Φροντίδα Που μπορώ να βρω πατήθρα πλατφόρμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HxC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από περιέργεια, που χρησιμεύει αυτή η επίπεδη πατηθρα;
Θεωρητικά είναι για να ξεκουράζουν τα πόδια τους. Αλλά δεν ξέρω πόσο legit είναι και αν όντως το χρειάζονται.
 
@marapo Στο να καθεται υποθετω,σαν γωνιτσα σαν να εξερευνει και να πεταει και να ξαναερχεται στην πατηθρα,σαν διαδρομος προσγειωσης ή να ξαποσταινει καπως 😁 😍

@Nausicaa ναι εγω θα το εβαζα στο εξωτερικο μερος ωστε να προσγειωνεται μετα απο πτηση και θα προτιμουσα πιο μεγαλυτερη επιφανεια και ας μην ηταν τοσο λεια για να γλιστραει αλλα ας ηταν σαν κορμος καπως
 
Γελάω με το διάδρομο προσγείωσης.😜 Εγώ θα το ήθελα μόνο για να τρώνε π.χ. τον αρακά που προσπαθούν να τον ακουμπήσουν στην πατηθρα για να τον φάνε και δεν προλαβαίνουν. Το τρώει η σχάρα.🥴
 
Όντως πολλά πουλιά θέλουν να τρώνε από επίπεδες επιφάνειες σπόρο σπόρο. Απότι εχω διαβάσει αυτό ειδικά συμβαίνει σε πτηνά που μεγάλωσαν με πάρα πολλούς νεοσσούς μαζί με το φαγητό να πετιέται κάτω. Για αρακά και τέτοια χρησιμοποιώ πιατάκι τσαγιού, αν και δεν της πολιαρεσουν, ακόμα τουλάχιστον.
 
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν θα πάρω από εξωτερικό πρώτον γιατί θα ήθελα να το δω από κοντά και δεύτερον θα πάρει πολύ καιρό. Επίσης είναι ταλαιπωρία να το φτιάξεις γιατί πρέπει να βρείς το ξύλο να το κόψεις να το περάσεις με γυαλοχαρτο να περάσεις τις βίδες με τις ροδέλες κτλπ. Άμα υπάρχε κάπου έτοιμο με 10 ευρώ π.χ θα ήταν το ιδανικό αλλά απτην έρευνα που έκανα αλλά και με την βοήθεια σας από ότι φαίνεται ατυχησαμε. Δεν είναι για συγκεκριμένη χρήση απλά θα ήθελα να την βάλω για να τους βάζω τα φρούτα τους απέξω και να κάθονται να τα τρώνε εκεί πέρα στη γωνία τους.
 
Για φρούτα, δοκίμασε "ταψάκι" για καπκεϊκ. Είναι σχετικά ρηχό, οπότε δεν τα τρομάζει, και έχει χοντρά πλαϊνά, απόπου μπορούν να σταθούν και να σκύβουν μέσα στο πιάτο. Αν είναι κάπως τρομαγμένα, πιατάκι τσαγιού επίσης λειτουργεί. 'Αλλωστε, τα υγρά από τα φρούτα πάνω στο ξύλο θα θέλουν δουλειά στο καθάρισμα.
 
Αν βοηθάω, εγώ τους βαζω ένα πήλινο μικρό κεσεδάκι από γνωστό μαγαζί γαλακτοκομικών που είναι ρηχό. Ανεβαίνουν άνετα στα τοιχώματα και δεν γυρίζει λόγω βάρους. Εκεί τρώμε αρακά, καλαμπόκι, μπρόκολο, καρότο.
 
@HxC πάντως σαν κατασκευή δεν δείχνει κάτι ιδιαίτερο επιπλέον σου λέω ένας φίλος μου που χρειάστηκε να κανει παρόμοια κατασκευή το έκανε στο Leroy και με πολύ χαμηλό κοστος
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: LillyW
@HxC μπορεις και απο το Leroy οπως ειπε ο @kom ναι και μας διεφυγε πριν οτι εχει οτι χρειαζεσαι για να το φτιαξεις μονος,μπορεις στην τελευταια περιπτωση να τοποθετησεις ενα πιατακι γλαστρας σαν αυτο εδω,εχει μια ευρυχωρια και μια ασφαλεια αν θες.Δες σε ενα πιο μικρο μεγεθος ισως
 
Back
Top