Φροντίδα Πρέπει να πάω σε 60άρι κλουβί τα καναρίνια μου

Το να έχεις δύο πουλάκια σε ένα κλουβί, ακόμα και 60άρι, από την μικρή μου εμπειρία θα έχεις μαλώματα που θα στρεσσάρουν τα καναρίνια σου.

Απλά για την ιστορία ο @giorgosdrak66 έγραψε πως στην 60άρα θα μπουν δυο πουλιά με το χώρισμα στην μέση, άρα μιλάμε από ένα διαμέρισμα των 30 πόντων για το καθένα.
[automerge]1542821907[/automerge]
Τι παθαίνει δηλαδή ένα πτηνό σε μικρότερο κλουβί στο οποίο φτερουγίζει λιγότερο; Σε τι ποσοστό; Σε πόσο δείγμα έχει γίνει η σύγκριση; Τι συμβαίνει σε 45αρι; Σε 50αρι σε 55αρι κλουβί;

Ποτέ δεν έκανα λόγο για "αγαπούλες" και "χαρούμενα" πουλάκια.
Πιο μεγάλο κλουβί = πιο πολύ πέταγμα = πουλί με καλύτερη υγεία σε μυοσκελετικό σύστημα, βάρος/παρουσία παραπανίσιου λίπους και κατάσταση πτερώματος... Το ξέρω, το βλέπω...
Φαντάζομαι αναπνευστικό, και επικουρικά πιο εύκολες γέννες από τις κανάρες... Δεν το ξέρω σίγουρα, δεν το βλέπω...
Αν πάλι νιώθει χαρούμενο... Μπράβο του...
Δείγμα τα ~30 τιμπράντος μου όπου σε ποσοστά της τάξεως των 100% όταν τα έβαλα στις 60άρες ανά ένα, με μόλις 2 πατήθρες παρουσίασαν ραγδαία αλλαγή στην συνολική εικόνα τους, προς το καλύτερο εννοείται.

Δεν χρησιμοποιώ αποκλειστικά ξύλινες πατήθρες αλλά σε συνδιασμό με πλαστικές, δεν το έχω πρόχειρο αλλά είχα διαβάσει μελέτη σχετικά με απορρόφηση κραδασμών στο ξύλο και στο πλαστικό, υπέρ του ξύλου φυσικά... Με αναφορά στη χρήση του "παρκέ" στα γήπεδα μπάσκετ... Αν το βρω θα το ποστάρω...
Εδώ να προσθέσω πως καλό είναι να υπάρχει και "ίσιωμα" , "πλατφόρμα" στο κλουβί, προκειμένου το πουλί να πατάει και με ανοιχτά τα πέλματα... Όχι, δεν τους έχω βάλει αλλά από καιρό σε καιρό καταργώ την σχάρα για να πατάνε κάτω...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top