Διατροφή Που μπορώ να αγοράσω καλή τροφή για καρδερίνες

ktheodoridis

PB New Member
Εγγραφή
15 Σεπ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια ξερω οτι εχετε ανοιξει θεμα για την διατροφη της καρδερινας απλως εγω ηθελα να μαθω αν μπορειται να μου πειτε που μπορω να αγορασω καλη τροφη για καρδερινες η εστω για αγρια πουλια η και ακομα να μου πειτε αναλογιες.
 
... Περίλλα άσπρη, περίλλα καστανή, νίζερ, λιναρόσπορος, κεχρί, σπόροι κωνοφώρων, σπόροι από δάση,rosa canina, γογγύλι, παπαρουνόσπορο, μαρούλι άσπρο, σουσάμι, κιχώριον,bella di note, σπόροι λειβαδίσιοι, τριφύλλι, καναρίνεια, κεχρί της σενεγάλης,panico, κλήθρα, σημύδα, βρώμη, κράμβη, σιτάρι σαρακηνό, κάρδαμοκαι ηλιόσπορο μαύρο ψιλό...


https://community.petbirds.gr/threa...χει-μια-ισορροπημένη-διατροφή-Καρδερίνας.251/
απ το ποστ #2
απο Ισιδωρο
-
...Kanariensaat - 40% - Ασπούρι (Καναρινοσπορος) (ΑΜΥΛΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Nigersamen - 20% - Νίζερ (ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Ruebsen - 17% - Κόκκινο και μαύρο Ρούπσεν (ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Leinsamen - 8% - Λιναρόσπορος (ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Hanfsaat - 6% - Καναβούρι (ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Haferkerne - 5% - Σπασμενη βρώμη (ΑΜΥΛΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Wildsamen - 3% - Σποροι αγριοχορτου (ΑΜΥΛΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)
Grassamen - 1% - Σπόρος χλόης ψιλούς και χοντρούς (ΑΜΥΛΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ)

I analogia einai :
ΑΜΥΛΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ = 49%
ΕΛΑΙΟΥΧΟΙ ΣΠΟΡΟΙ = 51 %...

απο Αλεξανδρο

απ το #38 στο ιδιο θεμα.
-

δεν κανει κακο να ψαξεις κ λιγο μονος σου...

μπορεις να βρεις ενδιαφερουσες πληροφοριες που δεν ηξερες οτι υπαρχουν!


εγω σπορους παιρνω για την καρδερινα μου απ το quico (δεν ξερω αν το γραψα σωστα)
εμαθα οτι εχει κ απο καλη εταιρια συσκευασμενους, αλλα ειναι σε 25κιλο.

για διατροφη μπορεις να ριξεις μια ματια κ δω
kiklos.info/Haupt-Futter.html
 
Επίσης εχει και η ORNITALIAγύρω στα 40Ε το 5 κιλο όσον αφορά την καρδερίνα..
 
εγω για την versele laga πρεπει να ειχα ρωτησει -επειδη απ αυτη την εταιρια αγοραζω τροφες-
αλλα, μια που δεν ημουν σιγουρη, την ανεφερα πριν ως "καλη εταιρια" αοριστα :)
 
Ρε παιδια δεν θελω σε τοσο μεγαλες ποσοτητες γιατι δεν προκειτε να τελειωσει ποτε. Παρεπιπτωντος βρηκα μια τροφη με 17-18 σπορους. Κανει; Και κατι αλλο τωρα. Μου ειπαν να μην περνω τετιες τροφες αλλα την απλη για τα καναρινια ασπουρι-καναβουρι ε και λιγο φρουτο. Τι να κανω ρε παιδια πειτε μου. Αρχαριος ειμαι.
 
φιλε μου αναλογα ποσο πολυ αγαπας τα πουλια σου. Αν τα αγαπας πρεπει να θες το καλητερο για αυτα. Εσει αν εισουν φιλακησμενος δεν θα ηθελες να εχεις την καλητερη αντιμετοπιση;δεν θα ηθελες να τρως τα παντα;η επηλογη ειναι δικια σου
 
Μου ειπαν να μην περνω τετιες τροφες αλλα την απλη για τα καναρινια ασπουρι-καναβουρι ε και λιγο φρουτο. Τι να κανω ρε παιδια πειτε μου.

Θα σου πρότεινα να μην ξαναπάς σε αυτό το μαγαζί (πρέπει να είναι τουλάχιστον 20 χρόνια πίσω όσο αφορά την διατροφή, τέτοια διατροφή την έχω ακούσει απο παππούδες 😱).
Προτροπή μου είναι να διαβάσεις τα πόστ που έχουν να κάνουν με την διατροφή κάθε είδους ώστε να μπορέσεις να καταλάβεις σε γενικό πλαίσιο τις διατροφικές ανάγκες τους (πίστεψε με θα εκπλαγείς όπως και εγώ όταν ξεκίνησα να ασχολούμε με τους πτερωτούς μας φίλους)
Αυτο που ξέρω εγώ στο θέμα διατροφής είναι πώς ότι πληρώσεις παίρνεις όπως γίνεται με όλα τα πράγματα (μόνο πρόσεχε μην παρασυρθείς και οδηγηθείς σε υπερβολές 😉
Συμπληρωματικά https://community.petbirds.gr/threa...χει-μια-ισορροπημένη-διατροφή-Καρδερίνας.251/
 
Ειναι καλυτερα χυμα τροφη η συσκευασμενη. Για την παλια τροφη μου ελεγε ενας θειος μου. Τωρα πηρα εγω μια τροφη με 17 διαφορετικους σπορους αλλα ειναι χυμα.
 
Einai poli oreo pou perneis mia plousia trofi gia tis Karderines sou. Kai mas egrapses poso sporoia exei meza i trofi.
Mipos boris na mas grafeis pio sporoia einai, kai poso peripou ana kilo i se tekata; Tote boroume na sou poume i trofi einai katalilo i oxi. An den ksereis, bale mia fotografia.
 
Αυτη ειναι η τροφη.
 

Συνημμένα

  • Picture 1.webp
    Picture 1.webp
    38,2 KB · Προβολές: 435
  • Picture 2.webp
    Picture 2.webp
    54,6 KB · Προβολές: 445
  • Picture 3.webp
    Picture 3.webp
    35 KB · Προβολές: 256
  • Picture 4.webp
    Picture 4.webp
    34,9 KB · Προβολές: 277
Kita an den na bris ali trofi, sigura einai kalitero san na dinis trofi gia kanarinia.

Lipoune merika basiki sporia pou selei i karderina px agathi, perilla, agria xorta.
Den boro na metrao ta sporia, ala kata tin gnomi mou den exei para pano apo 12 diafora.

Poso zitane gia to kilo;
 
Den boro na sou po nai i oxi, oso den ida tin trofi. Den selo na petas to lefta sou zappa.

Kapou etsi prepei na fenete i trofi pou einai gia karderines

stin trofi pou ebales esei exei genika megalo kai skliro sporous, malon einai gia Spinous kai Floros.
 

Συνημμένα

  • stieglitzfutter-1a.webp
    stieglitzfutter-1a.webp
    25,2 KB · Προβολές: 355
Dos tous tin trofi, ala prepei na akoulotheis poso trone - poso petane, kai na min xanoune baros. An katalabeneis xanonoune baros / dynami prepei na stamatas me afti tin trofi. Kai kathe 8-10 meres ena proliptiko elenxo gia lipos, sikoti, karina. An boris psakse ligo agathi extra kai kanto meza stin trofi, peripou 150 gramaria ana kilo.
 
Den boro na sou po nai i oxi, oso den ida tin trofi. Den selo na petas to lefta sou zappa.

Kapou etsi prepei na fenete i trofi pou einai gia karderines

stin trofi pou ebales esei exei genika megalo kai skliro sporous, malon einai gia Spinous kai Floros.
Μπορούν να τρώνε και καναρίνια από αυτή ή τα πειράζουν οι επιπλέον σπόροι;
 

Συνημμένα

  • stieglitzfutter-1a.webp
    stieglitzfutter-1a.webp
    25,2 KB · Προβολές: 177
Bebaios boroun na trone kai ta Kanarinia afti tin trofi. Ala ta Kanarinia den einai toso ivestito me ta entera, gia afto boris na dinis kai trofi pou einai ftinotero.

Pistebo an dinis afti tin trofi ta kanarinia gia proetoimasia tha ginoune "Turbo".
 
Bebaios boroun na trone kai ta Kanarinia afti tin trofi. Ala ta Kanarinia den einai toso ivestito me ta entera, gia afto boris na dinis kai trofi pou einai ftinotero.

Pistebo an dinis afti tin trofi ta kanarinia gia proetoimasia tha ginoune "Turbo".

Αυτό είναι πολύ καλό γιατί έχω μόνο μια καρδερίνα και οι καλές τροφές είναι σε μεγάλη συσκευασία για ένα μόνο πουλί, αλλά αφού κάνει και για τα υπόλοιπα συμφέρει να αγοράσω για να τρώνε όλα.
 
Αυτό είναι πολύ καλό γιατί έχω μόνο μια καρδερίνα και οι καλές τροφές είναι σε μεγάλη συσκευασία για ένα μόνο πουλί, αλλά αφού κάνει και για τα υπόλοιπα συμφέρει να αγοράσω για να τρώνε όλα.

-Δεν είπε αυτό το πράγμα Δημήτρη, ο Αλέξανδρος. Δεν είναι η κατάλληλη
εποχή για να ταίσεις "ΤΟΥΡΜΠΟΤΡΟΦΗ" τα καναρίνια σου. Είναι περίοδος συντήρησης και αναμονής.
Η περίοδος προετοιμασίας που αναφέρθηκε ο ΑΛΕΞ αργεί ακόμα.
 
Back
Top