Αναπαραγωγή Πρέπει ή δεν πρέπει να αντικαθιστούμε τ' αυγά και γιατί;

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Το βγάζω τα αυγά και βάζω πλαστικά... σιγά σιγά πρέπει να περνάει σε όλους μας, σαν μια απαραίτητη εκτροφική εργασία που ναι μεν θέλει γνώσεις και δεξιότητες... Αλλά από την άλλη αν δεν τις έχουμε, ας μην ξεκινάμε την αναπαραγωγή τους.
 
Το βγάζω τα αυγά και βάζω πλαστικά... σιγά σιγά πρέπει να περνάει σε όλους μας, σαν μια απαραίτητη εκτροφική εργασία που ναι μεν θέλει γνώσεις και δεξιότητες... Αλλά από την άλλη αν δεν τις έχουμε, ας μην ξεκινάμε την αναπαραγωγή τους.
Απλά μην ξεχνάμε πως και αυτό το εγχείρημα θέλει εμπειρία, κατάλληλα εργαλεία (χωρίς την τσιμπίδα δεν πάμε πουθενά!) και διάβασμα για το πως θα συντηρηθούν τα αυγά αργότερα.. Αν κάποιος δεν νιώθει έτοιμος να το κάνει, μπορεί να τα φύση μέχρι να νιώσει σίγουρος!
 
Οι περισσότεροι εξ ημών μεγαλώσαμε με κότες στο σπίτι. Εγώ θυμάμαι τη μάνα μου να μαζεύει τα αυγά για να τα βάλει όλα μαζί στην κλώσα. Τι διαφορά έχουν τα καναρίνια ως πτηνά;
 
Μικρή η συμμετοχή στο δικό μου αρχικό ερώτημα...
Τα πράγματα είναι απλά για όλους... όλοι έχουμε τις απόψεις μας...
Τις περιμένω τεκμηριωμένες... από όλους... είτε στο ναι... είτε στο όχι
 
Η μονη διαφορα ειναι πως τα κοτοπουλακια οταν βγουν τρωνε μονα τους.
Αντικαθιστούμε τα αυγα των καναρινιων για να βγουν ολα μαζι και να μην εχει ενα πιο μικρο και να υπαρχει κινδυνος να μην τρεφεται σωστα.

Εγω δεν το κάνω.. Θεωρω πως πρεπει να γινεται σωστα για να εχουμε το αποτέλεσμα που θελουμε. Αν ειχα ενα ή δυο ζευγάρια ισως να το εκανα. Ειμαι υπερ αλλα δεν θα το εκανα επειδη εχω πολλα. Εκτος αυτου φοβαμαι μην τρομαξω τους γονεις επειδη θα "ενοχλησω" την φωλια και μην σπασω κανενα αυγο.
 
Μικρή η συμμετοχή στο δικό μου αρχικό ερώτημα...
Τα πράγματα είναι απλά για όλους... όλοι έχουμε τις απόψεις μας...
Τις περιμένω τεκμηριωμένες... από όλους... είτε στο ναι... είτε στο όχι
ναι.. Τα απομακρύνουμε!
πως;
με την ειδική λαβίδα
πότε; λίγη ώρα μετά την απόθεσή του στη φωλιά
που; σε ένα μπολ, γεμάτο σπόρους (δε χτυπούν έτσι μεταξύ τους),το οποίο φυλάμε σε σημείο σκιερό και ζεστό. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι το σκέπαστρο που έχουν οι εξωτ.φωλιές.
γιατί; για να ξεκινήσει ταυτόχρονα η επώασή τους, αυξάνοντας έτσι το ποσοστό να εκκολαφθούν επίσης σχεδόν ταυτόχρονα,ώστε οι νεοσσοί να διεκδικήσουν στα ίσα όλοι τους την τροφή και το δικαίωμα της ζωής.
 
Αν ειχα ενα ή δυο ζευγάρια ισως να το εκανα. Ειμαι υπερ αλλα δεν θα το εκανα επειδη εχω πολλα.
Εδώ βρίσκω περισσότερους από πέντε λόγους να το κάνεις...
Για παράδειγμα τι γίνεται με τη δεύτερη γέννα αυγών όταν μέσα υπάρχουν νεοσσοί;
Δε λερώνουν τα αυγά;
 
Συμφωνω.. Υπσρχει και η πιθανοτητα να τα σπασουν κτλ. Αλλα πρεπει να εισαι εκει την ωρα που το γεννα, να το παρεις, να προσεχει μην σπασει.

Εδω λεμε να μην ενοχλουμε την φωλια, να μην περνουμε τα αυγα για κανενα λογο. Ενω για την αντικατασταση αυγων δεν ισχυει; Δεν ενοχλουμε το ζευγαρι;
 
Συμφωνω.. Υπσρχει και η πιθανοτητα να τα σπασουν κτλ. Αλλα πρεπει να εισαι εκει την ωρα που το γεννα, να το παρεις, να προσεχει μην σπασει.
Αριάδνη, τα παίρνεις το πρωί κάποια στιγμή όλα μαζί. Ακόμη και αν κάθεται κάποια, την σηκώνεις και τα παίρνεις. Δεν είναι δα και τόσο ιδιότροπα πουλιά.

Απαντώ απλά στον προβληματισμό σου όμως, γιατί ο καθένας ακολουθεί αυτό που νομίζει σωστό ή αυτό που τον βολεύει περισσότερο.
 
Δεν ενοχλουμε το ζευγαρι;
Ενοχλούμε μια κανάρα όταν πάμε συχνά και τη σηκώνουμε για να δούμε αν...
Αλλα πρεπει να εισαι εκει την ωρα που το γεννα, να το παρεις, να προσεχει μην σπασει.
Σωστά όλα αυτά...
να μην περνουμε τα αυγα για κανενα λογο.
Γιατί;
 
Εγω απλα αναφερα αυτα που διαβαζω στο φορουμ.. Κι δημιουργηθηκε η απορια.. Δεν εινακ η γνωμη μου.. Απλα μια παρατηρηση εκανα.. :)
 
Δεν βρισκω λογο να συζηταμε αν πρεπει να κανουμε κατι. Θεωρω οτι εγκειται φυσικα σε παρεμβαση για τη φωλια, οπως ειχαμε συζητησει σε αλλο θεμα αν πρεπει να παρεμβαινουμε.
Βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καν πρεπει, παρα μονο θελουμε ή δε θελουμε.
 
Αριάδνη, τα παίρνεις το πρωί κάποια στιγμή όλα μαζί. Ακόμη και αν κάθεται κάποια, την σηκώνεις και τα παίρνεις. Δεν είναι δα και τόσο ιδιότροπα πουλιά.

Απαντώ απλά στον προβληματισμό σου όμως, γιατί ο καθένας ακολουθεί αυτό που νομίζει σωστό ή αυτό που τον βολεύει περισσότερο.
ακριβώς! ή..όταν είσαι σπίτι,θα την παρατηρείς.. Δε γίνεται να μη σηκωθεί έστω για λιγο νερό! Εκείνη τη στιγμή μπορείς να τα απομακρύνεις..
 
Εγώ φέτος δεν τα άλλαξα και πήρα 4/5 πουλιά από τα αυγά. Το ένα έσπασε όχι από εμένα.Από αυτά που βγήκανε 2 γεννηθήκανε ίδια μέρα την επόμενη ένα και μετά άλλο ένα. Οπότε το σπασμένο μάλλον ήτανε το 5ο.Αν έβγαινε και αυτό κανονικά ίσως είχε πρόβλημα ίσως όχι. Δεν ξέρω. Πάντως οι γονείς τάιζαν όλα τα μικρά ακόμα και το μικρότερο. Τουλάχιστον πειραματίστηκα με τη λαβίδα στο σπασμένο αυγό και είδα ότι ήτανε εύκολο. Σαν πρώτη φορά τα άφησα χωρίς αλλαγή και έμεινα ευχαριστημένος. Την επόμενη φορά θα τα αλλάξω και θα σας πω τότε εντυπώσεις :)
 
Δεν βρισκω λογο να συζηταμε αν πρεπει να κανουμε κατι. Θεωρω οτι εγκειται φυσικα σε παρεμβαση για τη φωλια, οπως ειχαμε συζητησει σε αλλο θεμα αν πρεπει να παρεμβαινουμε.
Βασικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καν πρεπει, παρα μονο θελουμε ή δε θελουμε.
-Ακόμα και αυτή η ενέργεια έχει να κάνει με το μέγεθος της εκτροφής. Στις περιορισμένου αριθμού ζευγαριών η συνεχής ημερήσια παρακολούθηση δίνει λύσεις ΟΠΟΥ κι' ΑΝ χρειαστούν. Σε μεγάλες εκτροφές είναι αδύνατον να γίνει παρακολούθηση τέτοιας συχνότητας και να καλυφθούν και τα προβλήματα που απορρέουν απο την μη ταυτόχρονη εμφάνιση των μικρών. Η στήριξη των νεοσσών με παρουσία ψεύτικων αυγών με συχνές αλλαγές ώστε να διατηρούνται καθαρά. Η συνεχής παρακολούθηση κάποιων που θέλουν βοηθητικό τάισμα. Η γενική καθαριότητα που πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένες (λίγο-πολύ) ημερομηνίες, ανάλογα με τον ερχομό των μικρών. Το πέρασμα των δακτυλιδιών που γίνεται μεγάλο πρόβλημα όταν οι νεοσσοί δεν είναι της ίδιας ανάπτυξης και άλλα μικρότερης σημασίας θεματάκια είναι αυτά που συνηγορούν υπέρ της αντικατάστασης.
 
Back
Top