Φροντίδα Ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι ενα κλουβι για ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billpar
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billpar

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2008
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
θα ηθελα να με συμβουλεψετε γιατο ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι ενα κλουβι ενος ringneck και ενος senegal😕:);
 
Όπως καταλαβαίνουμε όλοι μας όσο μεγαλύτερο είναι ένα κλουβί τόσο το καλύτερο!
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα ορθογώνιο κλουβί κι όχι με καμπύλες...ίσια να είναι τα κάγκελα δηλαδή. Επίσης να κοιτάξεις να είναι το κλουβί μεγαλύτερο από το πουλί που θέλεις να βάλεις μέσα, να μπορεί να κινείται ελεύθερα και να μην τρίβεται η ουρά του στα κάγκελα όταν στρίβει ή όταν κάνει διάφορες δραστηριότητες κτλ.
Αν πας σε κάποιο pet shop θα βρεις πολύ ωραία κλουβιά και για τα δύο σου πουλιά.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-στρογγυλά-κλουβιά-κάνουν-για-παπαγάλους.6019/
https://community.petbirds.gr/threads/Διαστάσεις-κλούβιων-για-ringneck.6070/
 
Πιστεύω να τα βάλεις σε ξεχωριστά κλουβάκια. Ο ringneck σίγουρα θέλει ένα μεγαλύτερο κλουβί απο ότι ο senegalus. Θα πρέπει τα κλουβιά να είναι αρκετά μεγάλα για να έχουν οι παπαγάλοι ελευθερία κίνησης μέσα σε αυτά, να σκαρφαλώνουν και να παίζουν χωρίς να αισθάνονται περιορισμένοι.:)
 
εχω ενα κλουβι με διαστασεις 65εκ μηκος 45 πλατος και 65 εκ υψος σε ποιν θα πηγαινε καλυτερα ή να παρω 2😕 μεγαλυτερα
 
Νομίζω ότι αυτό κάνει για το senegalus. O ringneck, κατά τη γνώμη μου χρειάζεται μεγαλύτερο.
 
το κλουβι που εχω ειναι περιπου με αυτο κανε click εδω SONIA Χρώμιο | Κατοικίδια | Σκυλιά | Παπαγάλοι | Ενυδρεία
 
το δικο μου ομως ειναι φερπλαστ, εχει και σταντ απο πανω
 
Ακόμα καλύτερα, αν τον αγοράσεις μωράκι, να βγαίνει και να κάθεται και στο στάντ 🙄
 
Το είδα. Πάντα για το παπαγάλο senegalus μιλάμε έτσι. Ότι είναι κατάλληλο το κλουβι αυτο.
 
ναι ομως δες μηπως δεις καποιο καλυτερο εχει μεγαλη ποικιλια
 
Εγω πιστεύω οτι ο Σενεγάλης χρειάζεται πολύ περισσότερο χώρο από αυτο που μας έδειξες... Πρέπει να μπορεί να ανοιγει τα φτερά του και να έχει και χώρο για παιχνίδια... Θα σε διαβεβαιώσουν για αυτό και οι φίλες/φίλοι απο το φορουμ που έχουν Σενεγάλης..
Θα σου προτεινα οπωσδηποτε ένα μεγαλύτερο.
 

Συνημμένα

  • Sidney'sCage.webp
    Sidney'sCage.webp
    16,1 KB · Προβολές: 414
Back
Top