Φροντίδα Πρέπει να πάω σε 60άρι κλουβί τα καναρίνια μου

H Οrnitalia εχει καλα πραγματακια αλλα βγαινεις σημαντικα πιο ελαφρυς!

Γιωργο σε αυτες τις ζευγαρωστρες αρμοζουν και οι καταλληλες πατηθρες,ξυλινες χωρις ραβδωσεις!
 
Γιάννη, αν υπολογίσουμε την απόσταση από πατήθρα σε πατήθρα και τα κενά δεξιά και αριστερά για γυρίζει το καναρίνι χωρίς να βρίσκει η ουρά του στα κάγκελα 35-40 πόντους έχουμε στα 60άρια... Οπότε σε μικρότερα όντως φαίνεται σαν να πηδάνε...

Πετάνε κι από κάγκελο σε κάγκελο ρε συ και μια χαρά φτερουγιζουν και σε 35αρια και σε 40αρια.
 
Πετάνε κι από κάγκελο σε κάγκελο ρε συ και μια χαρά φτερουγιζουν και σε 35αρια και σε 40αρια.

Σίγουρα, και με ότι έχει ο καθένας πορεύεται...
Αλλά εγώ στα 40άρια μου δεν το έχω δει αυτό:

FlyingCanary2.webp
[automerge]1542749618[/automerge]
Αν ταΐζει και σωστά ο φίλος @GeorgeMets σίγουρα δεν θα έχει ίχνος παραπανίσιου λίπους στα καναρίνια του...
 
Αλλά εγώ στα 40άρια μου δεν το έχω δει αυτό:

Και σε ένα κλουβί του 1μ θα βγαίνουν ακόμα καλύτερες φώτο. Δε λέω ότι δεν είναι πιο όμορφο σαν εικόνα.

Απλά λέω ότι τα οποία θετικά μιας 60αρας (το αναφέρω διότι συνεχώς προτείνεται σε άτομα με ένα πουλάκι) είναι περίσσοτερο θεωρητικά. Στην πραξη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιωργο σε αυτες τις ζευγαρωστρες αρμοζουν και οι καταλληλες πατηθρες,ξυλινες χωρις ραβδωσεις!


Πράγματι… εχεις δίκιο, τις έχω αλλάξει η Photo είναι παλιά..
Ο Ornitalia εχει ποιοτικά προϊόντα, αλλά πράγματι δεν είναι φτηνά, νομίζω ότι το πελατολόγιο του είναι μόνο εκτροφείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και σε ένα κλουβί του 1μ θα βγαίνουν ακόμα καλύτερες φώτο. Δε λέω ότι δεν είναι πιο όμορφο σαν εικόνα.

Δεν μίλησα μόνο για την εικόνα...
Το πουλί ανοίγει πλήρως τα φτερά του και καταβάλλει κόπο/προσπάθεια για να πετάξει...
[automerge]1542753112[/automerge]
Απλά λέω ότι τα οποία θετικά μιας 60αρας (το αναφέρω διότι συνεχώς προτείνεται σε άτομα με ένα πουλάκι) είναι περίσσοτερο θεωρητικά. Στην πραξη δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά.

Δεν θα συμφωνήσω...
Μόνο θεωρητικά δεν είναι τα οφέλη...
Υπάρχει μεγάλη και ουσιαστική διαφορά...
Εδώ μετράμε τη διατροφή αξία του κάθε σπόρου ξεχωριστά λες το +50% του χώρου να μην έχει σημασία...
Ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα πουλάκι το παραπάνω κόστος είναι στα 3 ευρώ... Μια φορά εφάπαξ... Και τέλος...

Για να μην χαλάσουμε το θέμα εγώ σταματάω εδώ...
Φυσικά σέβομαι την άποψη σου... Αλλά δεν την αποδέχομαι 😜
 
Τελευταία επεξεργασία:
φαίνεται σαν να πηδάνε
Φαίνεται... αλλά δεν πηδάνε.
Είναι εύκολο στην προσπάθεια να δώσουμε άνεση στα πουλιά μας. Γιατί είναι αλήθεια, πως όσο πιο μεγάλο κλουβί τόσο πιο καλά είναι. Οδηγούμαστε σε υπερβολές και σε καταστάσεις που λόγω όγκου θα αποφύγει κάποιος να έχει ένα καναρίνι για το "μπαλκόνι" του.
Αν κλείσουμε τα μάτια για να φανταστούμε ένα κλουβί στο καρφάκι του τοίχου... Πάντα στα κλασικά μεγέθη οδηγούμαστε...
Κι αυτό με κάνει να πιστεύω και να το λέω συνεχώς πως για ένα καναρίνι (όχι ζευγαρώματα ή αποικίες) το κλασικό ορθογώνιο 45αρι κλουβί... είναι και όμορφο και πρακτικό αλλά και ανεκτό στη διαβίωση των καναρινιών.
 
Για να παραθέσω και γω τη γνώμη μου, σα νεότερος αντιμετώπισα και γω πρόβλημα χώρου/ κλουβιών, ιδιαίτερα μετά τη γέννα των νεοσσών. Θα συμφωνήσω με τον @misalouris, προσπάθησε να έχεις δύο ατομικά κλουβιά. Αν μπορείς να έχεις 60άρια καλώς, αλλιώς πήγαινε στα 40άρια. Το να έχεις δύο πουλάκια σε ένα κλουβί, ακόμα και 60άρι, από την μικρή μου εμπειρία θα έχεις μαλώματα που θα στρεσσάρουν τα καναρίνια σου. Δες το χώρο σου, και κοίτα να τα έχεις προστατευμένα. Αν αυτό γίνεται με δύο ατομικά 40άρια κλουβιά πήγαινε σε αυτήν τη λύση με κλειστά μάτια. Μπορεί να μην έχουν την μεγαλύτερη άνεση που προσφέρει το 60άρι, αλλά θα είναι αξιοπρεπέστατα και σένα η ζωή σου θα είναι ευκολότερη, πράγμα που σημαίνει ότι θα μπορείς να τους παρέχεις ό,τι χρειάζεται.
 
https://drive.google.com/file/d/1YH5ehemxm8Co6K7z2x8OOr7Hgjd4c-Nh/view?usp=sharing

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Σταυρο, μια φορά επιχείρησα να βάλω δυο μαζί και κατέληξε σε επικό καυγά.

Μπορεί στα αρχή να φαίνεται και λίγο αστείο, αλλά ο χαμένος του καβγά μετά από μια εβδομάδα μπήκε σε έντονη πτερρορεια, και παραλίγο να το χάσω.

Επανήλθε μεν, αλλα το πουλί δεν είναι πλέον στην ίδια κατάσταση, πριν το συμβάν.
 
Δεν θα συμφωνήσω...
Μόνο θεωρητικά δεν είναι τα οφέλη...
Υπάρχει μεγάλη και ουσιαστική διαφορά...
Εδώ μετράμε τη διατροφή αξία του κάθε σπόρου ξεχωριστά λες το +50% του χώρου να μην έχει σημασία...
Ειδικότερα όταν μιλάμε για ένα πουλάκι το παραπάνω κόστος είναι στα 3 ευρώ... Μια φορά εφάπαξ... Και τέλος...

Για να μην χαλάσουμε το θέμα εγώ σταματάω εδώ...
Φυσικά σέβομαι την άποψη σου... Αλλά δεν την αποδέχομαι 😜

Μιλώντας για ουσιαστική διαφορά εννοώ τις επιπτώσεις στην υγεία/ευζωία του πτηνού.
Τι παθαίνει δηλαδή ένα πτηνό σε μικρότερο κλουβί στο οποίο φτερουγίζει λιγότερο; Σε τι ποσοστό; Σε πόσο δείγμα έχει γίνει η σύγκριση; Τι συμβαίνει σε 45αρι; Σε 50αρι σε 55αρι κλουβί;

Η συζήτηση γύρω από την φροντίδα ζωντανών οργανισμών μπορεί να είναι για μας χόμπι, αγάπη κι ευχαρίστηση και να λέμε θέλουμε το καλύτερο, όμως ο πυρήνας είναι βιολογία, χημεία, ανοσολογία κτλ. Θετικές επιστήμες. Οτιδήποτε δηλαδή λέμε και προτείνουμε πρέπει όχι μόνο να έχει μια θεωρητικά σωστή ή έστω λογική βάση (π.χ πιο μεγάλο κλουβί = πιο πολύ πετάγμα = πιο χαρούμενο πουλάκι) αλλά όλα αυτά να έχουν αποδειχτεί είτε σε επίπεδο έρευνας είτε έστω σε επίπεδο πολυάριθμων δικών μας παρατηρήσεων.

Όταν λοιπόν προτείνεται (όχι από σένα συγκεκριμένα) κάτι όπως π.χ η 60αρα για ένα καναρίνι και ταυτόχρονα συνοδεύεται από λέξεις όπως ''πρέπει'', ''το ελάχιστο'', ''αμέσως'' και γενικά λέξεις που προσδίδουν βαρύτητα, θα ήταν φρόνιμο να υπάρχει μια αιτιολόγηση και μία παράθεση των συνεπειών ενός μικρότερου κλουβιού και πως αυτό το συμπέρασμα έχει εξαχθεί.

Με λίγα λόγια διαφωνώ με τον τρόπο και την επιτακτικότητα που πολλές φορές συνοδεύει τις όποιες προτάσεις μας σε άπειρα κυρίως μέλη. Δεν συνάδουν δηλαδή με τις όποιες συνέπειες θα έχει η μη τήρησή τους ώστε να έχουν καθιερωθεί ως ''χρυσός κανόνας''.

Σόρρυ αν χαλάσαμε λίγο το θέμα, ευχαρίστως να γίνει πάλι αυτή η συζήτηση σε νέο θέμα για να πούμε λίγο και για τις ξύλινες πατήρθρες 😛
 
Η συζήτηση γύρω από την φροντίδα ζωντανών οργανισμών μπορεί να είναι για μας χόμπι, αγάπη κι ευχαρίστηση και να λέμε θέλουμε το καλύτερο, όμως ο πυρήνας είναι βιολογία, χημεία, ανοσολογία κτλ. Θετικές επιστήμες. Οτιδήποτε δηλαδή λέμε και προτείνουμε πρέπει όχι μόνο να έχει μια θεωρητικά σωστή ή έστω λογική βάση (π.χ πιο μεγάλο κλουβί = πιο πολύ πετάγμα = πιο χαρούμενο πουλάκι) αλλά όλα αυτά να έχουν αποδειχτεί είτε σε επίπεδο έρευνας είτε έστω σε επίπεδο πολυάριθμων δικών μας παρατηρήσεων.

Θα σου απαντησω με ενα απλο παραδειγμα, η λογικη και η αποδεδειγμενη ερευνα που λεει οτι ανθρωπος που γυμναζεται εχει μακροζωια και καλυτερη ποιοτητα ζωης βρισκει εφαρμογη και στο ζωικο βασιλειο.
Για τον ιδιο λογο οι ιδιοκτητες σκυλων φροντιζουν να γυμναζονται τα κατοικιδια τους,τηρουμενων των αναλογιων το ιδιο συμβαινει και στα πτηνα.Αλλιως δεν θα υπηρχε αναγκη να βγαινουν και οι παπαγαλοι απο το κλουβι.

Οσο για τις ξυλινες πατηθρες που παρατηρω οτι το επαναφερεις συχνα πυκνα, δοκιμασε να περπατησεις στα ειδικα πλακιδια με τις ραβδωσεις για τους ανθρωπους με προβληματα ορασης και μετα σε πλακιδιο χωρις ραβδωσεις και θα καταλαβεις την διαφορα.
Ειναι αποδεδειγμενο απο τις ερευνες που αφορουν τον ανθρωπο οτι το πλαστικο ειναι επιβλαβες σε καθε του μορφη, δεν χρειαζεται να ερθει καποιος να μας το επιβεβαιωσει αντιστοιχα για τα ζωα... Ειναι προφανες.
Περα απο το γεγονος οτι επιβαρυνει το περιβαλλον η κατασκευη και η χρηση του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα σου απαντησω με ενα απλο παραδειγμα, η λογικη και η αποδεδειγμενη ερευνα που λεει οτι ανθρωπος που γυμναζεται εχει μακροζωια και καλυτερη ποιοτητα ζωης βρισκει εφαρμογη και στο ζωικο βασιλειο.
Αυτά που ισχύουν για τους ανθρώπους έχουν στατιστικά επιβεβαιωθεί, έχουν γίνει έρευνες και ξέρουμε με αρκετά μεγάλη ακρίβεια τις συνέπειες και τις πιθανότητές τους. Οπότε στην οποιαδήποτε οδηγία δίνεται όλα αυτά έχουν υπολογιστεί. Ξέρεις ας πούμε πως αν καπνίζεις 1 πακέτο την ημέρα έχεις περίπου χ ποσοστό να προσβληθείς από ca πνεύμονα. Και κάνεις την επιλογή σου.
Αντίθετα αυτά που συζητάμε εδώ είναι πολλές φορές λίγο φλου... Εμπειρικά μιλάμε περισσότερο και δεν αρκεί η απλή λογική για να ερμηνεύσει επακριβώς βιολογικά φαινόμενα, πόσο μάλλον να οδηγήσει σε προσδιορισμό των συνεπειών.

Και επαναλαμβάνω πως δε λέω ότι δεν είναι καλύτερο ένα μεγάλο κλουβί. Απλά ζητώ να μάθω ποιοι είναι οι κίνδυνοι από ένα μικρότερο κλουβί και πόσο συχνοί ώστε να δικαιολογείται ως πρώτη πρόταση σε έναν νέο ιδιοκτήτη μια 60αρα ζευγαρώστρα ως ιδανική. Αν δηλαδή οι Κινέζοι την είχαν κάνει 50cm δε θα ήταν ιδανική;

Οσο για τις ξυλινες πατηθρες

Πάλι με τους ανθρώπους ως παράδειγμα αλλά επί της ουσίας τίποτα. Το ερώτημα είναι απλό: Τι παθαίνει ένα πουλάκι που πατάει σε πλαστικό και πόσο συχνά το παθαίνει ώστε να είναι must η προτροπή για ξύλινες;
Περί τοξικότητας, που όντως υπάρχει στα πλαστικά, φαίνεται πως είναι σε βαθμό στον οποίο δεν επηρεάζει ουσιαστικά. Αλλιώς θα είχε καταγραφεί σε τόσες εκτροφές που τις χρησιμοποιούν.

Από'κει και πέρα, το ξύλο σε σχέση με το πλαστικό είναι ''παράδεισος'' για τη δημιουργία μικροοργανισμών λόγω της υγρασίας που απορροφά. Και καθαρίζεται και δυσκολότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και επαναλαμβάνω πως δε λέω ότι δεν είναι καλύτερο ένα μεγάλο κλουβί. Απλά ζητώ να μάθω ποιοι είναι οι κίνδυνοι από ένα μικρότερο κλουβί και πόσο συχνοί ώστε να δικαιολογείται ως πρώτη πρόταση σε έναν νέο ιδιοκτήτη μια 60αρα ζευγαρώστρα ως ιδανική. Αν δηλαδή οι Κινέζοι την είχαν κάνει 50cm δε θα ήταν ιδανική;
Καταρχην να καταληξουμε στο οτι διαβαζουμε το ιδιο κειμενο γιατι μαλλον εσυ αναφερεσαι σε καποιο αλλο γιατι προσωπικα δεν βλεπω να μιλησε καποιος για κινδυνο.
Αν οι κινεζοι την εκαναν 50αρα θα εκαναν 60αρα οι Γιαπωνεζοι... Τα αν και τα μηπως ειναι σαλτσες που δεν δινουν κατι ουσιαστικο στην κουβεντα.
Πάλι με τους ανθρώπους ως παράδειγμα αλλά επί της ουσίας τίποτα. Το ερώτημα είναι απλό: Τι παθαίνει ένα πουλάκι που πατάει σε πλαστικό και πόσο συχνά το παθαίνει ώστε να είναι must η προτροπή για ξύλινες;
Κοιτα, δεν θα κατσω να σου αναλυσω τις επιπτωσεις του πλαστικου στους ζωντες οργανισμους... Θα ηταν χασιμο πολυτιμου χρονου.
Google is your best friend!
Περί τοξικότητας, που όντως υπάρχει στα πλαστικά, φαίνεται πως είναι σε βαθμό στον οποίο δεν επηρεάζει ουσιαστικά.
Απο που φαινεται;Για βαλε μας μια ερευνα που το λεει αυτο για να μην εισαι φλου.
Αλλιώς θα είχε καταγραφεί σε τόσες εκτροφές που τις χρησιμοποιούν.
Ποιος θα το κατεγραφε, ο κυρ Μητσος με τα 2 καναρινια;
Από'κει και πέρα, το ξύλο σε σχέση με το πλαστικό είναι ''παράδεισος'' για τη δημιουργία μικροοργανισμών λόγω της υγρασίας που απορροφά. Και καθαρίζεται και δυσκολότερα.
Αυτο που λες ειναι η καλυτερη δικαιολογια για καποιον που καθαριζει τα πουλια 1 φορα το μηνα.
Καθαριζεται δυσκολοτερα η στρωτη πατηθρα και οχι η ραβδωτη που κολλαει η κουτσουλια και μπανει στις ραβδωσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να προτρέψω την παρέα μας να απαντά μόνο στο ερώτημα και ότι σχετίζεται μ' αυτό ώστε να μη χαλάει το θέμα.
Δε χρειάζεται να ξεφεύγουμε σε κάθε περίπτωση...
Τέλος με τα off
 
Nομίζω ότι υπάρχει και η πτυχή κέρδος και σε ποια πλευρά είσαι.

Ειμαι εκτροφέας;

Με βολεύει να υπάρχει στη συνείδηση του κόσμου, ότι το πουλάκι μπορείς να το έχεις και σε ένα κονσερβοκούτι, αλλοίμονο αν πρέπει να είναι σε 60άρα, θα μου μείνουν τα πουλιά στα αζήτητα.

Εχω μαγαζί Pet?

Πουλάω μεγαλύτερο κλουβί, περισσότερο υπόστρωμα κτλ, αρα κέρδος.

Aν δεν ανήκεις σε καμία από τις ανωτέρω κατηγορίες,

απλά βάζεις τα πουλιά σου εκεί που σου αρέσει να τα βλέπεις, χωρίς πρέπει κτλ.
 
@GeorgeMets πολύ ισοπεδωτική η προσέγγισή σου.
Το μεγάλο κλουβί είναι μεγάλο για όλους όπως και το κανονικό και το μικρό.
Για ένα καναρίνι "κανονικό" κλουβί συνήθως θεωρείται αυτό που έχουμε όλοι στο μυαλό μας... και μιλάμε για το κλασικό μεταξύ 45-50 εκατοστά.
Είτε είσαι εκτροφέας, είτε pet shop είτε αστροναύτης αυτό είναι ένα μέτριο σε μέγεθος κλουβί... Το άλλα είναι είτε μικρότερα είτε μεγαλύτερα.
Άλλο το που ζει καλύτερα ένα πουλί... άλλο που πρέπει να ζει που είναι εντελώς υποκειμενικά.

Είπαμε όλοι τις προτάσεις μας για να βοηθήσουμε το φίλο μας στην επιλογή κλουβιού.
Τα επιμέρους ζητήματα μπορούν να συζητηθούν σε άλλα νέα θέματα γιατί εδώ πιθανόν να μην ενδιαφέρουν το θεματοθέτη και τους αντίστοιχους μελλοντικούς αναγνώστες μας.

Μόνο επί της ουσίας η συνέχεια παρακαλώ!
 
Γιαννη μπορώ να πώ ότι έχεις δίκιο,
πολύ γενικευμένη η προσέγγιση, και ελπίζω να μην το πάρει κάνεις προσωπικά αν είναι εκτροφέας η έχει μαγαζί,
πλά επειδή δεν είμαι και συχνός επισκέπτης του Forum, αλλα βλέπω μέλη να “πλακώνονται” και μου ξενίζει λίγο
 
Γιαννη μπορώ να πώ ότι έχεις δίκιο,
πολύ γενικευμένη η προσέγγιση, και ελπίζω να μην το πάρει κάνεις προσωπικά αν είναι εκτροφέας η έχει μαγαζί,
πλά επειδή δεν είμαι και συχνός επισκέπτης του Forum, αλλα βλέπω μέλη να “πλακώνονται” και μου ξενίζει λίγο

Ε όχι και πλακωμα...Ίσως φαινονται κάπως λόγω του γραπτού λόγου αλλά δεν υπάρχει κάποιο θέμα πέρα από διαφωνίες περί ζητημάτων εκτροφής.

Και καλό είναι να υπάρχουν αντίθετες απόψεις για να βλέπουμε ότι υπάρχουν διαφορετικές οπτικές.
 
Back
Top