Γενικά Που πωλούνται δαχτυλίδια κλειστού τύπου;

Εαν δεν είσαι γραμμένος σε σύλλογο δεν θα μπορέσεις να βρεις στην Ελλάδα. Εγώ τα δικά τα είχα παραγγείλει απο εδώ. Τα παραγγέλενεις εσύ όπως ακριβώς τα θέλεις.
 
Για να γραφεις σε συλλογο πληρωνεις να φανταστω.
Ναι... στους περισσότερους για να μην πω σε όλους.
Σε κάποιους συλλόγους τα χρήματα για την ετήσια συνδρομή είναι λίγα...
 
Καλυτερα ειναι τα μεταλικα η τα πλαστικα;

Ναι... στους περισσότερους για να μην πω σε όλους.
Σε κάποιους συλλόγους τα χρήματα για την ετήσια συνδρομή είναι λίγα...
Ευχαριστω περιπου ποσα και εαν ξερετε καοιον καλο.
 
Καλυτερα ειναι τα μεταλικα η τα πλαστικα;
Καλύτερα κατά την άποψή μου αν δεν είσαι σε σύλλογο είναι αυτά
birdmarket.gr/anaparagwgh/daktylidia - kanarinivn/Eγχρωμα - δακτυλιδια- σιλικονης
 
Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρω δαχτυλίδι κλειστού τύπου σε Pet ή στο Internet δεν ανήκω σε σύλλογο για αυτό ρωτάω, ασχολούμαι εδώ και 5 χρόνια με την αναπαραγωγή και λέω να δοκιμάσω να βάλω δαχτυλίδια στους τελευταίους για φέτος νεοσσους. Βρήκα μερικά στο ίντερνετ απλά είναι διαφορετικών χρωμάτων και διαστάσεων με αποτέλεσμα να μην ξέρω πιο να επιλέξω... Ευχαριστώ.
 
μιας και ασχολείσαι τόσα χρόνια με την εκτροφή, σου προτείνω να έρθεις σε επικοινωνία με τον https://www.sfop.gr/ . Γίνε μέλος στον σύλλογο της πόλης σου και προσπάθησε να εξελιχθείς μέσω του συλλόγου.
καλή συνέχεια.
 
Βρήκα μερικά στο ίντερνετ απλά είναι διαφορετικών χρωμάτων και διαστάσεων με αποτέλεσμα να μην ξέρω πιο να επιλέξω... Ευχαριστώ.
Για τα καναρίνια κάνουν μόνο αυτά που έχουν διάμετρο 2,9mm και χρώμα μπλε για το 2017 ..
Μπορείς να τα πάρεις κι από karderines.gr/vlog/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/Ετήσιος-Δακτύλιος- Εκτροφής-Πτηνών-5άδα-2-9mm-1
 
Δηλαδή δεν χρειάζεται να λέει πάνω εκτροφέα κτλ. ; Δεν είναι απαραίτητο;
 
Δηλαδή δεν χρειάζεται να λέει
Εσύ για ποιο λόγο το θέλεις; Τα δαχτυλίδια των πουλιών δεν είναι κοσμήματα, τα χρησιμοποιούν για συγκεκριμένους λόγους όπως:
  1. αρχειοθέτηση των πουλιών, όταν αυτά είναι πολλά και δεν μπορείς να τα θυμάσαι.
  2. συμμετοχή στις εκθέσεις των συλλόγων.
Επομένως αυτό που χρειάζεται να λέει εξαρτάται από το λόγο για τον οποίο χρειάζεται να το φοράει το πουλί.
 
Δηλαδή δεν χρειάζεται να λέει πάνω εκτροφέα κτλ. ; Δεν είναι απαραίτητο;
Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις...
Για τις εκθέσεις απαιτείται να αναγράφεται τουλάχιστο ο σύλλογος κι ο αύξων αριθμός του πτηνού...
 
Το θέλω για να ξέρω ποιο είναι ποιο για κανέναν άλλο λόγο.
Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι είτε αριθμημένα, είτε χρωματιστά εφόσον τα πουλιά είναι τόσα που μπορείς να τα ξεχωρίζεις από τα τέσσερα πέντε διαφορετικά χρώματα που θα έχουν στα δαχτυλίδια.

Τα πρώτο που βρήκα μετά από πολύ σύντομη αναζήτηση, είναι αυτά http://my-petshop.gr/my-petshop/el/-daxtylidia-ptinwn/786-metallika-daxtylidia-kleistou-typou.html Φαντάζομαι ότι υπάρχουν δεκάδες άλλα καταστήματα.
 
Σιλικόνης. Τα καλύτερα για την περίπτωσή σου. Μπαίνουν βγαίνουν εύκολα. Δεν πληγώνουν το πόδι. Πάρε μερικά διαφορετικού χρώματος ώστε να έχεις πολλές δυνατότητες ταυτοποίησης και αναγνώρισης 😉

daxtylidia-silikonis.webp
 
Back
Top