Γενικά Πρέπει οι ιδιοκτήτες cockatiel να έχουν βεβαίωση ιδιοκτησίας;

LitsaXenod

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2024
Μηνύματα
1
Είμαι ιδιοκτήτρια ενός παπαγάλου cockatiel εδώ και δύο χρόνια. Σήμερα μου χτύπησε το κουδούνι η αστυνομία λέγοντας ότι έχει καταγγελία ότι έχουμε στο σπίτι ένα ΓΕΡΑΚΙ!! Τους επιτρέψαμε να κάνουν έλεγχο στο σπίτι και αφού διαπίστωσαν ότι πρόκειται για παπαγάλο αποχώρησαν αλλά μας ζήτησαν να τους στείλουμε βεβαίωση είτε από το pet shop είτε από κτηνίατρο.
Γνωρίζετε αν θα πρέπει ιδιοκτήτες cockatiel να έχουν βεβαίωση ιδιοκτησίας;
Τι ακριβώς θα πρέπει να ζητήσω από το pet shop ή τον κτηνίατρο;
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα.
Τι ακριβώς θα πρέπει να ζητήσω από το pet shop
Να σας βγάλει μια απλή απόδειξη αγοράς (κατά πάσα πιθανότητα θα πληρώσετε κάποιο μικρό ποσό για τον ΦΠΑ).
τον κτηνίατρο;
Μπορείτε να του ζητήσετε να σας φτιάξει ένα βιβλιάριο υγείας που θα αναφέρει τα στοιχεία του δαχτυλιδιού (αν έχει), το είδος του πτηνού και ότι η υγεία του είναι καλή.

Σήμερα μου χτύπησε το κουδούνι η αστυνομία λέγοντας ότι έχει καταγγελία
Έχετε κάποιον καλοθελητή στην γειτονιά που σας στοχοποίησε.
 
Είμαι ιδιοκτήτρια ενός παπαγάλου cockatiel εδώ και δύο χρόνια. Σήμερα μου χτύπησε το κουδούνι η αστυνομία λέγοντας ότι έχει καταγγελία ότι έχουμε στο σπίτι ένα ΓΕΡΑΚΙ!! Τους επιτρέψαμε να κάνουν έλεγχο στο σπίτι και αφού διαπίστωσαν ότι πρόκειται για παπαγάλο αποχώρησαν αλλά μας ζήτησαν να τους στείλουμε βεβαίωση είτε από το pet shop είτε από κτηνίατρο.
Γνωρίζετε αν θα πρέπει ιδιοκτήτες cockatiel να έχουν βεβαίωση ιδιοκτησίας;
Τι ακριβώς θα πρέπει να ζητήσω από το pet shop ή τον κτηνίατρο;
Ευχαριστώ!

Tι είδους βεβαίωση; Ότι δεν είναι γεράκι; 😂
 
@LitsaXenod όταν τους πας την βεβαίωση, ρώτησε τους ποιες είναι οι κυρώσεις όταν κάποιος κάνει ψευδή καταγγελία.
(δεν έλεγα τις προάλλες ότι είσαι απίθανη;)
Υπάρχουν κυρώσεις;
Δικαιούται να μάθει και το όνομα του καταγγέλλοντος;
 
@ianos σ' ευχαριστώ Γιάννη. Δεν έχω νομικές γνώσεις απλά είμαι ψαχτήρι.
Σίγουρα υπάρχουν κυρώσεις για αυτόν που εν γνώσει του καταγγέλει ψευδώς. Για το δεύτερο δεν το γνωρίζω.
Όμως ο λόγος που το ανέφερα να ρωτήσει η Λίτσα @LitsaXenod για το ποιες κυρώσεις υπάρχουν, δεν ήταν (απαραίτητα) για να προβεί σε μια κίνηση καταγγελίας από μέρους της σε βάρος του όποιου απίθανου τύπου κ να χάσει χρόνο, χρήμα κ ψυχική ηρεμία κ να μπει σε περιπέτειες αλλά για να ρωτήσει την αστυνομία ανθρώπινα, τι μπορεί να κάνει για να προστατευτεί αν συνεχιστεί η κατάσταση με ψευδείς καταγγελίες. Υπάρχουν κυρώσεις; Κ ποιες; Θα πρέπει πχ να απευθυνθεί σε δικηγόρο για να προστατευτεί; Εάν η Λίτσα είναι στοχοποιημένη από κάποιον, πιστεύω ότι η αστυνομία κ θα δει κ θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@LitsaXenod Λοιπόν ψάχνοντας κ κυρίως ρωτώντας, συμπληρωματικά με αυτά που σου είπα, θα έκανα στην θέση σου τα εξής: δεν ξέρω αν ζήτησες ή αν σου έδωσαν τα στοιχεία τους οι αστυνομικοί που ήρθαν σπίτι σου κ εάν σου είπαν πότε κ σε ποιο Α.Τ. να πας. Όπως κ ναχει, όταν θα πήγαινα στο αστυνομικό τμήμα την βεβαίωση, θα ζητούσα (με ευγένεια, τι άλλο;) να γραφτεί στο βιβλίο συμβάντων ότι προσήλθα όχι αυτοβούλως (ως τρελή 🙄 κρατώντας μία βεβαίωση κατοχής του παπαγάλου!!!) αλλά κατόπιν σύστασης/οδηγίας των αστυνομικών που ήρθαν σπίτι μου. Ώστε αφενός να δουν ότι όντως αστυνομικοί ήρθαν (έβλεπα 9 χρόνια X-Files, όσο να πεις κάτι σου αφήνει) κ αφετέρου να υπάρχει καταγραμμένο το όλο γεγονός, αν τυχόν ο τύπος συνεχίσει αυτό το βιολί. Εγώ αυτά θα έκανα, δεν είσαι υποχρεωμένη προς Θεού να τα ακολουθήσεις. Κ σε κάθε περίπτωση ρωτάς κ δικηγόρο για να νοιώθεις ήσυχη. Πάντως (θέλω να) πιστεύω ότι δεν υπάρξει συνέχεια.
Κ για να ευθυμίσουμε, ανεκτίμητη αξία ο καλός ο γείτονας. Αλλιώς με τους αλαλαγμούς μου, θα πήγαινα βεβαιώσεις ότι ο Σοφοκλής είναι καναρίνι κ όχι αετός (ενίοτε δικέφαλος), γεράκι, λυκόσκυλο κ πασάς στα Γιάννενα.🤭😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top