κρεμασμένα Φοίβο, ή κομμένα στο δοχείο φαγητού;

Το ότι τα μικρά μπάντζι (και ίσως στο μέλλον και τα ενήλικα) ασχολούνται με το πορτάκι του κλουβιού, είναι κακό σημάδι. Μπορεί να δραπετεύσουν με άλλα λόγια και εσείς να έχετε ένα ανοιχτό παράθυρο. Αν θέλεις διάβασε το ακόλουθο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Έξυπνες-λύσεις-πατέντες-για-κλουβιά-κι-εξοπλισμό.27112/page-2#post-364899,
εκεί θα βρεις απλές λύσεις
Πολύ χρήσιμο, σ' ευχαριστώ!
 
Η συνταγή του κέικ λαχανικών των παπαγάλων μου

Φρέσκα ζυμαρικά για παπαγάλους και ωμή πάστα #18
Σίσσυ τι να πω; Με έχεις καταπλήξει με τις κατασκευές σου και ιδίως τη μαγειρική σου!
Το κεικ και τα μακαρόνια θα τα δοκιμάσω πάραυτα κι ας με χωρίσει η γυναίκα μου που δεν θα ασχολούμαι με τίποτα άλλο! Εχω πορωθεί! 😀

Μια ερώτηση: κάνω μείγμα απο ξηρούς καρπούς και βρώμη - λιναρόσπορο και τρώω λίγο σχεδόν καθημερινά. Φουλ Ω3 και δεκάδες βιταμίνες και άλλα στοιχεία. Κάνει για τα budgies? Οι ξηροί καρποί δλδ... Αν είναι μπορώ να τους ενσωματώσω στο ψωμί που προτείνεις.
 
Την μπανάνα δεν την έχουν φάει. Μπρόκολο τους δίνω. Καρότο κλπ θα δοκιμάσω. Να τους τα βάζω ολόκληρα κρεμασμένα Φοίβο, ή κομμένα στο δοχείο φαγητού;
Ότι δεν τρώνε από την αρχή δεν σημαίνει πως δεν θα το φάνε αργότερα αν συνεχίσεις να το προσφέρεις. Το καρότο μπορείς να δοκιμάσεις βρασμένο για να είναι μαλακό αρχικά (επίσης η διαθέσιμη προβιταμίνη Α είναι αρκετά περισσότερη στο βρασμένο) και το μπρόκολο μπορείς να το ζεματίσεις αφενώς για να μαλακώσει λίγο, αφετέρου για να διαλυθεί το οξαλικό οξύ που δεν ωφελεί. Κι ωμά να τα δώσεις βέβαια δεν θα πάθουν τίποτα. Όσο για τον τρόπο, δοκιμάζοντας θα βρεις τι και πως τους αρέσει περισσότερο.
 
Σ' ευχαριστώ πολύ Φοίβο!
[automerge]1568998661[/automerge]
Απάντηση στους ξηρούς καρπούς κανείς...;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top