Φροντίδα Πρέπει να πάω σε 60άρι κλουβί τα καναρίνια μου

giorgosdrak66

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2018
Μηνύματα
6
Καλησπερα στην ομορφη παρεα. Ειμαι εδω και μια εβδομαδα κατοχος δυο καναρινιων"αρσ..", η αγορα εγινε απο καταστημα πετ στην αγια παρασκευη. Οταν ξεκινησουν ειναι απολαυση. Τα εχω σε 1 κλουβι με χωρισμα στη μεση "40 αρι"και νομιζω οτι βγαινει αρκετα μικρος χωρος για το καθενα.Απλως το μονο που με ενδιαφερει ειναι το κελαιδισμα. Μηπως πρεπει να παω σε 60 αρη κλουβι για πιο ανετα.?
 
Ο χώρος της σαραντάρας "ζευγαρώστρας" είναι οριακά καλός για ένα καναρίνι.
Αν θες απλά για να κελαηδούν θα πρότεινα να πας σε ξέχωρο ατομικό κλουβάκι που είναι λίγο πιο εύκολο στις μετακινήσεις.
 
θα πρότεινα να πας σε ξέχωρο ατομικό κλουβάκι
Ποιο ακριβώς Γιάννη; Γράψε αν θέλεις διαστάσεις στο περίπου για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.
 
Είχα στο μυαλό μου κάτι σαν αυτά
1.webp
2.webp
που έχουν διαστάσεις 37x24x33cm περίπου και είναι απαλλαγμένα από σχήματα και καμπύλες που αχρηστεύουν τους ωφέλιμους χώρους των πουλιών και είναι σε εξαιρετικά προσιτές τιμές (κοντά στα 13 ευρώ)
 
σε εχαριστω για την απαντηση. Το θεμα ειναι οτι την σαρανταρα την μοιραζονται αυτη τι στιγμη 2 καναρινια. Τα ατομικα κλουβια χανεται νομιζω η ανεση τηε μεταφορας.Αυτη τη στιγμη στη διαρκεια της ημερας "οχι αερα"ειναι στο μπαλκονι και το βραδυ μεσα σε σκοτεινο δωματιο. Δεν ξερω αν κανω καλα.
 
Οχι δεν κανεις καλα, τα πουλακια θα τα εχεις ή μονιμα μεσα ή μόνιμα εξω.

Στην πρωτη περιπτωση πρεπει να μεριμνήσεις για τον σωστο αερισμο και παροχης ηλιου και στην δευτερη να τα προφυλαξεις απο τυχον ρευματα αερα.
 
Να προσθέσω στα παραπάνω του Αντώνη πως για την περίπτωση μεμονωμένων κλουβιών (λίγα πουλάκια) καλύτερα είναι το μόνιμα έξω ώστε να αποφύγουμε τα πολύ δυσάρεστα που ακολουθούν το μέσα έξω.
Αν μάλιστα πάρουμε και τα απαραίτητα μέτρα προστασίας για τα αρπακτικά το έξω γίνεται και απόλυτα ασφαλές.
Τέτοια προστατευτικά μπορούμε να δούμε εδώ:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-κλουβιών-από-αρπακτικά-και-καιρικές-συνθήκες.31524/#post-404992
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Εξωτερική-κλούβα-προστασίας.26746/
 
Μηπως πρεπει να παω σε 60 αρη κλουβι για πιο ανετα.?

Αν το αντέχεις... Ξεκάθαρα ναι!
[automerge]1542543677[/automerge]
Τα ατομικα κλουβια χανεται νομιζω η ανεση τηε μεταφορας.

Όχι, αν πάρεις άλλη μια ίδια 40άρα και την κουμπώσεις από πάνω...
Υποθέτω μιλάς για τις κλασικές κινέζικες...

Τώρα για το αν θα πρέπει να γίνεται αυτή η μεταφορά σου απάντησαν ήδη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
και παλι ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις, οποτε μαλλον παμε για 60 αρα "κινεζικη"και με την ευκαιρια η ηδη 40 αρα θα φιλοξενησει νεο επισκεπτη. Και το σημαντικοτερο μονιμοποιηση στο μπαλκονι κρεμασμενα στο τοιχο.Απο τα μεσα της αλλης εβδομαδας και οι πρωτες φωτο..
 
Kαλησπέρα,

Επειδή με είχε προβληματίσει και εμένα το μέγεθος του κλουβιού, μετά από αρκετές δοκιμές είδα ότι το πουλί για να φτερουγήσει και να ανοίξει τα φτερά του, θέλει τουλάχιστον 60αρα, από εκεί και κάτω απλά χοροπηδάει

CanaryFlying3.webpP1090372.webpFlyingCanary2.webp
 

Συνημμένα

  • CanaryFlying.webp
    CanaryFlying.webp
    85,3 KB · Προβολές: 15
από εκεί και κάτω απλά χοροπηδάει
Πετά λιγότερο στα πιο μικρά κλουβιά. Γιατί είναι αδύνατον να καλύψει 30-35 εκατοστά απλά πηδώντας.
 
Οι συγκεκριμένες είναι επαγγελματικές και ακριβές. Είναι γαλβάνιζέ, και κοστίζουν 85€.

Δεν κάνω εκτροφή, απλά ‘Προσωπικό κόλλημα” να είναι γαλβανιζέ,

Τα αξίζουν τα χρήματα τους έχουν πολύ κατασκευή, αλλά το θέμα είναι αν κάνεις διαθέτει τέτοιο ποσό.
 
πολυ καλες οι φωτογραφιες και πολυ καλη δουλεια.Απλως επιβαλεται η αγορα 60 αρη κλουβι και θα το μοιραστουν 2 καναρινια με το χωρισμα. Και το ειδη υπαρχον 40 αρη θα φιλοξενησει το νεο φιλο καποια στιγμη.,Εχω διαπιστωσει οτι αυτες οι κινεζικες ειναι πολυ ψευτοκατασκευες "καμια σχεση με του συνονοματου πιο πανω"Που βρισκουμε καλα ποιοτικα κλουβια με συρταριερες;
 
Που βρισκουμε καλα ποιοτικα κλουβια με συρταριερες;

Εδώ:

petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/zevgarostres/zevgarostra-anaparagogis-monorofi-nikel-detail
petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/zevgarostres/zevgarostra-anokseidoti-58-ek-ektrofeiou-3554-detail
petmat.gr/portal/ptina/klouvia-poulion/zevgarostres/italgabbie-kod-66-girasole-zevgarostra-me-syrtari-detail

Η τελευταία σε 60άρα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πετά λιγότερο στα πιο μικρά κλουβιά. Γιατί είναι αδύνατον να καλύψει 30-35 εκατοστά απλά πηδώντας.

Γιάννη, αν υπολογίσουμε την απόσταση από πατήθρα σε πατήθρα και τα κενά δεξιά και αριστερά για γυρίζει το καναρίνι χωρίς να βρίσκει η ουρά του στα κάγκελα 35-40 πόντους έχουμε στα 60άρια... Οπότε σε μικρότερα όντως φαίνεται σαν να πηδάνε...
 
Back
Top