Φροντίδα Που μπορώ να βρω φθηνό κλουβί για Αλεξανδρινό;

Evaggelia.ts. 2 γράφτηκες στο φόρουμ για να βρεις βοήθεια. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν την εκμεταλλεύεσαι και θα κάνεις τελικά του κεφαλιού σου. Αυτό που σου είπε η εκτροφέας βολεύει αυτήν και μόνο και σαφώς δεν ισχύει. Αν το πάρεις και κάτι πάει στραβά τότε τι θα κάνεις θα ξαναγράψεις εδώ για να σου δώσουμε βοήθεια εξ'αποστάσεως για κάτι που απο την αρχή σε συμβουλέψαμε να μην κάνεις; Τα εξωτικά κατοικίδια δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης κι άρα κάνουμε μια κίνηση αν την σηκώνει ο προϋπολογισμός μας. Απαιτούν κατάλληλο κλουβί, τροφές, αξεσουαρ και εξειδικευμένη ιατρική περίθαλψη. Αν δεν μπορούμε να τα προσφέρουμε αυτά δεν ψάχνουμε ημίμετρα γιατί είναι άδικο για τα πουλιά.
 
Ακούω απο εκτροφέα οτι δεν μπορεί να ταΐσει αυτός το μωρό και το δίνει να το ταΐζει κάποιος που δεν έχει εμπειρία, ακούω ότι δεν μπορει να παρει μια προκαταβολή να το "κλείσει" απο πριν και δε βλεπω εκτροφέα, πωλητή αθώων ψυχών βλέπω, για να μη πω τίποτα χειρότερο.

Αν δεν έχεις εμπειρία σου συνιστώ να μην παρεις πουλάκι να το ταϊζεις έτσι. Ισως και να τα καταφέρεις αλλα θα είναι απο τύχη και μόνο. Απλα "πειραματίζεσαι" επάνω στο πουλάκι.

Το κλουβί είναι οτι σημαντικότερο. Αν δε σηκώνει ο προϋπολογισμος σου το κλουβι σκεψου οτι ερχονται και αλλα. Παιγνίδια, τροφές, πιθανά ιατρικά έξοδα, και μιλάμε για χρόνια και χρόνια.

Το πουλί και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ψυχή μπορει να δεθεί με αυτόν που το αγαπάει σε οποιαδήποτε ηλικία εφ' οσον υπάρχει αγάπη, υπομονή και διάθεση. Τα υπόλοιπα είναι για την κονόμα.
 
Φοίβος, ErnestoTheParrotlet.

Εντ: Ξει το καταλαβαβαινω θα ψάξω κ απο αλλου

Παιδια εχω ξαναταισει παπαγάλο κ αλλα πουλάκια εχω καποιες ιδεες κ συμφωνω μαζι Σας οτι καλυτερα ειναι απογαλακτισμενο.Απλα επειδη ξερω την διαδικασία

Εγω δεν ειπα οτι θελω να βασανιστεί το πουλάκι αντιθέτως τα αγαπαω κ δεν στο λεω με καμοια κακια απλα ξερω την διαδικασια επειδη εχω ξαναταισει αλλες τρεις φορες οποτε κατι θα ξερω κ εγω:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν πήγαινε σε σενα η "τσαντίλα" μου Ευαγγελία αλλά στον εκτροφέα. Θεωρώ, όπως και να έχει, ανεύθυνο να δίνεις πουλάκια που δεν έχουν απογαλακτιστεί. Στην τελική η δική του "αξιοπιστία" πλήττεται. Εμείς που δεν είμαστε εκτροφείς, μα κάτι θα τύχει, μα κάτι θα στραβώσει γιατί εχουμε και άλλες δουλειές και ευθύνες, και αυτό το "κάτι" θα το πληρώσει το πουλάκι. Δική μου άποψη, όσο έμπειρη και να είσαι, να βρεις ένα απογαλακτισμένο. Ο σωστός εκτροφέας, που θα μπορέσεις να τον εμπιστευτείς κιόλας, θα σου κρατήσει το πουλάκι (όπως έκανε και ο δικος μου που έκλεισα το παπαγαλακι πριν καν γεννηθεί!) θα το μεγαλώσει σωστά και θα στο φέρει έτοιμο και ωραίο για να συνυπάρξετε :)
 
Ορισμενοι βαπτίζονται εκτροφεις αλλα μαλλον ερασιτεχνες για χρηματικο οφελος κ μονο ειναι!
Παντως η Ευαγγελια εχει και τα δικια της αφου ο Αλεξανδρινος παπαγαλος δεν ειναι κατι συνηθισμενο! Οποτε ειναι δυσκολο να βρεις, ποσο μαλλον οπως το θες! Και εγω εψαχνα αρκετο καιρο και στο τελος απο χ. Ε. τον. Πηρα! Γενικα φβ και χε βρισκεις τετοιο ειδος, απο κατοχους ζευγαριων!
 
Ορισμενοι βαπτίζονται εκτροφεις αλλα μαλλον ερασιτεχνες για χρηματικο οφελος κ μονο ειναι!
Παντως η Ευαγγελια εχει και τα δικια της αφου ο Αλεξανδρινος παπαγαλος δεν ειναι κατι συνηθισμενο! Οποτε ειναι δυσκολο να βρεις, ποσο μαλλον οπως το θες! Και εγω εψαχνα αρκετο καιρο και στο τελος απο χ. Ε. τον. Πηρα! Γενικα φβ και χε βρισκεις τετοιο ειδος, απο κατοχους ζευγαριων!
Σε ευχαριστώ πολυ που με καταλαβαινεις
 
Ολοι σε καταλαβαινουμε και ολοι περασαμε απο φαση που ανυπομονουσαμε πιστεψε με! Εμεις εδω απλα σε συμβουλευουμε και σου λεμε τη γνωμη μας βασει της εμπειριας μας!Για να σε βοηθησουμε και οχι κακοπροαιρετα! Επειδη εκτρεφω κοκατιλ, προσωπικα δε δινω πουθενα πουλακι αν δεν ειναι πληρως απογαλακτισμενο και ετοιμο! Και μιλαμε για ενα ειδος που δεν ειναι και δυσκολο να βρεις! Παρολα αυτα δε με ενδιαφερει να δωσω απλα τα πουλια και να φυγουν απο πανω μου. Με ενδιαφερει να ειναι υγειη πανω απο ολα και υστερα να βρεθει καποιος που θα παρει! Απλα τα πραγματα! Στα λεω απλα για να καταλαβεις το σκεπτικο και οχι για να δειξω κατι!
 
zack27 Ειδες το μωρο Αλεξανδρινο που πηρε κ ο φιλος απο Κυπρο, μικροβιο στα εντερα και λοιμωξη στα αυτια με το καλημερα!
Ενήργησε αμεσα και σωθηκε ο μικρος! Προϋποθέτει ομως αμεση αντιδραση αλλα και χρημα, για το κοστος νοσηλειας!
 
Μα ενταξει μπορει να τυχει μπορει και οχι αλλα γιατι να ρισκαρουμε τη ζωη του πουλιου και να στεναχωρεθουμε και μεις φυσικα! Το εχουμε δει πολλες φορες να συμβαινει αυτο!
 
Μα ενταξει μπορει να τυχει μπορει και οχι αλλα γιατι να ρισκαρουμε τη ζωη του πουλιου και να στεναχωρεθουμε και μεις φυσικα! Το εχουμε δει πολλες φορες να συμβαινει αυτο!
Μολις εχθες το πείρα το πουλάκι ειναι μια χαρα υα το παω κ σε πτηνιατρο
 
Ανοιξε νεο θεμα και ανεβασε φωτο να το δουμε 👍
Πτηνιατρο γιατι απο τωρα. Απλως να το παρακολουθεις, εκτος αν θες καποιες ιδιαιτερες οδηγιες
Καλό είναι να το πάει σε πτηνίατρο λόγο μικρής ηλικίας.
Γενικά τα μωρά είανι επιρρεπή σε λοιμώξεις και συνήθως ευθύνεται στο λάθος τάισμα του νεοσσού (μη αποστειρωμένα υλικά κλπ).
 
Back
Top