Γενικά Που βρίσκω καρδερίνες με δαχτυλίδι και σε τι τιμή;

Γιωργος4

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειμαι καινουργιος στη σελιδα πριν απο 2 μηνες δεν γνωριζα τιποτα απο καρδερινες μεχρι που ενας φιλος μου εδωσε μια οταν αρχισε να κελαϊδαει τρελαθηκα απο τοτε με μπηκε το μικροβιο της καρδερινας αλλα δεν μπορω να βρω καρδερινα με δαχτυλιδι ειναι ολες αγριες μενω Θεσσαλονίκη μπορει να με βοηθισει καποιος σας. Ευχαριστω
 
Εαν κρατας ενα αγριο πουλι το καλυτερο θα ηταν να το επιστρεψεις εκει απ'οπου το πηρανε, στη φυση.

Μπορεις να ψαξεις σε ενημερωμενα καταστηματα της περιοχης σου και επισης να ρωτησεις στους συλλογους της περιοχης σου, ισως ξερουν να σε κατατοπισουν. Αυτο το διαστημα γινονται και εκθεσεις και ισως ειναι ευκολοτερο να βρεις πουλια εκτροφης. https://community.petbirds.gr/forums/Εκθέσεις-Σεμινάρια-Εκδηλώσεις.84/
 
Ειδα κι εγω προχτες στο κουικο, περισσοτερο φλωρια εφερε και μεταλλαξεις απο οτικαρδερινες, γλυκοκοιταξα ενα ζευγαρακι καρδερινες, αλλα μετα ειδα τιμη (800).
 
και στην Αθηνα τα ιδια συμβαινουν...
ζευγαρι καρδερινες σιβηριας 800 ευρω, χθες σε pet shop στη Βαρη.

... Και δεν αγοραζω ενα ζευγαρι ντομπερμαν να με φυλανε κιολας... ΄!
 
Ε ναι βρε παιδιά, είναι υπερβολικό. Να μην αναρωτιόμαστε λοιπόν γιατί αγοράζονται οι καρδερίνες των 10-25ευρώ. Για να δώσεις τέτοια ποσά πρέπει να είσαι τουλάχιστον ''ευκατάστατος''.
 
να μην αναρωτιομαστε δηλαδη γιατι κλεβουν αυτοκινιτα.. Απλα δεν εχουν τα λεφτα...
δεν ξερω πολλα απο καρδερινες και δεν λεω σε καμια περιπροση πως η τιμη ειναι φτηνη, αλλα οποιος δεν εχει δεν σημενη πως πρεπει να "κλεψει" απο την φυση..

φιλικα αγγελος...
 
Ταπεινή μου γνώμη.. Κλέβουν αυτοκίνητα για να τα 'κονομήσουν από την πώληση ανταλλακτικών.Άν αρχίσουμε να απαριθμούμε αυτά που ''κλέβονται''γενικώς,ή αυτά που "κλέβονται'' απ΄τη φύση, αυτή μας η ζωή δε θα φτάσει για να ολοκληρώσουμε την κουβέντα.
 
πηγα σημερα και η τιμη ηταν η πιο φθηνη 250 ευρω και η πιο ακριβη ηταν 800 ευρω το ζευγαρι και δεν ηταν σιβιριας
 
Distixos akoma i daxtilomenes karderines einai poli spanio edo stin Ellada. Kai ta pio poli alasoune ta xeria xoris na emfanistoune sta Pet-Shop.
Afto ginete giati akoma den iparxei arketa megali parea organomenon ektrofeis. Kai distixos ta apogona apo tis "piasmenes" den emfanistikane pousena. Logo thanatos prin i meza stin proti pteroria.
Afto omos den dini mia adeia to kathenan na piasei poulia i na agorasei poulia pou briskoune paranoma (xoris daxtilidia) sta Pet-shop.
Tora gia ta poulia pou anferete edo me tis times 800 Euro to zefgari mou fenete "ekso frenon" bebaios den ksero ti karderines itane afto an einai metalagmenes se spanio xroma briskoune se tetoies times, ala ta major to pio poli mexri 300 Euro ( pou idi mou fenete akribos ) kai ta kina mexri 150 Euro to zefgari.


Ala: PROSFORA KAI ZITISI KANOUNE TO TIMI.

Ade na gini telika mia organomenei ektrofei Karderinon, na menoune i times statheri se logika numera.
 
Ρήξτε μια προσεκτική ματιά εδώ. Υπάρχουν ενδιαφέροντα ποστς. https://community.petbirds.gr/threads/Γνωρίζετε-τις-τιμές-των-μεταλλαγμένων-καρδερίνων.8557/
Επισκευθείτε τις εκθέσεις, γνωρήστε τους συλλόγους της περιφέρειάς σας και ρωτήστε να μάθετε για τους εκτροφείς που είναι μέλη τους.
Τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να δημιουργείται μια κάπως μεγαλύτερη εκτροφική κοινότητα της καρδερίνας.Αν το ψάξετε
και πουλιά θα βρείτε αλλά και θα βοηθήσετε προς την κατεύθυνση
της αύξησης αυτής της εκτροφής. Τό έχουμε ανάγκη αυτό για να
μεγαλώσει η εσωτερική εκτροφή της καρδερίνας(με δακτυλιδωμένα πουλιά) και να σταματήσει σιγά - σιγά η κακιά αυτή συνήθεια, της σύλληψης και αιχμαλωσίας της.
 
Ειδα κι εγω προχτες στο κουικο, περισσοτερο φλωρια εφερε και μεταλλαξεις απο οτικαρδερινες, γλυκοκοιταξα ενα ζευγαρακι καρδερινες, αλλα μετα ειδα τιμη (800).

Σε αυτήν την τιμή είδες μεταλλαγμένες σίγουρα. Είναι τσιμπημένες οι τιμές στο quiko αλλά όχι τόσο!
 
Μήπως δεν λέγετε κλέψιμο από την φύση και το ότι μερικοί εκτροφείς (που έχουνε δακτυλίδια του συλλόγου τους) παίρνουνε την άνοιξη αυγά από τις φωλιές των άγριων καρδερινιών-γαρδελιών τα βάζουν στα καναρίνια τους (κοινά καναρίνια) και αφού τα μεγαλώσουν δακτυλιδωμένα πλέων τα μοσχοπουλάνε;
 
Μήπως δεν λέγετε κλέψιμο από την φύση και το ότι μερικοί εκτροφείς (που έχουνε δακτυλίδια του συλλόγου τους) παίρνουνε την άνοιξη αυγά από τις φωλιές των άγριων καρδερινιών-γαρδελιών τα βάζουν στα καναρίνια τους (κοινά καναρίνια) και αφού τα μεγαλώσουν δακτυλιδωμένα πλέων τα μοσχοπουλάνε;

ναι, κλεψιμο ειναι και αυτο.

μην απορειτε ομωσ για την τιμη τησ καρδερινασ.
70 ευρω δεν ειναι περιεργο αν αναλογισθειτε την δυσκολια αναπαραγωγησ.
κι οποιοσ πει οτι ειναι ευκολο τον προκαλω να δοκιμασει...
αν προσπαθω 3 χρονια χωρισ αποτελεσμα...
ποσα θα ζητησω για μια που εβγαλα;
και οταν υπαρχει ζητηση χωρισ προσφορα...
η τιμη... Τραβαει την ανηφορα...
 
ναι, κλεψιμο ειναι και αυτο.

μην απορειτε ομωσ για την τιμη τησ καρδερινασ.
70 ευρω δεν ειναι περιεργο αν αναλογισθειτε την δυσκολια αναπαραγωγησ.
κι οποιοσ πει οτι ειναι ευκολο τον προκαλω να δοκιμασει...
αν προσπαθω 3 χρονια χωρισ αποτελεσμα...
ποσα θα ζητησω για μια που εβγαλα;
και οταν υπαρχει ζητηση χωρισ προσφορα...
η τιμη... Τραβαει την ανηφορα...

Εγω βρε παιδια απο την αλλη δεν το καταλαβαινω αυτο.
Υποτιθετε οτι ασχολουμαστε με τις καρδερινες γιατι μας ευχαριστει και ειναι το χομπυ μας, δεν μας υποχρεωσε κανενας να τις αναπαραγουμε. Και οταν τελικα τα καταφενουμε και τις αναπαραγουμε, γιατι πρεπει οπωσδηποτε να βγαλουμε τα λεφτα που δωσαμε για το χομπυ μας. Σε πιο αλλο χομπυ που κανουμε και μας αρεσει (χωρις να μας υποχρεωνει κανενας) ζηταμε τα λεφτα μας πισω;
Εγω παντως μπορει να φαινομαι γραφικος αλλα αν τα καταφερω θελω να αφησω τα καρδερινακια ελευθερα στη φυση. Θα ειναι οτι πιο ευχαριστο για μενα και με γεμιζει πραγματικα.

Υ. Γ. Δηλαδη καποιος που ασχολειται με ενυδρεια και δινει ενα πολυ σεβαστο ποσο θα πρεπει να περιμενει την στιγμη που θα βγαλει ψαρακια και θα τα πουλησει για να κανει αποσβεση;
 
Εγω παντως μπορει να φαινομαι γραφικος αλλα αν τα καταφερω θελω να αφησω τα καρδερινακια ελευθερα στη φυση. Θα ειναι οτι πιο ευχαριστο για μενα και με γεμιζει πραγματικα.;

αυτο ομωσ που θα "γεμισει" εσενα
θα σκοτωσει σιγουρα
πουλια αναπαραγωγησ που δεν γνωριζουν απο επιβιωση στην φυση.
Μην το ψαχνεισ.
Ειναι σιγουρο.

Υ. Γ. Δηλαδη καποιος που ασχολειται με ενυδρεια και δινει ενα πολυ σεβαστο ποσο θα πρεπει να περιμενει την στιγμη που θα βγαλει ψαρακια και θα τα πουλησει για να κανει αποσβεση;

Αν αναπαραγει "δισκους" , ναι!
 
Εγω βρε παιδια απο την αλλη δεν το καταλαβαινω αυτο.
Συμπατριωτάκι, καλημέρα.
Δεν σε είχα καταλάβει στο φόρουμ. 🙂
Κατ' αρχάς, μακάρι να υπήρχαν & άλλοι με τη δική σου σκέψη
περί αναπαραγωγής & μετέπειτα απελευθέρωσης.
Από κανέναν πάντως που -πρακτικά- αναπαρήγαγε
δεν ακούστηκε κάτι τέτοιο...
Νομίζω κάποιος είχε αναφερθεί σε φλώρους.
Αλλά, επαναλάμβάνοντας τον... Εαυτό μου,
αναρωτιέμαι πως από κάποιον που για το χόμπυ του
έχει πληρώσει ζευγάρια 300 εως 1200+ Ε
έχουμε την αξίωση(αυτοννόητα) να μας χαρίζει τους απογόνους...
Σαν υπόθεση εργασίας(ή & ευχή) δεν υπάρχει αντίρρηση,
το "αυτοννόητο" είναι το εντυπωσιακό.
Υ. Σ.:Προσωπικά θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σου,
δεδομένου ότι είμαι στη φάση της αγοράς ζευγαριών. 🙂
 
Σπυρο δεν διαφωνω μαζι σου περι πωλησεων, απλως εξεφρασα την γνωμη μου.
Για τους δισκους συμφωνω αλλα π.χ. εγω που ετοιμαζω σιγα σιγα ενα θαλλασινο 700λιτρων θα μου κοστισει σε πρωτη φαση 2000-2500ευρω εκτος της συντηρησης (αχ ατιμη ΔΕΗ, πολλα τα μηχανηματα).
Τα θαλλασινα ψαρια δεν γεννανε σε ενυδρειο(ξεχναμε την οποια αποσβεση). Ομως η ευχαριστηση και η ηρεμια που μου προσφερει δεν περιγραφεται. Με την λογικη των καρδεριναδων δεν θα επρεπε να το κανω ποτε αφου δεν θα μπορω να κανω αποσβεση των χρηματων μου.
Ανεβαζω μερικες φωτο για να δειτε γιατι πραγμα μιλαω.


Χαρη καλημερα.
Δεν εχω παρει ακομα τις καρδερινες μου γιατι δεν εχω τελειωσει ακομα τον χωρο που θα τις φιλοξενησει.
Ελπιζω ομως να βρω σε καλη τιμη καποιες.
Δεν ειπα να τις χαριζουν αλλα μπορουν να τις δινουν σε πολυ λογικη τιμη. Αν γινονταν αυτο απο ολους τοτε και αυτοι δεν θα εδιναν τοσα λεφτα για να παρουν τα ζευγαρια τους.
Για τοσα χρηματα που ανεφερες μιλας για συνολο καρδερινων η για ενα μονο ζευγαρι; Εγω δεν θελω μεταλλαγμενες.
 

Συνημμένα

  • Θοδωρης.webp
    Θοδωρης.webp
    36,8 KB · Προβολές: 372
  • komis_en_4.webp
    komis_en_4.webp
    100,3 KB · Προβολές: 312
  • totm200809_103.webp
    totm200809_103.webp
    78,2 KB · Προβολές: 368
  • 1750.webp
    1750.webp
    18,6 KB · Προβολές: 337
  • takamariamou_431.webp
    takamariamou_431.webp
    72,6 KB · Προβολές: 500
Back
Top