Γενικά Ποσα χρονια ζει το φανετο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης johni98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επισημαίνω και υπενθυμίζω ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για "πιασμένα" πουλιά πρώτο κανόνα της λειτουργίας των φόρουμ
 
Δεν ξέρω τι είναι το φανετο.. Αλλά παιδιά δεν γίνεται να αμφιβάλλουμε τον άλλον χωρίς να είμαστε σίγουροι.. Μπορεί να είναι όντος απο εκτροφείο..

Τώρα αν εσείς ξέρετε περισσότερα τοτε εντάξει.
 
Όταν αγοράζεις ιθαγενή κάτω από 20 ευρό και χωρίς δαχτυλίδι 100/100 είναι άγριο.. Τα ιθαγενή δεν είναι πουλιά για να παίζουν παιδάκια ασχέτως που τα παίρνουν γιατί τα βρίσκουν πολύ φθηνά..
 
Δεν ξερω ποσα στοιχιζουν. Παντως για το δακτυλιδι δεν ειναι επιχειρημα.. Και εγω αγορασα καναρινι χωρις δακτυλιδι.. Σημαινει πιαστηκε σε καποια παγιδα (πριν μαθω την χρησιμοτητα του δακτυλιδιου);

Ισως να εχεις δικαιο, δεν λεω το αντιθετο. Απλα να μην ημαστε απολυτοι.
 
Αριάδνη η αναπαραγωγή του φανετου είναι εξίσου δύσκολη με της καρδερίνας. Δεν υπάρχει μαγαζί στην Ελλάδα που να πουλήσει τέτοια πουλιά κάτω από 100 ευρό. Εσύ πιστεύεις ότι ο Γιάννης έδωσε τόσα λεφτά χωρίς να είναι ψαγμένος;
 
Δεν γνωριζω τον Γιαννη, δεν γνωριζω τι ειναι το φανετο.. Απλα ειπα να μην ειμαστε απολυτοι.. Ισως να εχεις δικαιο.. Δεν ειμαι αντιθετη σε αυτο. Απλα ασε να δουμε πως θα εξελιχθει η συζητηση και θα φανει αν το αγορασε απο εκτροφειο, αν το επιασε αυτος με παγιδα ή αν το επιασε αλλος και του το πουλισε.
 
Το λέει ο ίδιος το αγόρασε από μαγαζί... άρα αγόρασε ένα πιασμένο πουλί.
 
Παιδιά δεν γίνεται να μας λέει κάποιος κάτι και να γίνεται κάθε φορά συζήτηση αν λέει αλήθεια.
Ο καθένας ό,τι θέλει λέει. Επίσης καθένας ό,τι καταλαβαίνει κατάλαβε. Ανοιχτή αμφισβήτηση κάποιου είναι αγένεια.
Εδώ https://community.petbirds.gr/forums/support-sudgestions-feedback/ νέο θέμα ό,τι θέλετε γράφετε σε γενικό επίπεδο χωρίς προσωπικές αμφισβητήσεις.
 
Για όλα αυτά και ότι θα πετάει μόνο του για χρόνια.
το οτι θα πεταει μονο του χρονια ειναι λογικο απο μια αποψη οτι στην περιοχη δεν θα υπαρχουν πληθησμοι αυτων των πουλιων..
Άσε Αντρέα που παράγγειλε να του πιάσουν ένα 😛
το οτι παρηγγειλα να μου πιασουν ειναι σχετικο καθως ζητησα να ειναι εκτροφειου..
Παιδιά δεν γίνεται να μας λέει κάποιος κάτι και να γίνεται κάθε φορά συζήτηση αν λέει αλήθεια.
Ο καθένας ό,τι θέλει λέει. Επίσης καθένας ό,τι καταλαβαίνει κατάλαβε. Ανοιχτή αμφισβήτηση κάποιου είναι αγένεια.
Εδώ
ευχαριστω για το σχολιο σου...ηταν πολυ κατατοπιστικο και δεν το λεω ειρωνικα.. Επρεπε καποια στιγμη να καταλλαβουν οτι καταντα αγενεια
Δεν γνωριζω τον Γιαννη, δεν γνωριζω τι ειναι το φανετο.. Απλα ειπα να μην ειμαστε απολυτοι.. Ισως να εχεις δικαιο.. Δεν ειμαι αντιθετη σε αυτο. Απλα ασε να δουμε πως θα εξελιχθει η συζητηση και θα φανει αν το αγορασε απο εκτροφειο, αν το επιασε αυτος με παγιδα ή αν το επιασε αλλος και του το πουλισε.
ευχαριστω και συμφωνω.. Αλλωστε για αυτο ειναι οι συζητησεις..
 
Αριάδνη η αναπαραγωγή του φανετου είναι εξίσου δύσκολη με της καρδερίνας. Δεν υπάρχει μαγαζί στην Ελλάδα που να πουλήσει τέτοια πουλιά κάτω από 100 ευρό. Εσύ πιστεύεις ότι ο Γιάννης έδωσε τόσα λεφτά χωρίς να είναι ψαγμένος;
οχι φιλε μου δεν εδωσα, αυτη ειναι η αληθεια, αλλα θα τονισω οτι μου δωσαν το πουλι
 
εμεις μπορουμε να γινομαστε αγενεις αλλα εσυ παρανομεις αγοραζοντας ιθαγενη τα οποια δεν εχουν τιποτα που να αποδεικνυει οτι ειναι εκτροφης... Οι πραξεις σου και τα λογια σου ειναι για να τα κατακρινεις οχι να τα επαινει καποιος...
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Δεν ξερω ποσα στοιχιζουν. Παντως για το δακτυλιδι δεν ειναι επιχειρημα.. Και εγω αγορασα καναρινι χωρις δακτυλιδι.. Σημαινει πιαστηκε σε καποια παγιδα (πριν μαθω την χρησιμοτητα του δακτυλιδιου);

Ισως να εχεις δικαιο, δεν λεω το αντιθετο. Απλα να μην ημαστε απολυτοι.
τα καναρινια τα αναπαραγουν σε κλουβια οι ιδιοι οι μαγαζατορες και δεν τοποθετουν βραχιολι
 
και οταν σου δινουν τετοιο πουλι τουλαχιστον αν αυτοαποκαλεισαι φιλοζωος εχεις την υποχρεωση να το απελευθερωσεις...
 
εμεις μπορουμε να γινομαστε αγενεις αλλα εσυ παρανομεις αγοραζοντας ιθαγενη τα οποια δεν εχουν τιποτα που να αποδεικνυει οτι ειναι εκτροφης... Οι πραξεις σου και τα λογια σου ειναι για να τα κατακρινεις οχι να τα επαινει καποιος...
δεν ειπα ποτε οτι δεν παρανομω... Παρανομει κυριως εκεινος που τα πουλαει και εγγω σε δευτερη μοιρα π δεχτηκα αντι να το σκοτωσει ο προηγουμενοσ ιδιοκτητης να το φιλοξενησω
Επισημαίνω και υπενθυμίζω ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για "πιασμένα" πουλιά πρώτο κανόνα της λειτουργίας των φόρουμ
δεν το ξερα
Δεν ξέρω τι είναι το φανετο.. Αλλά παιδιά δεν γίνεται να αμφιβάλλουμε τον άλλον χωρίς να είμαστε σίγουροι.. Μπορεί να είναι όντος απο εκτροφείο..

Τώρα αν εσείς ξέρετε περισσότερα τοτε εντάξει.
ευχαριστω ...υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι απο δασαρχειο π εκτρεφουν αυτα τα πουλια για να απελευθερωσουν και μερικα τα εμπορευουν
Όταν αγοράζεις ιθαγενή κάτω από 20 ευρό και χωρίς δαχτυλίδι 100/100 είναι άγριο.. Τα ιθαγενή δεν είναι πουλιά για να παίζουν παιδάκια ασχέτως που τα παίρνουν γιατί τα βρίσκουν πολύ φθηνά..
φιλε μου γινεσαι πολυ αγενης καθως δεν ειμαι παιδακι! Και προπαντων εχω ασχοληθει χρονια με πουλια και ξερω και γω 5 πραγματα και δεν εχεις δικαιομα να το αμφισβητησεις.. Τωρα θα σε παρακαλουσα να μην οξυνθουν αλλο τα πνευματα και να το ληξουμε εδω γιατι ηδη μας εγιναν παρατηρησεις... Ο χωρος ειναι για συζητηση και οχι καυγα... Ευχαριστώ
 
ο ενας ειναι κλεφτης ο αλλος κλεπταποδοχος.. μικρη η διαφορα... και οι 2 σας παντως σιγουρα δεν ειστε φιλοζωοι... και το να ψαχνεις θετικο στις πραξεις σου τζαμπα το κανεις αφου δεν υπαρχει... Ευχαριστώ...υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι απο δασαρχειο π εκτρεφουν αυτα τα πουλια για να απελευθερωσουν και μερικα τα εμπορευουν

δειχνει το οτι απλα δεν γνωριζεις το ποσο δυσκολη ειναι η εκτροφη των ιθαγενων... και το ποσα πουλια εχουν περασει απο τα χερια σου δεν σημαινει τιποτα αφου οι πουλιατζιδες για παραδειγμα εχουν στην κατοχη τους τουλαχιστον για λιγο καθε χρονο 100πλασια απο αυτα που εχω εγω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
και οταν σου δινουν τετοιο πουλι τουλαχιστον αν αυτοαποκαλεισαι φιλοζωος εχεις την υποχρεωση να το απελευθερωσεις...
πιστεψε με φιλε μου εχω ελευθερωσει πολλα πουλια που θεωρησα πως ειναι αγρια απλα για αυτο εχω ακομα τις αμφιβολιες μου.. Μολισ σιγουρευτω θα πεταξει ελευθερο
ο ενας ειναι κλεφτης ο αλλος κλεπταποδοχος.. μικρη η διαφορα... και οι 2 σας παντως σιγουρα δεν ειστε φιλοζωοι... και το να ψαχνεις θετικο στις πραξεις σου τζαμπα το κανεις αφου δεν υπαρχει... Ευχαριστώ...υπαρχει και η πιθανοτητα να ειναι απο δασαρχειο π εκτρεφουν αυτα τα πουλια για να απελευθερωσουν και μερικα τα εμπορευουν

δειχνει το οτι απλα δεν γνωριζεις το ποσο δυσκολη ειναι η εκτροφη των ιθαγενων... και το ποσα πουλια εχουν περασει απο τα χερια σου δεν σημαινει τιποτα αφου οι πουλιατζιδες για παραδειγμα εχουν στην κατοχη τους τουλαχιστον για λιγο καθε χρονο 100πλασια απο αυτα που εχω εγω...
1ον ειμαι φιλοζωος και αυτο μπορω να το αποδειξω με πληθωρα πραξεων μου.. η εκτροφη τους ξερω ποσο δυσκολη ειναι αλλα τα δασαρχεια την πραγματοποιουν.. Εχω επισκευτει τετοιο χωρο για αυτο το ανεφερα
εμεις μπορουμε να γινομαστε αγενεις αλλα εσυ παρανομεις αγοραζοντας ιθαγενη τα οποια δεν εχουν τιποτα που να αποδεικνυει οτι ειναι εκτροφης... Οι πραξεις σου και τα λογια σου ειναι για να τα κατακρινεις οχι να τα επαινει καποιος...
θα πω ακομα μια φορα πως υπαρχουν πιθανοτητες να προερχεται απο οργανωση προστασιας πανιδας καποιας περιοχης στην οποια εκτρεφουν αυτα τα ζωα και τα ελευθερωνουν για να ισορροπησει το περιβαλλον.
 
ρε γιαννη πως καταφερνει να κανει το δασαρχειο εκτροφη καρδερινας σε κλουβια; και πως πουλαει μετα τα μικρα; δηλαδη παει σε ενα πετ σοπ και πουλαει 100 καρδερινες για 100 ευρο την μια; γιατι τοσο ειναι κοντα η τιμη τους χονδρικως... ασχετα την φροντιδα την προετοιμασια τους χωρους και τους γεννητορες που χρειαζονται για να βγουν τετοια πουλια εκτροφης... Δηλαδη στον χωρο που επισκεφτηκες ειδες εσυ καρδερινες εκτροφης και φανετα; και μαλιστα να εχουν και φωλιες με πουλια;
 
ρε γιαννη πως καταφερνει να κανει το δασαρχειο εκτροφη καρδερινας σε κλουβια; και πως πουλαει μετα τα μικρα; δηλαδη παει σε ενα πετ σοπ και πουλαει 100 καρδερινες για 100 ευρο την μια; γιατι τοσο ειναι κοντα η τιμη τους χονδρικως... ασχετα την φροντιδα την προετοιμασια τους χωρους και τους γεννητορες που χρειαζονται για να βγουν τετοια πουλια εκτροφης... Δηλαδη στον χωρο που επισκεφτηκες ειδες εσυ καρδερινες εκτροφης και φανετα; και μαλιστα να εχουν και φωλιες με πουλια;
ακουσε με να σου εξηγησω.. Αυτα τα αγρια πουλια ειναι υπο εξαφανιση.. Ετσι μερικες οργανωσεις-δασαρχεια εχουν μεγαλες κλουβες με εξημερωμενα πουλια και κανουν νεοσσους προσ απελευθερωση.. Πολλοι εμποροι πηγενουν εκει και προμηθευονται με 5-10 απο αυτους σε λογικες τιμες(περιπου 65 ) και υστερα τα πουλαν σε πετ σοπ
 
Ο cardelhnio και ο andreas γιατι νομίζεις αρέσουν τα ποστ μου; Γιατί αυτά που λες δεν γίνονται! Μην επιμένεις για κάτι που δεν ξέρεις! Και αν βρεις καρδερίνες εκτροφής με 65 ευρό φέρε μου καμιά 10αρια
 
Το θέμα δεν είναι η τιμή πώλησης του φανετου της καρδερίνας του φλώρους του λουγαρου... Αν είσαι άξιος ο άλλος σε εμπιστεύεται και σου χαρίζει κιόλας.
Οι απατεώνες είναι πολλοί και όχι μόνο εκτροφης φτηνά δεν παίρνεις αλλά άγριο ακριβά.
Το δασαρχείο δεν θα κοιτάξει να αναταράξει και να ελευθερώσει εκτροφης θα κοιτάξει να μειώσει τα πιασμενα.
Κάνε ότι θες εσύ έχεις το καρπούζι εσύ και το μαχαίρι.
 
Back
Top