Φροντίδα Ποσα καναρινια μπορει να στεγασει ενα κλουβι 50χ50χ75;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το κλουβι αυτο εχει διαστασεις 50χ50χ75
(75 μηκος)
Εχω μεσα τεσσερις θηλυκιες τωρα.
Με παιρνει να βαλω αλλες δυο;
 
Ο υπολογισμός είναι απλός. Παίρνεις τις διαστάσεις σε μέτρα και τις πολλαπλασιάζεις. Δλδ: 0,5 * 0,5 * 0,75 = 0,1875 και αυτό επί 30, δλδ: 0,1875 * 30 = 5,625. Άρα 5 καναρίνια..
Αλλά σημασία έχει ποια διάσταση είναι το ύψος και ποια το μήκος.. Το 0,75 είναι ύψος;
 
Ο υπολογισμός είναι απλός. Παίρνεις τις διαστάσεις σε μέτρα και τις πολλαπλασιάζεις. Δλδ: 0,5 * 0,5 * 0,75 = 0,1875 και αυτό επί 30, δλδ: 0,1875 * 30 = 5,625. Άρα 5 καναρίνια..
Αλλά σημασία έχει ποια διάσταση είναι το ύψος και ποια το μήκος.. Το 0,75 είναι ύψος;


Το επι τριαντα γιατι;😵

Οσο για τις διαστασεις, το 75 ειναι μηκος, το γραφω και στο πρωτο μηνυμα.. Υψος και βαθος 50:)
 
σε αυτές της διαστασεις εγω βαζω μεχρι 7 ή 8 καναρινια και είναι ανετα εκτος το μηκος που είναι 75cm το 50χ50 είναι πολύ ικανοποιητικο. στη κλουβα του μετρου βαζω 10 καναρινια αλλα σε καμια περηπτωση δεν είναι 50χ50 τα υποληπα.
 
Το επι τριαντα γιατι;😵
Έτσι είναι ο τύπος!

το 75 ειναι μηκος
Άρα 6 μπορείς ίσως να βάλεις αλλά και πάλι με δυσκολία.. Δοκίμασε μιας και είναι θηλυκά.. Αλλά να ξέρεις άλλο δεν μπαίνει! Είναι ήδη υπερκατοικημένη! Και αυτό σημαίνει πιο πολύ καθαριότητα, πιο πολλές ταίστρες, πιο πολλές ποτίστρες και πολύ παρακολούθηση για να δεις αν τρώνε όλα αν υπάρχουν διαμάχες κτλ! 😉
 
Το κλουβι αυτο εχει διαστασεις 50χ50χ75
(75 μηκος)
Εχω μεσα τεσσερις θηλυκιες τωρα.
Με παιρνει να βαλω αλλες δυο;
Εγώ θα έβαζα 6 με 8 καναρίνια με την προϋπόθεση πως θα υπήρχε τακτικότερο καθάρισμα, σίτιση και παρακολούθηση, όπως σωστά έγραψε και η @alicedros
 
Ευχαριστω πολυ παιδια!
Αρα θα βαλω και τις αλλες δυο που ελεγα, δεν νομιζω να χρειαστει να βαλω περισσοτερες..
Εχω αρκετες ζευγαρωστρες ωστε η καθεμια να ειναι στη δικη της ζευγαρωστρα.
Απλα με δυσκολευουν στο καθαρισμα γιατι δεν εχουμ συρταρακι απο κατω και πολλες απο αυτες δεν εχουν ουτε αποσπωμενη σχαρα.
Ενω αυτο το μεγαλο κλουβι εχει συρταρακι κανονικα, οποτε με διευκολυνει να μπουνε τα δυο κοριτσια εκει!
 
Ο υπολογισμός είναι απλός. Παίρνεις τις διαστάσεις σε μέτρα και τις πολλαπλασιάζεις. Δλδ: 0,5 * 0,5 * 0,75 = 0,1875 και αυτό επί 30, δλδ: 0,1875 * 30 = 5,625. Άρα 5 καναρίνια..

Αλικη επειδή δεν γνωρίζω για τον συγκεκριμενο τυπο. Που θα ριξω μια ματια;
 
Αλικη επειδή δεν γνωρίζω για τον συγκεκριμενο τυπο. Που θα ριξω μια ματια;
Εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πόσα-πουλιά-να-βάλω-σε-μια-κλούβα-1-90Μ-Χ-0-45Π-Χ-0-70Υ.4324/

Θεωρητικά σε ένα κυβικό χωράνε 30 καναρίνια, αλλά θεωρώ αυτό αλλάζει και φυσικά τον πιο σημαντικό ρόλο τον παίζει ο χαρακτήρας του κάθε πουλιού και σε ποια εποχή είμαστε! 😉
 
Θεωρητικά σε ένα κυβικό χωράνε 30 καναρίνια, αλλά θεωρώ αυτό αλλάζει και φυσικά τον πιο σημαντικό ρόλο τον παίζει ο χαρακτήρας του κάθε πουλιού και σε ποια εποχή είμαστε! 😉

οκ το διαβασα

εγω απαντησα βαση τις πρακτηκης που εφαρμοζω τοσα χρονια δλδ με βαση τη κλουβα εμποριου του 1μετρου ότι βαζω 10 καναρινια μεσα και μετα κανεις την αναλογια. Βασικα υπολογιζω κυριος τα τετραγονικα και όχι τον ογκο, γιατι βαση του κανονα αυτου πρεπει και η κλουβα που χρησιμοποιεις να είναι ισομειρασμενη.Δλδ φαντασου να βαλεις μια κλουβα του μετρου στο ορθιο δλδ το υψος να είναι ένα μετρο και πλατος και μηκος από.5 μετρα 8 καναρινια δεν χωρανε με τιποτα
 
Back
Top